Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 55
  1. #1
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Μπορείτε να μου πείτε ποια ειναι τα πιο κατάλληλα λάστιχα για το αυτοκίνητο για τους κακοτράχηλους γεμάτο λακούβες ελληνικους δρόμους? επίσης ποιες διαστάσεις προτιμάτε να έχει το λάστιχο και γιατι..

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.615
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τις προάλλες άλλαξα και έβαλα τα pirelli P7.(205/55 R16)
    Φιλική τιμή, 500 ευρώ. Ο κώλος ακόμα πονάει.

    Είχα τα pirelli p6000, απλά μείνε μακριά.
    Πέρασα σε michelin pilot primacy, τέλειο στη βροχή, στο στεγνό αρκετά καλό αλλά μου εμφάνισε τσακίσματα στο πέλμα μετά από 10,000 χιλιόμετρα και ξενέρωσα.
    Μετά έβαλα τα Θ Ε Ι Κ Α continental sport contact 2, τα οποία για μένα, ανήκουν στην πρώτη τριάδα των ελαστικών παγκοσμίως.Μετά από 60,000 , και με αρκετό ζέσταμα έπιαναν αρκετά καλά. Τέλειο ελαστικό, και βροχή και στεγνό.

    Θα μου πεις αφού σε άρεσε πως έπεσες στα pirelli? ο τύπος ήθελε ντούκου το χρήμα, και 500 ευρώ ντούκου + άλλες υποχρεώσεις να τρέχουν, δύσκολα χεχε.

    Το pirelli p7 μέχρι στιγμής είναι πάρα πολύ μαλακό, και δεν ξέρω που θα καταλήξει.

    Σου προτείνω continental.

    Περιμένω και γω γνώμες από τους ειδικούς, ειδικά από τον patentman.

    ΥΓ: για λάστιχα, μην τσιγκουνευτείς.Ειδικά αν έχεις οικογένεια.Είναι το μόνο σημείο επαφής του αυτοκινήτου με το δρόμο.Αυτό τα λέει όλα.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις προάλλες άλλαξα και έβαλα τα pirelli P7.(205/55 R16)
    Φιλική τιμή, 500 ευρώ. Ο κώλος ακόμα πονάει.

    Είχα τα pirelli p6000, απλά μείνε μακριά.
    Πέρασα σε michelin pilot primacy, τέλειο στη βροχή, στο στεγνό αρκετά καλό αλλά μου εμφάνισε τσακίσματα στο πέλμα μετά από 10,000 χιλιόμετρα και ξενέρωσα.
    Μετά έβαλα τα Θ Ε Ι Κ Α continental sport contact 2, τα οποία για μένα, ανήκουν στην πρώτη τριάδα των ελαστικών παγκοσμίως.Μετά από 60,000 , και με αρκετό ζέσταμα έπιαναν αρκετά καλά. Τέλειο ελαστικό, και βροχή και στεγνό.

    Θα μου πεις αφού σε άρεσε πως έπεσες στα pirelli? ο τύπος ήθελε ντούκου το χρήμα, και 500 ευρώ ντούκου + άλλες υποχρεώσεις να τρέχουν, δύσκολα χεχε.

    Το pirelli p7 μέχρι στιγμής είναι πάρα πολύ μαλακό, και δεν ξέρω που θα καταλήξει.

    Σου προτείνω continental.

    Περιμένω και γω γνώμες από τους ειδικούς, ειδικά από τον patentman.

    ΥΓ: για λάστιχα, μην τσιγκουνευτείς.Ειδικά αν έχεις οικογένεια.Είναι το μόνο σημείο επαφής του αυτοκινήτου με το δρόμο.Αυτό τα λέει όλα.
    Εκανες 60.000 χλμ..? τοσα πολλα ? τεσπα,εχω επισης τα continental sport contact 2 ,στην ιδια διασταση ,1 χρονο τωρα (430 ευρω τα ειχα πληρωσει..) και ειναι αψογα,ουτε πολυ μαλακο ουτε θορυβωδες ,σιγουρα προτεινεται..ειναι ακριβουτσικα βεβαια..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.615
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    60,000 έγραψα; δε βάζεις κάτι παραπάνω;
    Τις προάλλες που έβρεχε για 2-3 ημέρες συνέχεια, εγώ ήμουν σκιέρ σε κάθοδο στο Καϊμάκτσαλάν.
    Από ανέκαθεν πιστεύω ότι ένα σωστό λάστιχο μπορεί για μια απόσταση μισού μέτρου, να σώσει εσένα ή κάποιον άλλον.

    Ένα καλό thread, μπράβο nimik.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Μεταξύ άλλων έχω βάλει και τα yokohama c-drive 195/65/15. Έκανα με αυτά 52000 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Καλό κράτημα και σε στεγνό και βρεγμένο και αρκετά αθόρυβα και ανθεκτικά! Τώρα έφτασε η στιγμή να τα αλλάξω και σκέφτομαι και για χειμερινά. Επίσης πρέπει να αλλάξω αμορτισέρ.Καμία γνώμη; Το αυτοκίνητο είναι ένα Octavia 1.6.

  6. #6
    Το avatar του μέλους HaRRy
    HaRRy Guest
    Να βγώ λίγο off-topic?
    Ψάχνω βουλκανιζατέρ που να δουλεύει ως αργά το απόγευμα στα Βόρεια Προάστεια...
    Πέυκη-Μαρούσι-Κηφισιά-Νέα Ερυθραία και πάνω!!!
    Ξέρει κανείς κάτι? Εχω πρόβλημα με το λάστιχο εδω και κανα δίμηνο που χάνει αέρα...
    Του έβαζα βιαστικά αέρα κάθε δίμηνο και απλά έσωζα την κατάσταση αλλά τώρα όμως κάθε 2 μέρες είναι λίγο πριν την πίτα!!!! Οπότε κάτι τρέχει σοβαρό και θέλω να το φτιάξω...
    Ομως δε γίνεται λόγω δουλειάς να το πάω κάπου πριν τις 6-7 το απόγευμα και η κατάσταση δε πάει άλλο...
    Καμια βοήθεια...???

  7. #7
    Εγγραφή
    03-06-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    864
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG1312-B10D
    Χεχε και εδω ενας πρώην κάτοχος Glystrelli P6000. Ηδη όταν μπήκα στον δευτερο χρόνο τα λάστιχα άρχιζαν τους δικούς τους χορούς! Σε στροφή αν τα πίεζες λίγο έφευγες χαλαρά με τα 4.
    Εβαλα τα Toyo Proxies T1R και απλά είναι τέλεια! Και στο βρεγμένο αλλά και στο στεγνό!
    I am invisible, understand,
    simply because people refuse
    to see me...
    ... they see only my surroundings,
    themselves, or figments of their
    imagination -- indeed, everything
    and anything except me.

    Ralph Ellison

  8. #8
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.723
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HaRRy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βγώ λίγο off-topic?
    Καμια βοήθεια...???
    Aπό όσο ξέρω, το Βουλκανιζατέρ στην Λεωφ. Πεντέλης απέναντι από το Ξενοδοχείο Ακροπόλ (Χαλάνδρι) είναι ανοιχτό μέχρι αργά
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  9. #9
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Speedtouch 780WL
    Η φθηνή και αξιόπιστη λύση. Goodyear Hydragrip. Πολύ καλό στη βροχή. ~300 ευρώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να μου πείτε ποια ειναι τα πιο κατάλληλα λάστιχα για το αυτοκίνητο για τους κακοτράχηλους γεμάτο λακούβες ελληνικους δρόμους? επίσης ποιες διαστάσεις προτιμάτε να έχει το λάστιχο και γιατι..
    Για να αντέχουν τα λάστιχα, θα πρέπει να έχουν σκληρή γόμα. Τέτοιου είδους πρέπει να έχουν όλες οι μάρκες ελαστικών.
    Γηράσκων Αεί Διδασκόμενος
    Εγώ τελείωσα...

  11. #11
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ...GoodYear F1...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  12. #12
    Εγγραφή
    05-08-2004
    Περιοχή
    N. Smirni
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    continetal premium contact 195/50/15 μου αρεσουν απλά και αντέχουν

  13. #13
    Εγγραφή
    17-01-2005
    Περιοχή
    Ανω Γλυφάδα
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    TP-Link VR900
    Continental sport contact 3. Τιμή 700 ευρώ για διάσταση 225/45/17

  14. #14
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...GoodYear F1...
    Σε 3 μηνες εχουν λιωσει

    Τα goodyear eagle ventura ειναι παρα πολυ καλα και καλα στην τιμη.

    Διαστασεις να προτιμας αυτες που λεει ο κατασκευαστης.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Αυτη την στιγμη σαν Μαρκα Ελαστικων καλυτερη ειναι η Continental. Εχει μαλιστα αρκετους τυπους οι οποιοι ειναι καλοι, σχεδον ολα οσα γραφουν Continental ειναι καλα. Premium Contact, Sport Contact, κτλ.

    Μιας και ειδα οτι αναφερθηκε, με στρωτη οδηγηση (δεν μπαινω τεζα σε στροφιλικια, δεν φρεναρω τελευταια στιγμη στο φαναρι απο 100+ χλμ (γενικα το εντονο φρεναρισμα τα καταπονει παρα πολυ, τοσο θερμικα οσο και απο φθορα), δεν σπινιαρω, εχω παντα σωστη πιεση (η φροντιδα της υγειας των ελαστικων αλλά και του καλου κρατηματος), δεν τα κραταω πανω απο δυο χρονια) τα λαστιχα αντεχουν πανω απο 60.000 χλμ με την ιδια αποδοση μαλιστα, αποδειξη παρα πολλα ΙΧ καθως και ολα τα ταξι (τα οποια αλλαζουν καθε 80.000 με 120.000 χλμ αναλογα το λαστιχο). Με κακη οδηγηση (για τα λαστιχα κακη) ενα ελαστικο μπορει να ειναι αχρηστο απο τα 5.000 χλμ και αντε να αντεξει 25.000 χλμ.

    Μακρια απο Goodyear (χαλια το καλοκαιρι, χαλια σε επιθετικη οδηγηση, χαλια σε φρεναρισμα, σκληρη αισθηση σε λακουβες, ορισμενα ειναι χαλια και στο βρεγμενο, σφυριζουν το καλοκαιρι), Firestone (ισως μονο το SZ80), και μακρια απο Pirelli τα οποια εχουν ταση να γερνανε αλλά και σκληρα σε λακουβες (τις νιωθεις μεσα στο αυτοκινητο).
    Μεχρι στιγμης δεν εχω βρει τοσα χρονια ενα Goodyear που να μου αρεσε.

    Στα 205-55-16, αν και δεν μου αρεσουν καθολου τα Bridgestone, το ER300 ειναι καλο λαστιχο, αλλα μονο αυτο.
    Προσοχη ομως να μην ειναι Made in Poland, Spain, κατι αλλο τυχαρπαστο, αν ειναι France τοτε με χιλια. Αυτο ισχυει σε ολες τις μαρκες, καλη χωρα προελευσης ειναι η Γαλλια και η Γερμανια, μετα το Ην. Βασιλειο. Ολα τα αλλα αχρηστα.
    Αναλογα με την χωρα το λαστιχο μπορει να μην εχει ιδια συμπεριφορα ή ακομα να βγαινει παραμορφωμενο.

    Επισης τα Dunlop SP9 ειναι καλα λαστιχα αλλά τωρα θα βαλω SP01 σε 205-55-16. Για τα συγκεκριμενα δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλά ακουσα οτι ειναι αθορυβα (εχουν ιδιας φιλοσοφιας χαραξη με τα Sport Contact 3 & ER300) και οτι κρατανε καλα σε στεγνο & βρεγμενο. Θα δειξει αλλά μιας και δεν τα πληρωνω μου φαινεται καλη επιλογη (ειδικα αφου η αλλη ηταν HydraGrip...).
    Αν ερθουν Made in Germany θα ειμαι πολυ τυχερος.

    Τα Michelin ειναι καλα λαστιχα (ανεκαθεν) αλλά θελουν λιγο προσοχη παραπανω, λενε οχι σε πεζοδρομια και χαντακια.

    Τα Kleber επισης ειναι παρα πολυ καλα λαστιχα και ειναι θυγατρικη της Michelin. Το βασικο προτρεημα τους ειναι η χαμηλοτερη τιμη συνδιαζοντας την ποιοτητα.

    Τελος σαν διασταση βαζουμε ΜΟΝΟ αυτην που δινει ο κατασκευαστης για το μοντελο μας και οχι για το μοντελο με τα περισσοτερα κυβικα οπου αυτο εχει αλλα αμορτισερ, αλλο βαρος κινητηρα, αλλες ζαντες, αλλες αντιστρεπτικες και σπορ συμπεριφορα.
    Οποια αλλη επινοηση πλην της διαστασης που φορουσε απο το εργοστασιο το αποτελεσμα θα ειναι οπως ολα τα SAXO & Rallye στην Κατεχακη (εκει με την γουβα προς Ηλιουπολη) που σκανε στην στροφη και εχει γεμισει ο τοπος απο ανταλλακτικα...

    Ειδικα τα αυτοκινητα απο 2003 και μετα φορουν ισως και φαρδυτερες (αλλα και μεγαλυτερες) διαστασεις απο οτι θα επρεπε.
    Αν κοιταξετε το ιδιο μοντελο που εβγαινε το 2001 και δειτε και ενα του 2003 θα δειτε οτι φορανε πολυ μεγαλυτερα λαστιχα. Αυτο εγινε για λογους μαρκετινκ, ολες σχεδον οι μαρκες εβαλαν μεγαλα λαστιχα και ζαντες αλουμινιου, ηταν μια κινηση να δωσουν ωθηση στον ανταγωνισμο και τελικα μπροστα σε αυτον εχουν βαλει πολλες φορες μεγαλυτερο απο οτι θα επρεπε (αποδειξη οτι πριν με τα μικροτερα τα αυτοκινητα ειχαν καλυτερη συμπεριφορα στα παντα και οτι η νεα ειναι λαθος).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 24-11-06 στις 06:53.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δίπλωμα αυτοκινήτου
    Από johnkall69 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-08, 02:05
  2. αλλαγη λαστιχα στο αμαξι
    Από katdoc στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-07, 12:23
  3. Ψυγείο αυτοκίνητου
    Από Prezonautis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-07, 14:49
  4. Επισκευή αυτοκινήτου
    Από alive στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-06, 23:35
  5. Στερεοφωνικά αυτοκινήτου;
    Από ogenikos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-04, 16:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας