Σελ. 10 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011121520 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 308
  1. #136
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει σε εμένα <> παίζει παντού.

    Ας ρωτήσουμε και τους καημένους χρήστες λαπτοπ με ati, ή αυτούς με λαπτοπ με swichable κάρτες γραφικών (ati και nvidia optimus) τι έχουν τραβήξει.
    Σαφώς και πρέπει να τσεκάρουμε με έναν διαδικτυακό έλεγχο αν δουλεύει σωστά το hardware που θέλουμε να αγοράσουμε, αλλά καλώς ή κακώς κάποιοι πρώτα αγόρασαν το hardware και μετά έμαθαν για το Linux.
    Και επίσης δυστυχώς, η υποστήριξη στο Linux έρχεται με τον καιρό, σαν το καλό κρασί. Κάθε φορά που βγάζει καινούριο chipset/socket η Intel ή η AMD γίνεται μακελιό στην υποστήριξη των onboard GPU (αλλά και στις onboard κάρτες ήχου και ethernet, που βρίσκουν ευκαιρία να βάζουν καινούρια τσιπάκια), μακελιό που παίρνει αρκετά releases για να φτιάξει πολλές φορές (πχ στην περίπτωση του RTL8111 παααααααρα πολλά releases).
    Και γι αυτό φταίει ο linux kernel ή οι κατασκευαστές hardware που είτε δεν παρέχουν καθόλου υποστήριξη βλέπε optimus που αναφέρθηκε είτε βγάζουν κουτσουρεμένους οδηγούς ;
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  2. #137
    Το avatar του μέλους tolis_01
    tolis_01 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γι αυτό φταίει ο linux kernel ή οι κατασκευαστές hardware που είτε δεν παρέχουν καθόλου υποστήριξη βλέπε optimus που αναφέρθηκε είτε βγάζουν κουτσουρεμένους οδηγούς ;
    Οι κατασκευαστές φυσικά (αν κι εμένα θα με ικανοποιούσε περισσότερο το contribution στον kernel με ανοιχτούς οδηγούς και firmwares, παρά τα κατάκλειστο hardware και binaries. Αλλά στην "σύγχρονη" αγορά κάτι τέτοιο είναι σχεδόν ανέφικτο. Οι hardware vendors κυριολεκτικά μισούν την GPL). Ειδικά εγώ, παίζει να το'χω πει πάνω από 1.000 φορές και διαδικτυακά και κανονικά ότι είναι θέμα κατασκευαστών, όχι linux kernel.

  3. #138
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν θα έλεγα ότι είναι ανέφικτη η συνεισφορά κατευθείαν στον kernel -ή η συνεργασία με το Linux Driver Project. Aρκετές εταιρείες το κάνουν ήδη (ακόμα και η Broadcom άρχισε...), αλλά θα πάρει χρόνο για να είναι κάτι τέτοιο αυτονοητο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mobinmob : 09-05-12 στις 12:46.
    It is wrong to put temptation in the path of any nation,/For fear they should succumb and go astray;
    So when you are requested to pay up or be molested,/You will find it better policy to say: --
    "We never pay any-one Dane-geld,/No matter how trifling the cost;
    For the end of that game is oppression and shame,/And the nation that plays it is lost!"
    Rudyard Kipling

  4. #139
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    Αν και χρηστης win, σε dual boot παντα εχω μια διανομη λινουξ...Σε ενα μικρο netbook, χρησιμοποιω σχεδον απροβληματιστα το mint 9, πολυ πιο γρηγορο από τα win7...τωρα με τα 8αρια, κατι γινεται σε θεμα ταχυτητας...
    Στο κυριο λαπτοπ, μαζι με τα 7αρια ειχα βαλει την LMDE, πολυ γρηγορα ομως την εγκατελειψα για ενα και μονο θεμα...ΔΕΝ μπορουσα να βρω το κουμπι του shutdown, οποτε πηγα σε openSUSE, που αμεσα ειχα οτι ηθελα...
    παλιοτερα ειχα χρησιμοποιησει και ubuntu(9.04), monomaxo οποτε οφειλω να πω, με ενθουσιαζει το λινουξ αλλα κυριως χρησιμοποιω win...
    1. Εργασιακοι λογοι, οπου στατιστικα πακετα δεν υπαρχουν
    2. Τα win7 δεν μου εχουν δημιουργησει κανενα προβλημα....

  5. #140
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morrison100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και χρηστης win, σε dual boot παντα εχω μια διανομη λινουξ...Σε ενα μικρο netbook, χρησιμοποιω σχεδον απροβληματιστα το mint 9, πολυ πιο γρηγορο από τα win7...τωρα με τα 8αρια, κατι γινεται σε θεμα ταχυτητας...
    Στο κυριο λαπτοπ, μαζι με τα 7αρια ειχα βαλει την LMDE, πολυ γρηγορα ομως την εγκατελειψα για ενα και μονο θεμα...ΔΕΝ μπορουσα να βρω το κουμπι του shutdown, οποτε πηγα σε openSUSE, που αμεσα ειχα οτι ηθελα...
    παλιοτερα ειχα χρησιμοποιησει και ubuntu(9.04), monomaxo οποτε οφειλω να πω, με ενθουσιαζει το λινουξ αλλα κυριως χρησιμοποιω win...
    1. Εργασιακοι λογοι, οπου στατιστικα πακετα δεν υπαρχουν
    2. Τα win7 δεν μου εχουν δημιουργησει κανενα προβλημα....
    Εγώ έβαλα πρόσφατα στον laptop μου από debian lenny (oldstable) το LMDE και είχε κανονικότατα το shutdown! εσένα πως δεν είχε? επίσης εκτός MATE έχω και Cinnamon και gnome και το νεότερο και το 2. Σε όλα κανονικά το έχει. Πάντως αν έκανες ένα search στο google θα έλυνες το πρόβλημα σου χωρίς να αλλάξεις διανομή εγω λιγα sec εκανα να το βρω : http://forum.lxde.org/viewtopic.php?t=31330&f=5 Δεν είναι λυση αυτη οταν δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλαζουμε διανομη αν το κανουμε αυτό συνέχεια δεν θα μάθουμε ποτέ τίποτα! ασε που μπορουσε ενδεχομένως στην αλλη διανομη να μην δουλευε κατι αλλο!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 09-05-12 στις 18:05.

  6. #141
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γι αυτό φταίει ο linux kernel ή οι κατασκευαστές hardware που είτε δεν παρέχουν καθόλου υποστήριξη βλέπε optimus που αναφέρθηκε είτε βγάζουν κουτσουρεμένους οδηγούς ;
    Για τον απλό καθημερινό χρήστη, δεν έχει καμία σημασία το ποιος φταίει. Μα καμία όμως.

  7. #142
    Το avatar του μέλους tolis_01
    tolis_01 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον απλό καθημερινό χρήστη, δεν έχει καμία σημασία το ποιος φταίει. Μα καμία όμως.
    Και; Αλλάζει το ποιος φταίει; Το ότι η αδιαφορία του καταναλωτή είναι τεράστια σε όλα τα ζητήματα το γνωρίζαμε πάντα.

  8. #143
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και; Αλλάζει το ποιος φταίει; Το ότι η αδιαφορία του καταναλωτή είναι τεράστια σε όλα τα ζητήματα το γνωρίζαμε πάντα.
    Αδιαφορία σε τι; Μήπως να κάνει καμιά διαδήλωση κατά της nvidia ή της ati; Τη δουλειά του θέλει να κάνει ο άνθρωπος...

  9. #144
    Το avatar του μέλους tolis_01
    tolis_01 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδιαφορία σε τι; Μήπως να κάνει καμιά διαδήλωση κατά της nvidia ή της ati; Τη δουλειά του θέλει να κάνει ο άνθρωπος...
    Σύμφωνοι, αν θέλει να κάνει τη δουλειά του, ας την κάνει με Windows, που προτείνει και ο κατασκευαστής. Όλα τα υπόλοιπα, εγώ τα ρίχνω στο ηθικό κομμάτι. Το αν νοιάζεται ο καταναλωτής αν η google τον φακελώνει (όχι), το αν η MS εκμεταλλεύεται τον νόμο περι πατεντών (όχι), το αν διώκεται άδικα για παραβιάσεις copryright (όχι). Τελικά αυτός ο άμοιρος καταναλωτής δεν νοιάζεται για τίποτα άλλο εκτός από το να αγοράζει προϊόντα χωρίς σταματημό, και ξαφνικά βρίσκεται εγκλωβισμένος από τους "κακούς" (πχ ACTA, για το οποίο btw έγιναν διαδηλώσεις).

  10. #145
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνοι, αν θέλει να κάνει τη δουλειά του, ας την κάνει με Windows, που προτείνει και ο κατασκευαστής. Όλα τα υπόλοιπα, εγώ τα ρίχνω στο ηθικό κομμάτι. Το αν νοιάζεται ο καταναλωτής αν η google τον φακελώνει (όχι), το αν η MS εκμεταλλεύεται τον νόμο περι πατεντών (όχι), το αν διώκεται άδικα για παραβιάσεις copryright (όχι). Τελικά αυτός ο άμοιρος καταναλωτής δεν νοιάζεται για τίποτα άλλο εκτός από το να αγοράζει προϊόντα χωρίς σταματημό, και ξαφνικά βρίσκεται εγκλωβισμένος από τους "κακούς" (πχ ACTA, για το οποίο btw έγιναν διαδηλώσεις).
    Μάλλον μπέρδεψες τα topics. Βέβαια η ουσία παραμένει. Δηλαδή ότι υπάρχει δουλειά που πρέπει να γίνει και ότι ο ρόλος του υπολογιστή στο χώρο εργασίας είναι για να βοηθήσει τον απλό χρήστη να βγει όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται, ακόμα και αν χρειαστεί να πληρώσει (και) για το software. Από αυτό θα ζήσει, θα πρέπει να είναι το καλύτερο/σταθερότερο/πιο_συμβατό/εύκολο εκεί έξω.

  11. #146
    Το avatar του μέλους tolis_01
    tolis_01 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον μπέρδεψες τα topics. Βέβαια η ουσία παραμένει. Δηλαδή ότι υπάρχει δουλειά που πρέπει να γίνει και ότι ο ρόλος του υπολογιστή στο χώρο εργασίας είναι για να βοηθήσει τον απλό χρήστη να βγει όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται, ακόμα και αν χρειαστεί να πληρώσει (και) για το software. Από αυτό θα ζήσει, θα πρέπει να είναι το καλύτερο/σταθερότερο/πιο_συμβατό/εύκολο εκεί έξω.
    Δεν διαφωνώ, ο υπολογιστής είναι εργαλείο, όπως είναι για άλλους πχ το αυτοκίνητο, το τρυπάνι ή το καράβι. Πρέπει να δουλεύει. Εκτός από εργαλείο όμως, είναι και ένα μέσο επικοινωνίας (ίσως το βασικότερο πια, μαζί με το κινητό τηλέφωνο), μέσο ψυχαγωγίας κλπ. Προσωπικά προτιμώ, ειδικά την επικοινωνία μου, να την κάνω με τα δικά μου, ελεύθερα, μέτρα. Γι'αυτό και η προτίμηση μου στο GNU/Linux.
    Δεν μπέρδεψα τα τοπικς, παρόλο που ναι, άρχισα το παραλήρημα Ο καταναλωτής δεν ενδιαφέρεται ποτέ για την ελευθερία του (είτε στο λογισμικό, είτε σε άλλα), παρόλα αυτά όμως θεωρεί ότι άδικα βρέθηκε μπλεγμένος στα νομοσχέδια περί πειρατίας.

  12. #147
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Τελικά μερικοί δεν ικανοποιούνται με τίποτα... ΜΑ με τίποτα...

  13. #148
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μερικοί δεν ικανοποιούνται με τίποτα... ΜΑ με τίποτα...
    Όταν πρόκειται για τα βασικά, υπάρχουν και οι ανάλογες απαιτήσεις από τους ανθρώπους που βγάζουν το ψωμί τους έτσι.
    Είτε αυτό λέγεται photoshop/fully featured office/ασύμβατο hardware/you name it.

  14. #149
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιοι μπερδεύουν τις δωρεάν διανομές linux με τα "δωρεάν" κουφώματα...
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  15. #150
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν πρόκειται για τα βασικά, υπάρχουν και οι ανάλογες απαιτήσεις από τους ανθρώπους που βγάζουν το ψωμί τους έτσι.
    Είτε αυτό λέγεται photoshop/fully featured office/ασύμβατο hardware/you name it.
    Μην ξεχνας οτι σε αυτα πληρωνεις τα μαλιοκεφαλα σου και οχι μονο, ενω τα αλλα ειναι ΔΩΡΕΑΝ! και αν ειμαστε μαγκες και μαθουμε προγραμματισμο μπορουμε να κανουμε και κατι δικο μας! προσωπικα εχω βολευτει με το the gimp, το εχω ξαναπει, σιγουρα κατι θα λειπει σε σχεση με το photoshop αλλα οτι και αν χρειαστηκε να κανω σε επεξεργασια φωτογραφιας ποτε δεν με προδωσε! ενα απο τα πολυαγαπημενα μου προγραμματα...ασυμβατο H/W εχει πολλα χρονια να μου τυχει, ενω με τα win ειναι παρα παρα πολυ συχνο φαινομενο αυτο, να βρεις drivers σε παλιο pc/laptop για win που δεν ειχε ειναι μια πολυ πολυ πονεμενη ιστορια, τελικα καταληγουμε να του βαζουμε linux για να μην φαμε την εβδομαδα μας ψαχνοντας drivers που απλα ΔΕΝ υπαρχουν!!! ειδικα τωρα με τα win7 επεσε πολυ κλαμα απο μερικους-μερικες και στα win8 μαλλον περισσοτερο... παλι καλα που υπαρχει το αγαπημενο μας linuxaki και δινει λυσεις μπαμ μπαμ!
    στην δουλεια μου εχω βαλει σε μερικα pc's libreoffice και δεν εχω βρει τιποτα να λειπει απο το office btw, και δουλευω παρα πολυ σε λογιστικο φυλλο και επεξεργασια κειμενων ολων των ειδων, δεν βλεπω κανεναν λογο να πληρωνουμε τσαμπα χρηματα σε αδειες ms office, εκτος αν ειναι να κανουμε πλουσιοτερο τον Bill Gates!

Σελ. 10 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011121520 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-10, 17:27
  2. Arch Linux vs Gentoo Linux (πειτε την αποψη σας)
    Από Lord_British στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 23:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας