Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Exclamation
    Έχω το εξής πρόβλημα, προσπαθώ να αντικαταστήσω ένα ZTE που έχει δώσει ο ΟΤΕ για το TV με κάτι που να αντέχει μεγαλύτερο φόρτο. Το ρουτερ είναι σε καφετέρια που εκτός από την δουλειά του IpTV πρέπει να μπορεί να ανταπεξέλθει σε ένα μέσο όρο 20-25 συσκευών.

    Είχα στα χέρια μου το Zyxel και πριν μπω στην διαδικασία να αγοράσω κάτι καινούριο, είπα να του δώσω μια ευκαιρία. Κατάφερα να σεταρω το TV, αλλα οταν φορτωνει με 10+ τερματικά, (laptops, iPhones κτλ.) όλα αρχίζουν να παίρνουν την κάτω βόλτα. Το ιντερνετικο ραδιόφωνο δεν buffαρει για πάνω απο 1-2 λεπτά, DNS request κρεμάνε συνέχεια και γενικά νιώθεις πολλά lag spikes στο σερφαρισμα.

    Η απορία μου ειναι μήπως έχω κάνει κάποια λάθος ρύθμιση. Δυστυχώς σας γράφω από το σπιτι και δεν μπορώ να στείλω log ή κάποια άλλη πληροφορία, περιληπτικά το μόνο που έκανα για το TV ήταν ένα 2ο PVC bridge, RFC 1483 LLC, 8/36 και αντίστοιχά ένα Vlan με το ethernet port4 + PVC2.

    Μια παρατήρηση εδώ είναι πως RIP και Multicast είναι κλειστά, είδα πως το ΖΤΕ τα χρησιμοποιούσε, δεν ξέρω αν χρειάζονται κάπου για IpTV, με κλειστά πάντως δούλευε κανονικά.

    Πως μπορώ να ρυθμίσω QoS ώστε το Conn-X tv και ενα netbook που κάνει Stream ραδιόφωνο να μην έχουν πρόβλημα με τον φορτο; Και ακομα μπορω να ρυθμισω QoS στο WiFi έτσι ώστε ή να μοιράζει το bandwith ανάλογα με τους χρήστες ή να δίνει προτεραιότητα σε HTTP;

    Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει μια γενική ιδέα, πιστεύω πως θα βγάλω άκρη, απλά δεν εχω ξανά στίσει ούτε QoS ούτε IpTv!

    Sorry αν δεν βγάζω νόημα, τα έγραψα λιγο βιαστικά , ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TheGood : 07-03-12 στις 01:49.

Παρόμοια Θέματα

  1. CPU load behaviour, under heavy Gaming.
    Από Siba στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-11, 16:18
  2. Zyxel P 660HW-T1 Καλυτερες ρυθμισεις για ConnX 8mb?
    Από stefanos_79 στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-08, 23:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας