Σελ. 15 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415161720 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 308
  1. #211
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    183
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά βέβαια, το ένα λειτουργικό έχει να κάνει με όλο το κόσμο, από τον πιο πρωτάρη αρχάριο μέχρι τον πιο advanced ενώ το άλλο με κόσμο που θεωρεί φυσιολογικό να ψάχνει fixes (ugly ή μη) μέσω κονσόλας κλπ. και να του φαίνεται ως κάτι φυσιολογικό. Όλα παίζουν ρόλο, αρκεί να ΘΕΣ να τα δεις αντικειμενικά.
    Έτσι έχει το πράγμα...
    If you want to tell people the truth, make them laugh, otherwise they'll kill you.

  2. #212
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    @patch
    Και για το Linux, στα περισσότερα προβλήματα που αναφέρονται, μπορώ να σου πω «αυτό διορθώνεται εύκολα».
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  3. #213
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    ναι αλλά δεν είναι κλικ κλικ

    μαζί σου

  4. #214
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.002
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Ειναι type type

  5. #215
    Εγγραφή
    22-11-2002
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.198
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17500/1024
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΟΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giorgos18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι type type
    καμιά φορά κ copy paste
    Χρησιμοποιώ Arch Linux. Εσύ; Δοκίμασε το δεν χάνεις και τίποτα :)
    Live CDs χωρίς να βγάλεις τα Windows: Ubuntu, OpenSUSE, Fedora.
    Για πιο ολοκληρωμένη άποψη συνιστάται εγκατάσταση και αρκετή χρήση. Το Linux ΔΕΝ είναι Windows :)
    Τί είναι το Linux ; δες εδώ και εδώ

    Paintball team Last Chancers

  6. #216
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.002
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Παντως εγω ξεκινησα να ασχολουμαι με λινουξ βγαζοντας σπυρια οταν εβλεπα τερμιναλ, και τωρα χωρις κονσολα δε μπορω.

    Ειναι το απολυτο εργαλειο..

  7. #217
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JediMasterMANIAC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα , δεν έχει καμία σχέση αυτό που λες.
    Στο ένα λειτουργικό έχεις official company support Και στο άλλο έχεις community support . Είναι εντελώς διαφορετικό κριτήριο ( Δεν θα πω ποιο είναι πιο καλό
    Καλά άστο το official company support είναι για γέλια και δεν αναφέρομαι στη μικρομαλακή αποκλειστικά. Λόγω δουλειάς έχω επαφή με ένα σωρό hardware/software vendors που έχουμε support contracts. Η γενική εικόνα που έχω αποκομίσει είναι πως στην πλειονότητά τους η υποστήριξη που παρέχουν είναι από μέτρια έως τραγική. Και μιλάμε για συμβόλαια πολλών χιλιάδων $$$$$ (κάποια με τρανταχτά ονόματα, όχι τίποτα τυχαίες εταιρείες).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά από το Linux δεν έχει τύχει ποτέ στα τόσα χρόνια να μην μου δουλεύει το shutdown.

    Αντίθετα, τα 7 είναι ελεεινά και τρισάθλια στο τομέα. Πχ πάω να ανοίξω τα 7 και επειδή τους έκατσε, έπρεπε λέει να κάνουν 30000 update actions και περίμενα σαν το βλάκα. Φαντάζεσαι να έχω πάρει τον Η/Υ μαζί μου σε δουλειά και να περιμένουμε μισή ώρα να ανοίξει;
    Την άλλη φορά έχω μπει στα 7 και πρέπει να κλείσω τον Η/Υ για να φύγω για αεροδρόμιο. Το βλακώδες αυτό λειτουργικό, χωρίς να με ρωτήσει ξεκινά να κάνει updates και με προειδοποιεί να μην κλείσω τον Η/Υ γιατί θα χαλάσει το λειτουργικό (δεν είχε καν κουμπάκια, μπορούσα να το κλείσω μόνο βγάζοντας τη μπαταρία ή κρατώντας πατημένο το power). Ναι MS, θα χάσουμε το αεροπλάνο για να κάνουν update τα windows...
    Πρόσφατα πέρασα στο λαπτόπι της δουλειάς τα 7αρια. Σαφέστατα πολύ πιο βελτιωμένα από τα XP, αλλά και πάλι με τα κλασσικά χαζόπροβλήματά τους (ο δίσκος να δουλεύει χωρίς λόγο, 50 ώρες να ανοίξει ένα παράθυρο που είναι minimised, κτλ). Άσε που πρέπει να βάλεις ένα σωρό utilitιes για να κάνεις δουλειά (πχ, για την taskbar, console2 αντί το τρισάθλιο cmd που έχει μείνει το ίδιο εδώ και ~20 χρόνια, κτλ ). Και το κακό είναι ότι δε μπορώ να έχω λαπτοπι με Linux λόγω των χαζοpolicies της εταιρείας, αλλιώς ως sys admin μια χαρούλα θα έκανα τη δουλειά μου με Linux.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #218
    Εγγραφή
    22-11-2002
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.198
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17500/1024
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΟΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα πέρασα στο λαπτόπι της δουλειάς τα 7αρια. Σαφέστατα πολύ πιο βελτιωμένα από τα XP, αλλά και πάλι με τα κλασσικά χαζόπροβλήματά τους (ο δίσκος να δουλεύει χωρίς λόγο, 50 ώρες να ανοίξει ένα παράθυρο που είναι minimised, κτλ). Άσε που πρέπει να βάλεις ένα σωρό utilitιes για να κάνεις δουλειά (πχ, για την taskbar, console2 αντί το τρισάθλιο cmd που έχει μείνει το ίδιο εδώ και ~20 χρόνια, κτλ ).
    σόρρυ άλλα μάλλον για αυτό σου σέρνονται τα 7άρια . Έχεις ένα optimized OS-specific UI και το πειράζεις (όχι ότι φταις , είσαι μαθημένος στο linux philosophy έτσι κι αλλιώς :P )
    Σαν να βάλω KDE UI στα windows.... ναι θα έχω προβλήματα κ 50 ώρες για το minimizing
    Χρησιμοποιώ Arch Linux. Εσύ; Δοκίμασε το δεν χάνεις και τίποτα :)
    Live CDs χωρίς να βγάλεις τα Windows: Ubuntu, OpenSUSE, Fedora.
    Για πιο ολοκληρωμένη άποψη συνιστάται εγκατάσταση και αρκετή χρήση. Το Linux ΔΕΝ είναι Windows :)
    Τί είναι το Linux ; δες εδώ και εδώ

    Paintball team Last Chancers

  9. #219
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Σε πληροφορώ ότι δεν έχω πειράξει τίποτα. Wallpaper και colour scheme έχω διαλέξει και επίσης έχω εγκαταστήσει το 7 taskbar tweaker με 1-2 αλλαγές από τα default. Τίποτα παραπάνω. Το console2 πχ είναι μια εφαρμογή όπως κάθε άλλη, απλώς είναι ένα ωραίο frontend με tabs, κτλ για το dos shell των windoze. Δεν πειράζει τίποτα.

    Λείπουν πολλά που για User Interface εν έτη 2012 θα έπρεπε να υπάρχουν by default και πρέπει να εγκαθιστάς μικρά utilities που αναπληρώνουν όποιες λειτουργίες λείπουν χωρίς να πειράζουν κάτι αναγκαστικά. Δε δέχομαι λοιπόν το επιχείρημά σου.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #220
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    Προσωπικα δεν θεωρω οτι σερνονται τα win7, δεν εχω βαλει τιποτα utilities και τα εχω οπως ακριβως τα εγκατεστησα από την αρχη...γνησια...
    στα ιδια μηχανηματα εχω και καποια διανομη linux, ειδικα σε αυτο που εχω και ssd, δεν βλεπω καμια απολυτως διαφορά σε θεμα ταχυτητας του λειτουργικου...
    παντα τα updatew εντωμεταξυ τα εχω σε status να ερωτουμαι πριν κατεβουν και εγκατασταθουν..

    Τελικα, για να μηνπαρεξηγηθουμε, δεν τα εχω με το linux, αλλα με την συγκεκριμενη διανομη που για καποιο λογο δεν μου εμφανιζε το sd...και το εφερα σε παραδειγμα με την κουβεντα του συμφορουμιτη οτι εγκαταλειπει το συγκεκιμενο ΛΣ...οτι δηλαδη κατι τετοια γινονται και μπορει καποιος ευκολα να το παρατησει...εγω απλως αλλαξα διανομη, ειναι και αυτο μεσα στην ομορφια του ελευθερου λογισμικου...

  11. #221
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Για να μην παρεξηγιόμαστε. Δεν είπα ότι τα 7άρια σέρνονται. Είναι σαφέστατα πιο γρήγορα από τα XP στο ίδιο καλό (με τα σημερινά δεδομένα) hardware. Αυτό που είπα είναι ότι ακόμα έχουν τη γνωστή windoze χαζο-συμπεριφορά που έχουν κληρονομήσει από τις προηγούμενες εκδόσεις.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #222
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBps-9500/725
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορείς να απενεργοποιήσεις το αυτόματο update
    όχι ότι δεν κάνει 10 ώρες όταν θα κάνει, απλά σε αυτό που λες έχεις επιλογή
    Μπορείς! Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει πρόβλημα!

  13. #223
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    για καν το πιο λιανά γιατί σε χάνω

  14. #224
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBps-9500/725
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21.8(dB)
    Απενεργοποιήσεις ολόκληρο το αυτόματο update σε κάποιο μηχάνημα για να μην έχεις το πρόβλημα του mrsaccess - δεν είναι λύση.
    Σε άλλο μηχάνημα (π.χ. του γείτονα) το αφήνεις πάντα ενεργό (δε θα τρέχω τρεις και λίγο να του κάνω τα updates) - ας χάσει το αεροπλάνο αυτός!

    Σε ένα laptop (Win7) με απενεργοποιημένο αυτόματο update το update τελείωσε μετά από 4 (μετρημένες!) update συστήματος!
    Δηλαδή:
    CheckForUpdate --> Update (download) --> Restart (μεγάλη καθυστέρηση στο Apply Updates)-->CheckForUpdate
    4 φορές το έκανα μέχρι να μην έχω άλλα updates! Να μην πω πόση ώρα με πήρε! Ή ίσως κάτι δεν έκανα σωστά;

  15. #225
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    νταξ αλλά δεν λες κάτι διαφορετικό από τι έγραψα, και ο mrsaccess το ίδιο λέει

Σελ. 15 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415161720 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-10, 17:27
  2. Arch Linux vs Gentoo Linux (πειτε την αποψη σας)
    Από Lord_British στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 23:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας