Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    20-03-2011
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ψάχνω εναν τροχο για κοπη σιδηρου με μεγαλο δισκο για ερασιτεχνικη κυριως χρηση στον κηπο στο εξωχικο μου που κανω διαφορες σιδηροκατασκευες..Ειμαι αναμεσα σε αυτους τους δυο καθοτι το ποσο που διαθετω ειναι μεχρι 100 ευρω.. ο πρωτος ειναι αυτος: http://www.plus4u.gr...202000W%20230MM

    και ο αλλος: http://www.plus4u.gr...202350W%20230MM

    αν καποιος εχει να προτεινει κατι καλυτερο μεχρι 100 ευρω σε 230μμ ευπροσδεκτο..

  2. #2
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φτιάξε τα link φίλε μου, δεν δείχνουν τίποτα...

  3. #3
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Α.Πετραλωνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Φωτος
    ISP
    Wind
    Router
    TP-Link TD-W8970 V3
    SNR / Attn
    5(6)(dB) / 33(dB)
    Αφου θελεις τον τροχο για ερασιτεχνικη χρηση θα σου προτεινα τον:
    SKIL 9780AA 2000W 230MM (η SKIL ειναι θυγατρικη της BOSCH)
    απο το ιδιο site που εχεις δει τους αλλους (δεν δουλευουν τα link).
    Θα σου ειναι "κουτι" και ειναι και φτηνος.
    CASE:CM Elite 370 PSU:Thermaltake W0104 650W M/B:ASRock 880G Extreme3 CPU:AMD Phenom II X3 720 AM3 Cpu Cooler:Gigabyte G-Power RAM:8 GB DDR3-1600MHz VGA:MSI ATI HD6770 1024MB Monitor:LG 1900J 19" TFT HDD:1χ120GB W.D V300 SSD, 2χ640GB W.D SATA2, 1χ120GB W.D Passport DVD/RW:1χ LG GH22NS50, 1χ NEC-Optiarc AD-7203S ROUTER:TP-Link TD-W8970 V3 Speakers:Logitech X-210 UPS:Belkin 600VA

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2005
    Περιοχή
    Χανια Κρητης
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΑ
    Router
    Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    (dB) / 45(dB)
    Εγώ θα σου πρότεινα το Mactec θυγατρικη της Makita .Eιναι οτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.Τον έχω και εγώ και είμαι ευχαριστημένος

    http://www.powerstore.gr/default.asp...=10&itmid=1380

    Επίσης στα 119 τα Dewalt που είναι πιο επαγγελματικός

    http://www.powerstore.gr/default.asp...=10&itmid=1380 ή

    Makita στα 119 πάλι

    http://www.powerstore.gr/default.asp...t=10&itmid=228
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haniotis : 29-02-12 στις 12:47.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αξίζουν πραγματικά τα λίγα παραπάνω λεφτά, για να πάρεις Makita ή DeWalt.
    Η φτήνια τρώει τον παρά στα εργαλεία.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2011
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ευχαριστω για τις αποντησεις..! τα λινκ ειναι τα εξης:


    http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID...02350W%20230MM




    http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID...02000W%20230MM


    αν δεν δουλευουν τα λινκ τα μοντελα ειναι: einhell Bt-ag 2350 skill 9781 ma kai dewalt d28490..

    ........Auto merged post: Vakis07 πρόσθεσε 5 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    μιας και αναφερθηκε ποια η προελευση των dewalt; γιατι μου φαινονται αρκετα αξιοπιστα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vakis07 : 29-02-12 στις 16:50. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα einhell είναι κινεζιά.
    Η DeWalt ιδρύθηκε στις ΗΠΑ και είναι αγορασμένη από την Black & Decker.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  8. #8
    Εγγραφή
    30-03-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    μακιτα ντεβολ κλπ ειναι πολυ αξιοπιστα.προσεξε μην βαλεις μεγαλο δισκο αφαιροντας τον προφυλακτηρα, γιατι θα τα φας τα δαχτυλα σου σιγουρα.επισης να παιρνεις παντα επωνυμους δισκους γιατι αν παρεις κινεζικο κ σπασει εν ωρα λειτουργιας...ποιος ειδε τον θεο κ δεν τον φοβηθηκε. ειναι πολυ επικυνδυνο εργαλειο...επισης αν τον θες για μικροδουλειες παρε κατι ελαφρυ κ πολυστροφο. τα βαρια μηχανηματα ειναι πολυ κουραστικα ειδικα για λεπτομερη δουλεια

  9. #9
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Οι τροχοι οι κλασικοι ειναι 3 κατηγοριες, 1 6000-6500 χιλ στροφες με τον δισκο 230 2 8-8500 χιλ στροφες με τον μεσαιο δισκο και 3 οι μικροι με 10-12000 χιλ στροφες για δισκους 120 και 110 αντιστοιχα. Ουσιαστικα οσο μικροτερη διαμετρο δισκο παιρνουν τοσο περισσοτερες στροφες εχουν ωστε να πετυχουν περιπου την ιδια γωνιακη ταχυτητα. 230 που θες χρησιμοποιουμε συνηθως οι μαρμαραδες λογω μεγαλυτερου βαθους κοπης, για σιδερα γιατι δεν παιρνεις εναν 8-8500 χιλ στροφες ωστε να παιρνει μεσαιο δισκο και να εισαι πιο ασφαλης?
    Η γνωμη μου ειναι μακρυα απο Γιαπωνεζικη μαρκα, εχω ''τελειωσει'' αρκετους τροχους. Αλλο ειναι να φαει ρουλεμαν απ την πολυ χρηση και να το αλλαξεις κ αλλο να φαει γραναζι (οταν φαει γραναζι δε φταιει ο χειρισμος αλλα η ποιοτητα του και το επαθα και σε μακιτα και σε χιτατσι) και μαλιστα να μην αλλαζει μονο αυτο αλλα να ναι συνεχεια μεγαλου εξαρτηματος (ολος ο ροτορας κοινο αξονα με τ μικρο γραναζακι, σε πανακριβο τροχο! Απαραδεκτο.) οποτε δε συμφερει η επισκευη και το πετας.. Οτι κ αν παρεις προσεξε η σκανδαλη να σου ειναι ευχρηστη.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-09-2005
    Περιοχή
    Χανια Κρητης
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΑ
    Router
    Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    (dB) / 45(dB)
    Μια μάρκα που δεν είναι ευρέως γνωστή αλλα έχει πολυ καλη ποιότητα είναι η Kress.Εχει εργοστάσια σε Γερμανία και Ελβετία.Εχω πάρει έναν 125 mm τροχο και έχω το παρακάτω :

    http://www.kress-elektrik.com/Power-...BshowUid%5D=69

    Χρησιμοποιώ σχεδόν μόνο αυτό ,ειναι ρυθμιζόμενος στις στροφές αρα μπορείς να κάνεις αρκετές διάφορες δουλειες ,έχει μεγάλη ισχύη και γενικά αντικαθιστά επαρκώς ενα μεγαλύτερο .

    Οσο αφορά τα Γιαπωνέζικα εγω θα διαφωνήσω.Η Makita ειναι παρα πολυ καλή εταιρία με καλή τιμή.Επίσης η Ryobi επίσης καλή .Εγω θα έλεγα μακριά απο Bosch που πλέον κατασκευάζονται σε Ασία .

    ........Auto merged post: haniotis πρόσθεσε 4 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Eπίσης η Kress έχει σε όλα τα νέα προιόντα της 10 χρόνια εγγύηση

    http://www.kress-elektrik.com/What-w...7573ab0.0.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haniotis : 19-03-12 στις 22:49. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Μακρυα απο μακιτα εργαλειο, εχουν φημη λογω καλης διαθεσης-δυκτιο-διαφημιση κτλ, τροχος μικρος 125 340 αγορα πριν 7 χρονια με ρυθμιστη (CLV1400 βατ και αριθμο που δεν θυμαμαι τωρα) απ τ πρωτους μηνες κ μετα το δουλευω μονο στο 1-2, παρα πανω βγαζει σπιθες κ θα καει, αν δουλεψει κανενα τεταρτο (εγω μπορει να δουλευω τ τροχο και για ωρες) υπερθαιρμενεται και απασφαλιζει τη σκανδαλη συνεχως. Δραπανακι μακιτα μικρο για διαφορες δουλειες, απλο, γλυστρουσε συνεχως το τρυπανι και 1 στ τρεις φορες εσπαγε, το παρατησα τελειως. Πιστολετο πνευματικο μακικτα μου βγηκε γερο, σκυλι, αλλα πολυ κακη αποκριση στην σκανδαλη, αντι να εχει ομοιομορφο ανοιγμα στροφων κανει αναμεσα 2-3 αλματα, πολυ κακη εργονομια δηλαδη. Κρες πιστολετο εχω πολυ καλη εργονομια κ αποκριση, πολυ καλα ηλεκρονικα, αλλα οχι τοσο μεγαλη διαρκει ζωης. Σταγιερ.. απιστευτα γερα κ εργονομικα πχ.. τριβω μορελα σε μαρμαρα κ ειμαι καθαρος, η σκονη φευγει μακρυα, εμ.. αντε τριψτε και με μπος η μακιτα και μετα μου λετε κ εμενα να μαθω.. Τα μπος αν και δεν με βολεψαν ποτε ειναι εξ ισου καταγερα παντως. ΑΕG ειναι φοβερα, αξιοπιστα και πολυ κατω στ τιμες, απλα δεν εχουν καλο δυκτιο στην Ελλαδα. Τωρα εχω 5 τροχους που δουλευω, εναν μπος κοφτη, εναν σταγιερ μετατροπη να δουλευει νμε νερο, ενα μακιτα (αυτο το καταραμενο που αναφερα παραπανω το πανακριβο που πεταει τ σκανδαλη) ενα απιστευτα αξιοπιστο σβουρακι (αλοιφαδορο) AEG κ ενα μικρο παλι AEG για σιδερα. Δεν θα αγορασω ποτε αλλη μαρκα εργαλειο. Παροπλισμενα αν αι δουλευουν εχω ενα μπος ηλιθιο και 2 FLEX νερου (ο αξονας ειναι διατρητος και περνα μεσα το νερο) τα οποια αν και πανακριβα και φημισμενα αποδειχτηκαν μαπα. Ντε βαλ δεν ειχα ποτε αλλα εχω ακουσει καλα λογια. Ασια σιγουρα κατασκευαζονται τα Ασιατικα.. μακιτα πχ. Αμφιβαλει κανεις?? Αναποδα τ λες, τα μακιτα ειναι πανακριβα στην αγορα τους! αλλα εχουν ομως φτηνοτερα ανταλακτικα.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-03-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα kress ειναι σκυλια οντως Για ερασιτεχνικη χρηση ρε παιδια πιστευω οποιο επωνυμο κ αν παρει, θα ειναι ενταξει. μακιτα, μπος, κρες, ντεβολ, ειναι σωστες εταιριες. Ο επαγγελματιας κανει αλλη χρηση κ εκει οντως θες προσεχτικη επιλογη για αντοχη. Για μενα το πιο σημαντικο ειναι να μην βγει ο προφυλακτηρας, και να μην ειναι κινεζικο το προιον. ο τροχος εχει σκοτωσει κ εχει στραβωσει πολυ κοσμο.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξίζουν πραγματικά τα λίγα παραπάνω λεφτά, για να πάρεις Makita ή DeWalt.
    Η φτήνια τρώει τον παρά στα εργαλεία.
    Συμφωνώ απόλυτα, δυστυχώς εκ πείρας...
    Είχα πάρει 2 κρουστικά τρυπάνια από το Praktiker, μάρκας Budget η αποία είναι η private label του Praktiker αν δεν κάνω λάθος.
    Με αστεία χρήση, (μιλάμε το πολύ να χρησιμοποιήθηκαν 4-5 φορές το καθένα), τα έφτυσαν κανονικά...

    Τελικά πήρα ένα Dewalt από το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ως μάρκα, προτείνεται ανεπιφύλακτα.
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  14. #14
    Εγγραφή
    12-10-2012
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας κυριοι,
    πρωτη φορα ασχολουμε με αυτο το θεμα και εχω καποιες αποριες που με "βασανιζουν".
    Γι αυτο το λογο μπορει να εκφρασει οποιος θελει ελευθερα την αποψη του.

    Θελω να αγορασω εναν τροχο κοπης σιδιρου με 125mm και να ειναι οσο περισσοτερο ασφαλες που εντελως δεν γινεται.
    Ειδα σε ενα βιντεο δυο τροχους με ιδια χαρακτηριστικα (εκτος τον αριθμο στροφων) και αυτο που με ενδιαφερει ειναι
    αν δουλευει αποτελεσματικα το συστημα kick back stop δηλαδη αν οντως σταματαει τον δισκο αμεσως οταν φρακαρει και
    τεινει να σου γυρισει.Η μαρκα αυτων ειναι Bosch GWS 11 ή 14.
    Το λινκ του βιντεου: http://www.youtube.com/watch?v=dl3uVV9XWgM

    Σημειωση:Αν καποιος εχει αυτο το προιον να μου πει τα υπερ και τα κατα και αν λειτουργει το συστημα που ανεφερα
    προηγουμενως ή αν αυτα ειναι παραμυθια για να πουλησουν το προιον.

  15. #15
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Ντιγκο δεν το ειδα στ πραξη (μπορει να εχω πλεον και χιλιαδες ωρες με τροχο στο χερι) αλλα τι νοημα ασφαλειας να εχει? Οι τροχοι ειναι συνηθως απο εναν ιππο ισχυ οι μικροι εως τρεις ιππους οι μεγαλοι.. λες να πιασει κρεας και να σταματησει επειδη στομωσε?? Αποκλειται αυτο! Απλα, ενω ξυριζεσαι, το κρεας κοβεται..
    Εστιασε στην σωστη χρηση! Ειτε μπος ειτε μος αμα πιασει κρεας ο δισκος θα το κοψει. Χιλιαδες ατυχηματα συμβαινουν με τροχους, δε φταιει το οντως επικινδυνο μηχανημα αλλα εμεις. Μπραβο σου που το ψαχνεις, εσυ δεν θα χτυπησεις ποτε, αλλα δεν θα ειναι απ αυτο το συστημα ασφαλειας που λες αλλα απο τ υπευθυνοτητα σου και μονο.

    - - - Updated - - -

    Ααα τωρα θυμηθηκα, αυτο το συστημα αφορα κυριως επαγγελματιες που βιαζονται και φρεναρει τ δισκο ωστε να μην καθυστερουν περιμενοντας να σταματησει ν γυριζει. Οπως ολα τα επαναφορτιζομενα δραπανοκατσαβιδα σταματουν τ περιστροφη αφηνοντας τ σκανδαλη.. Ε κατι τετοιοι και αυτο. Καμια ουσιαστικη σχεση με τ ασφαλεια δεν βλεπω εγω. Και αφορα τ γρηγορη (προχειρη ελπιζω οχι) εργασια.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. O τροχος γυρναει...
    Από gsp στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-11, 17:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας