Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 47
  1. #1
    Το avatar του μέλους Odorn
    Odorn Guest
    Post
    Καλημέρα καταρχάς σε όλα τα μέλη του forum και καλώς σας βρήκα!

    Σκέφτομαι να αγοράσω ένα laptop και είμαι ανάμεσα σε τρία τα οποια θεωρώ αξιόλογα και πιθανός να αντικαταστήσει και το desktop μου, δεδομένο ότι οι δυνατότητες τους είναι πολλαπλάσιες από αυτό που έχω τώρα. Με ενδιαφέρουν λοιπον οι συνολικές γνώμες (συνδυασμός δηλαδή απόδοσης/εγγύησης/πείρας μελών του forum/service κλπ).
    Έχω διαβάσει πολλά αντίστοιχα threads πουχουν γίνει στο forum σχετικά κυρίως με τις εγγυήσεις και τα προβλήματα πουχουν στο service όσοι αγοράζουν φορητό και ήταν αρκετά για να με αποθαρρύνουν από την HP (που είχα στο μυαλό εξαρχής να αγοράσω, το μοντέλο που παραθέτω από κάτω) και να ανοιχτω και σε άλλες λογικές προτάσεις έως δηλαδή 2000 euro max.

    Παραθέτω τις 3 επιλογές που έχω καταλήξει ότι με καλύπτουν (χωρίς να αποκλείω άλλες που πιθανός να μου προτείνεται / με μοναδική προϋπόθεση όλα να έχουν core2duo 7200 μέσα)

    Λοιπόν σύμφωνα με την rainbow.gr λοιπόν το μοντέλο που με ενδιαφέρει είναι το εξής

    MacBook Pro 15'' 2.16GHz Core 2 Duo Αγγλική Έκδοση

    Ενσωματωμένη οθόνη 15.4" TFT
    2.16GHz Intel Core 2 Duo
    4MB on chip shared L2 cache
    Δίαυλος Συστήματος 667MHz
    Mνήμη 1GB DDR2 RAM PC2-5300 στα 667MHz (single SO-DIMM)
    επεκτάσιμη μέχρι τα 3GB (το μηχάνημα διαθέτει συνολικά 2 SO-DIMM slots)
    Σκληρός δίσκος εσωτερικός 120GB Serial ATA (5400rpm)
    Εσωτερικό SuperDrive DVD-R/CD-RW
    ATI Mobility Radeon X1600 με 128MB GDDR3 Video
    Memory και υποστήριξη dual-link DVI
    Ενσωματωμένη camera iSight
    1755.00 Euro χωρις φπα

    http://www.applestore.gr

    Η τιμή είναι χωρίς φπα οποτε μαζί με φπα και προσθήκη 160G σκληρού βγαίνει

    2.210 euro (τιμή πραγματικά ΥΠΕΡΒΟΛΙΚA τσιμπημένη).


    Tο δεύτερο που έχω υπόψιν είναι ένα νεο μοντελο της HP Pavilion dv9093eu

    Μοντέλο HP Pavilion dv9093eu
    Επεξεργαστής Intel Core 2 Duo T7200 2,00GHz
    Λειτουργικό Windows XP Home GR/EN
    Μνήμη 2048MB DDR2 (max 2GB)
    Σκληρός Δίσκος 200GB SATA (2x100GB)
    Οθόνη 17.0" WXGA+ BrightView
    Ανάλυση 1440 x 900
    Κάρτα Γραφικών NVIDIA GeForceGo 7600 256MB
    Λοιπά Χαρακτηριστικά Built-in HP Pavilion webcam
    Οπτικά Μέσα DVD-RW Super Multi D.L.
    Ήχος 16 bit / 3D
    Ηχεία Altec Lansing
    Δικτύωση Modem 56k Bluetooth Ethernet 10/100 Wireless Lan 802.11a/b/g
    Θύρες Ethernet RJ-45 x 1 Modem RJ-11 x 1 VGA out x 1 S-video out x 1 Microphone in x 1 Docking Station connector x 1 IEEE-1394 x 1 SPDIF out x 1 ExpressCard/54 x 1 Card Reader

    5-in-1 Remote Control IR x 1 USB 2.0 x 4 Line-out x 1
    Μπαταρία Li-Ion 8 cell
    Βάρος 3,56 kgr
    Διαστάσεις 285 x 396 x 31,6 mm
    Λοιπά Χαρακτηριστικά Windows Vista Premium Ready
    1628 τελικη με φπα απο mgmanager
    1700 τελικη με φπα απο plaisio

    http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=10696
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...4937&tab=specs

    (ενδεχομένως να προτιμήσω να το αγοράσω από mgmanager)


    Tο τριτο που έχω υπόψιν είναι ενα INNOVATOR 17'' ADVANCED DUO απο το e-shop


    INNOVATOR 17'' ADVANCED DUO
    ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ:
    CASE INNOVATOR NOTEBOOK 17'' 945PM
    ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ FUJITSU 100GB SATA 2.5 MHV-2100BH 5400RPM
    ΟΠΤΙΚΟΣ ΔΙΣΚΟΣ DVD±RW DL Super-Multi Drive
    ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ NVIDIA GeForce Go 7600 256MB VRAM
    ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ Azalia ALC 882H 4.1 Channel
    ΚΑΡΤΑ ΔΙΚΤΥOY LAN 10/100/1000 ETHERNET
    MODEM 56k V92
    ΟΘΟΝΗ 17'' WSXGA+ Widescreen TFT 1680x1050 με γυαλιστερή επίστρωση Crystal Glare Type (zero bright dot εγγύηση κατα την παράδοση και για ένα μήνα)
    ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU INTEL® CORE 2 DUO T5600 1.83 GHz BOX
    ΜΝΗΜΗ RAM 2x TWINMOS 8D23JN5-6ATP SO-DIMM DDR2 512MB PC5300 (667MHZ)
    ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΔΙΚΤΥΩΣΗ INTEL® PRO/WIRELESS 3945ABG MINI PCI ADAPTER
    FLOPPY DISK DRIVE ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ
    ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ W395,98 x D277,87 x H 33,12 - 35,05mm
    ΒΑΡΟΣ 4Kgr
    ΜΠΑΤΑΡΙΑ 6 Cells 4400mAh Li-Ion battery
    ΘΥΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ USB (2.0) x 3, 4-in-1 card reader (SD / MMC / MS / MS Pro), VGA Output (DVI) x 1, TV-out (S-Video) Port x 1, Mic-in Port x 1, Headphone Out x 1, SPDIF

    Output x 1, RJ-45 Port x 1, RJ-11Port x 1, IEEE 1394 x 1, Express Card x 1, PCMCIA 2.1 (Type II) x 1
    ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ

    1300 τελικη με φπα

    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.909124

    (Με δυνατότητα να βάλλω core 2 duo 7200 με 30 euro διαφορα οποτε φτάνει στις επιδόσεις τα αλλα δυο)

    Κλείνοντας να αναφέρω ότι γνωρίζω την κοινοτική οδηγία για τα 2 χρονια ελαχιστης εγγύησης στα ηλεκτρονικα. Σε αυτα που παραθέτω πχ η hp δίνει 1 χρόνο οπως και η apple και innovator, οποτε ακριβώς τι μπορώ να κάνω για αυτό και να διεκδικήσω τον ένα ακόμα χρόνο του φορητού οπου δικαιούται καθένας μας σύμφωνα με τις οδηγιες της ευρωπαϊκής ένωσης ???

    Το macbook pro παρόλο πουναι πανέμορφο είναι ταυτόχρονα και πανάκριβο. Το hp έχει καλή τιμή αλλα αυτά πουχω ακούσει περί ελεεινού service και συνεχόμενων προβλημάτων στο hardware με φέρνει σε δύσκολη θέση να το επιλέξω. Για το innovator δεν έχω ακούσει τίποτα αλλα αποσο κατάλαβα είναι σαν τα turbo x του πλαισίου. Δηλαδή το συναρμολογεί το e-shop ας πούμε (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο βεβαια). Η τιμή του είναι άψογη (σχεδόν η μιση από το macbook προ) και με κάνει να κλείνω προς τα εκεί.

    Επίσης την αγορά όπως δήποτε θα την κάνω με δόσεις (έλλειψη cash) και χωρίς πιστωτική κάρτα, απευθείας δηλαδή μέσω τραπέζης. Aποσο γνωρίζω πλέον τα καταστήματα δεν το δέχονται αυτό και βγάζουν πιστωτικές (χωρίς πάγιο) διαρκειας μέχρι να λήξουν οι δόσεις (και μετά την κόβεις). Γνωρίζει περαιτέρω κανεις για αυτό ??

    Ακούω λοιπον τις προτάσεις σας βάσει συνολικών εμπειριών που έχετε.
    Θα εκτιμούσα περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την innovator αλλα και για το τι μπορώ να κάνω ώστε να επεκταθεί η εγγύηση από 1 --> 2 χρονια που δικαιούμαι (καθώς επίσης οποιος γνωρίζει ποιες από τις αποπάνω εταιρίες παρέχουν επέκταση εγγύησης 1-2 χρονια και ποσο στοιχίζει).

    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Odorn : 22-11-06 στις 13:57.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Αρχικα να σου πω οτι για να πλησιασεις σε επιδοσεις ενα desktop με εναν φορητο,
    το πιο σημαντικο κομματι ειναι να παρεις σκληρο των 7200rpm αντι για 5400rpm.

    Μετα κοιτας τη CPU (καλα κανεις και θελεις core 2 duo 7xxx), μετα μνημη και φυσικα παντα 1000 gigabit ethernet.
    Τωρα αφου το θελεις για desktop replacement λογικα κοιτας μονο 17" οθονες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 22-11-06 στις 15:39.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.612
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, πράγματι η τιμή του macbook pro είναι τσιμπημένη.
    Από τη στιγμή που σκέφτεσαι για αντικαταστάτη laptop για desktop χρήση, δεν κοιτάς και λίγο προς iMac?
    Για παράδειγμα, αυτή τη στιγμή σου γράφω από το απλο macbook(1100 ευρώ), τον μοναδικό υπολογιστή στο σπίτι.Κανένα πρόβλημα.
    Οθόνη-υπολογιστής ένα και το αυτό. Δεν πιάνει και χώρο, αθόρυβο , και προπάντων mac os x.
    Αν έχεις τα χρήματα για macbook pro, πήγαινε για macbook pro.

    Προσωπικά, αν ήθελα desktop replacement, θα πήγαινα για iMac.
    H επιλογή δική σου.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Καλύτερα να μην πάρεις noname λάπτοπ εκτός και αν βρεις 2-3 χρόνια εγγύηση...Αλλά και πάλι είναι ρίσκο...Είναι μεγάλο μανίκι να πάθει κάτι το λάπτοπ...Το macbook είναι μια χαρά επιλογή για desktop replacement , είναι φτηνό και είναι δύσκολο να το φέρεις στα άκρα του...Ειδικά με ένα ubuntu θα πετάει......
    Αφού κοιτάς hp πάντως, κοίτα και προς dell μεριά, σε κάποια μοντέλα δίνουν 3 χρόνια εγγύηση και αξίζει. Βέβαια αν έχεις απορίες, πρέπει να ξέρεις καλά ινδικά για να συνενοηθείς με το customer care...
    Ένα άλλο εξαιρετικό λάπτοπ που είδα ήταν της alienware αλλά 1)δεν ξέρω αν στέλνουν ελλάδα 2)8.5 κιλά βάρος...Αλλά είχε πραγματικά τα πάντα...

  5. #5
    Το avatar του μέλους Odorn
    Odorn Guest
    Nα κανω μια παρενθεση

    http://www.toshiba.gr/ElectronicsGlo.../A100-912.aspx

    http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=10765

    (1322 χωρις φπα)

    Συνδυάζει πολλά πράγματα μου φαίνεται και καλή απόδοση και γνωστη μάρκα και λίγα λεφτά!! Δεν έχω ακούσει ποτε άσχημα λόγια για toshiba σε αντίθεση με την hp!

    haHa ναι για το σκληρό στις 7200 στροφές το έχω υπόψιν μου.

    kadronarxis αν το macbook προ είχε 1800 euro (που θεωρώ εγώ λογική τιμή δηλαδή 400 euro κάτω από την τιμή πούχει τώρα) θα το αγόραζα με κλειστά τα ματια. Χόροις να είναι λίγα 1800 euro σίγουρα παρολαυτά θα τα έδινα για ένα macbook μονο και μονο λόγο της ποιότητας κατασκευής. Για desktop δεν το σκέφτομαι διότι θα μεταφέρεται συχνά από δω κι εκεί συχνα για δουλειες.

    Έχω την εντύπωση ότι το toshiba που έχω παραθέσει αποπάνω είναι η καλύτερη αγορά για κάποιον που θέλει ένα laptop επώνυμο με λίγα χρήματα χωρίς συχνά προβλήματα! Η μάχη θα κριθεί ανάμεσα στο toshiba και στο macbook τελευταία στιγμή.. Να δω τι λεπτομέρεια θα με κάνει να αλλάξω γνώμη....

    Τι λέτε εσείς??

  6. #6
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.166
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Εγώ πάντως με τον iMac που πήρα πρόσφατα, 2 GHz C2D, 1 GB RAM, καλή κάρτα γραφικών και SATA II 160 GB σκληρό δεν έχω απολύτως κανένα παράπονο πλέον. Ταχύτατος, αθόρυβος, δροσερός, πιάνει απειροελάχιστο χώρο, καταπληκτική οθόνη, πολλά εξτρά και κομφόρ, και το κυριώτερο - όπως λέει και ο Γιώργος - είναι Mac.

    Αν τώρα όπως λες τον θες να τον έχεις συνέχεια στο τρέξε και ειδικά αν θες να μπορείς να τον δουλεύεις στο δρόμο (πχ σε καφετέρια/παγκάκι/αλλού) προφανώς ο iMac δε σου κάνει, αφού είναι κανονικός desktop. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν πρόκειται πλέον (αξιωματικά δεδομένου του ορισμού της λέξεως!) για desktop replacement... έτσι;

  7. #7
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Επισης να πω οτι εγω προσωπικα δυσκολευομαι πολυ να δουλεψω σε φορητο με αναλυση 1280x800.
    Απλα δε χωραει τιποτα!!

    Ειδικα εσυ που το θελεις για desktop replacement ή παρε 17" ή παρε 15.4" με καλυτερη αναλυση (π.χ. 1440x900, 1680x1050,1920x1200(η τελευταια αναλυση καλυτερα σε 17"))

    Να ενα και με 3 χρονια εγγυηση και με σκληρο 7200
    στροφες..


    http://www.play247.gr/index.php?main...oducts_id=4062

    Απιστευτο ποιοτικο μηχανημα ,αλλα ακριβο..

    Δωσε βαση οτι εχει 3 χρονια εγγυηση, το πιο ελαφρυ και λεπτο laptop σε 15.4", κορυφαια αναλυση οθονης 1920x1200
    (για να μη σου βγουν τα ματια μπορεις να το παρεις και με 1680x1050),
    κορυφαιο επεξεργαστη με 4MB Level 2 cache, μνημη Ram γρηγορη στα 667MHz,
    απο τα ελαχιστα laptop με 7200 rpm σκληρο απο τη μανα τους
    (εξαιρετικα σημαντικο, ετσι το μηχανημα θα πεταει και θα συμπεριφερεται σαν σταθερος),
    μεγαλη διαρκεια μπαταριας(πανω απο 3,5 ωρες σε πραγματικο χρονο,λογω 8-cell Lithium-Ion μπαταρία),
    1000αρα Gigabit καρτα δικτυου, Touchpad και Pointstick,πληκτρολογιο πληρους μεγεθους με Numpad,
    βιομετρικός αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων HP.
    Ενα παρομοιο με το hp που σκεφτεσαι απλα λεπτοτερο και ελαφρυτερο:

    http://www.play247.gr/index.php?main...oducts_id=4057





    Και εδω ενα πολυ ποιοτικο 15.4" με πολυ καλη αναλυση οθονης ( 1680x1050 ) αλλα με ενσωματωμενη καρτα γραφικων .(δε ξερουμε αν σε ενοχλει αυτο)

    http://www.play247.gr/index.php?main...oducts_id=4162


    Εδω αλλο ενα 15.4 αλλα με την κλασσικη (απαραδεκτη για εμενα ) αναλυση των 1280x800 .
    Λεπτο και παναλαφρο αλλα με καπως καλυτερη καρτα γραφικων και πολυ καλη τιμη! (1200 τελικη!!)

    http://www.play247.gr/index.php?main...oducts_id=4407



    Τελος εδω ενα αλλο ακομα μικροτερο 14" με 3 χρονια εγγυηση και ενωματωμενη καρτα γραφικων και Core 2 Duo T5600.
    Λεπτο και παναλαφρο!! 14" σε μολις 2 κιλα!
    Πολυ ποιοτικο , για αυτο και καπως τσιμπημενη τιμη.

    http://www.play247.gr/index.php?main...oducts_id=4063



    Τελος να προσθεσω οτι το toshiba που λες ειναι ενα πολυ καλο μηχανημα και ποιοτικο.
    Εχε υποψη σου ομως οτι εχουν κανει καποιες περικοπες για να εχει τετοια τιμη.

    Για παραδειγμα εχει αργη μνημη στα 533 ΜΗz αντι για 667 που εχουν τοσο το macbook pro οσο και τα υπολοιπα που συζηταμε.
    Επιπλεον δεν εχει 1000αρα gigabit ethernet.
    Μετα εχει μικρη αυτονομια.
    Τελος εχει αυτην την απαραδεκτη για εμενα αναλυση 1280x800 που δε χωραει τιποτα.
    Το winamp οταν θα το ανοιγεις θα πιανει ολο το υψος της οθονης και δεν θα εχεις χωρο για τιποτα.
    Αντιθετα με αναλυση 1440x900 ή κυριως με 1680x1050 εχεις απλετο χωρο.
    Μαλιστα μπορεις να ανοιξεις 2 word διπλα-διπλα σε 100% μεγεθος.(Πολυ χρησιμο στις μεταφρασεις,διορθωσεις κλπ κλπ)


    Εγω για παραδειγμα στη θεση σου αν ημουν αναμεσα στε αυτο βεβαια και το macbook pro θα επειρνα το macbook pro για ολους αυτους τους λογους.
    Αξιζει τα 500 ευρω παραπανω γιατι ειναι πραγματα που δεν αλλαζουν(οθονη και gigabit ethernet.)
    Βεβαια με το macbook pro επειδη το θελεις για desktop replacement εχε υποψη σου οτι εχει μονο 2 usb ports οποτε ενα ποντικι και εναν εκτυπωτη να συνδεσεις τελειωσαν οι usb(!!) και δεν εχεις που να συνδεσεις κατι αλλο(usb key/disk,scanner,gamepad)!!
    Τελος δε ξερω αν σε ενδιαφερει αλλα το macbook pro δεν εχει card reader!
    Εχει βεβαια MacosX που κανενα αλλο φορητο δεν εχει!

    Βεβαια στα 2000 ευρω θα επαιρνα τον πρωτο hp που σου προτεινω.
    Δεν υπαρχει αλλος φορητος με τετοια χαρακτηριστικα!!



    Επιπλεον αφου τον θελεις για desktop replacement να επαναλαβω οτι θελεις υποχρεωτικα 7200rpm σκληρο, γιατι αλλιως δε θα την παλευεις.
    Θα εχεις ενα συστημα με core 2 duo 7200 στα 2.0GHz και γρηγορη μνημη αλλα για εναν ανεξηγητο λογο θα σου φαινεται αρκετα αργο το συστημα σε everyday use(office/internet,dvd encoding).
    Να ξερει οτι ο σκληρος θα φταει!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 22-11-06 στις 19:16.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Tα custom noname σαν το Innovator ασχετως εγγυησης καμμια συζητηση.
    Το mac πανακριβο και με μικρη οθονη.
    Αλλες επιλογες περαν του HP Pavilion dv9093eu ?
    Προσωπικα θα κοιταγα κατι σε dell ακομα και απ εξω
    και για το ονομα και για την αψογη εγγυηση...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.319
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haHa Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Να ενα και με 3 χρονια εγγυηση και με σκληρο 7200 στροφες...

    Απιστευτο ποιοτικο μηχανημα ,αλλα ακριβο..

    www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_9_50&products_id=4062]HP Compaq nw8440 C2-D T7400 2.16 GHz/1024 MB/15.4"/80GB RN039AW[/url]
    Πολύ καλά χαρακτηριστικά, ΟΜΩΣ, ένα μεγάλο μειονέκτημα κατά την άποψή μου η ανάλυση της οθόνης.

    • 15.4" Widescreen οθόνη TFT WUXGA+ με ευρεία γωνία θέασης και αισθητήρα φωτισμού
    • Ανάλυση 1920 x 1200 pixel

    Με 1920x1200 στις 15,4", τα γράμματα είναι υπερβολικά μικρά! Προσωπικά μου είναι αδύνατο να δουλέψω σε τόσο μεγάλη ανάλυση για πολλές ώρες, καθώς τα μάτια κουράζονται πολύ.

    Στις 15.4" η standard ανάλυση που δίνουν όλοι οι κατασκευαστές είναι 1280x1024, ενώ σε κάποια ακριβότερα μοντέλα δίνουν και 1680x1050. 1920x1200 όμως εγώ δε θα έπαιρνα.

    Στις 15.0" η standard ανάλυση που δίνουν όλοι οι κατασκευαστές είναι 1024x768 (είναι λίγο), ενώ σε κάποια ακριβότερα μοντέλα δίνουν και 1400x1050 (ιδανικό για μένα). Επίσης σπάνια βρίσκει κανείς και 1600x1200 που είναι μάλλον πολύ μεγάλη..

    H ανάλυση της οθόνης, όπως και το μέγεθος της αλλά και η επίστρωση (matte ή glossy/crystalbright) είναι σημαντικό να επιλεγούν ανάλογα με τις ανάγκες του χρήστη τη στιγμή της αγοράς. Διότι μετά δεν αλλάζει!

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ανάλυση της οθόνης, όπως και το μέγεθος της αλλά και η επίστρωση (matte ή glossy/crystalbright) είναι σημαντικό να επιλεγούν ανάλογα με τις ανάγκες του χρήστη τη στιγμή της αγοράς. Διότι μετά δεν αλλάζει!
    Σωστα το εθεσες το θεμα: Διαλεγουμε με μεγαλη προσοχη
    ιδιως σε εκεινα τα τμηματα που μας ενδιαφερουν περισσοτερο
    γιατι το laptop δεν αναβαθμιζεται, οπως ενα desktop.
    Και δωστε σημασια στην εγγυηση!!!


    Μηπως ειναι καλυτερα να παει στο subforum για τα laptops?
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλά χαρακτηριστικά, ΟΜΩΣ, ένα μεγάλο μειονέκτημα κατά την άποψή μου η ανάλυση της οθόνης.
    • 15.4" Widescreen οθόνη TFT WUXGA+ με ευρεία γωνία θέασης και αισθητήρα φωτισμού
    • Ανάλυση 1920 x 1200 pixel
    Με 1920x1200 στις 15,4", τα γράμματα είναι υπερβολικά μικρά! Προσωπικά μου είναι αδύνατο να δουλέψω σε τόσο μεγάλη ανάλυση για πολλές ώρες, καθώς τα μάτια κουράζονται πολύ.


    Στις 15.4" η standard ανάλυση που δίνουν όλοι οι κατασκευαστές είναι 1280x1024, ενώ σε κάποια ακριβότερα μοντέλα δίνουν και 1680x1050. 1920x1200 όμως εγώ δε θα έπαιρνα.

    Συμφωνω και εγω!! Ειναι υπερβολικη η αναλυση των 1920x1200 για 15.4",

    μονο οταν εισαι πολυ κοντα(τον εχεις στα ποδια σου δηλαδη) βολευει.
    Ομως το ιδιο μοντελο βγαινει και με αναλυση 1680x1050, απλα δεν το εχει το συγκεκριμενο μαγαζι.
    Η hp το βγαζει και εγω θα προτιμουσα αυτο με 1680x1050 που θα ειναι και λιγο φθηνοτερο.

    Για εμενα ιδανικη αναλυση για 15.4" ειναι η 1680x1050 αντε και η 1440x900.Με τιποτα βεβαια 1280x800,δε χωραει τιποτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις 15.0" η standard ανάλυση που δίνουν όλοι οι κατασκευαστές είναι 1024x768 (είναι λίγο), ενώ σε κάποια ακριβότερα μοντέλα δίνουν και 1400x1050 (ιδανικό για μένα). Επίσης σπάνια βρίσκει κανείς και 1600x1200 που είναι μάλλον πολύ μεγάλη..
    Και εδω συμφωνω. Για απλες μη-wide 15" ιδανικη ειναι η αναλυση 1400x1050 .

    Τελος για 17" ιδανικη θεωρω οτι ειναι παλι η 1680x1050 μιας και δε χρειαζεσαι ετσι και αλλιως παραπανω.
    Βεβαια και 1920x1200 πολυ καλη ειναι , αλλα νομιζω οτι ειναι αχρηστη τοσο μεγαλη.
    Αλλα τουλαχιστον ακομα και με 1920x1200 σε 17" δεν φαινονται μικρα πολυ, σε 15.4" ειναι το προβλημα...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ανάλυση της οθόνης, όπως και το μέγεθος της αλλά και η επίστρωση (matte ή glossy/crystalbright) είναι σημαντικό να επιλεγούν ανάλογα με τις ανάγκες του χρήστη τη στιγμή της αγοράς. Διότι μετά δεν αλλάζει!
    Συμφωνω!!! Το πιο σημαντικο ειναι.

    Για αυτο εγω λεω οχι σε 1280x800 και προτεινω πρωτα να δουλεψουν σε αυτην την αναλυση οι επιδοξοι αγοραστες,να φανε την πικρα και μετα να επιλεξουν.
    Η αναλυση 1280x800 ειναι πολυ μικρη και τα 800 πιχελ στον καθετο αξονα απλα ελαχιστα!

  12. #12
    Εγγραφή
    11-02-2003
    Περιοχή
    έλα ντε?
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    iad
    Εχετε υπ'όψην ότι και στο innovator με 119 € παραπάνω παίρνεις επέκταση της εγγύησης στα 3 χρόνια.. δεν είναι κακό.. στα acer πχ. δίνεις αρκετά παραπάνω για την ίδια διάρκεια..
    Η Ελλάδα έχει broadband ?
    ΧΑΧΑΧΑ το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?

    panoz.bestforum.gr

  13. #13
    Το avatar του μέλους Odorn
    Odorn Guest
    Asus S96J Mindbook 15.4/X1600/DVDRW8x/SATA/2.96kg

    Το openmind συμμετέχοντας στο πρόγραμμα VBI ( Verified By Intel ) σας παρέχει την δυνατότητα να χτίσετε το φορητό της αρεσκείας σας διαλέγοντας εσείς τα στοιχεία του φορητού σας υπολογιστή σύμφωνα πάντα με τις δικιές σας ανάγκες. Όλα τα Mindbook έχουν διετή γραπτή εγγύηση απο το κατάστημα μας, η οποία παρέχει on-site υποστήριξη για 2 έτη και αντικατάσταση όλου του notebook για τον πρώτο μήνα. Μετά τον πρώτο μήνα η επισκευή του notebook διαρκεί απο 5-8 εργάσιμες ημέρες.

    - Λειτουργικό Σύστημα Χωρίς Λειτουργικό Σύστημα
    - Μνήμη φορητού υπολογιστή Corsair DDR2 Sodimm 1024MB 667MHz
    - Σκληρός Δίσκος Seagate 80GB SATA Disk 7200 R.P.M
    - Κάρτα Γραφικών Ati Radeon X1600 (256MB)
    - Οπτικός Δίσκος DVDRW Dual Layer 8x
    - Οθόνη 15.4’’ LCD WXGA (1280X800) Τύπος Οθόνης Glare
    - WLAN Mini PCI Card Intel WLAN Mini PCI Card 802.11 a/b/g
    - Επέκταση Εγγύησης Επέκταση Εγγύησης στα 3 χρονια
    - Επεξεργαστής Intel Core2Duo T7200 2GHz 4MB Cache
    - Έλεγχος για καμμένα Pixel Με έλεγχο καμμένων Pixel
    - Βάρος 2.96Kg.

    μετά από προσθήκη των αποκάτω στην αρχική σύνθεση



    http://www.openmind.gr/product_info....63392567ab0469

    1355 euro τελικη!!
    Toshiba Satellite A100-912

    • Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo T7400 (2.16GHz, 4MB cache)
    • Μνήμη: 1GB DDR2
    • Σκληρός Δίσκος: HDD 120GB SATA 5400rpm
    • CD / DVD, Floppy: DVD±RW DL, Card reader 5-in-1
    • Οθόνη-Κάρτα Γραφικών: 15.4" WXGA (1280x800), GeForce Go 7600 256MB
    • Συνδέσεις: 4xUSB 2.0, FireWire, Bluetooth
    • Modem / LAN: Modem, Ethernet, WiFi
    • Λειτουργικό: Windows XP Home EN/GR
    • Εγγύηση: 1 χρόνος εγγύηση
    • Κωδικός: PSAA9E-0R301SGE
    • Παρατηρήσεις:
    Bridge Media slot 5-in-1 (supports SD Card, Memory Stick, Memory Stick Pro, MultiMedia Card, xD-Picture Card), 1x PC Card Type II, 2x Memory slots, ExpressCard slot. External microphone, External monitor, Headphone, RJ-11, RJ-45, TV-out (S-Video), Built-in Harman Kardon stereo speakers, Volume dial. Εκτιμώμενη διάρκεια μπαταρίας: 2,00 ώρες. Διαστάσεις(WxLxH): 360x267x29.8 mm. Βάρος: 2,72kg.

    http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=10765

    1574 τελικη με φπα
    HP Pavilion dv9093EU

    • Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo T7200 (2.0GHz 2MB Cache)
    • Μνήμη: 2GB (2x1024MB) DDR2 667GHz
    • Σκληρός Δίσκος: HDD 2x100GB SATA 5400rpm
    • CD / DVD, Floppy: DVD±RW card reader
    • Οθόνη-Κάρτα Γραφικών: 17" WXGA+ BrightView, nVidia Go 7600 256MB
    • Συνδέσεις: 4xUSB, Firewire, Wi-Fi, Bluetooth
    • Modem / LAN: Modem, Ethernet
    • Λειτουργικό: Windows XP Home GR/ENG
    • Εγγύηση: 1 έτος εγγύηση
    • Κωδικός: RR343EA
    • Παρατηρήσεις:
    WebCam με ενσωματωμένο μικρόφωνο. Βάρος 3.56Kg.

    http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=10696

    1629 ευρο τελικη με φπα
    HP Compaq nx9420

    Intel Core 2 Duo T7200 2.0GHz Dual Core 4MB Level 2 cache 667MHz Front Side Bus (FSB)
    Intel 945GM Express Chipset Τεχνολογία Enhanced Intel SpeedStep
    Οθόνη 17" ευρεία οθόνη TFT WXGA+, Ανάλυση 1440 x 900 pixel
    1024MB DDR2 PC2-5300 667MHz Δυνατότητα επέκτασης στα 4GB
    Σκληρός Δίσκος: 100GB 7200 rpm SATA (αρχικα ειχε 120GB 5400 rpm SATA)
    Μονάδα DVD-RW Dual Format, Double Layer Super Multi
    ATI Mobility Radeon X1600 Αποκλειστική μνήμη βίντεο 256MB
    HP Premier Sound (Intel® High Definition Audio) 24 Bit DAC Ψηφιακό Equaliser Τρισδιάστατος περιβάλλων ήχος Ενσωματωμένα στερεοφωνικά ηχεία και μικρόφωνο
    Modem: 56K
    Broadcom 10/100/1000 Gigabit PCI Express Ethernet Controller
    Ασύρματο LAN Intel Pro/Wireless 3945ABG 802.11 a/b/g
    Ενσωματωμένο Bluetooth
    Πληκτρολόγιο και Συσκευές Κατάδειξης:
    Διαθέτει κλασικό πληκτρολόγιο φορητών πλήρους μεγέθους Touchpad με 2 πλήκτρα και περιοχή κύλισης

    1 x PCMCIA Type I & II
    4 x USB 2.0
    1 x S-Video Out
    1 x External display (VGA)
    1 x IEEE 1394
    1 x Modem (RJ-11)
    1 x Ethernet (RJ-45)
    1 x Microphone/ line-in jack
    1 x Headphone/ line-out jack
    1 x Travel Battery
    1 x DC-in
    8-cell Lithium-Ion μπαταρία
    4 ώρες αυτονομία και 8 ώρες με την προαιρετική μπαταρία αυξημένης διάρκειας
    Tροφοδοτικό 90 watt
    Συσκευή ανάγνωσης καρτών μνήμης 7 σε 1 (SD, MMC, MS, MS Pro, MS Duo, SM, xD)
    Υποστήριξη μπαταρίας ταξιδίου
    Ενσωματωμένο Chip ασφάλειας δεδομένων TPM
    Διαστάσεις (mm): 33 x 393 x 275
    Βάρος (kg): 3.35
    Εγγύηση 1 έτος απο την Ελληνική αντιπροσωπεία

    http://www.openmind.gr/product_info.php?products_id=2904{4}15{9}36{8}35{3}5{10}37&osCsid=dec3cfcfa967200040fbd6908fbd4e8e

    με μοναδικη προσθηκη ενος 100G με 7200 στροφες



    http://www.openmind.gr/shopping_cart...fbd6908fbd4e8e

    1756 euro τελικη!
    Οποτε πλέον οι διεκδικητές είναι οι εξής:

    Asus Mindbook S96J vs HP Pavilion dv9093eu / HP Compaq nx9420 vs Toshiba Satellite A100-912

    Oυφ δεν ξέρω ποιο από αυτά τα τέσσερα να διαλέξω...

    Ακουω αποψεις....................................

    Mαλλον τελικα για τον HP Compaq nx9420 με βλεπω (προσθετοντας τον δισκο διοτι έχω ακούσει πολύ καλά λόγια σχετικά για τον seagate momentus 100G 7200 rpm / αθόρυβος με καλές επιδόσεις)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Odorn : 24-11-06 στις 08:10.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.654
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Προτείνω το http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908303
    2 χρόνια εγγύηση on-site και 30 ημέρες 0-pixel εγγύηση.

  15. #15
    Το avatar του μέλους Odorn
    Odorn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosc61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτείνω το http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908303
    2 χρόνια εγγύηση on-site και 30 ημέρες 0-pixel εγγύηση.
    Δεν αξιζει, μοναχα ονομα αγοραζεις. Υπαρχουν πολυ καλυτερα με αυτη την τιμη.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Laptop για αντικατάσταση PC
    Από nikoslikos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-08, 21:24
  2. Αγορά desktop replacement laptop
    Από Tamtamis στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-08, 10:52
  3. Αγορά gaming laptop 17"- desktop replacement
    Από organus στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-07, 14:42
  4. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ DESKTOP?
    Από djias στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-07, 11:11
  5. Βοήθεια για αγορά (αντικατάσταση ) Motherboard...
    Από del_ahmettt στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-04, 18:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας