Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2010
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXV10 W300
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Καλησπέρα,

    Αντιμετωπίζω ένα αρκετά περίεργο πρόβλημα με το router μου και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Είμαι στην Otenet και από την πρώτη στιγμή της σύνδεσης μου επέλεξα να μην χρησιμοποιήσω το modem router που δίνουν και να βάλω ένα Netgear DGN2200 το οποίο θεωρώ καλύτερο τουλάχιστον σε θέματα δυνατοτήτων. Πάνε 5 μήνες από τότε που συνδέθηκε η DSL μου μέσω Otenet και δεν είχα κάποιο πρόβλημα άξιο λόγου. Που και που μόνο μπορεί να "κολλούσε" η σύνδεση οπότε έμπαινα στο admin panel του Netgear και έκανα disconnect και connect και αμέσως έστρωνε η κατάσταση. Αυτό που μου έκανε εντύπωση βέβαια είναι πως στο "Router Status" όλα φαίνονταν να δουλεύουν μια χαρά. Η γραμμή συγχρονισμένη, και ο router συνδεδεμένος κανονικά. Παρόλα αυτά δεν στέλνω, δεν παίρνω τίποτα! Το όλο πρόβλημα όμως συνέβαινε τόσο αραιά (μια φορά το μήνα ας πούμε) που δεν έμπαινα καν στο κόπο να το ψάξω. Εχθές όμως το συγκεκριμένο πρόβλημα άρχισε να συμβαίνει κάθε μια ώρα (περίπου). Όλα τα μηχανήματα στο δίκτυο μου (τόσο αυτά που συνδέονται με καλώδιο όσο και αυτά μέσω WiFi) δεν είχαν Internet, μεταξύ τους επικοινωνούσαν κανονικά και ο router στο Status του δεν παρουσίαζε κανένα πρόβλημα απολύτως (ακόμα και τα λαμπάκια του ήταν αναμμένα και πράσινα). Παρόλα αυτά μόλις έκανα disconnect και connect το πρόβλημα λυνόταν απευθείας.

    Ο router τρέχει το τελευταίο firmware και ότι κι αν δοκίμασα στις ρυθμίσεις του δεν άλλαξε κάτι. Φυσικά δοκίμασα reboot, μέχρι και reset. Αφού λοιπόν δοκίμασα ότι μπορούσα να φανταστώ αποφάσισα να συνδέσω τον Thomson που δίνει η Otenet με τον οποίο φαίνεται να μην έχω κανένα πρόβλημα. Τουλάχιστον κανένα που να αφορά το uptime και την αξιοπιστία της γραμμής μου. Δεδομένο λοιπόν ότι ακόμα και τα SNR/ Line attenuation είναι μια χαρά και στους δύο router και αφού δεν έχω καν κάποιο disconnect ότι και να πω στο helpdesk της Otenet φαντάζομαι πως η λύση τους θα είναι: "Χρησιμοποίησε τον router που σου δώσαμε". Ok, να το κάνω αλλά αυτό που θέλω να ξέρω είναι τι έπαθε και αν έπαθε κάτι ο Netgear μου. Ακόμα κι αν έχει κάποιο πρόβλημα, τι θα πω στο μαγαζί που τον πήρα για να μου τον αλλάξουν (εγγύηση)… "δουλεύει, δεν αποσυνδέετε, αλλά το internet μετά από μία ώρα είναι ανύπαρκτο ακόμα κι αν αυτός δείχνει να είναι συνδεδεμένος". Είναι λίγο κάπως ε;

    Τι μπορεί να επηρεάζει τον Netgear και να χάνει το internet χωρίς να το καταλαβαίνουν οι ενδείξεις του; Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα δοκιμάσω;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    Υ.Γ. Δεν ξέρω αν παίζουν κάποιο ρόλο αλλά να αναφέρω ότι πρόκειται για PSTN γραμμή με χρήση spliter. Δοκίμασα να αφαιρέσω τα τηλέφωνα ή ακόμα και ο spliter γενικότερα.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2012
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    1) Μήπως τρώει κανά κόλλημα λόγω υπερθέρμανσης αφού έχει ένα θέμα με αυτό;
    Το δοκίμασες με την βάση του στο όρθιο μπας και στρώσει; Σε μένα τουλάχιστον έχει διαφορά. Χωρίς την βάση βράζει...

    2) Υποθέτω ότι το Idle Timeout είναι στο 0 και δεν έχει πειραχτεί τίποτα στο Traffic Meter και να σε κόβει από εκεί. Αλλά αφού το χεις κάνει και reset θα επανερχόταν στα εργοστασιακά έτσι και αλλιώς.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2010
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXV10 W300
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    lqd η αλήθεια είναι πως στο θέμα της θερμοκρασίας δεν πήγε το μυαλό μου. Όπως πάντα σκέφτομαι τα πιο περίεργα και τα πιο απλά τα δοκιμάζω τελευταία. Θα το βάλω όρθιο λοιπόν να δω αν θα αλλάξει τίποτα.

    Όσο για το Idle Timeout, έχω το Connection Mode στο "Always On" οπότε υποθέτω πως παρακάμπτει το "Idle Timeout" αφού δεν με αφήνει καν να το αλλάξω. Και ναι, το traffic meter είναι εντελώς κλειστό και δεν το έχω πειράξει ποτέ.

    Θα δοκιμάσω τη βάση που το κρατάει όρθιο μήπως και αλλάξει κάτι στο θέμα της θερμοκρασίας. Αν στο μεταξύ υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση ευχαρίστως να τη δοκιμάσω.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2012
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    οκ, για δες και πες.
    άλλη πρόταση αν στο ξανακάνει δοκίμασε pppoe ή pppoa ανάλογα τί το έχεις στο encapsulation μήπως και αλλάξει τίποτα.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2010
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXV10 W300
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Από εχθές που έβαλα τη πλαστική βάση στον Netgear και κάθετε όρθιος δεν έχει ξανακολλήσει. Από τη μια μου φαίνεται περίεργο, κι από την άλλη ξέρω πως η θερμοκρασία είναι άτιμο πράγμα.

    Εύχομαι να ήταν αυτό το πρόβλημα. Σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου lqd!

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2012
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ωραίος.
    ελπίζω να μη σου χει ξαναπαρουσιάσει το πρόβλημα μέχρι και τώρα και να έληξε έτσι το θέμα χωρίς πόνο...

  7. #7
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    14500/950
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 29.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lqd Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ, για δες και πες.
    άλλη πρόταση αν στο ξανακάνει δοκίμασε pppoe ή pppoa ανάλογα τί το έχεις στο encapsulation μήπως και αλλάξει τίποτα.
    Το αυτό.


    Ακριβώς ίδιο πρόβλημα παρουσιάστηκε και σε εμένα ξαφνικά (Otenet και εγώ). Με άλλο router 5ετίας όλα ήταν OK. πήρα replacement απο το κατάστημα αγοράς και το δεύτερο netgear ακριβώς το ίδιο. Τελικά απλά με αλλαγή απο PPPoE σε PPPoA και απο LLC σε VC encapsulation όλα λύθηκαν... Μυστήρια πράγματα :P

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2010
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXV10 W300
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Μετά από 5 μέρες δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα. Προφανώς η θερμοκρασία ήταν το όλο πρόβλημα. Έκανε 1-2 disconnect ο router αλλά καμία σχέση με το πρόβλημα που αναφέρω παραπάνω. Άλλωστε δεν νομίζω πως υπάρχει router που να μην κάνει ποτέ disconnect. Όσο για το PPPoE/PPPoA, αλλάζοντας το δεν συνδέεται καν. Τώρα το μόνο που με προβληματίζει είναι τι θα γίνει το καλοκαίρι. :O

  9. #9
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν το σκεφτείς, δεν είναι τόσο μυστήρια τα πράγματα.
    Μάλλον είναι θέμα config ή fw στο DSLAM.
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

Παρόμοια Θέματα

  1. [Netgear] Netgear DGN2200
    Από TEO2202 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 914
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-16, 13:13
  2. [Netgear] Netgear DGN2200
    Από Zangetsu στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-12, 08:57
  3. πωλείται router Netgear DGN2200
    Από TEO2202 στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 12:07
  4. Τι γινετε με netgear DGN2200 ?
    Από cinemusic στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-11, 10:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας