Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 85
  1. #1
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ
    Εμείς έχουμε μια πολυκατοικία που μένουνε μόνο συγγενείς. Στον κοινόχρηστο χώρο έχουμε γάτες , τις ταΐζουμε και γενικά μας αρέσουνε και ΔΕΝ μας ενοχλούνε.
    Στην απέναντι πολυκατοικία που την χωρίζει ένας τοίχος 5 μέτρων ένας αστυνομικός στο επάγγελμα έχει αρχίσει να φυτεύει λαχανικά στο κοινόχρηστο χώρο της δικής του πολυκατοικίας.

    Πιέζει λεκτικά την μητέρα μου να πάψει να ταΐζει τις γάτες ώστε να φύγουνε διότι λέει μπαίνουνε στο χώρο του και χαλάνε τα λαχανικά.

    Κατά πόσο έχει δικαίωμα να φυτεύει σε κοινόχρηστο χώρο ο κύριος; Και πως μπορώ να υπερασπίσω τους δίποδους φίλους μου αν ο τύπος φέρει τους συναδέλφους του για ψάρωμα ή ακόμα και σοβαρά;

  2. #2
    Το avatar του μέλους mavlok
    mavlok Guest
    ...δίποδους;

    Φαντάζομαι ότι κάποιος εκπρόσωπος της Φιλοζωικής Εταιρείας θα μπορούσε να σε συμβουλεύσει.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mavlok Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...δίποδους;

    Φαντάζομαι ότι κάποιος εκπρόσωπος της Φιλοζωικής Εταιρείας θα μπορούσε να σε συμβουλεύσει.
    χαχαχα!

    Ναι ξέχασα να πω ότι τις έχουμε κόψει τα 2 άκρα. Πλάκα κάνουμε έκανα λάθος στη πληκτρολόγηση

    Ξέρουμε κάποια φιλοζωϊκή "δοκιμασμένη";

  4. #4
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τον Φεβρουάριο ψηφίστηκε ο νόμος 4039 για τα ζώα συντροφιάς.
    Σύμφωνα με το άρθρο 8 παραγρ. 3: "Απαγορεύεται η διατήρηση και παραμονή ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας.
    Επιτρέπεται όμως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η ομόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών."

    Θεωρητικά λοιπόν, είσαι οκ. Το πρόβλημα είναι οτι ενώ τον σκύλο μπορείς να τον περιορίσεις στον κήπο της πολυκατοικίας, τα γατιά είναι πολύ ανήσυχες φύσεις για κάτι τέτοιο!
    Και ναι, είναι πολύ πιθανόν να "λιπαίνουν" τακτικά τα ζαρζαβατικά του γείτονα, ο οποίος btw έχει κάθε δικαίωμα να τα καλλιεργεί.
    Σας έχει ήδη προειδοποιήσει. Αυτό που φοβάμαι είναι μην περάσει από τα λόγια στην πράξη και - κατά την προσφιλή ελληνική τακτική - γεμίσει τη γειτονιά με φόλες.
    Δυστυχώς, σε τέτοιες αντιπαραθέσεις πάντα την πληρώνουν τα δύστυχα τα ζωντανά...
    Αλήθεια, τα έχετε στειρώσει τα γατιά σας? Όταν πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα, πολύ εύκολα τα 5 γίνονται 15 μέσα σε ένα χρόνο.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ
    Όχι δεν τα έχουμε στειρώσει.

    Να πετάξει φόλα;

    Αντάρτικο δηλαδή;

    Ε τότε ψάχνουμε κι εμείς κάτι που να χαλάει τα φυτά..

    Μην πάμε εκεί όμως. Είπαμε πολιτισμένα.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Τον τοίχο των 5 μέτρων τον πηδάνε οι γάτες και πάνε δίπλα ή πηγαίνουν από αλλού ? Προσπάθησε να εντοπίσεις τα σημεία από τα οποία παιρνάνε οι γάτες στην διπλανή πολυκατοικία και βάλε κάποια εμπόδια να μην μπορούν να πάνε, λ.χ συρματόπλεγμα.

  7. #7
    Το avatar του μέλους mavlok
    mavlok Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psaxtiri Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχα!

    Ναι ξέχασα να πω ότι τις έχουμε κόψει τα 2 άκρα. Πλάκα κάνουμε έκανα λάθος στη πληκτρολόγηση

    Ξέρουμε κάποια φιλοζωϊκή "δοκιμασμένη";

    http://www.filozoiki.gr/arxikh

  8. #8
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Το να ταΐζεις αδέσποτα ζώα με ξηρά τροφή , δεν είναι παράνομο.

    Η τυχόν δολοφονία τους είναι.

    Αν τα αδέσποτα χαλάνε το κήπο του αστυνομικού , ας προσπαθήσει με κάποιον τρόπο να τον περιφράξει.

    Δυστυχώς , τα αδέσποτα ζώα υπάρχουν και να μην τα ταΐζεις ελπίζοντας να πεθάνουν από την πείνα και την δίψα κάπου αλλού , μακριά από την αυλή μας(όπως ελπίζει ο εκπρόσωπος του νόμου) , δεν είναι βέβαια λύση.

    ΥΓ Αν μπορείτε σε συνεννόηση με κάποια φιλοζωική εταιρία ή με κάποιο κτηνίατρο(εμείς πχ έχουμε βρει μια κτηνίατρο που μας κάνει ειδική τιμή για αδέσποτα) να στειρώσετε τα θηλυκά , θα ήταν καλύτερα (για τα ίδια τα γατιά πρωτίστως)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος npats : 31-03-12 στις 02:44.


  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Και ο ακάλυπτος, κοινόχρηστος χώρος της πολυκατοικίας είναι.

    Όπου έχει κάθε δικαίωμα να τον καλλιεργεί, εφόσον δεν έχουν αντίρρηση οι ένοικοι της ΔΙΚΗΣ του πολυκατοικίας.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να ταΐζεις αδέσποτα ζώα με ξηρά τροφή , δεν είναι παράνομο.
    Εξαρτάται πού συχνάζουν-στεγάζονται, και ποιανού την περιουσία χαλάνε.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kαι γιατι να ευθυνομαι εγω (που απλως τα ταϊζω) για το ποὐ συχναζουν, για το πού στεγαζονται και για το ποιου την περιουσια χαλανε;; Ας την μαντρωσει την περιουσια του να μην μπαινει κανενα ζωο. Και τα γατια δεν ειναι δικα μου, δεν ειμαι αφεντικο τους / ιδιοκτητης τους. Απλως, οποτε βλεπω γατι στην γειτονια, το ταϊζω. Δεν συγκρατω αν ειναι καποιο απο τα γνωστα γατια ή καποιο καινουργιο περαστικο. Αυτο δεν με κανει ουτε αφεντη τους, ουτε υπευθυνο για τις πραξεις τους.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι γιατι να ευθυνομαι εγω (που απλως τα ταϊζω) για το ποὐ συχναζουν, για το πού στεγαζονται και για το ποιου την περιουσια χαλανε;; Ας την μαντρωσει την περιουσια του να μην μπαινει κανενα ζωο. Και τα γατια δεν ειναι δικα μου, δεν ειμαι αφεντικο τους / ιδιοκτητης τους. Απλως, οποτε βλεπω γατι στην γειτονια, το ταϊζω. Δεν συγκρατω αν ειναι καποιο απο τα γνωστα γατια ή καποιο καινουργιο περαστικο. Αυτο δεν με κανει ουτε αφεντη τους, ουτε υπευθυνο για τις πραξεις τους.
    Μα όντως δεν είναι δικά μας. Απλά βρίσκουνε τροφή σε εμάς κι έρχονται. Ούτε φωλιά τα έχουμε κάνει. Νερό βάζουμε και τροφή.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι γιατι να ευθυνομαι εγω (που απλως τα ταϊζω) για το ποὐ συχναζουν, για το πού στεγαζονται και για το ποιου την περιουσια χαλανε;; Ας την μαντρωσει την περιουσια του να μην μπαινει κανενα ζωο. Και τα γατια δεν ειναι δικα μου, δεν ειμαι αφεντικο τους / ιδιοκτητης τους. Απλως, οποτε βλεπω γατι στην γειτονια, το ταϊζω. Δεν συγκρατω αν ειναι καποιο απο τα γνωστα γατια ή καποιο καινουργιο περαστικο. Αυτο δεν με κανει ουτε αφεντη τους, ουτε υπευθυνο για τις πραξεις τους.
    Ακριβώς.
    Για αυτό λέγονται και αδέσποτα , σε αντίθεση με τα κατοικίδια που αν δεν κάνω λάθος με τον νέο νόμο μπορείς να έχεις μέχρι 2 στο σπίτι σου .
    Η νοοτροπία όμως του ελληναρά είναι , να μην τα βλέπει , λες και είναι αόρατα , να τα αφήνει να πεινάνε και να διψάνε , και αμα λάχει και φτιάξει και κανένα κήπο (για να τρώει καθαρά λαχανικά αυτός και τα βλαστάρια ) , να τα φολιάσει να μην του τον μαγαρίσουν.

    ΥΓ Εγώ και η γυναίκα μου , με δικά μας έξοδα. και κόπο προσπαθούμε και στειρώνουμε όσα αδέσποτα μπορούμε να πιάσουμε
    Κάποια από αυτά δυστυχώς αν και αφήνουμε να γίνει γνωστό ότι είναι στειρωμένα , δεν έχουν γλυτώσει από την "ευγενική" περιποίηση των "καλών" γειτόνων .
    Η ενασχόληση με τα αδέσποτα , πέρα από την μεγάλη χαρά που σου δίνει κάποιες φορές , τις περισσότερες φορές προκαλεί πόνο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος npats : 31-03-12 στις 11:36.


  14. #14
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.238
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς το να (λέμε) ξαφνικά ένας καλοθελητής (ονοματα δεν λέμε) ρίξει φόλες και τα γατάκια αποδημήσουν προς Κύριον, μπορεί να συμβεί. Μπορεί να αποδείξει κάποιος, οτι ειναι ο εν λόγω καλιεργητής ζαρζαβατικών; Οχι.

    Αυτό το λέω για να καταλάβουμε ότι όπως τα γατιά δεν ειναι "δικά σας" αλλά τα ταϊζετε και από την άλλη λέτε "ας κόψει τον λαιμό του ο άλλος" , ε και ο άλλος μπορει να λεει "αν θέλουν τα γατάκια που ταϊζουν να ζήσουν, ας κάνουν κάτι".

    It's a cruel.. cruel world.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  15. #15
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς το να (λέμε) ξαφνικά ένας καλοθελητής (ονοματα δεν λέμε) ρίξει φόλες και τα γατάκια αποδημήσουν προς Κύριον, μπορεί να συμβεί. Μπορεί να αποδείξει κάποιος, οτι ειναι ο εν λόγω καλιεργητής ζαρζαβατικών; Οχι.

    Αυτό το λέω για να καταλάβουμε ότι όπως τα γατιά δεν ειναι "δικά σας" αλλά τα ταϊζετε και από την άλλη λέτε "ας κόψει τον λαιμό του ο άλλος" , ε και ο άλλος μπορει να λεει "αν θέλουν τα γατάκια που ταϊζουν να ζήσουν, ας κάνουν κάτι".

    It's a cruel.. cruel world.
    Καλημέρα.
    Εγώ δεν λέω "ας κόψει τον λαιμό του ο άλλος".
    Εγώ λέω να περιφράξει τον χώρο του κι εγώ απο την πλευρά μου να ρωτήσω για στείρωση (τώρα το σκέφτηκα με την συζήτηση).

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κοινόχρηστος Εκτυπωτής
    Από puntomania στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-11, 21:42
  2. Κοινόχρηστος φάκελος στο Internet
    Από Roronoa στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-10, 12:28
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-09, 12:52
  4. Κοινόχρηστος φάκελος στο msn
    Από spiritspirit στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-08, 02:40
  5. κοινόχρηστος φάκελος, πρόβλημα
    Από Roronoa στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-08, 14:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας