Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-32 από 32
  1. #31
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Λοιπόν, δεν έχω ιδέα για τα οικονομοτεχνικά. Παραδέχομαι ότι δεν έχω διαβάσει για το τί γίνεται με τα έργα του Μετρό, τί θα μπορούσε να γίνει με τα έργα του Μετρό, πόσα λεφτά θα χάναμε αν δεν επερχόταν συμφωνία, τί εναλλακτικές είχαμε, κτλ.

    Η άγνοιά μου αυτή όμως, δεν με εμποδίζει από το να βγάλω συμπέρασμα για το ποιόν αυτής της συμφωνίας. Και να είμαι και σε τεράστιο βαθμό σίγουρος για το ότι έχω πέσει μέσα. Η λογική λοιπόν είναι απλή, και βασίζεται σε δεδομένα που ήδη ξέρουμε με πολύ μεγάλη ακρίβεια: 1) Οι βουλευτές μας είναι αρχιλαμόγια και καραμιζαδόροι που το τελευταίο που σκέφτονται είναι το συμφέρον του ελληνικού λαού 2) Το πρώτιστο μέλημά τους πάντα είναι το πώς να γλιτώσουν το τομάρι τους 3) Κανείς πολιτικός δεν έχει μπει ποτέ φυλακή για μίζες στην Ελλάδα 4) Η Siemens είναι μια τεράστια εταιρεία που ξέρει πάρα πολύ καλά να προστατεύει το συμφέρον της

    Με βάση τα παραπάνω, θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να είμαι ειδήμονας για να συμπεράνω ότι από την συμφωνία θα είναι ωφελημένη σε τεράστιο βαθμό η Siemens και ζημιωμένο, επίσης σε τεράστιο βαθμό, το Ελληνικό Δημόσιο. Επίσης, ωφελημένοι θα είναι όλοι οι Έλληνες πολιτικοί που μιζώθηκαν και τώρα ανταλλάσσουν τη σιωπή της Siemens με την απαλλαγή της από οποιεσδήποτε άλλες υποχρεώσεις. Θεωρώ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι η Siemens δίνει ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ από αυτά που θα έδινε αν οι πολιτικοί μας δεν ήταν ρεμάλια του κερατά.

    Αυτά, και δε νομίζω ότι χρειάζεται να είμαι "ενημερωμένος" για να φτάσω στο παραπάνω συμπέρασμα.

  2. #32
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση 1) Τι ακριβως ειναι αυτο που εχει κοστος 41.5 εκατομμυρια? Τα νουμερα ειναι αστρονομικα για αισθητηρες-καλωδια-φαναρια-υπολογιστες στο κεντρο ελεγχου + software "if then else". Δεν υπαρχει τιποτα περιπλοκο ή εξαιρετικα hi-tech στη σηματοδοτηση συρμων.
    Δεν είναι απλώς φανάρια-καλώδια κτλ.

    Είναι πολύπλοκο σύστημα, με onboard computer σε κάθε συρμό που αναλύει ένα σωρό δεδομένα κάθε χρονική στιγμή, υπολογίζει ταχύτητα συρμού, μήκος πέδησης, "αποκλεισμένο" τμήμα στην γραμμή (ώστε να κινείται μόνο ένας συρμός για ευνόητους λόγους), Κέντρο Ελέγχου κτλ.

    Απ' την στιγμή που για μία συγκεκριμένη γραμμή επιλέγεις Siemens, πρέπει τις επεκτάσεις της να συνεχίσεις με Siemens.
    Πάει και τελείωσε.
    Δεν μπορείς να βάλεις σύστημα άλλης εταιρίας, γιατί απλούστατα ΟΥΔΕΙΣ δεν σου εγγυάται την καλή λειτουργία, δεν σου εγγυάται ότι δεν θα υπάρχουν δεισλειτουργίες κτλ.

    Και κάτι ακόμα:
    Ένα σύστημα Μετρό έχει πυκνή κυκλοφορία συρμών και μεγάλη συχνότητα δρομολογίων.
    Δεν είναι υπεραστικός σιδηρόδρομος στυλ ΟΣΕ, με ένα τραίνο ανά 1-2 ώρες, ώστε να πηγαίνεις στο περίπου, με υποδείγματα Σταθμαρχών και ΧΩΡΙΣ Σηματοδότηση...

    Πατέντα δεν μπορούσε λοιπόν να γίνει, παρά μόνο ξήλωμα όλου του συστήματος, του Κέντρου Κυκλοφορίας κτλ, και εγκατάσταση νέου συστήματος άλλης εταιρίας.

    Αυτό φυσικά θα εκτόξευε το κόστος αρκετές φορές παραπάνω των χρημάτων που τώρα δίδονται στην Siemens.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση 2) Τι ακριβως ειναι αυτο που η SIEMENS μπορει να κανει που κανενας αλλος δε μπορει? Σιγουρα τα φαναρια δεν ειναι τιποτα hi tech.
    Σηματοδότηση δεν παράγει μόνο η Siemens.

    Στο Μετρό Θεσσαλονίκης θα εγκατασταθεί ιταλικό σύστημα, το πως θα πάει θα το δούμε, πάντως οι Ιταλοί δεν είναι και απ' τους καλύτερους στο after sale διεθνώς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση 3) Ποιος "εξυπνος" σκεφτηκε οτι μια υποδομη οπως το ΜΕΤΡΟ πρεπει να ειναι ομηρος ενος συγκεκριμενου εργολαβου - και οτι για να λειτουργει το ΜΕΤΡΟ θα πρεπει παντα να ακουμε στους εκβιασμους του εργολαβου ("δωσε τοσα αλλιως αυριο ΜΕΤΡΟ γιοκ").
    Αυτός ο έξυπνος που αγόρασε Ηλεκτράμαξες Siemens σε ένα δίκτυο χωρίς Ηλεκτροκίνηση, ο ίδιος έξυπνος που αγόρασε Ηλεκτροκίνητα Προαστιακά Τραίνα χωρίς διαγωνισμό (Siemens Desiro), ο έξυπνος που κατήργησε το μετρικό δίκτυο Πελλοπονήσου, μιας και αν το διατηρούσαμε θα έπρεπε να στραφούμε προς Ασία για τροχαίο υλικό κτλ κτλ.

    Κοίτα MNP-10, οι Ντόιτς δεν είναι ηλίθιοι.
    Όπως και κάθε σοβαρή χώρα που προστατεύει τα συμφέροντά της, σου τα έσκαγαν (υπό την μορφή ευρωπαϊκών πακέτων) με την προοπτική να αγοράσεις τα προϊόντα τους και να κατασκευάσουν τα έργα οι εταιρίες τους.

    Νομίζω το ίδιο θα κάναμε και εμείς στην θέση τους, και στα Βαλκάνια ήδη το κάνουμε.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-11, 13:24
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-08, 07:01
  3. Έκλεισε η συμφωνία μεταξύ Deutsche Telekom και ελληνικού δημοσίου για τον ΟΤΕ
    Από kanenas3 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 116
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-08, 00:49
  4. Ηλεκτρονικά αναλφάβητο το ελληνικό δημόσιο
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-07, 23:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας