Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα..

    Αυτό που θέλω να κάνω είναι σχετικά απλό..

    Ένα φύλλο με μια λίστα εργασιών, στο οποίο θα προστίθενται συνεχώς (ας το ελπίσουμε τουλάχιστον ) νέες εργασίες. Η κάθε εργασία μπορεί να ανήκει σε 3 κατηγορίες, η καθεμιά με διαφορετικό κόστος, καθώς και μια τέταρτη κατηγορία 'custom', στο οποίο θα βάζω εγώ manually το ποσό..

    Άρα όπως το σκέφτηκα, μια στήλη με το όνομα (ίσως βάλω και καμιά στήλη με σχόλια, αλλά αυτό δεν απασχολεί το παρόν πρόβλημα), και μετά 4 στήλες, οπότε σε κάθε γραμμή, να επιλέγω σε ποια κατηγορία ανήκει, και να συμπληρώνει αυτό στο τέλος κάπου το ποσό, οπότε να μπορώ να χρησιμοποιώ μετά τα ποσά με διαφόρους τρόπους, να αθροίζω όλα τα ποσά κλπ, το τελευταίο ξέρω πώς να το κάνω..

    Χωρίς να'χω μπει καθόλου σε διαδικασία με φόρμες στο Excel, το μυαλό μου πήγε απευθείας σε radio buttons. Έκανα μια μίνι-ψακτική σε tutorials κλπ, κατάλαβα πάνω κάτω πώς δουλεύουν, με το link cell, το group box και το choose, τα προβλήματα που έχω είναι τα εξής:

    1. Μπορώ να μορφοποιήσω κάπως τα group boxes και τα radio buttons, έτσι ώστε να πιάνουν ένα ολόκληρο κελί για να είναι πιο όμορφα; Προς το παρόν τα βλέπω μόνο να αιωρούνται, όχι τόσο πρακτικό. Γενικά τα θέλω τακτοποιημένα, κάθε group box να περικλείει μια γραμμή από 3 ή 4 κελιά (δεν έχω σκεφτεί ακόμα πώς θα προσομοιώσω την custom επιλογή), και κάθε radio button (χωρίς το text, αφού αυτό θα το βάλω στην κορυφή της στήλης) να είναι ακριβώς μέσα σε ένα κελί.
    2. Αυτή την διαδικασία που θα κάνω για την μια εργασία, να την κάνω copy-paste για τις επόμενες χωρίς να δηλώνω manually για την καθεμία άλλο link cell κλπ

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις την vlookup έχοντας σε ένα δεύτερο φύλλο ένα πινακάκι με το κόστος εργασίας.
    Δες το αρχείο του excel που σου δίνω ένα παράδειγμα, παρατήρησε ότι ο τύπος είναι αντιγραμμένος μέχρι την γραμμή 40.

    SAMPLE.rar

    Δυστυχώς δεν επιτρέπεται να ανεβάσω απευθείας αρχείο του excel, οπότε το ανέβασα συμπιέζοντας το ως rar.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για την απάντηση, αν και από το λίγο που το είδα, η VLOOKUP δεν νομίζω πως είναι αυτό που θέλω.

    Ο λόγος, ότι το θέμα με το πινακάκι και τα radio buttons δεν είναι ΜΟΝΟ πρακτικός (σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και drop-down menu εξάλλου) αλλά και "οπτικός". Δηλαδή να φαίνεται αμέσως με το μάτι πόσες δουλειές έχω πάρει από την κάθε κατηγορία..

  4. #4
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Δεν γνωρίζει κανείς; Είναι πολύ δύσκολο τελικά;

    Μήπως έστω έχει κανείς κάποιο εναλλακτικό τρόπο να μου προτείνει για αυτό που θέλω να κάνω; Είναι για προσωπική χρήση, οπότε έχω το περιθώριο να το τροποποιήσω. Μια εναλλακτική (ίσως και πιο εύκολη στην υλοποίηση) είναι με drop-down menu για κάθε εργασία, απλά προτίμησα αρχικά αυτό με τα radio buttons για να έχω και ένα γρήγορο overview για το πόσες και ποιες δουλειές έχω πάρει από την κάθε κατηγορία..

  5. #5
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Βάλε για κάθε radio button μια στήλη, και βάζε ένα "X" στη στήλη που θέλεις.
    Αυτό είναι το πιο απλό για μένα.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ, απλά μετά θα έπρεπε να κάνω περισσότερους ελέγχους για το κελί που θα μου έβγαζε το κόστος για την κάθε εργασία (και δεν θα ήταν "σωστό", αφού με 'Χ' δεν θα υπήρχε ο περιορισμός να είναι μόνο μια από τις επιλογές επιλεγμένη κάθε φορά).

    Τελικά έκατσα και το έκανα (τουλάχιστον προσωρινά) manually για να κάνω την δουλειά μου. Δηλαδή για κάθε γραμμή (δηλαδή για κάθε εργασία) ένα group box και μέσα σε κάθε group box 4-5 radio buttons που χρειάζομαι. Απλά τώρα για κάθε δουλειά που προσθέτω, πρέπει να κάνω copy/paste το group box με τα radio buttons μέσα και να αλλάζω το link cell (το άλλο κελί που βγάζει το κόστος το βγάζω από αυτά των προηγούμενων εργασιών κάνοντας drag την κάτω δεξιά γωνία)..

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ EXCEL
    Από PA1X στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-11, 15:10
  2. βοηθεια για το excel
    Από maik στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-11, 01:58
  3. βοηθεια για το excel
    Από timos.21 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-09, 01:10
  4. Βοήθεια με excel για εργασια!
    Από kafao1 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 22:45
  5. Βοήθεια για το excel 2003
    Από NEFELOONEY στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-08, 22:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας