Σελ. 1 από 21 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 308
  1. #1
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Έφτασε και η ώρα μου. Μετά από 6 χρόνια ενασχόλησης με το Linux ήρθε η στιγμή που θα πρέπει να το αφήσω. Οι λόγοι πολλοί για να τους αναλύσω. Έμαθα πολλά! Και έγινα οπαδός του ελεύθερου λογισμικού, το οποίο θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ όσο το δυνατόν περισσότερο ακόμα και όταν περάσω σε windows. Αυτό το σαββατοκύριακο θα επέλθει το format. Εύχομαι κάποια στιγμή να επιστρέψω. Άπειρο σε όλους.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Δώσε μας τουλάχιστον μια έστω σύντομη εξήγηση .
    Είναι επαγγελματικοί λόγοι που σε οδήγησαν σε αυτή την απόφαση ή σε ενόχλησε κάτι σε τετοιο βαθμό που να μην θέλεις να συνεχίσεις


  3. #3
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Βασικά και τα δύο. Συνεχή μικρό-προβλήματα άλλοτε με τον ήχο, άλλοτε με τα γραφικά, και άλλοτε με το δίκτυο αλλά και λόγοι παραγωγικότητας. Αρκετά κομμάτια software που χρειάζομαι είναι και ειδικευμένα τα οποία δεν υπάρχουν σε Linux.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Γιατί δεν κάνεις ένα dual boot Windows + Linux;

  5. #5
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Έτσι είμαι μέχρι στιγμής, αλλά δεν έχει νόημα όταν είμαι όλη την ώρα σε windows.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Ποια διανομή χρησιμοποιείς τώρα;

  7. #7
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Έχω περάσει από πολλά. Τώρα είμαι σε open suse. Τα υπόλοιπα αύριο. Καληνύχτα.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    draytek vigor 2710n
    πλέον και να θέλεις να εγκαταλήψεις το linux απλά δεν μπορείς γιατί είναι παντού. Από κινητά, τηλεοράσεις φαντάζομαι και σύντομα και σε τοστιέρες και πλυντήρια. Το linux πλέον έχει γίνει τελείως mainstream

  9. #9
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear DG834G v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dionissos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πλέον και να θέλεις να εγκαταλήψεις το linux απλά δεν μπορείς γιατί είναι παντού. Από κινητά, τηλεοράσεις φαντάζομαι και σύντομα και σε τοστιέρες και πλυντήρια. Το linux πλέον έχει γίνει τελείως mainstream
    Σίγουρα αλλά υπάρχει μια δοαφορά. Σε ότι συσκευές είναι εγκατεστημένο υπάρχει από πίσω μια εταιρία (google κλπ) που σου προσφέρει υποστήριξη και όχι η κοινότητα όπως γίνεται στο desktop. Ίσως αυτός είναι ο λόγος που είναι επιτυχημένο σε αυτό τον τομέα. Η υπάρξη δηλαδή ενός συντονιστικού φορέα. Όπως είπε και ο arkara στον τομέα multimedia το linux είναι ακόμη πίσω και ταλαιπωρείται από διάφορα προβλήματα.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Αν θες υποστήριξη βάλε Redhat, Suse, Ubuntu ή εταιρείες που προσφέρουν συμβόλαια υποστήριξης για Debian, κτλ. Μια χαρά υπάρχουν από πίσω εταιρείες που θα σε υποστηρίξουν αν το χρειαστείς.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #11
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες υποστήριξη βάλε Redhat, Suse, Ubuntu
    Aν αυτές ειναι οι μοναδικές λύσεις για "σοβαρή" υποστήριξη τοτε καλύτερα που το γύρισε σε Windows ο άνθρωπος.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες υποστήριξη βάλε Redhat, Suse, Ubuntu ή εταιρείες που προσφέρουν συμβόλαια υποστήριξης για Debian, κτλ. Μια χαρά υπάρχουν από πίσω εταιρείες που θα σε υποστηρίξουν αν το χρειαστείς.
    Και αυτές οι εταιρίες γράφουν drivers και κάνουν port software που δεν τρέχει σε Linux; δεν νομίζω.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear DG834G v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες υποστήριξη βάλε Redhat, Suse, Ubuntu ή εταιρείες που προσφέρουν συμβόλαια υποστήριξης για Debian, κτλ. Μια χαρά υπάρχουν από πίσω εταιρείες που θα σε υποστηρίξουν αν το χρειαστείς.
    Αυτό που κατά τη γνώμη μου είναι το "πρόβλημα" δεν είναι η υποστήριξη αλλά η έλλειψη μιας κεντρικής οργάνωσης όσον αφορά το software developing σε desktop εφαρμογές είτε αυτές είναι ένα DE είτε ένα audio player. Tα συμβόλαια που αναφέρεις νομίζεις πως προορίζονται για εταιρίες κυρίως με ότι συνεπάγεται αυτό με κόστος.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Και εμένα μερικές εφαρμογές δεν τρέχουν σε linux μέσω wine και τα σχετικά και τελικά τα κατάφερα με εικονικά windows, πχ το πρόγραμμα της αντιπροσωπείας της Toyota το λεγόμενο Toyota EPC. Πρόσφατα μίλαγα με έναν φίλο και δήλωσε απογοητευμένος για τον πολυ απλό λόγο όπως αναφέρει και ο φίλος από πάνω ότι κάποιες εμπορικές εφαρμογές δεν εχουν υποστήριξη ή δεν υπάρχει κάτι που να συνεργάζεται με κάποιο ειδικό hardware. Ο φίλος μου για παράδειγμα ασχολείται επαγγελματικά με επεξεργασία ήχου, μίκτες κτλ, εχει εναν μικτη παρα παρα πολυ ακριβο και θελει σύνδεση σε υπολογιστη, τα ειδικα προγραμματα που ειχε μαζι δεν ειναι για linux και δεν τρεχουν σε linux με τπτ! αναγκαστηκε και αυτος να γυρισει σε windows! ευτυχως εγω δεν γυρναω με τπτ. Αυτό που έπαθα όμως και με χαλασε πολυ ειναι οτι προσφατα πηρα ενα μηχανακι DVR CCTV για 4 καμερες για το εξοχικο, αυτο μεσα εχει καποια ειδικη διανομη linux, αν και lιnux για να εχεις διαχειριση ή να δεις απο pc θελει windows!!!! ειτε με το προγραμμα του ειτε απο Browser δεν παιζει με τπτ!!!! στο virtualbox επειδη η καρτα γραφικων ειναι εικονικη δεν δειχνει εικονα! βλεπω μαυριλα!!! παρολαυτα δεν γυρισα σε windows, απλα ειχα ενα παλιο pc και εβαλα xp και μερικες φορες το ανοιγω να κανω την δουλεια μου στο DVR. Οταν θελω να βλεπω, παιζει απο κινητα μια χαρα (iphone, android) οχι ομως και για διαχειριση μονο προβολη, σε linux ομως ΤΙΠΟΤΑ!!! αν ξερει κανεις κατι ας μου στειλει ενα PM!
    Ευτυχως εγω με το debian δεν εχω προβληματα, εδω και χρονια δουλευω με testing, αν τυχει κατι ξερω να το φτιαξω, θελει και ενα επιπεδο γνωσεων για να διορθωνεις τυχον προβληματα, παλια που δεν ηξερα οπως τωρα με το παραμικρο που δεν εβρισκα λυση εκανα format!!! ευτυχως ειχα αλλου backup το root partition και απλα εκανα μετα επαναφορα το backup με την εντολη dd!

  15. #15
    Το avatar του μέλους tolis_01
    tolis_01 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dionissos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πλέον και να θέλεις να εγκαταλήψεις το linux απλά δεν μπορείς γιατί είναι παντού. Από κινητά, τηλεοράσεις φαντάζομαι και σύντομα και σε τοστιέρες και πλυντήρια. Το linux πλέον έχει γίνει τελείως mainstream
    Ο kernel ναι, το free software όχι. Κι εγώ τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ μόνο Windows (έχοντας περάσει αρκετό καιρό, πάνω από χρόνο σε single boot linux) και μπορώ να κατηγορήσω κυρίως τους hardware vendors (έλλειψη drivers ή άκρως κατώτεροι από το ένα λειτουργικό στο άλλο) και τη δύναμη της αγοράς (οι ακριβές συσκευές δουλεύουν παντού καλά, οι φθηνές πιο εύκολα και με μεγαλύτερες δυνατότητες στα Windows).
    Πάντως πάντα θεωρούσα τον εαυτό μου free software enthusiast (όχι απαραίτητα linux enthusiast) και, όπως συνήθως λέω, Σταλμανικό

Σελ. 1 από 21 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-10, 17:27
  2. Arch Linux vs Gentoo Linux (πειτε την αποψη σας)
    Από Lord_British στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 23:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας