Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    21-04-2012
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    οταν ειχα αγορασει το λαπτοπ μου ειχε windows 7 home premium 64bit με 3GB RAM! κι οταν περασα ολα μου τα προγραμματα (ηταν αρκετα) το pc σερνοταν κι χρησιμοποιουσε 2.3GB RAM ενω οταν με φορματ εβαλα τα home premium 32bit το pc ετρεχε σφαιρα,χρησιμοποιουσε μονο 1.1GB..κι οπου εχω τσεκαρει το πουλανε με λειτουργικο 64bit!! δεν υποτιθεται οτι θα επρεπε τα 64bit να ειναι ταχυτερα απο τα 32?

    δεν ηξερα αν επρεπε να βαλω το θεμα εδω η στην ενοτητα windows...ας μεταφερθει στο σωστο σημειο!

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toutifrutti1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν ειχα αγορασει το λαπτοπ μου ειχε windows 7 home premium 64bit με 3GB RAM! κι οταν περασα ολα μου τα προγραμματα (ηταν αρκετα) το pc σερνοταν κι χρησιμοποιουσε 2.3GB RAM ενω οταν με φορματ εβαλα τα home premium 32bit το pc ετρεχε σφαιρα,χρησιμοποιουσε μονο 1.1GB..
    Δέν υπάρχει θέμα ταχύτητας 3bit vs 64bit.
    Πρίν κάνεις φορμάτ, μαζί με τα Win ξεκινούσε και ένας κουβάς σαβουροπρογράμματα, που έρχονται προεγκαταστημένα με κάθε λαπτόπ.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toutifrutti1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν ειχα αγορασει το λαπτοπ μου ειχε windows 7 home premium 64bit με 3GB RAM! κι οταν περασα ολα μου τα προγραμματα (ηταν αρκετα) το pc σερνοταν κι χρησιμοποιουσε 2.3GB RAM ενω οταν με φορματ εβαλα τα home premium 32bit το pc ετρεχε σφαιρα,χρησιμοποιουσε μονο 1.1GB..κι οπου εχω τσεκαρει το πουλανε με λειτουργικο 64bit!! δεν υποτιθεται οτι θα επρεπε τα 64bit να ειναι ταχυτερα απο τα 32?

    δεν ηξερα αν επρεπε να βαλω το θεμα εδω η στην ενοτητα windows...ας μεταφερθει στο σωστο σημειο!
    Το λάπτοπ ,όπως είπε κι ο Θράσος, σέρνεται κυρίως γιατί η κάθε εταιρεία φορτώνει τα δικά της προγράμματα
    που και δεν χρειάζονται τα περισσότερα,και επιβαρύνουν το laptop.

    Εφαρμογές μόνο αν είναι γραμμένες για 64-bit θα τρέχουν γρηγορότερα, όλες οι υπόλοιπες θα τρέχουν το ίδιο.
    Στα 64-bit η μνήμη που χρησημοποιείται είναι παραπάνω ,γιατί για αρκετές εφαρμογές /drivers ,
    φορτώνονται και 32-bit & 64-bit αρχεία DLL /SYS κλπ.

    Στα 64-bit η διαχείριση μνήμης είναι καλύτερη από ότι στα 32-bit.

    To μόνο θέμα με τα 64-bit είναι οι drivers που φορτώνεις, που θα πρέπει να έχουν ψηφιακή υπογραφή,
    ή πιστοποίηση Microsoft WHQL. Αν φορτώσει κάποιος driver χωρίς ψηφιακή υπογραφή ή /και WHQL,
    μπορεί να φαίνεται ότι δουλεύει, αλλά στην ουσία να καθυστερεί ,προκαλέι προβλήματα σε όλο το σύστημα.

    Στα 32-bit δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Δεν είναι απαραίτητο ο driver να έχει ψηφιακή υπογραφή ή WHQL.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toutifrutti1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν ειχα αγορασει το λαπτοπ μου ειχε windows 7 home premium 64bit με 3GB RAM! κι οταν περασα ολα μου τα προγραμματα (ηταν αρκετα) το pc σερνοταν κι χρησιμοποιουσε 2.3GB RAM ενω οταν με φορματ εβαλα τα home premium 32bit το pc ετρεχε σφαιρα,χρησιμοποιουσε μονο 1.1GB..κι οπου εχω τσεκαρει το πουλανε με λειτουργικο 64bit!! δεν υποτιθεται οτι θα επρεπε τα 64bit να ειναι ταχυτερα απο τα 32?

    δεν ηξερα αν επρεπε να βαλω το θεμα εδω η στην ενοτητα windows...ας μεταφερθει στο σωστο σημειο!
    είναι ακριβώς αυτό που λέει ο cranky
    64bit δεν βάζεις για επιδόσεις αλλά για να αναγνωρίζει το σύστημα από 4gb ram και πάνω
    μόνο στα προγράμματα που είναι 64 biτα υπάρχουν διαφορές μεγάλες-μικρές

    edit: με πρόλαβε ο biggeo
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Αυτό που λένε πολλοί αβίαστα ότι τα 64άρια είναι καλύτερα και γρηγορότερα είναι τελείως λάθος και αβάσιμο.

    Αν μιλάμε για μνήμη <4G τότε θα δεις ότι τα 32άρια είναι γρηγορότερα.
    Πολύ απλά γιατί στα 32άρια θα έχεις περισσότερο ελεύθερο χώρο στην μνήμη του συστήματος.
    Πολύ απλά γιατί όλες οι μεταβλητές των προγραμμάτων θα θέλουν τον μισό χώρο στην μνήμη του συστήματος (βλ. διαφορές στον χώρο δέσμευσης της μνήμης μεταξύ 32 και 64)
    Πολύ απλά γιατί αφού θα έχεις λιγότερη ελεύθερη μνήμη το σύστημα θα κάνει χρήση του page file, άρα περισσότερες αναφορές στα αργά Ι/Ο, άρα μεγαλύτερες καθυστερήσεις.

    Αν τώρα έχεις πάνω από 4G τότε φυσικά και τα 64άρια θα είναι γρηγορότερα.
    Πολύ απλά γιατί με μνήμη πχ 8G τα 32 θα συνεχίζουν να βλέπουν μόνο τα 3.κάτι.
    Πολύ απλά γιατί θα έχεις περισσότερη μνήμη.
    Πολύ απλά γιατί σχεδόν δεν θα χρειάζεσαι καθόλου page file, άρα..., άρα...

    Με λίγα λόγια...
    Αν έχεις παλιό σύστημα και δεν πρόκειται να το αναβαθμίσεις με πάνω από 4G βάζεις 32άρια.
    Αν έχεις νέο σύστημα, βάζεις πάνω από 4G και πας σε 64άρια.
    Αν έχεις νέο σύστημα και το αφήσεις πχ 2G και δεν πρόκειται να το αλλάξεις, για δικού σου λόγους, δεν έχεις κανένα λόγο να το βαρύνεις με 64άρια. Βάζεις 32άρια και είσαι μάγκας.
    Όλα τα υπόλοιπα που λέγονται για καλύτερα και γρηγορότερα και super turbo είναι, πολύ απλά, επακόλουθα όλων των παραπάνω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.855
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Διαφορα στην ταχυτητα θα δεις κυριως αν χρησιμοποιεις emulators, π.χ. MAME

Παρόμοια Θέματα

  1. Savegames 32bit και 64bit;
    Από TheUser στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-11, 14:17
  2. Windows 7 32bit και 64bit μαζί...
    Από kostis38 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 14:25
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 07:46
  4. αγορασμένα vista 32bit(OEM) και 64bit
    Από Gus στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-08, 15:22
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-07, 20:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας