Σελ. 19 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 308
  1. #271
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    Εγω παντως φιλοι μου, εχω ηδη παρει το μαστιγιο να αυτομαστιγωθω 99 φορές γιατι βαριεμαι να μαθω, ειμαι τεμπελης, και δεν θελω να παραδεχθω οτι μετα το λινουξ ειναι το mac και τα win δεν αξιζουν τιποτα...
    Χαλαρωστε λιγο με τις επιλογες σας, ειπαμε ο καθενας κανει τις επιλογες του...και στα 33 δεν εχει γερασει καποιος να παρει συνταξη...μαλλον τοτε ξεκιναν οι υποχρεωσεις που ισως και να μην εχουν σχεση με την δουλεια μας...
    Τοτε να δεις τι λινουξ διανομες θα χρησιμοποιησεις!!!

    χαχα, φυσικα αστειευομαι, αλλα λιγο προσοχη στο πως σχολιαζουμε την ζωη των αλλως δεν βλαπτει...

  2. #272
    Το avatar του μέλους Erufailon
    Erufailon Guest
    Εγώ είμαι ένας "μέσος" χρήστος υπολογιστή. 30 ετών, κύρια χρήση του PC είναι gaming,internet,multimedia playback. Μέχρι πριν ένα χρόνο ήξερα τα Linux σαν κάτι πολύ εξειδικευμένο το οποίο το χρησιμοποιούν μόνο οι χάκερ. Μετά πέτυχα κάπου πως μόλις κυκλοφόρησαν τα Ubuntu 11.04. Λέω από μέσα μου "Δεν ρίχνω μια ματιά να δω τι έιναι αυτά τα Linux;" Από τότε έχω βάλει Linux σε ό,τι υπολογιστή έχω στο σπίτι μου (Desktop,Laptop,Netbook), Μέχρι και για το PS3 ψάχτικα αλλά δυστυχώς ήταν πολύ νέο μοντέλο και δεν τα έπαιρνε. Από τότε λοιπόν είμαι ο μεγαλύτερος "διαφημιστής" του Linux καθώς όπου τα έχω βάλει λειτουργούν αψεγάδιαστα και ειδικά η 12.04 είναι τέλεια (Ναι, μου αρέσει το Unity!!!!!). Και σε περίπτωση που το Steam κυκοφορήσει και για Linux (έχουν ακουστεί κάποιες φήμες) θα διαγράψω τελείως τα Win7 καθώς τα χρησιμοποιώ αποκλειστικά για gaming.

  3. #273
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erufailon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι ένας "μέσος" χρήστος υπολογιστή. 30 ετών, κύρια χρήση του PC είναι gaming,internet,multimedia playback. Μέχρι πριν ένα χρόνο ήξερα τα Linux σαν κάτι πολύ εξειδικευμένο το οποίο το χρησιμοποιούν μόνο οι χάκερ. Μετά πέτυχα κάπου πως μόλις κυκλοφόρησαν τα Ubuntu 11.04. Λέω από μέσα μου "Δεν ρίχνω μια ματιά να δω τι έιναι αυτά τα Linux;" Από τότε έχω βάλει Linux σε ό,τι υπολογιστή έχω στο σπίτι μου (Desktop,Laptop,Netbook), Μέχρι και για το PS3 ψάχτικα αλλά δυστυχώς ήταν πολύ νέο μοντέλο και δεν τα έπαιρνε. Από τότε λοιπόν είμαι ο μεγαλύτερος "διαφημιστής" του Linux καθώς όπου τα έχω βάλει λειτουργούν αψεγάδιαστα και ειδικά η 12.04 είναι τέλεια (Ναι, μου αρέσει το Unity!!!!!). Και σε περίπτωση που το Steam κυκοφορήσει και για Linux (έχουν ακουστεί κάποιες φήμες) θα διαγράψω τελείως τα Win7 καθώς τα χρησιμοποιώ αποκλειστικά για gaming.
    Πολυ σωστός! αναλογα τι παιχνιδια παιζεις καποια απο αυτα παιζουν με wine, ή με CEDEGΑ, τα εχεις δοκιμασει αυτα? εγώ δεν παιζω παιχνιδια λογω ελειψης χρονου, παρα μονο το cube 2 sauerbraten οnline και εχει linux εκδοση (ειναι open source) αλλά εχει και για win, mac κτλ. Στο wine εχω παιξει call of duty 2, counterstrike κτλ. Δοκιμασε και με αυτα δεν εχεις τπτ να χάσεις!

  4. #274
    Το avatar του μέλους Erufailon
    Erufailon Guest
    Το έχω ψάξει και to Wine πάρα πολύ και το παιχνίδι που παίζω πάρα πολύ (StarCraft II, Lord of the Rings Online) έπαιζαν τέλεια και στα Ubuntu. Απλά έχω dual-boot επειδή το pc το χρησιμοποιεί και ο αδερφός μου ο οποίος είναι λίγο windoze user και εγώ βαριέμαι να ψάχνω ό,τι βλακεία παίζει αυτός.

  5. #275
    Εγγραφή
    22-11-2002
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.198
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17500/1024
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΟΝΟΣ
    Το Mass Effect ? :P Κάτι άλλα must που λέμε ; To wine δεν τα καλύπτει ούτε τα μισά να λέμε την αλήθεια αν θες να στηριχτείς στο linux gaming...
    Χρησιμοποιώ Arch Linux. Εσύ; Δοκίμασε το δεν χάνεις και τίποτα :)
    Live CDs χωρίς να βγάλεις τα Windows: Ubuntu, OpenSUSE, Fedora.
    Για πιο ολοκληρωμένη άποψη συνιστάται εγκατάσταση και αρκετή χρήση. Το Linux ΔΕΝ είναι Windows :)
    Τί είναι το Linux ; δες εδώ και εδώ

    Paintball team Last Chancers

  6. #276
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JediMasterMANIAC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Mass Effect ? :P Κάτι άλλα must που λέμε ; To wine δεν τα καλύπτει ούτε τα μισά να λέμε την αλήθεια αν θες να στηριχτείς στο linux gaming...
    δεν ειπα οτι παιζουν ολα αλλα ειναι αρκετα που παιζουν, μερικα εχουν linux εκδοσεις, αναλογα τι παιχνιδια παιζουμε! παλιοτερα πριν μερικα χρονια που ειχα χρονο και επαιζα περισσοτερο και ηθελα κανα 2-3 games παραπανω, απλα αρκεστηκα σε αυτα που επαιζαν σε linux! πχ το COD 2 επαιζε, ενω το 3, 4 δεν τα καταφερα, απλα δεν επαιζα αυτα τα παιχνιδια! σιγα μην ειχα dual boot για να παιζω 2-3 games παραπανω! τωρα βεβαια που δεν εχω χρονο για games δεν με νοιαζει καν. Αν τωρα ειναι καποιος φανατικος gamer που παιζει πολυ νεα games τοτε θα χρειαστει dual boot, αλλα και εγω αυτο θα εκανα, ή θα ειχα κονσολα, αναλογα τι games παιζουμε παντα!
    και επειδη εχουμε μεινει πισω υπαρχει πλεον και αυτο και ακουω πολυυυυυυ καλα λογια!
    http://www.playonlinux.com/en/

  7. #277
    Εγγραφή
    22-11-2002
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.198
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17500/1024
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΟΝΟΣ
    το PoL είναι στην ουσία frontend για το wine . Το καλό είναι ότι όλα αυτά τα διάφορα teams συνεργάζονται μεταξύ τους
    Χρησιμοποιώ Arch Linux. Εσύ; Δοκίμασε το δεν χάνεις και τίποτα :)
    Live CDs χωρίς να βγάλεις τα Windows: Ubuntu, OpenSUSE, Fedora.
    Για πιο ολοκληρωμένη άποψη συνιστάται εγκατάσταση και αρκετή χρήση. Το Linux ΔΕΝ είναι Windows :)
    Τί είναι το Linux ; δες εδώ και εδώ

    Paintball team Last Chancers

  8. #278
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JediMasterMANIAC Εμφάνιση μηνυμάτων
    το PoL είναι στην ουσία frontend για το wine . Το καλό είναι ότι όλα αυτά τα διάφορα teams συνεργάζονται μεταξύ τους
    ετσι ειναι οντως αλλα βοηθαει τρομερα γιατι εχει αυτοματοποιησεις που με σκετο wine σε δυσκολευει. Το εβαλα στον laptop φαινεται πολυ καλο!
    Επισης υπαρχει και το crossover αλλα δεν ειναι free. http://www.codeweavers.com/products/
    και για games : http://www.codeweavers.com/products/cxgames/

  9. #279
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Έχουνε καταντήσει σύριζα με συνιστώσες, που ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, όποτε θέλει, όπως θέλει και όσο θέλει, χωρίς κανένα πλάνο, καμμία οργάνωση, κανένα σχεδιασμό.

    Τις περισσότερες φορές απλά κάνουμε/αλλάζουμε κάτι, απλά για κάνουμε κάτι. Χωρίς να κοιτάξουμε τις επιπτώσεις που έχει.

    Για τον σχεδιασμό και το management OS, απαιτείται σιδηρά πειθαρχία-πυγμή ΚΚΕ.

  10. #280
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουνε καταντήσει σύριζα με συνιστώσες, που ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, όποτε θέλει, όπως θέλει και όσο θέλει, χωρίς κανένα πλάνο, καμμία οργάνωση, κανένα σχεδιασμό.

    Τις περισσότερες φορές απλά κάνουμε/αλλάζουμε κάτι, απλά για κάνουμε κάτι. Χωρίς να κοιτάξουμε τις επιπτώσεις που έχει.

    Για τον σχεδιασμό και το management OS, απαιτείται σιδηρά πειθαρχία-πυγμή ΚΚΕ.
    Debian ;
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  11. #281
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Και το Debian συνιστώσα είναι, απλά σταλινική.

  12. #282
    Το avatar του μέλους tolis_01
    tolis_01 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουνε καταντήσει σύριζα με συνιστώσες, που ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, όποτε θέλει
    Το ότι το free software μοιάζει πολλές φορές με τις άπειρες διακλαδώσεις της αριστεράς, δεν είναι κατάντια, αλλά το βασικό τους χαρακτηριστικό (και των δυο), το στοιχείο της ελευθερίας.
    Όπως στην αριστερά ιδεολογία, έχεις το δικαίωμα να παρεκλίνεις από ελάχιστα ως πάρα πολύ από την Χ κεντρική ιδεολογία, έτσι και στο free software έχεις το δικαίωμα να αλλάξεις ότι θες, πολύ ή λίγο, για όποιο σκοπό κι αν το θες.
    Στην αντίπερα όχθη, βλέποντας το πολιτικά, στην δεξιά πλευρά δεν έχεις επιλογές. Ή Ελλάς, ή τέφρα, διαλέγεις και παίρνεις

  13. #283
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Μηνύματα
    463
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον σχεδιασμό και το management OS, απαιτείται σιδηρά πειθαρχία-πυγμή ΚΚΕ.
    Δεν ηξερα οτι ο gates και ο συγχωρεμενος ο jobs ητανε του "καππα καππα"

  14. #284
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουνε καταντήσει σύριζα με συνιστώσες, που ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, όποτε θέλει, όπως θέλει και όσο θέλει, χωρίς κανένα πλάνο, καμμία οργάνωση, κανένα σχεδιασμό.

    Τις περισσότερες φορές απλά κάνουμε/αλλάζουμε κάτι, απλά για κάνουμε κάτι. Χωρίς να κοιτάξουμε τις επιπτώσεις που έχει.

    Για τον σχεδιασμό και το management OS, απαιτείται σιδηρά πειθαρχία-πυγμή ΚΚΕ.
    Διάβασες κάποιο νέο για την ανάπτυξη κάποιου software ? Πως σου ήρθε μετά από 4 μήνες να απαντήσεις ?
    Edit: Από περιέργεια ρωτάω, δεν προσπαθώ να στην πω.

    Όσον αφορά τις συνιστώσες, έχεις δίκιο ότι σε ένα ποσοστό οφείλεται στο ότι ο καθένας πιστεύει εγωιστικά πως το δικό του "όραμα" είναι σωστό και έτσι με την παραμικρή διαφωνία βλέπουμε forks αλλά πολύ σημαντικός παράγοντας είναι ότι και οι χρήστες είμαστε διαφορετικοί και θέλουμε διαφορετικά πράγματα.

    Πως θα σου φαινόταν εσένα αν η "σιδηρά πειθαρχία-πυγμή ΚΚΕ" μεταφραστεί στο να χρησιμοποιούμε από αύριο όλοι Ubuntu μια και αυτό έχει τον περισσότερο κόσμο και να πάψουν οι υπόλοιπες διανομές ? Ή πως θα σου φαινόταν αν θα έπρεπε να χρησιμοποιούν όλοι Slackware μια και είναι η πιο παλιά διανομή και επιβιώνει ακόμη χάρη στο όραμα και την "σιδηρα πειθαρχία-πυγμή" του Volkerding ?
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #285
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Μηνύματα
    531
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ετσι οπως τα λεει ο συντροφος ειναι.
    π.χ. να βαλουν ολοι τα κλειδια της m$ για secure boot, χωρις διαφωνιες και μαλακιες.
    να τα ακουμπησουν στους σκληροπυρηνικους κκεδες της m$ οπως κανουν ολοι οι σωστοι παραγωγοι os για dumpas$es.

    οι υπολοιποι ας τη παλεψουν με τη περιεργεια τους. οσο προλαβαινουν δηλαδη, πριν σκασουν οι ταγματασφαλιτες και τους πανε στα γκουλαγκ...
    # apt-get install anarchism

Σελ. 19 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-10, 17:27
  2. Arch Linux vs Gentoo Linux (πειτε την αποψη σας)
    Από Lord_British στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 23:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας