Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Χαλανδρι-Μαρουσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα στο φορουμ
    Επειδη τελευταια εχω απηυδησει με τον ΟΤΕ για διαφορους λογους, σκευτομαι σοβαρα το ενδεχομενο μεταφορας της γραμμης σε αλλον παροχο. Πρωτου ομως κανω κατι τετοιο θελω μια γνωμη και απο σας εδω γιατι πραγματικα το φορουμ αυτο το εμπιστευομαι με κλειστα ματια πολυ περισσοτερο απο διαφορους "τεχνικους" διαφορων εταιρειων..

    Λοιπον για να μην μακρυγορω εχουμε και λεμε, πριν καποιο καιρο και ενω η γραμμη μου ηταν σταθερη, ξεκινησε να μου κανει κατι περιεργα... Επεφτε η γραμμη τελειως, δε συχρονιζε το μοντεμ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ για καποιες ωρες και μετα ξαναλειτουργουσε κανονικα, επειδη ομως "εφτιαξε" απο μονο του μετα απο καποιο καιρο δεν πολυ ασχοληθηκα. Τωρα τις τελευταιες ωστοσο μερες ξανασυμβαινει και σε πολυ πιο τακτικα διαστηματα! Εχω δοκιμασει 2-3 διαφορετικα ρουτερ/μοντεμ και κανενα τους δε συχρονιζει, εχω αλλαξει μπριζα, εχω κανει 10000 ρεσταρτ και ρεσετ κλπ κλπ

    Π.χ Σημερα το πρωι παλι δεν συχρονιζε ενω τωρα το απογευματακι που γυρισα σπιτι ολα δουλευουν ρολοι... Ε οχι και ρολοι βασικα καθως οι ταχυτητες που πιανω με την γραμμη μου ειναι αρκετα απαραδεκτες για αυτα που πληρωνω στον οτε. Αυτο λοιπον ειναι το 2ο θεμα... Παραθετω screenshot απο τη σελιδα του μοντεμ και οι ...ειδικοι ας αναλαβουν δραση! Με τις οχι και παρα πολες αλλα επαρκεις για το συγκεκριμενο θεμα γνωσεις που εχω και λαμβανοντας υποψην ΚΑΙ την κακη ποιοτητα γραμμων του οτε αλλα και οτι οι καλωδιωσεις στο σπιτι ειναι καλης καταστασης καθως το σπιτι ειναι 2 ετων, θεωρω οτι και παλι οι ταχυτητες που "πιανω" ειναι αστειες... καθως επισης αστειο ειναι οτι εχω δηλωσει 2 φορες βλαβη στον οτε και ακομα τιποτα με την γραμμη και φυσικα ουτε τηλεφωνο με εχουν παρει...

    Ευχαριστω εκ των προτερων για τυχων απαντησεις!!






    Να σημειωσω επισης οτι το ρουτερ μου ειναι το Linksys WAG354G
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fcuk : 21-02-12 στις 23:24.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να υποθέσω ότι φίλτρα/σπλίτερ έχεις ελέγξει;
    Δοκίμασε να αποσυνδέσεις όλες τις τηλεφωνικές συσκευές από το σπίτι και βάλε μόνο το modem-router σε μια πρίζα, χωρίς σπλίτερ.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  3. #3
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Χαλανδρι-Μαρουσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι φίλτρα/σπλίτερ έχεις ελέγξει;
    Δοκίμασε να αποσυνδέσεις όλες τις τηλεφωνικές συσκευές από το σπίτι και βάλε μόνο το modem-router σε μια πρίζα, χωρίς σπλίτερ.
    τα εχω κανει και αυτα δυστυχως... τζιφος!

  4. #4
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Καταρχας να σου πω οτι απο οτι βλεπω οι τεχνικοι κατι εχουν κανει στη γραμμή σου.
    Σε εχουν βαλει σε 12αρι προφιλ+ Interleaved. Υποτιθεται για μεγαλυτερη σταθεροτητα.
    Εαν εξακολουθεις να μην εχεις Ιντερνετ ξαναπαρε τηλεφωνο.
    Δυστυχως απο εδω το μονο που μπορουμε να σου πουμε ειναι να κοιταξεις την καλωδιωση σου,φιλτρα,ρουτερ κλπ..
    Αν ειναι θεμα γραμμης μονο ο Οτε μπορει να βοηθησει..

    Σε δικο μου προβλημα τελικά το εφτιαξαν μετα από 1 μηνα περιπου και γυρω στα 10 τηλεφωνηματα..
    Φυσικά ο συγχρονισμος μου παρεμεινε στα χαμηλα επιπεδα 12.5 Mbps Με att 14.5) και δεν επανηρθε στα 15 που ειχα πριν το προβλημα..Αλλά τουλαχιστον σταματησαν οι αποσυνδεσεις..

  5. #5
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Χαλανδρι-Μαρουσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας να σου πω οτι απο οτι βλεπω οι τεχνικοι κατι εχουν κανει στη γραμμή σου.
    Σε εχουν βαλει σε 12αρι προφιλ+ Interleaved. Υποτιθεται για μεγαλυτερη σταθεροτητα.
    Εαν εξακολουθεις να μην εχεις Ιντερνετ ξαναπαρε τηλεφωνο.
    Δυστυχως απο εδω το μονο που μπορουμε να σου πουμε ειναι να κοιταξεις την καλωδιωση σου,φιλτρα,ρουτερ κλπ..
    Αν ειναι θεμα γραμμης μονο ο Οτε μπορει να βοηθησει..

    Σε δικο μου προβλημα τελικά το εφτιαξαν μετα από 1 μηνα περιπου και γυρω στα 10 τηλεφωνηματα..
    Φυσικά ο συγχρονισμος μου παρεμεινε στα χαμηλα επιπεδα 12.5 Mbps Με att 14.5) και δεν επανηρθε στα 15 που ειχα πριν το προβλημα..Αλλά τουλαχιστον σταματησαν οι αποσυνδεσεις..
    Μαλιστα.. και το interleaved τι ακριβως σημαινει δηλαδη? Και κατι ακομα, πως καταλαβαινουμε οτι ειναι σε 12αρι προφιλ ? επειδη συχρονιζει στα 12? και αν ειναι τυχαιο ?:P
    (οκ τελικα διαβασα τι ειναι το interleaved, τωρα εξηγουνται τα +30-40μσ που εχω τις τελευταιες μερες)
    Επισης τις τελευταιες μερες εχω ιντερνετ κανονικα ευτυχως χωρις προβληματακια αλλα η ταχυτητα συχρονισμου παραμενει ιδια αλλα τo latency εχει αυξηθει οπως ειπα και πιο πανω...
    τι κανουμε τωρα σε αυτη τη περιπτωση? υπαρχει φως στο τουνελ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fcuk : 22-02-12 στις 20:12.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fcuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα.. και το interleaved τι ακριβως σημαινει δηλαδη? Και κατι ακομα, πως καταλαβαινουμε οτι ειναι σε 12αρι προφιλ ? επειδη συχρονιζει στα 12? και αν ειναι τυχαιο ?:P
    Δεν ειναι τυχαιο επειδη το ξεκλειδωτο προφιλ του ΟΤΕ εχει downstream margin 9.
    Εσυ εχεις 11. Οπότε αμεσως βλεπουμε οτι δεν ειναι ξεκλειδωτο(καλο θα ειναι να το δεις αμεσως μολις ανοιγεις το ρουτερ γιατι αυτο καμια φορα μεταβαλλεται μετα απο ωρα).
    Απο τη στιγμη που δεν ειναι ξεκλειδωτο και συγχρονιζεις ακριβως στα 12 φαινεται οτι εισαι σε 12αρι προφιλ.
    Επισης το οτι εισαι Interleaved επισης δειχνει οτι εχουν πειραξει τη γραμμη σου.
    Το κανονικο ειναι fast path.
    Για το τι ειναι το καθενα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837

    Και οι δυο αλλαγες ειναι οι κλασσικες πρωτες αλλαγες που κανουν οι τεχνικοι του Οτε. Αν εξακολουθεις να εχεις προβλημα ξαναπαιρνεις τηλ..

Παρόμοια Θέματα

  1. Pούτερ(ZXV10 W300)? γραμμή ? η κάτι άλλο?
    Από nikpoth στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-10, 08:29
  2. Κακή γραμμή - Κατασκευή νέου βρόχου;
    Από SiliconManC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-09, 00:31
  3. ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ H ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
    Από anthonyiceman στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-08, 21:34
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-05, 10:15
  5. Κακή νοοτροπία ή κατι αλλο ?
    Από NoYmErOs στο φόρουμ P2P
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-05, 22:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας