Σελ. 3 από 21 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 308
  1. #31
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά bugs παντού υπάρχουν αλλά δεν εμφανίζονται με την ίδια συχνότητα όσο στο linux (τουλάχιστον τα προφανή, μικρά και καθημερινά) - αυτό εννοούσα. Και στο OS X θυμάμαι ότι κάποιος μου είχε δείξει ένα χοντρότατο bug που ουσιαστικά χάνεις τα δεδομένα σου αλλά αυτή δεν είναι η νόρμα. Αντίθετα στο linux η νόρμα είναι (ή τουλάχιστον ήταν μέχρι 2-3 χρόνια πριν) να ασχολείσαι με πολλές μικρές μαλακιούλες για να δουλέψουν σωστά αυτά που θες και να τρέχεις σε forums να καταλάβεις τι πάει στραβά. Δεν είχα πρόβλημα να το κάνω για πολλά χρόνια αλλά κάποτε κουράστηκα μια που δεν είχα το χρόνο αλλά ούτε και την υπομονή. Βέβαια σε servers ακόμα χρησιμοποιώ linux μια που είναι πολύ παραμετροποιήσιμο, σταθερό, τίμιο, free και είναι *nix. Επιπλέον ο πατέρας μου είναι χαρούμενος με το ubuntu του που το χρησιμοποιεί για web browsing, ssh/sftp, pdf reading αλλά κάνει μόνο αυτά και δεν τον νοιάζει τίποτε άλλο οπότε ποτέ δεν με έχει απασχολήσει μετά την αρχική εγκατάσταση.
    Καταλαβαίνω τι λες και το αντιμετώπισα όταν έτρεχα Debian Unstable. Αλλά ακόμα κι εκεί τα προβλήματα ήταν πολύ συγκεκριμένα, συνέβαιναν σπάνια και όταν συνέβαιναν ήξερα πως να τα φτιάξω μέσα σε ελάχιστο χρόνο (κυρίως ξέμενα από γραφικό αν δεν χτιζόταν το module για το binary blob της nVidia). Δηλαδή δεν ήταν η νόρμα όπως λες (μάλιστα σε μια rolling διανομή τύπου Debian Unstable περιμένεις κάποια προβλήματα). Γενικότερα τα πράγματα τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι κατά πολύ πιο βελτιωμένα στη γενικότερη desktop εμπειρία που προσφέρει το Linux (και αναφέρομαι σε KDE ). Αυτό που μου λείπει στο Linux, και το έχω ξαναγράψει πρόσφατα, είναι το integration των εφαρμογών στο επίπεδο που το έχουν τα προϊόντα της μικρομαλακής aka η αλυσίδα Office/Outlook, Communicator, Sharepoint, κτλ Είναι κάτι που μπορεί να επιτευχθεί πανεύκολα αφού όλα τα backends και οι σχετικές εφαρμογές υπάρχουν και απλώς χρειάζεται να συνδεθούν μεταξύ τους. Βασικά μιλάω για collaboration software. Πολύ καλά λόγια ακούω για το Zimbra, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Απ' την άλλη ένα καλό (και όχι σπασμένο ) KDEPIM μέ έναν καλό (και όχι σπασμένο ) Konqueror με κάποιες κατάλληλες προσθήκες θα ήταν ταμάμ!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #32
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    ε καλά αυτό με το γραφικό το θεωρώ μεγάλη καφρίλα. Δεν ξέρω αν μπαίνει το δικό μου πρόβλημα στην ίδια κατηγορία, αλλά είχα μείνει χωρίς γραφικό περιβάλλον μετά από update (απλό update) του ubuntu πριν από ένα deadline. Εκεί είχαν πέσει πολλά καντίλια αν και σε λιγότερο από 1 ώρα είχα βρει λύση (αλλά ήταν πριν από deadline). Περίεργο πάντως, δεν ασχολήθηκες ποτέ με το να setάρεις τα plasmoids σου; δεν έτυχε ποτέ να χρειαστεί να φτιάξεις τον ήχο; το skype σε ικανοποιούσε που είχε μια λίστα με όλα τα audio plugins και έπρεπε να διαλέξεις (αντί να έχει 1 - την κάρτα ήχου σου); το hybernation σου δούλευε πάντα; δεν τύχαινε ποτέ οι μισές επιλογές του konqueror να μη δουλεύουν ή να θέλουν setάρισμα; δεν έπρεπε να κάτσεις να ψάξεις και να τεστάρεις διάφορες εφαρμογές και επιλογές για να παίρνεις ένα απλό incremental backup; κλπ κλπ

    Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι τραγικό ούτε καθημερινό με την ακριβή έννοια της λέξης. Απλά συμβαίνουν, θέλουν ενασχόληση και κάποιος πρέπει να σπάσει τα αρχ%^&ια του για κάποια ώρα για να τα φτιάξει. Εγώ πάντα έφτιαχνα αυτά που με ενοχλούσαν πιο πολύ και τα υπόλοιπα απλά έκανα ότι δεν τα έβλεπα. Ε τα τελευταία 2 χρόνια δίνω 10 ευρώ το μήνα και δεν έχω ασχοληθεί με παρόμοιες καταστάσεις ούτε μια φορά. Π.χ. για ένα incremental backup απλά συνέδεσα ένα δίσκο. Επιπλέον η apple προσπαθεί να δέσει τα προϊόντα της οπότε ένα ipad θα δουλεύει όμορφα και κάνει ωραίο sync με το macbook, imac σου κλπ κλπ

    Σε αυτά καλά τα πάει η apple, εκεί που δεν τα πάει καλά είναι ολοκληρωτική πολιτική της αλλά και το there is one way, my way - αλλά μάλλον γι'αυτό δεν έχει και ορισμένα από τα θεματάκια που έχει το linux.

    Αυτό που λείπει από το linux κατά τη γνώμη μου είναι μια μεγάλη εταιρία να βάλει δεν ξέρω πόσα άτομα να ξεσκιστούν στο να βρίσκουν προβληματάκια όπως τα παραπάνω που ανέφερα και να τα λύνουν πριν φτάσουν στους χρήστες. Εγώ θα πλήρωνα γι'αυτό μια που ήδη το κάνω με την apple. Θα προσπαθήσω πάντως να δοκιμάσω την τελευταία έκδοση κάποιας διανομής στην πρώτη ευκαιρία.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #33
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    draytek vigor 2710n
    Πάντως αμα έχεις μάθει τόσα χρόνια σε πολαπλές επιφάνειες εργασίας, σε άμεσο debug σε τόσο μεγάλο πλήθος επιλογών και γενικά σε αυτο τον τρόπο δουλειάς πως θα πας ρε καραμήτρο σε windows 7??
    Να μου λεγες ότι θα πας σε κανα mac να το καταλάβαινα αλλά αυτά τα windows έχουν ένα περιβάλλον εργασίας από άλλη δεκαετία. Απορώ πως κάνετε τέτοια μετάβαση και προσαρμόζεστε κιόλας.

  4. #34
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dionissos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως αμα έχεις μάθει τόσα χρόνια σε πολαπλές επιφάνειες εργασίας, σε άμεσο debug σε τόσο μεγάλο πλήθος επιλογών και γενικά σε αυτο τον τρόπο δουλειάς πως θα πας ρε καραμήτρο σε windows 7??
    Να μου λεγες ότι θα πας σε κανα mac να το καταλάβαινα αλλά αυτά τα windows έχουν ένα περιβάλλον εργασίας από άλλη δεκαετία. Απορώ πως κάνετε τέτοια μετάβαση και προσαρμόζεστε κιόλας.
    Τις πολλές επιφάνειες εργασίας δεν τις χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ! Δοκίμασα, αλλά δεν ταιριάζανε στην ροή της εργασίας μου.

    Τις ίδιες και περισσότερες επιλογές έχεις και σε windows. Χώρια που όλο το software που δούλευα σε Lin υπάρχει και σε win, οπότε η μετάβαση είναι πραγματικά εύκολη.

    Το άμεσο debug που το είδες σε Linux? Σε πολλές διανομές απλά περίμενες να βγεί η καινούρια έκδοση της διανομής για να φτιάξει το bug.

  5. #35
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Εντάξει, αν δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου (και σε αντίθεση με ό,τι θα έλεγε ο Stallman), λογικό είναι να φύγεις και να πας εκεί που μπορείς. Αλλά όπως είπε και ο arkara, το ανοιχτό λογισμικό δεν τελειώνει στο linux, υπάρχει πλήθος open source εφαρμογών για windows.

    Ίσως στο μέλλον καταφέρεις να επιστρέψεις!

    @Φανερός Πράκτωρ
    Τα Windows σου τρώνε περισσότερο χρόνο που δεν φαίνεται. Το περιβάλλον εργασίας που έχει μείνει στο 1995 ουσιαστικά με face lifts σε αναγκάζει να τρως περισσότερο χρόνο για να κάνεις μια εργασία από όσο θα χρειαζόταν στο Linux.

    Στο Linux ναι, το βλέπεις το χρόνο που χάνεις γιατί κάθεσαι πχ να φτιάξεις τον X. Στα Windows που δεν έχει πχ clipboard history, virtual desktop κλπ, χάνεις χρόνο χωρίς να το καταλαβαίνεις.
    Το σημαντικό δε είναι πως στο Linux ο «χαμένος χρόνος» έχει ένα ενδιαφέρον, φτιάχνεις τον X, σαν να λύνεις ένα παζλ. Στα windows είναι σε επαναλαμβανόμενες εργασίες, μαϊμουδισμοί.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #36
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Η χρυσή τομή που έχω βρει για τη δική μου δουλειά είναι virtualization, όχι dual boot. Windows native - Linux guest είναι η επιλογή μου, για διάφορους λόγους. Άλλοι προτιμούν το ανάποδο. Έχω και ένα Linux native για τις απαιτητικές εργασίες (simulations που κρατάνε μέρες), αλλά γενικά τα περισσότερα τα κάνω άνετα στο Linux guest.

  7. #37
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Windows σου τρώνε περισσότερο χρόνο που δεν φαίνεται. Το περιβάλλον εργασίας που έχει μείνει στο 1995 ουσιαστικά με face lifts σε αναγκάζει να τρως περισσότερο χρόνο για να κάνεις μια εργασία από όσο θα χρειαζόταν στο Linux.
    Θα μου επιτρέψεις να σου πω, πως αυτό το γραφικό από το 1995, είναι ένα μέρος από την συνταγή της επιτυχίας των Windows.

    Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, αλλά αυτό που μετράει δεν είναι το τι πιστεύουμε εμείς που ξέρουμε πέντα πράγματα παραπάνω αλλά το τι θέλει και το τι ξέρει ο χρήστης.

    Του χρήστη, μην του πειράξεις τις συνήθειες του και την επιφάνεια εργασίας του.

    Τον τελευταίο χρόνο λόγο της δουλειάς μου είμαι τώρα, συζήτησα με πολλούς υπεύθυνους μηχανογράφησης, ITs, τεχνικούς διαχειριστές και πολλούς άλλους σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.

    Και οι 10 στους 10 μου είπαν πως αν μπορούσαμε τα windows XP να τα κρατάγαμε για μια δεκαετία ακόμη, θα είμασταν ευτυχισμένοι.
    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

  8. #38
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Λογικό είναι, ο άνθρωπος είναι πλάσμα της συνήθειας. Δεν λέει όμως κάτι. Οι άνθρωποι παλεύουν καθημερινά με τη συνήθεια και τη νικούν, στο σχολείο, όταν αλλάζουν εργασία, όταν ο γιατρός τους λέει άλλαξε τρόπο ζωής ή suffer a slow death.

    Δεν μπορώ να δω με συμπόνοια όποιον δεν θέλει να βελτιωθεί σε αυτό που κάνει.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  9. #39
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Φανερός Πράκτωρ
    Spoiler:
    Τα Windows σου τρώνε περισσότερο χρόνο που δεν φαίνεται. Το περιβάλλον εργασίας που έχει μείνει στο 1995 ουσιαστικά με face lifts σε αναγκάζει να τρως περισσότερο χρόνο για να κάνεις μια εργασία από όσο θα χρειαζόταν στο Linux.

    Στο Linux ναι, το βλέπεις το χρόνο που χάνεις γιατί κάθεσαι πχ να φτιάξεις τον X. Στα Windows που δεν έχει πχ clipboard history, virtual desktop κλπ, χάνεις χρόνο χωρίς να το καταλαβαίνεις.
    Το σημαντικό δε είναι πως στο Linux ο «χαμένος χρόνος» έχει ένα ενδιαφέρον, φτιάχνεις τον X, σαν να λύνεις ένα παζλ. Στα windows είναι σε επαναλαμβανόμενες εργασίες, μαϊμουδισμοί.
    μα δε μίλησα για windows. για OSX μίλησα.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #40
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Τα ίδια είναι και στο OS X. Πρόσφατα πρόσθεσαν πχ session manager, ούτε χρόνος δεν είναι. Το KDE το έχει αυτό πόσο; 10 χρόνια; Και το KDE έχει πλέον και activities που είναι 10 φορές πιο χρήσιμο. Σε άλλα 10 χρόνια μπορεί να το βάλουν και αυτό στο OS X.
    Τι άλλο θέλεις; Τις δυναμικές λίστες του Amarok που αντέγραψαν κατόπιν στο iTunes και το διαφήμιζαν και με την ατάκα του amarok (rediscover your music) αυτούσια;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #41
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, αλλά αυτό που μετράει δεν είναι το τι πιστεύουμε εμείς που ξέρουμε πέντα πράγματα παραπάνω αλλά το τι θέλει και το τι ξέρει ο χρήστης.
    Αυτή η πρότασή σου μου θύμισε τη σκηνή στο Pirates of Sillicon Valley, όταν αποκαλύπτεται το παιχνίδι που έπαιξε ο Gates στον Jobs και ο τελευταίος λέει στον πρώτο "We are better than you" και απαντάει ο Gates "You know what Steve? It doesn't matter" και φεύγει.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  12. #42
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε καλά αυτό με το γραφικό το θεωρώ μεγάλη καφρίλα. Δεν ξέρω αν μπαίνει το δικό μου πρόβλημα στην ίδια κατηγορία, αλλά είχα μείνει χωρίς γραφικό περιβάλλον μετά από update (απλό update) του ubuntu πριν από ένα deadline. Εκεί είχαν πέσει πολλά καντίλια αν και σε λιγότερο από 1 ώρα είχα βρει λύση (αλλά ήταν πριν από deadline). Περίεργο πάντως, δεν ασχολήθηκες ποτέ με το να setάρεις τα plasmoids σου; δεν έτυχε ποτέ να χρειαστεί να φτιάξεις τον ήχο; το skype σε ικανοποιούσε που είχε μια λίστα με όλα τα audio plugins και έπρεπε να διαλέξεις (αντί να έχει 1 - την κάρτα ήχου σου); το hybernation σου δούλευε πάντα; δεν τύχαινε ποτέ οι μισές επιλογές του konqueror να μη δουλεύουν ή να θέλουν setάρισμα; δεν έπρεπε να κάτσεις να ψάξεις και να τεστάρεις διάφορες εφαρμογές και επιλογές για να παίρνεις ένα απλό incremental backup; κλπ κλπ
    Όντως το γραφικό να μη δουλεύει σε μη rolling διανομή είναι καφρίλα. Προσωπικά αυτό το πρόβλημα το αντιμετώπισα μόνο στο Debian Unstable (αλλά είπαμε εκεί περιμένεις τέτοιες χαζομάρες). Όσον αφορά τα υπόλοιπα: Όχι με plasmoids ποτέ δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα (μπορείς να δεις και τα screenshots από τo desktop μου που έχω ανεβάσει κατά καιρούς). Έφτιαξα το theme και το panel μου όπως ήθελα μια φορά και τέρμα. Με το Skype δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα (όχι ότι δεν είναι γτπκ η Linux έκδοση. ως interface όμως την προτιμώ από την windoze που είναι μια αηδία σκέτη όλο φρου φρου κι αρώματα). Το hybernation όχι δε μου δούλευε πάντα. Άρχισε να δουλεύει από το Kubuntu 8.04 και μετά να θυμάμαι καλά και σε αυτό έφταιγε ο binary της nVidia. Με τον Konqi ήμουν υπέρ-ευχαριστημένος στο KDE 3.5, γιατί μετά τον σμπαράλιασαν και αυτόν και το Kmail, γι' αυτό και το γύρισα αποκλειστικά σε Firefox (ακόμα και για το mail, ας είναι καλά το webmail notifier addon). Σπάνια καθόμουν να ψάξω κάποια εφαρμογή (όταν το έκανα ήταν κυρίως για τις ανάγκες των σπουδών μου σχετικές με δίκτυα, security, κτλ). Αλλά αυτό δε συμβαίνει σε οποιοδήποτε λειτουργικό; Δε χρειάζεται να δεις τι επιλογές υπάρχουν στην πιάτσα;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μου επιτρέψεις να σου πω, πως αυτό το γραφικό από το 1995, είναι ένα μέρος από την συνταγή της επιτυχίας των Windows.

    Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, αλλά αυτό που μετράει δεν είναι το τι πιστεύουμε εμείς που ξέρουμε πέντα πράγματα παραπάνω αλλά το τι θέλει και το τι ξέρει ο χρήστης.

    Του χρήστη, μην του πειράξεις τις συνήθειες του και την επιφάνεια εργασίας του.

    Τον τελευταίο χρόνο λόγο της δουλειάς μου είμαι τώρα, συζήτησα με πολλούς υπεύθυνους μηχανογράφησης, ITs, τεχνικούς διαχειριστές και πολλούς άλλους σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.

    Και οι 10 στους 10 μου είπαν πως αν μπορούσαμε τα windows XP να τα κρατάγαμε για μια δεκαετία ακόμη, θα είμασταν ευτυχισμένοι.
    Εμείς πάλι είμαστε το αντίθετο. Όλοι περιμένουν πότε θα περάσουμε στα 7 γιατί έχουν μπαφιάσει με τα προβλήματα των XP (κι εμείς ως ΙΤ μαζί τους. ευτυχώς σύντομα θα κάνουμε την αναβάθμιση στα 7). Βέβαια ως εταιρεία τεχνολογίας με προγραμματιστές και μηχανικούς που σχεδιάζουν τσιπάκια είμαστε άλλη περίπτωση. Γενικά όμως συμφωνώ σε ότι έγραψες. Είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις τις συνήθειες των χρηστών (ακόμα προσπαθώ να τους πείσω να περάσουμε σε VM ως Linux Terminal Server, αντί για Linux workstation που έχουν κάτω από το γραφείο τους, και να κρατήσουν μόνο το λαπτόπι για όλες τις δουλειές).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα δε μίλησα για windows. για OSX μίλησα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια είναι και στο OS X. Πρόσφατα πρόσθεσαν πχ session manager, ούτε χρόνος δεν είναι. Το KDE το έχει αυτό πόσο; 10 χρόνια; Και το KDE έχει πλέον και activities που είναι 10 φορές πιο χρήσιμο. Σε άλλα 10 χρόνια μπορεί να το βάλουν και αυτό στο OS X.
    Τι άλλο θέλεις; Τις δυναμικές λίστες του Amarok που αντέγραψαν κατόπιν στο iTunes και το διαφήμιζαν και με την ατάκα του amarok (rediscover your music) αυτούσια;
    Τι σου κάνει το marketing

    Καλά ρε Πράκτωρα, δεν είχατε session manager μέχρι πέρσι;;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #43
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τον τελευταίο χρόνο λόγο της δουλειάς μου είμαι τώρα, συζήτησα με πολλούς υπεύθυνους μηχανογράφησης, ITs, τεχνικούς διαχειριστές και πολλούς άλλους σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.

    Και οι 10 στους 10 μου είπαν πως αν μπορούσαμε τα windows XP να τα κρατάγαμε για μια δεκαετία ακόμη, θα είμασταν ευτυχισμένοι.



    και αυτό λόγο συνήθειας;;;

    θα διαφωνήσω

    τα 7 σε συνεργασία με τα 2008 server έχεις πολλά "καινούρια" καλούδια να χρησιμοποιήσεις...

  14. #44
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ναι, αλλά σκεφτείτε και το γεγονός ότι τα 7 έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις σε υλικό (hardware). Αν σκεφτεί κανείς πχ. ότι στο δημόσιο ακόμη χρησιμοποιούνται Pentium 4 με 512MB μνήμη (και χειρότερα), δεν μπορείς να πας να βάλεις 7άρια. Τα XP υπήρξαν η μεγαλύτερη επιτυχία της Microsoft μέχρι τώρα.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  15. #45
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    με ενοχλεί που πολλοί γράφουν για τη δυσχρησία του linux σαν desktop και τη θεωρούν σαν αξίωμα.

    Δεν πιστεύω ότι είναι έτσι, ίσως να είναι για τους περισσότερους, ίσως και λόγω συνήθειας.

    Προσωπικά χρησιμοποιώ windows 7, ubuntu (το τελευταίο αλλά με το classic gnome) και Mac (υπάρχει και Macbook pro και χακιντος στο desktop σύστημα).

    Από linux είμαι άσχετος, ξέρω μόνο να κάνω εγκατάσταση και τις εντολές dir kai cd. Θυμάμαι πριν κάνα δύο χρόνια κάτι έγινε με το ubuntu και ξεκινούσε μεν αλλά δεν έμπενε σε γραφικό περιβάλλον. Δεν ήξερα ποια εντολή να δώσω ή τι να κάνω και το ξαναεγκατέστησα.

    Χρησιμοποιώ το καθένα από τα λειτουργικά για διαφορετικούς λόγους και όποιο με βολεύει καλύτερα για κάθε περίσταση.
    Στο dektop μηχάνημα υπάρχουν και τα 3 και ξεκινώ με όποιο γουστάρω. Ο χρόνος μοιράζεται χοντρά χοντρά 70% linux, 20 % 7ρια και 10% mac.

    Οπότε για μένα τον ψιλοάσχετο, το linux μου έρχεται πιο βολικό για καθημερινή χρήση από τα τρία. Σε άλλους δεν ισχύει.

Σελ. 3 από 21 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-10, 17:27
  2. Arch Linux vs Gentoo Linux (πειτε την αποψη σας)
    Από Lord_British στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 23:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας