Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 52
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Σκέφτομαι μήπως ήρθε τελικά η στιγμή να πάρω κι εγώ ένα smartphone. Προς το παρόν πορεύομαι με ένα παλιό SE W910i και ομολογώ πως υπήρξαν στιγμές που χρειάστηκα τις λειτουργίες ενός Smartphone, κυρίως για web και office εφαρμογές, πέραν του ότι γενικά πολλές φορές με έχει εκνευρίσει το πόσο αργό είναι.

    Όσον αφορά την χρήση του, πέραν των γνωστών (ομιλία, SMS), θέλω να χειρίζεται με ευκολία έγγραφα MS Office, να έχει ραδιόφωνο, wifi-3G, να αντικαταστήσει (αν είναι δυνατόν) την ψηφιακή μου μηχανή (5ετίας) όσον αφορά φωτογραφίες και βίντεο, multimedia (mp3 και βίντει, πιο σπάνια βέβαια το δεύτερο όσον αφορά ταινίες κλπ), αν είναι δυνατόν να έχει και GPS. Βέβαια γενικά θεωρώ τον εαυτό μου 'γκατζετάκια', οπότε θα ψάξω και θα χρησιμοποήσω σίγουρα αρκετές εφαρμογές.

    Έχω χάσει λίγο την μπάλα όσον αφορά τα λειτουργικά. iOS το είχα απορρίψει καθαρά λόγω τιμής του iPhone. Ανάμεσα στα υπόλοιπα με είχε 'γοητέψει' το Android, χωρίς να το έχω δουλέψει είναι η αλήθεια, κυρίως λόγω του open source, επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω έστω και 1 ευρώ για να αγοράσω κάποια εφαρμογή. Τις προάλλες όμως έπεσα σε κάποια reviews από κινητά με Windows Phone και είδα πολλά εγκωμιαστικά σχόλια. Δεν ξέρω τι παίζει από εφαρμογές κλπ (δηλαδή αν υπάρχουν πολλές διαθέσιμες και κυρίως ΔΩΡΕΑΝ), αλλά από ό,τι κατάλαβα τα κινητά με Windows Phone δεν είναι και τα φθηνότερα.

    Κάτι ΒΑΣΙΚΟ, είναι πως θέλω το κινητό να είναι όσο πιο smooth (στα πλαίσια του μπάτζετ μου βέβαια) γίνεται στην χρήση. Δεν ξέρω πώς μεταφράζεται αυτό στην πράξη όσον αφορά επεξεργαστή ή λειτουργικό, μιας και έβλεπα κινητά με Windows Phone να παινεύονται όσον αφορά την αποκριση ακόμα και με μικρότερα hardware specs από android phones.

    Όσον αφορά την μπαταρία, από όσα έχω ακούσει κατάλαβα πως γενικά δεν είναι το πιο δυνατό σημείο, αλλά τι να πω, δεν θα μου βγάζει έστω μια μέρα με μέτρια χρήση; Δηλαδή για ένα 6-7ωρο ταξίδι να μπορώ να χρησιμοποιώ ίντερνετ, να δω καμιά ταινία, να ακούσω μουσική και κανένα τηλέφωνο;

    Ίντερνετ έχω στο κινητό από το Vodafone CU, 60MB με κάθε ανανέωση (για όπου δεν θα υπάρχει διαθέσιμο wi-fi δίκτυο), που αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ ελάχιστα.

    Όσον αφορά το μπάτζετ, ξεκινάω από τα 200-250 και ανεβαίνω αν αξιολογήσω πως αξίζουν πραγματικά τον κόπο τα παραπάνω (ή καλύτερα) features ενός πιο ακριβού κινητού. Δεν πρόκειται πάντως σε καμιά περίπτωση να πάρω κινητό 500 ευρώ, δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο, ακόμα κι αν αλλάζω κινητό κάθε 5-6 χρόνια και όχι κάθε χρόνο όπως κάνουν πολλοί.

    Το πόσο ακριβώς 'επείγει' η επιλογή δεν το γνωρίζω αυτή την στιγμή, υπάρχει περίπτωση να το χρειαστώ άμεσα (εξαρτάται από το αν θα λείψω για αρκετό διάστημα σε ταξίδι, που θα μου αποφέρει όμως και κάποια χρήματα, άρα θα μπορώ να δώσω περισσότερα χρήματα προκαταβολικά γνωρίζοντας πως θα τα αναπληρώσω αργότερα), οπότε ψάχνω για επιλογές τόσο για άμεση αγορά, όσο και για την προοπτική να περιμένω, αν αξίζει βέβαια τον κόπο, για μοντέλα που περιμένουμε σε λίγο καιρό.

    Από το λίγο που έχω ψάξει ως τώρα, έχω δει ΠΟΛΛΟΥΣ να παινεύουν το SE Neo V ως ίσως το πιο 'value for money' smartphone σε αυτή την κατηγορία, ενώ κάποιο που αναφέρεται συχνά είναι το LG Optimus 2x (με ΑΡΚΕΤΑ παράπονα όμως όσον αφορά την μπαταρία του).

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για όλες τις προτάσεις.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    αρχικα πρεπει να αποφασισεις εσυ σε ποιο λειτουργικο θα σταματησει η μπιλια. εγω για παραδειγμα, μονο με android εχω ερθει σε επαφη, αλλα το να σου πω το ποσο καλο ή ποσο κακο ειναι, ειναι καθαρα δικη μου γνωμη.

    δες μερικα reviews στο youtube, με τις τελευταιες εκδοσεις των windows phone και android, ή ακομα καλυτερα πηγαινε σε ενα καταστημα που να εχει ανοιχτα κινητα για να τα δοκιμαζεις, ωστε να δεις ποιο σου αρεσει περισσοτερο σαν λειτουργικο.

    το μονο σιγουρο ειναι οτι τα κινητα με windows phone ξεκινανε σε υψηλοτερη τιμη, σε σχεση με τα android. επισης, τα περισσοτερα κινητα ειναι με android, οποτε εχεις πολυ μεγαλυτερη ποικιλια. υπαρχουν κινητα και με τα δυο λειτουργικα παντως, που ειναι μεσα στο μπατζετ σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Για να είμαι ειλικρινής, μέχρι και χτες για μένα το Android έπαιζε χωρίς αντίπαλο στις προτιμήσεις μου. Ίσως επειδή το συνέδεσα με "ελευθερία" (κάτι σαν το αντίστοιχο του linux σε PC OS). Δηλαδή το Windows Phone και μόνο που έχει την ταμπέλα της Microsoft για κάποιο λόγο με απωθούσε ως 'περιοριστικό'. Δεν ξέρω κιόλας πόσο χμμμ...ευλύγιστο μπορεί να γίνει όπως στα PC..

    Αλλά χτες, μετά από κάποια video reviews που είδα, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως (όλως περιέργως) είναι πιο ελαφρύ λογισμικό από το Android. Δηλαδή και κινητά με μικρότερο επεξεργαστή ανταποκρίνονται πολύ σφαιράτα. Άρχισα να το σκέφτομαι λοιπόν..

    Εσύ ποιο κινητό έχεις; Τουλάχιστον όσον αφορά κάποια από τα άλλα χαρακτηριστικά που ψάχνω (battery life, κάμερα κλπ) μπορείς να καταθέσεις την προσωπική σου εμπειρία..

  4. #4
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Περίμενε αν θες λίγο διότι την προηγούμενη βδομάδα είχαμε το GSM forum στη Βαρκελώνη. Θα έρθουν καινούρια κινητά σε περίπου ένα μήνα. Και φυσικά θα γίνει χαμός με τα παλιά. Θα πέσουν οι τιμές σε καινούρια και μεταχειρισμένα.

    Προσωπικά θα σου έλεγα Android κατ' αρχάς για την δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών εκτός market. Ουσιαστικά έχεις πρόσβαση στα πάντα, νόμιμα και παράνομα. Πολύ σημαντικό ατού διότι θα δοκιμάζεις τα πάντα πριν τα αγοράσεις. Μετά προσθέτεις και την "πλήρη" ελευθερία που έχεις με ένα root.

    Τα Windows Phone είναι φοβερά, αλλά είναι και αυτά σαν το iOS. Custom made άρα σφαίρα, αλλά κλειδωμένα. Έχεις όμως εγγύηση ότι θα έχεις αναβαθμίσεις για αρκετό καιρό. Επίσης δεν έχει customιες από τους κατασκευαστές. Είναι pure windows οπότε δεν έχεις ανόητα services να τρέχουν από πίσω και να σκοτώνουν την αυτονομία. Πρόσθεσε και ένα αρκετά καλό integration μεταξύ των εφαρμογών-υπηρεσιών και είσαι ΟΚ.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    εγω εχω το htc desire, που ειναι παλιοτερο μοντελο οποτε δεν το κοιταμε. τα μονα του μειονεκτηματα για μενα ειναι η πολυ μικρη εσωτερικη του μνημη, και η μπαταρια του.

    απο εκει και περα, προσωπικη αποψη εχω για το xperia neo v, και για το xperia arc s, με το δευτερο να ειναι πανω απο το μπατζετ σου, αλλα οχι στα 500€ που ειπες κι εσυ!

    σχετικα με το neo v, ειναι οντως value for money, και τα μονα εξτρα χρηματα που πρεπει να δωσεις ειναι για καρτα μνημης, μιας και μεσα στη συσκευασια περιεχει μονο 2gb μνημη αν δεν κανω λαθος. τρεχει την τελευταια εκδοση του λειτουργικου και θα αναβαθμιστει σε android 4. γρηγορο κινητο, με καλη καμερα, και μια μπαταρια ανταξια των αλλων smartphones. μικρο μειονεκτημα η μικρη εσωτερικη μνημη(αρκετα μεγαλυτερη απο του desire παντως). περισσοτερα μπορεις να διαβασεις εδω, απο παιδια που το εχουν αγορασει.

    σχετικα με το arc s. εχει ενα ιδιαιτερο design που ή θα ξετρελαθεις, ή δε θα σου αρεσει. μεγαλη οθονη, αναβαθμισιμο κι αυτο σε android 4, πολυ γρηγορο, με μπαταρια ισως και λιγο καλυτερη του ανταγωνισμου, και με αρκετα καλη καμερα. μειονεκτημα κι αυτου η μικρη εσωτερικη μνημη, η οποια ειναι ιδια με του neo v.
    δες αν θες εδω, εδω κι εδω, βιντεακια απεναντι στο καλυτερο κινητο του 2011, για το ποσο σβελτο ειναι. σιγουρα στα τεστ ειναι αρκετα υποδεεστερο στην τελικη βαθμολογια, μιας και ειναι μονοπυρηνο εναντι διπυρηνου, και με λιγοτερη ram. τι να τα κανεις ομως οταν στην καθημερινη χρηση ειναι πιο γρηγορο.;

    το optimus 2x που αναφερεις ειναι καλυτερο και απο τα δυο παραπανω, και η τιμη του εχει πεσει αρκετα. αλλα ο διπυρηνος επεξεργαστης δεν ειναι πληρως αξιοποιησιμος απο το λειτουργικο, και σου τρωει και τη μπαταρια πιο ευκολα. στο θεμα ταχυτητας δεν ξερω πως τα παει, αλλα αν σκεφτεις το ποσο πιο γρηγορο ειναι το arc s σε σχεση με το πολυ πιο δυνατο galaxy s ii, θα δεις οτι ειναι καθαρα θεμα σεταρισματος του κινητου, και η se εχει κανει πολυ καλη δουλεια στο συγκεκριμενο μοντελο, μιλωντας παντα για τις original rom.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Σαν κάτοχος neo v, μπορώ να πω ότι με έχει καλύψει από όλες τις πλευρές, είναι ταχύτατο και όσο για τη μνήμη να αναφέρω μόνο ότι έχει εγκατεστημένα 220 apps και δεν καταλαβαίνει τίποτα.(Με root πάντα)

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Κάτοχος neo v και εγώ, δε νομίζω πως υπάρχει τίποτα καλύτερο αυτήν την στιγμή στην αγορα με €200.
    Απόλυτα ικανοποιημένος, και ευχαριστημένος δύο μήνες μετά την απόκτησή του.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.908
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Κι εγώ έχω ένα παρόμοιο προβληματισμό και έχοντας περάσει από dumb phones, Symbian και android λέω να πάω σε Windows phone.

    Βασικά δε μπορώ να ξαναμπώ στη λογική του android phone 'δε θέλω τηλέφωνο αλλά ένα μίνι υπολογιστή να παίζω'. (όχι άλλα root/ mods κλπ.)

    Επίσης από 'symbian' μόνο το nokia e6 μου άρεσει αλλά απορρίπτεται λόγω fixed focus camera. Dumb phones... μπορεί να χρειαστώ να στείλω ένα email.

    Οπότε λέω να πάω σε windows για να έχω μια σχετικά ικανοποιητική αυτονομία και ένα τηλεφώνο που δε θα με προδιαθέτει για παιχνίδι που θα του βγάζω τα μάτια αλλά θα το χρησιμοποιώ και θα δουλεύει καλά ως τηλέφωνο όπως είναι απ΄τη μάνα του.
    I see dead pixels

  9. #9
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Επιστρέφω ένα μήνα μετά, ακόμα δεν έχω πάρει κινητό, αν και βρίσκομαι ένα βήμα από την αγορά ενός Neo V..

    Το Atrix με χάλασε που δεν έχει FM Radio, μιας και είναι κάτι που χρησιμοποιώ αρκετά συχνά. Το Galaxy S με χάλασε που δεν έχει φλας (έχει τύχει αρκετές φορές να θελήσω να βγάλω φωτό υπό μέτριο φωτισμό και τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά)..

    Μου πρότειναν και το Arc, είδα όπως ότι δεν έχει μπροστινή κάμερα, θα βόλευε αρκετά για skype.

    Βασικά ψάχνω αν υπάρχει λόγος να ΜΗΝ πάω για Neo V (σε αυτό το μπάτζετ βέβαια). Για SAR έχω ακούσει ότι είναι αρκετά υψηλό, αλλά δεν είναι ότι μιλάω και τις τρελές ώρες..

  10. #10
    Εγγραφή
    06-09-2011
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιστρέφω ένα μήνα μετά, ακόμα δεν έχω πάρει κινητό, αν και βρίσκομαι ένα βήμα από την αγορά ενός Neo V..

    Το Atrix με χάλασε που δεν έχει FM Radio, μιας και είναι κάτι που χρησιμοποιώ αρκετά συχνά. Το Galaxy S με χάλασε που δεν έχει φλας (έχει τύχει αρκετές φορές να θελήσω να βγάλω φωτό υπό μέτριο φωτισμό και τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά)..

    Μου πρότειναν και το Arc, είδα όπως ότι δεν έχει μπροστινή κάμερα, θα βόλευε αρκετά για skype.

    Βασικά ψάχνω αν υπάρχει λόγος να ΜΗΝ πάω για Neo V (σε αυτό το μπάτζετ βέβαια). Για SAR έχω ακούσει ότι είναι αρκετά υψηλό, αλλά δεν είναι ότι μιλάω και τις τρελές ώρες..
    Πάρε το Huawei X5 Pro με δείκτη SAR 0,472. Το Sony Ericsson Xperia Neo V έχει σχεδόν τον τριπλάσιο. Άσε που το Huawei είναι σαφώς πιο αξιόπιστο.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Πιο αξιόπιστο, πως;

    Να προσθέσω ότι το neo v πήρε αυτές τις μέρες και την έκδοση 4.0 (ICS) του android.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    χωρίς να είμαι expert σε κινητά, τελευταία χαλβαδιάζω το Xperia S της Sony (νομίζω έχει κοπεί από την Ericsson, ή την αγόρασε) και είναι το πρώτο που βγάζει μόνη της. Γενικά απ'ότι έχω δει είναι στο επίπεδο του iPhone, έχει καλύτερη και μεγαλύτερη οθόνη, μπαταρία και παίζει και android. Δεν έχω δει που έχει πάει τώρα η τιμή του, αλλά από μεταχειρισμένο iPhone 4 που έλεγα να πάρω, καλύτερα καινούργιο και καλύτερο
    Though we strike at you from the shadows, do not think that we lack the courage to stand in the light.
    Zeratul, StarCraft

  13. #13
    Εγγραφή
    17-11-2006
    Περιοχή
    Σ' ενα σπίτι
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Billion Bipac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Digik Εμφάνιση μηνυμάτων
    χωρίς να είμαι expert σε κινητά, τελευταία χαλβαδιάζω το Xperia S της Sony (νομίζω έχει κοπεί από την Ericsson, ή την αγόρασε) και είναι το πρώτο που βγάζει μόνη της. Γενικά απ'ότι έχω δει είναι στο επίπεδο του iPhone, έχει καλύτερη και μεγαλύτερη οθόνη, μπαταρία και παίζει και android. Δεν έχω δει που έχει πάει τώρα η τιμή του, αλλά από μεταχειρισμένο iPhone 4 που έλεγα να πάρω, καλύτερα καινούργιο και καλύτερο
    Όντως πλέον η εταιρεία που βγάζει κινητά είναι η Sony (σκέτο? mobile?) αφού απορροφήθηκε η θυγατρική... Στο μεταξύ όντως έπεσε και η τιμή του xperia S λίγο μετά την κυκλοφορία του σε επίπεδα που το κάνει πολύ πιο δελεαστική αγορά από ένα δευτεροχεράτο iPhone.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Ξέρω ότι το Xperia S δε γραφει Sony Ericsson αλλά σκέτο Sony, αλλά το πως θα λένε τώρα την εταιρεία δε με πολυενδιαφέρει κιόλας. Όσο για το δίλημμα Xperia S και δευτεροχεράτο iPhone, νομίζω πως δε θα πρεπε καν να το σκέφτομαι αφού το Xperia S το βλέπω να συγκρίνεται και να κερδίζει και σε αρκετά σημεία (οθόνη και μπαταρία πχ) το iPhone 4S..
    Though we strike at you from the shadows, do not think that we lack the courage to stand in the light.
    Zeratul, StarCraft

  15. #15
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    xperia s κλάσης ανώτερο από το iphone 4s σε θέμα οθόνης. τα 1280 x 720 pixels είναι πολλά που δίνει το xperia s

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ήρθε πάλι ο καιρός για νέο PC (~750€)
    Από schattenjager στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-11, 18:01
  2. adslgr. Μήπως ήρθε η ώρα για κάποια τακτοποίηση;
    Από pts στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-10, 11:54
  3. Μηπως ηρθε η ωρα για αντιο???
    Από billias11 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 15:39
  4. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-08, 07:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας