Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Καλησπέρα παιδιά (είναι η πρώτη φορά που ανεβάζω ένα post)

    Έχω σύνδεση ADSL Vivodi 2MBps
    και προσπαθώ να στήσω ένα δίκτυο σον ίδιο όροφο της πολυκατοικίας μου.
    Ως wireless modem/router χρησιμοποιώ το Zyxel prestige 660HW στο οποίο συνδέω απευθείας έναν υπολογιστή. Επιπλέον στο διπλανο διαμέρισμα θέλω να συνδέσω ασύρματα με την Netgear WG311GR έναν δεύτερο υπολογιστή. Αυτά τα γράφω γιατί αυτή η σύνδεση παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.
    Πέφτει συνέχεια!!(και το σήμα πάντα είναι κίτρινο και ποτέ πράσινα).Από το interfase της κάρτας βλέπω ότι η σύνδεση παραμένει στα 36MBps με πολύ μικρά σκαμπανεβάσματα. Ξαφνικά όμως κάνει ένα peak στα 54MBps και μετά διακόπτεται.
    Το μέγιστο χρονικό διάστημα που έχω παραμείνει συνδεδεμένος είναι 2 περίπου ώρες και συνήθως (ξανα)συνδέεται στα επόμενα λεπτά -εκτός από μία φορά που έμεινα έξω ολόκληρο βράδυ.
    Τοπολογία : έχω το router κοντά στο ταβάνι (2.50 μέτρα από το έδαφος) και το tower με την ασύρματη κάρτα κοντά στο έδαφος με (ευθεία) απόσταση μεταξύ τους στα 15 μέτρα. Παρεμβάλονται και δύο απλοί τοίχοι, όχι κολώνες...
    Παρατήρησα ότι βγάζοντας το wap key το σήμα σταθεροποιείται για πολύ περισσότερη ώρα. Σχεδόν δεν πέφτει.

    Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;
    thanks και συγγνώμη για το μέγεθος του post.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    ειναι απλο,δεν εχεις αρκετο σημα να κρατησει η συνδεση.
    το ειπες και μονος σου,το σημα ειναι παντα στο κιτρινο.
    δοκιμασε να ριξεις ταχυτητα,στα 11 mbps θα ειναι σταθεροτερο,ομως δεν ειναι αυτη η σωστη λυση.
    πρεπει να αλλαξεις θεση στο ρουτερ,ισως να το απομακρυνεις απο το ταβανι ειδικα αν ειναι και μπετον,αλλαγη θεσης και για το client.
    15 μετρα με δυο τοιχους αναμεσα δεν ειναι και λιγο ειδικα αν μετακινουνται και ατομα μεσα.

    οσον αφορα την Netgear WG311GR δεν ξερω αλλα με το zyxel 660HW εχω δοκιμασει σε αποσταση 10 μετρων με δυο τοιχους αναμεσα (ο ενας εξωτερικος) και ενα usb wireless για client
    σε αλλο pc και βρηκα το σημα αρκετα δυνατο.

    με τα υψισυχνα δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος,πολλοι γαρ οι παραγοντες (ανακλασεις και
    σηματα διαφορετικων φασεων που εξουδετερωνουν το ενα το αλλο οι κυριωτεροι σε περιπτωσεις εσωτερικων χωρων) γιαυτο δεν μπορεις να πεις ποτε οτι αυτο το μηχανημα ειναι καλο και το αλλο ειναι αδυνατο.

    να αλλο ενα παραδειγμα
    ειχα πετυχει καλη συνδεση σε μια αποσταση 12 χιλιομετρων.
    ε τωρα με τον ιδιο ακριβως εξοπλισμο εχω προβληματα σε μια αποσταση των 200 μετρων!!
    ειναι μερικες στεγες στη μεση,οχι ακριβως στη μεση αλλα ελαχιστα στη γραμμη του σηματος.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-07, 12:56
  2. Zyxel Prestige 660HW-T1
    Από alkaios75 στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-06, 16:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας