Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    28-06-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    Siemens SL2-141
    Επειδή θα φύγω εκτός Ελλάδας για δουλειά και πολλά από αυτά τα πράγματα δεν θα μπορέσω ούτε να τα κουβαλήσω μαζί μου, ούτε να τα χαρώ (αφού δεν θα τα έχω μαζί μου) τα βάζω εδώ μπας και κάποιος ενδιαφέρεται αλλιώς θα φύγουν ebay!

    Πάμε:

    1. Μηχάνημα Arcade, όπως αυτά τα οποία παίζαμε μικροί στα διάφορα ηλεκτρονικά/ουφάδικα, ή όπως αλλιώς τα αποκαλείτε!
    Το μηχάνημα είναι απο παλιό ηλεκτρονικό το οποίο είχε μετατραπεί σε "φρουτάκια" ηλεκτρονικού τύπου, το οποίο μάζεψα σε καλή αλλά παρατημένη κατάσταση και φυσικά το επισκεύασα όπου χρειαζόταν σαν κατασκευή (ξυλοδουλειές δηλαδή και διάφορα άλλα όπως βάψιμο, μοκέτες, φωτισμός, ηχεία, χειριστήριο) και πρόσθεσα οθόνη και υπολογιστή, στον οποίο έχω περασμένα διάφορα emulator μαζί με ειδικό front end πρόγραμμα το οποίο συνδέει όλους τους emulators σε ένα κεντρικό πρόγραμμα, το οποίο ελέγχεται απο το χειριστήριο, το οποίο είναι το πασίγνωστο X-Arcade dual stick. Με λίγα λόγια, παίρνετε έτοιμο μηχάνημα, τόσο κατασκευαστικά, όσο και λειτουργικά, με χειριστήριο με 2 μοχλούς και 6 κουμπιά για τον κάθε μοχλό συν τα απαραίτητα player 1 & player 2 αλλά και πλαινά κουμπιά για τον χειρισμό pinball. Συνολικά, θα έλεγα ότι έχω ασχοληθεί ΑΠΕΙΡΕΣ ώρες για να το φτάσω εδώ που είναι, απο όλες τις απόψεις. Αν σκεφτείτε ότι η τιμή των περιφερειακών μόνο, είναι 200€ οθόνη, 150€ χειριστήριο (πολύ περισσότερα μαζί με τελωνείο), υπολογιστής (athlon x2-3800 x64, 2gb ram, 160gb hdd, κάρτα γραφικών χωρίς ανεμιστήρα για να μην κάνει θόρυβο), πιστόλι ειδικό για LCD οθόνες 50€, χειριστήριο xbox360 σαν εξτρά αν προτιμάτε αυτό (σε μερικά παιχνίδια ο κλασσικός μοχλός δεν βολεύει) 30€ και φυσικά όλο τον κόπο που έπεσε σε δουλειά αλλά και στήσιμο από όλες τις απόψεις, νομίζω ότι τα 1000€ είναι μία πολύ λογική τιμή. Από το μηδέν να ξεκινήσετε τέτοιο project, κάτω απο 1000€ δεν θα σας βγεί, εκτός αν πάρετε περιφερειακά κακής ποιότητας, ή κάνετε οικονομία σε διάφορα άλλα. Το μόνο που λείπει είναι το πλέξι γκλας για το οποίο θα δωθεί το σχέδιο προς εκτύπωση.. ενδεικτικά, επειδή φωτογραφίες δεν έχω τώρα να βάλω, αλλά μπορώ να στείλω (παρακαλώ μόνο σοβαρές προτάσεις!), δείτε για ποιό χειριστήριο μιλάμε.. http://www.xgaming.com/store/arcade-...dual-joystick/

    2. htpc, το ASROCK ION330, το οποίο έχει επεξεργαστή ΔΙΠΥΡΗΝΟ intel atom, αλλά και κάρτα γραφικών NVIDIA με αποκωδικοποίηση βίντεο. Μπορεί ΑΝΕΤΑ να παίξει 1080p mkv αλλά και blu-ray & hd-dvd και έχει έξοδο HDMI και OPTICAL για να συνδεθεί ψηφιακά τόσο σε τηλεόραση όσο και σε ενισχυτή. link http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912355, τιμή 180€. Είναι ήδη στημένο έτοιμο για χρήση, αλλά μπορεί να δωθεί και εντελώς wiped για να εγκαταστήσετε ότι θέλετε. Επίσης, σημαντικό, έχει 1000άρι δίκτυο για να streamάρετε τις ταινίες σας μέσω δικτύου!

    3. Παλαιό Shneider CPC464. Μου δόθηκε σαν δώρο απο κάποιο φίλο και το κρατούσα για μουσειακούς λόγους, μιάς και έχω και άλλα παρόμοια μηχανήματα. Για το συγκεκριμένο,δε μπορώ να ξέρω μία ρεαλιστική τιμή, οπότε 50€ ακούγονται καλά, φαίνεται να λειτουργεί άψογα. Είναι το μοντέλο με την αναλογική κασέτα ήχου (!!).

    4. Gamecube Q - Panasonic. Για όσους ξέρουν, πρόκειται για το gamecube της nintendo, απλά το συγκεκριμένο είναι κατασκευασμένο απο την panasonic και δέχεται όχι μόνο τους μικρούς δίσκους dvd 8cm που έπαιρνε το gamecube αλλά και τα κανονικού μεγέθους dvd και επίσης παίζει ταινίες dvd, κάτι που το κανονικό δεν μπορούσε. Πέρα απο τις αυξημένες δυνατότητες, κύριο λόγο για την συλλεκτική του αξία παίζει η εμφάνιση του (όσοι το ξέρετε σίγουρα το θυμάστε!) με καθρέφτη κτλ κτλ. Δίνεται με εγκατεστημένο homebrew/chip (πλέον είναι obsolete) το VIPER GC, με ένα χειριστήριο και είναι ακόμα με το κουτί του! Στα 300€. Είναι πανσπάνιο, ειδικά δε μονταρισμένο και μαζί δίνω και ένα εξίσου πανσπάνιο και custom made καλώδιο το οποίο είναι για φουλ RGB καθαρό σήμα..

    5. Ν64 + CD64. Το nintendo64 το γνωρίζετε φαντάζομαι όσοι ασχολείστε.. Το CD64 όμως ίσως όχι. Είναι μία συσκευή που μπαίνει κάτω απο το Ν64 και δίνει τη δυνατότητα να φορτώνουμε παιχνίδια (roms) απο CD τα οποία γράφουμε στον υπολογιστή. Οι συσκευές αυτές ήταν ανέκαθεν ακριβές και όσο παλιώνουν τόσο πιο ακριβά θα πωλούνται λόγω εξαφάνισης αλλά και γιατί ήταν από την φύση τους "περίεργες". Το συγκεκριμένο δουλεύει άψογα, έχω βάλει διακοπτάκια για να διακόπτει την παροχή ρεύματος στο cd drive, κάτι το οποίο είχε σκοτώσει πολλές τέτοιες μονάδες. Τιμή και για τα 2 μαζί 230€. Με μία μικρή αναζήτηση θα δείτε ότι δεν υπάρχει πουθενά, αλλά ακόμα και αν το βρείτε θα το βρείτε σε σίγουρα μεγαλύτερη τιμή. Μαζί με το Ν64 ένα χειριστήριο και τα απαραίτητα καλώδια.


    6. Steel Battalion για το Xbox (το παλιό, όχι το 360). To συγκεκριμένο παιχνίδι, είναι ένας εξομοιωτής MECH, αλλά με μία "μικρή διαφορά". Μαζί με το παιχνίδια, έρχεται ένα γιγαντιαίο χειριστήριο, απίστευτης ποιότητας και κατασκευής. Μόνο με αυτό παίζει το συγκεκριμένο παιχνίδι και είναι πανάκριβο και φυσικά ΤΕΡΑΣΤΙΟ, με αποτέλεσμα πολύ μεγάλα μεταφορικά έξοδα.. Είναι μέσα στο κουτί του, σε τέλεια κατάσταση, τιμή 150€.

    Για την ώρα δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Μερικές τιμές είναι ανεβασμένες αλλά μιλάμε για κομμάτια που είναι σπάνια ή δύσκολα να βρεθούν, σε ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ μορφή αλλά και αισθητικά καλή κατάσταση. Για οποιαδήποτε απορία, απαντήστε ή σε π.μ. Αν ενδιαφέρεστε επικοινωνήστε ΑΜΕΣΑ μαζί μου γιατί ο χρόνος μου εδώ πλέον είναι λίγος..


  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πολυ καλα τα κομματια που πουλας φιλε μου. Πιο πολυ σταθηκα στο μηχανημα arcade, διοτι ακουγεται πολυ προσεγμενο και ενδιαφερον. Αν και ειναι αρκετα ψηλη η τιμη για τα δεδομενα μας πλεον, σου ευχομαι να τα πουλησεις και να τα παρει καποιος που θα τα εκτιμησει.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-06-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    Siemens SL2-141
    Δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για λιγότερα χρήματα αν βρεθεί κάποιος πρόθυμος άμεσα.. Το μηχάνημα είναι όντως προσεγμένο.. και αξίζει τα χρήματα του.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-06-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    Siemens SL2-141
    Επειδή τίθεται θέμα μεγέθους για το arcade και πολύ αμφιβάλλω ότι θα βρεθεί αγοραστής εκτός Ελλάδας, η τιμή πέφτει στα 800€! act fast!

  5. #5
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    το arcade τι διαστάσεις έχει?

  6. #6
    Εγγραφή
    28-06-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    Siemens SL2-141
    οι διαστάσεις είναι:

    ύψος 1,63 μ.
    πλάτος (δηλαδή φάτσα όπως το βλέπεις) 60cm
    βάθος (απο το πλάι δηλαδή) 87cm

    Απο το ύψος μπορείς να κόψεις αν χρειαστεί, γιατί έχει σαν διακοσμητικό ένα έχτρα "κουτάκι" ξύλινο που κανονικά είχε κάποιο γραφικό και τα ηχεία. Αλλιώς το κρατάς όπως είναι!

  7. #7
    Εγγραφή
    28-06-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    Siemens SL2-141
    Τελευταία πτώση τιμής, στα 750 για το arcade!! μία εβδομάδα έμεινε και μετά σαλούδος!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ξεπούλημα - Πολλά και διάφορα.
    Από NoDsl στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-11, 02:30
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-11, 13:43
  3. Ξεπούλημα!!!!!!!! Πολλά & διάφορα!!!
    Από rokko74 στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-10, 23:56
  4. Διαφορα 100 euro αλλα διαφορα ποιοτητας?
    Από gsof7 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-09, 12:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας