Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2011
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εντάξει ξέρω δεν είναι τίποτα πρωτότυπο αλλά χρειάζομαι βοήθεια.
    Εν συντομία. Παρήγγειλα μια οθόνη για laptop από Αγγλία από της 14/2 η οποία ήρθε στα Γιάννενα 23/2 που είχα και την πρώτη ειδοποίηση. Από τότε έχω κάθε μέρα ξυπνώ 7:30 το πρωί και τσακώνομαι ψάχνοντας τον Μήτσο και τον γκολια του ταχυδρόμους για να μου πουν ότι εμείς δεν το έχουμε το δέμα.
    Το κορυφαίο είναι ότι την δευτέρα βρήκα τον ταχυδρόμο έξω από την πόρτα να μου πετάξει την ειδοποίηση, του λέω δώσε μου το δέμα.
    Η απάντηση του ¨εεεεεε δεν το έχουμε βρει ακόμα¨
    Ακολούθησε σύντομος εκφοβισμός και αφέθηκε ελεύθερος.

    Σήμερα επειδή δεν την παλεύω άλλο θα πάω από εκεί() σκέπτομαι να ζητήσω μια βεβαίωση απώλειας και μια βεβαίωση αποζημίωσης?

    Είχε κανείς κάποιο παρόμοιο πρόβλημα?
    Δώστε καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12

  3. #3
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Αφού σου ήρθε ειδοποίηση, πρέπει να πας στο ταχυδρομείο σου (με την ειδοποίηση μαζί) να το παραλάβεις. Αυτό λέει πάνω και η ειδοποίηση. Από τη στιγμή που σου άφησαν ειδοποίηση δεν το κουβαλάνε μαζί τους οι ταχυδρόμοι. Ειδικά αν είναι οθόνη laptop που είναι μεγάλη και ευαίσθητη. Πρέπει να πας εσύ από εκεί.

    ........Auto merged post: MichaelSE πρόσθεσε 0 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Φρόντισε να πας σύντομα. Η ειδοποίηση γράφει ότι κρατάνε το δέμα 15 ημέρες και αν σου ήρθε στις 23/2 ίσα ίσα προλαβαίνεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MichaelSE : 07-03-12 στις 12:36. Αιτία: auto merged post

  4. #4
    Εγγραφή
    07-09-2011
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν το έγραψα αυτό έχω πάει 3 φόρες την μια έψαξαν αλλά δεν το βρήκαν και θα περιμένουν τον ταχυδρόμο μήπως το έβαλε πουθενά.
    Την άλλη ήρθε ο καθυστερημένος ταχυδρόμος που κάναμε μια ώρα να συνεννοηθούμε και τελικά μου λέει ααα δεν το έχω εγώ. Μετά βρήκα τον υπεύθυνο που με διαβεβαίωσε ότι θα ψάξει ο ίδιος και θα με πάρει τηλέφωνο. Ε όσο πηρέ εσένα άλλο τόσο πηρέ και έμενα.

    Πριν λίγο είπα να πάρω τα κεντρικά, και τι μου είπε ο υπάλληλος.
    Δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ μόνο άμα στείλετε e-mail θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε.
    E-maillllll στελνει και η γιαγια σου ρε καραμητρο e-mail
    Τα άκουσε και αυτός.
    Σε λίγο θα πάω από το μαγαζάκι τους.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Γιατί δεν στέλνεις τότε ένα email; Πήγαινε από εκεί μία τελευταία φορά, πες τους και για τη συνομιλία σου με τα κεντρικά, και αν δεν το βρουν και πάλι, στείλε email στα κεντρικά όπως σου είπαν.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-03-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ζητήσεις από την Αγγλία τον κωδικό δέματος και με αυτό να πας στο ταχυδρομείο σου για να το ψάξουν και να δούνε που βρίσκεται. Αν φαίνεται ότι είναι στο ταχυδρομείο και δεν το βρίσκουν τότε θα κάνεις αίτηση για απώλεια και νομίζω πως σε αποζημιώνουν. Αυτό γίνεται μόνο αν σου το έστειλαν συστημένο, αν σου το έστειλαν σαν γράμμα ( ακόμα και το δέμα όταν δεν έρχεται συστημένο θεωρείται γράμμα ) δεν φέρει καμία ευθύνη το ταχυδρομείο αν χαθεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kefalas : 07-03-12 στις 21:00.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-09-2011
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το δέμα είναι στο ταχυδρομείο. Μου έστειλαν ειδοποίηση να πάω να το πάρω.
    Απλά δεν ξέρουν που το έχουν βάλει, η το έδωσαν σε άλλων.
    Δεν είναι συστημένο αλλά από την στιγμή που το έχασαν ή το έδωσαν σε άλλον είναι λογικό να μην έχουν ευθύνη?
    Δηλαδή αν του φάνηκε ενδιαφέρον δέμα του ταχυδρόμου μπορεί να το πήγε και σπίτι του και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    αν φοβάσαι οτι το έχουν δώσει σε άλλον με την ειδοποίηση σου πεστους να κοιτάξουν στο σύστημα τους [παλια υπήρχε βιβλιο, τωρα μαλλον υπολογιστής] αν εχει παραδοθεί. [εχει κάποιον κωδικό πάνω]

    αν σου πουν ναι, θα πρεπει να βρουν το χαρτακι και να δειτε αν ειναι η υπογραφή σου και το πας νομικά, αν σου πουν οχι, θα τους πεις να στο βρουν και αν σου πουν οχι το πας παλι νομικά.

    ΕΕΤΤ, λέξη κλειδί, τους λες οτι θες να υποβάλεις εγράφη αναφορά να σου δώσουν και τα στοιχεία τους [όνομα υπαλλήλου, όνομα διανομέα, ονομασία καταστήματος]

    η λογική δεν ειναι να τους υποβάλεις οντος αναφορά, αλλα μπας και καταλάβουν οτι εχουν μια δουλειά να κανουν και οχι να κάθονται και να σου λενε ελα αύριο... ψευτοεκφοβισμός δηλαδή.

    σε κάθε ενδεχόμενο, αν δεν σε πειράζει και δεν ειναι ενάντια στις αρχές σου, προτίμησε να πας φρεσοξυρισμένος - γυαλισμένος - βρες μια καρέκλα μπροστά στο γραφείο του προϊσταμένου και στρογγυλοκάθισε και να μιλας μονο με αυτον χρησιμοποιόντας κενα στον λόγο σου και χωρις σήμαδια πανικού ή βιασύνης, γενικά παίξε τους ψυχολογικό πόλεμο, δεν έχεις κάτι να χάσεις, αυτοί μάλλον έχουν χάσει κάτι δίκο σου ήδη ....




  9. #9
    Εγγραφή
    07-09-2011
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το ενδεχόμενο οτι μπορεί να το έχει πάρει κάποιος άλλος, μου το ειπε ο υπάλληλος.

    Θα πάω πάλι σήμερα να σω τι θα γίνει.

    ........Auto merged post: Xefteris πρόσθεσε 30 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Μόλις μίλησα με τα ΕΛΤΑ και μου είπαν
    "Σε εμάς φαίνεται ότι έχει παραδοθεί"

    Σε ότι ρώτησα από εκεί και περά η απάντηση ήταν "θα σας ενημερώσουμε τηλεφωνικός".
    Aφού νόμιζα ότι με κοροϊδεύει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Xefteris : 09-03-12 στις 09:12. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Κανε οτι σου γραφει ο k_koulos.

    Μιλα μονον με τον προισταμενο, ζητα ονοματα, θεσεις, τηλεφωνα και διευθυνσεις, ρωτα αυτον να σου πει την εγγραφη διαδικασια που προβλεπει η υπηρεσια του και αν σε αρχισει στα προφορικα -τηλεφωνικα εξηγησε του πως ειναι η τελευταια φορα που βρισκεσαι εκει και τους κανεις την χαρη να τους συζητας κι αν δεν βγει ακρη, σηκω, αφησε τους ενα τηλεφωνο αφου φυσικα εχεις τα στοιχεια του προισταμενου και εξηγησε του πως θα τον καλεσει ο δικηγορος σου με οτι αυτο συνεπαγεται. Θα υπονοησεις πως θα ζητησεις αποζημιωση οχι μονον για το δεμα αλλα και για την ταλαιπωρια και για το ποινικο πειθαρχικο σκελος.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-09-2011
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τι εννοεις με την εγγραφη διαδικασια που προβλεπει η υπηρεσια?

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xefteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις με την εγγραφη διαδικασια που προβλεπει η υπηρεσια?
    Καθε εταιρεια, οργανισμος ή και υπηρεσια ( δημοσια ή ιδιωτικη ) προβλεπει την εγγραφη καταγραφη παραπονων, αναζητησης, ερωτησης αλλα και απαντησης, αναφορας και επιβεβαιωσης. Ετσι απο την στιγμη που α) περασε ικανος χρονος και το αντικειμενο δεν βρεθηκε, β) οι προφορικες συνεννοησεις δεν εφεραν αποτελεσμα, ερχεται η ωρα των εγγραφων.

    Ελα εδω, ειμαι αυτος, εχω αυτο το προβλημα πεσμου τι γινεται. Και επειδη τα προφορικα ειναι σαν να μην υπαρχουν, πεσμου πως γινεται γραπτως ετσι ωστε να λαβω και αντιστοιχα γραπτως αρα και επισημα απαντηση.

    Αυτη ειναι μια διαδικασια επισημη, που 100% υπαρχει και που 100% δεν γινεται ουτε να αγνοηθει ουτε και να μεινει αναπαντητη. Ασε που εχει και συνεπειες για τους φταιχτες. Και επειδη κατι σιγουρα εχει παει στραβα στην περιπτωση σου, ασχολουνται δεν ασχολουνται το προβλημα θα καταληξει στο ποιος θα πληρωσει τη ζημια.

    Κανεις λοιπον εσυ εγγραφως και επισημως το αιτημα σου και περιμενεις να βρουν αυτοι την ακρη. Εχω την πεποιθηση οτι αν υπαρχει λαμογια στη μεση δεν θα φτασει η υποθεση σε δικηγορο, διαφορετικα θα πρεπει να κινηθεις με αυτον τον τροπο. Σιγουρα πρεπει να εχεις στα χερια σου τα παραστατικα αποστολης, τα ονοματα και τις θεσεις αυτων με τους οποιους συνομιλεις οπως και τις ημερομηνιες των συζητησεων και να απαιτησεις ηρεμα αλλα με σαφη τροπο, οπως λεει και ο k_koulos, αντισοιχη σαφη απαντηση οπως και αποζημιωση.

    Και να τους δωσεις να το καταλαβουν μαλιστα πως δεν θα το αποφυγουν.

    ΥΓ
    Θα προτεινα να ξαναπας στο ταχυδρομειο, να ρωτησεις για το αν υπαρχουν νεωτερα κι αν η απαντηση ειναι αρνητικη ή υποψιαστεις αδιαφορια ή και κατι υποπτο, κατευθειαν στον δειυθυντη και ερωτηση για αυτην την εγγραφη δυνατοτητα σου ως πελατη αναζητησης του αντικειμενου. Ειναι υποχρεωμενος να σε πληροφορησει.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-09-2011
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χιλια ευχαριστω για της πληροφοριες που μου δωσατε.
    Θα ενημερωσω μολις εχω νεα.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    in the blue flow..
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    660
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 21(dB)
    μια φιλικη συμβουλη, δε παραγγελνουμε ποτε απο εξωτερικο χωρις συστημενη αποστολη οσο φτηνο και να ναι το αντικειμενο. με το tracking number μπορεις να δεις ανα πασα στιγμη που βρισκεται και να το διεκδικησεις διαφορετικα στη σπανια περιπτωση που "χαθει".το οποιο ειναι δυσκολο, γιατι απαιτειται ταυτοτητα και υπογραφη.πληρωνεις λιγο παραπανω και εχεις το κεφαλι σου ησυχο

    στη δικη σου περιπτωση, το δεμα κατα 99% θα το εχει καβατζωσει καποιος, η το εχουν χασει και δε προκειται να το βρεις ποτε.και αν το τραβηξεις πολυ, το πολυ-πολυ να μπεις στη black list του ταχυδρομου και να μη σου αφηνει ουτε χαρτακι πια.δε λεω οτι δε πρεπει να τους τριξεις λιγο τα δοντια, καλα κανεις, αλλα ειναι χαμενη υποθεση και ετσι που ειναι το συστημα που κανεις δεν ειναι υπευθυνος για τιποτα, δυσκολα θα βρεις το δικιο σου.

    στα λεω τα παραπανω γιατι αγοραζω (οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα φανταζομαι) πολυ συχνα απο εξωτερικο και στο 50% των περιπτωσεων παλια που αγοραζα και χωρις συστημενο, καποιος το καβατζωνε παντα γιατι ηξερε οτι μπορει να ισχυριστει ο,τι θελει. με αποτελεσμα εμεις να γκρινιαζουμε στα ελτα, τα ελτα να μας γραφουν πιο πολυ η να γκρινιαζουμε στον πωλητη με αποτελεσμα καποια site να μη στελνουν πια ελλαδα, η και πωλητες απο ebay, επιλεκτικα να μας εχουν Black list οπως αυτος πχ εδω που ηθελα προσφατα να αγορασω και δε δεχτηκε με τιποτα

    http://www.ebay.co.uk/itm/20-1-LCD-P...item43abf45d5b

    anyway, στη δικη σου περιπτωση ξεχαστηκαν και αφησαν χαρτακι, οποτε ξερεις οτι το πακετο ηρθε και απο τη στιγμη που σου αφησε χαρτι, οποιος το παρελαβε λογικα πρεπει να εχει υπογραψει καπου οποτε μπορεις να ζητησεις να δεις το αρχειο τους. εκτος κ αν το χασανε
    οπως και να χει καλη τυχη

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ
    Από katsavidas στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-12, 13:45
  2. επιατροφη πακετου ελτα
    Από Giorgos22 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-11, 23:51
  3. ΕΛΤΑ και γραμματοσημα
    Από giwrgosth στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-10, 03:31
  4. αντικαταβολή με ελτά (??)
    Από sstratos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-09, 03:45
  5. Τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ !!!
    Από DJ_Nos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-07, 13:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας