Σελ. 6 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 225
  1. #76
    Εγγραφή
    12-02-2006
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100▼ 100▲
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimavagianos Εμφάνιση μηνυμάτων
    darkorigin ας τα πάρουμε με τη σειρά (μιας και δεν τα πάω πολύ καλά με τη λειτουργία της παράθεσης σε "" βάζω το δικό σας κείμενο και μετά απαντώ εγώ. Πριν κάνετε κλήσεις κτλ. διαβάστε προσεκτικά όλο το συγκεκριμένο post):
    "Mπερδευτικα me ta local access kai callme back. πια η διαφορα τους??
    δηλαδη αν δενεχω καλο ιντερνετ (3g) και θελω να καλεσω το κινητο 098765321
    τοτε παταω local access 0987654321 ? και ετσι ομως καλει το σταθερο που του εχω δηλωσει απο το setup wizard to 1234567
    το σταθερο εφοσον εχει απεριοριστα προς σταθερα ( αλλα οχι προς κινητα) καλει χωρις χρεωση την εταιρια VoipYo και απο εκει η VoipYo
    καλει μια το κινητο που θελω να μιλήσω και ταυτοχρονα το δικο μου κινητο , και χρεωνει μονο το VoipYo 0,008 οση ωρα μιλαω
    αυτο ειναι το callme back h to local access? "
    Local access είναι ο τοπικός αριθμός κλήσης, που χρησιμοποιείτε για να κάνετε κλήση μέσω αυτού με προώθηση. Δηλαδή για να καλέσετε το Ψ κινητό μέσω local access καλείτε το Χ αριθμό local access που θα σας βγάλει η εφαρμογή από το Ζ νούμερο που έχετε δηλώσει στο wizard και γίνεται η κλήση. Ο σχεδιαστής της εφαρμογής την έφτιαξε με τρόπο ώστε να καλεί το ίδιο το κινητό το local access αριθμό κάτι, όχι επιθυμητό αν τις δωρεάν κλήσεις προς σταθερά τις έχουμε στο σταθερό και όχι στο κινητό μας. Σε αυτή την περίπτωση αφήνουμε απλά να δοκιμάσει να κάλεσει το local access νούμερο το κινητό μας αλλά δεν θα το κάνει γιατί η κλήση περιμένει το σύστημα στο X local access αριθμό να γίνει από το Z νούμερο που έχουμε δηλώσει στο wizard, στην προκείμενη το σταθερό μας. Αν κάνετε κλήση με local access λοιπόν, το οποίο εκτρέπει στο επιθυμητό νούμερο Ψ, που θέλετε να καλέσετε (μόνο αυτή τη φορά) μιας και την επόμενη ο Χ local access αριθμός θα παραχωρηθεί από το σύστημα για επόμενο πελάτη ή και εσάς τον ίδιο σε επόμενη κλήση μέσω local access (είναι θέμα τύχης) από το σταθερό σας θα αφεραιθούν λεπτά ομιλίας με το βήμα χρέωσης του παρόχου σας (από τα 1500 του σταθερού σας αν δεν έχετε απεριόριστα) ενώ στη Voipyo θα χρεωθείτε την κλήση στο Ψ με το βήμα χρέωσης (ανά λεπτό) και τον τιμοκατάλογο της τελευταίας.
    To call back σημαίνει το σύστημα να καλέσει τον αριθμό του καλούμενου και αριθμό καλούντος (κάποιον από τους δικούς σας γραμμένους στην υπηρεσία και να σας συνδέσει εφόσων απαντήσετε αμφότεροι αλλά σε αυτή την περίπτωση θα χρεωθείτε και τις 2 κλήσεις στην voipyo με το βήμα χρέωσης/τιμοκατάλογο της εταιρίας συν ένα "κερατιάτικο" (connection fee) 5 ευρωλεπτών ανά επιτυχή κλήση.
    Καλησπέρα κι από μένα, μια διευκρινιστική ερώτηση θέλω να κάνω.
    Στην περίπτωση που κάνουμε μια οποιαδήποτε κλήση της μορφής "Local Access" από το κινητό μας (μέσω της εφαρμογής MobileVoip) ενώ έχουμε δηλώσει σαν αριθμό το σταθερό μας, θα προσπαθήσει να καλέσει ένα σταθερό αλλά δεν θα τα καταφέρει. Αν στη συνέχεια καλέσουμε εμείς από το δηλωθέν σταθερό τον αριθμό που προσπάθησε να καλέσει το κινητό μας νωρίτερα θα μας συνδέσει κατευθείαν τον αριθμό που αρχικά θέλαμε να καλέσουμε;

    υγ. αν ισχύει το παραπάνω, ουσιαστικά δίνει μια επιπλέον υπηρεσία που δεν προσφέρεται -τουλάχιστον ξεκάθαρα- μέσω της VoipYo.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cokarajohn : 21-08-12 στις 17:45. Αιτία: δεν εμφανίζεται σωστά η παράθεση -QUOTE-

  2. #77
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Double Play Lite
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Intracom NetFaster iad
    Εμπειρίες από την υπηρεσία. ...

    Όλες οι κλήσεις που έγιναν με 3g δίκτυο ήταν από μέτριες (μεγάλη καθυστέρηση) έως απαράδεκτες (αδύνατο να επικοινωνήσεις). Στα ίδια σημεία,κλίσεις που πραγματοποιήθηκαν με Skype προς σταθερά ήταν άψογες!

    Οι κλήσεις που πραγματοποιήθηκαν με WiFi ήταν στο σύνολο τους μέτριες έως αποδέκτες,ενώ ελάχιστες ήταν πολύ καλές.

    Το διάστημα δοκιμής ήταν λίγες ημέρες,σε περιοχές με πολύ καλή κάλυψη δικτύου Cosmote.

    Συμπέρασμα :θα ελεγα ότι δεν άξιζε τα 12€ που έδωσα. Ελπίζω να αποτελώ μειοψηφία κ άλλοι να έχουν καλύτερες εμπειρίες.

    ΥΓ. Όλες οι κλήσεις ήταν VoIP. local access δε δοκιμάστηκε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nadware : 26-08-12 στις 09:58.

  3. #78
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Vodafone
    Οφείλω να συμφωνήσω με τον προλαλησαντα, παρότι ήμουν πολύ θετικός με την υπηρεσία το βρήκα άσκοπο να βάλω και άλλα λεφτά διότι τις περισσότερες φορές η επικοινωνία ήταν πρακτικά αδύνατη λόγο υπερβολικής καθυστέρησης

  4. #79
    Εγγραφή
    02-12-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Συμφωνω και εγω.
    Δυστηχως η ποιοτητα των κλησεων ειναι χειροτερη απο οτι περιμενα ακομα και με wifi.
    Σπανια θα κανει κληση της προκοπης
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  5. #80
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.218
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Εσείς που συμφωνείτε με τι συνθήκες κάνατε κλήσεις ?
    wifi / gsm τι εταιρία?

  6. #81
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Μη συγκρίνετε το Skype που είναι p2p με το voipyo που τρως περίπου μια 100άδα ms για να επικοινωνήσεις με τον server + όποια καθυστέρηση προσθέτει το κινητό (πχ. το δικό μου FireXT έχει μέτρια-άσχημα ping ακόμα και με το router μου) + ότι εξτρά χρειάζεται από εκείνους για να επιστρέψει η κλήση. Όλα αυτά παίζουν ρόλο και είναι από τους παράγοντες για τους οποίους το voipyo δε μπορεί να κάνει κάτι. Ε αν τύχει και μ@λακιστεί και αυτό... ναι μη περιμένετε κλήση της προκοπής. Δεν είναι τόσο απλή η voip κλήση από το κινητό όταν δεν είναι p2p ενώ ο server βρίσκεται χώρες μακρυά.

  7. #82
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    SNR / Attn
    21(dB) / 34(dB)
    Εγώ το χρησιμοποιώ απο Ιταλία μέσω 3g και η ποιότητα είναι τουλάχιστο ικανοποιητική όταν καλώ κινητά Ελλάδας, δοκιμασμένο απο iPhone & htc one s.

  8. #83
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για όσους έχουν βάλει λεφτά και δεν είναι ευχαριστημένοι με την ποιότητα να υπενθυμίσω ότι μπορούν να καταναλώσουν το υπόλοιπο σε SMS με πολύ μικρή χρέωση (0.051€). Αν έχουν δηλώσει τον αριθμό του κινητού τους ο παραλήπτης δεν καταλαβαίνει διαφορά

  9. #84
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Double Play Lite
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Intracom NetFaster iad
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη συγκρίνετε το Skype που είναι p2p με το voipyo που τρως περίπου μια 100άδα ms για να επικοινωνήσεις με τον server + όποια καθυστέρηση προσθέτει το κινητό (πχ. το δικό μου FireXT έχει μέτρια-άσχημα ping ακόμα και με το router μου) + ότι εξτρά χρειάζεται από εκείνους για να επιστρέψει η κλήση. Όλα αυτά παίζουν ρόλο και είναι από τους παράγοντες για τους οποίους το voipyo δε μπορεί να κάνει κάτι. Ε αν τύχει και μ@λακιστεί και αυτό... ναι μη περιμένετε κλήση της προκοπής. Δεν είναι τόσο απλή η voip κλήση από το κινητό όταν δεν είναι p2p ενώ ο server βρίσκεται χώρες μακρυά.
    Προφανώς έχεις δίκιο για τη διαφορετική τεχνολογία που χρησιμοποιεί το Skype στις p2p συνδέσεις,όμως παράλληλα εξακολουθεί να υπερτερεί κ κατά τη δρομολόγηση κλήσεων σε pstn ή gsm δίκτυα.

    Σε αυτή ακριβώς την εμπειρία αναφερόμουν στο προηγούμενο post,για τη ποιότητα κλήσεων voipyo.

  10. #85
    Εγγραφή
    02-12-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσείς που συμφωνείτε με τι συνθήκες κάνατε κλήσεις ?
    wifi / gsm τι εταιρία?
    Εγώ το χρησιμοποιώ μεσο wifi (connx).
    Το κακό με το voipyo είναι οτί εκει που μπορει να μιλάς σχετικά ικανοποιιτικά ξαφνικά μπορεί να πέσει απότομα η ποιότητα της κλήσης.
    Άλλη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι ενώ εγώ μπορεί να ακούω κάλα ο άλλος να μην ακούει καθόλου καλά.Σαν να ακούγεται κάτι σαν θόρυβος.Έχει τύχη να με ρωτήσουν ποιος είναι μαζί μου για παράδειγμα επειδή ακούγεται φασαρία ,ενώ ήμουνα μόνος μου σε δωμάτιο με πλήρη ησύχία.Αν προσθέσεις και την καθυστέρηση που τυχαίνει που και που ,άστα να πάνε.

  11. #86
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Συμφωνώ γενικά με τα λεγόμενα και σε κανέναν δε θα πρότεινα να βασίζεται αποκλειστικά στο voipyo αν χρειάζεται συχνά σοβαρά τηλέφωνα κλπ.
    Ωστόσο για αυτούς που είτε πριν δε καλούσαν καθόλου, είτε για αυτούς που θέλουν να το χρησιμοποιούν για delivery κλπ. είτε σε τηλέφωνα του στυλ "που είσαι; οκ έρχομαι." το voipyo είναι μια χαρά φθηνή λύση.

  12. #87
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.218
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    έτσι όπως τα λέτε η συμπεριφορά του είναι σαν οποιοδήποτε "φτηνό" κλώνο της betamax

  13. #88
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα μου έτυχε μια μέρα και άκουγα συνομιλία απο άλλους lol Μάλλον αποκτήσανε πολλούς συνδρομητές και τώρα έχει προβλήματα...
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  14. #89
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Με Cosmote 3G που δοκίμασα η ποιότητα ήταν μέτρια εως καλή, με την προϋπόθεση το σήμα να ειναι τουλάχιστον 4/5 μπάρες. Όταν μετακινόμουν λίγο δε με ακουγαν ούτε άκουγα τον συνομιλητή. Επίσης υπήρχε μια μικρή καθυστέρηση. Το ίδιο συνέβαινε και με τον VoIP client του Nokia C7. Άρα συμπεραίνω πως το πρόβλημα έγκειται στο δίκτυο της Cosmote. Εδώ στην Ολλανδία λειτουργεί πολύ καλύτερα στο 3G δίκτυο της Tele2.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pan.nl : 29-08-12 στις 11:06.

  15. #90
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Greece (Mobile) € 0.010 € 0.012

    Μόλις παρατήρησα ότι αυξήθηκε (πάλι) η χρέωση για τα κινητά.

Σελ. 6 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VOIPYO: VOIP provider με χρεωση 0,006 € το λεπτό σε κινητά!
    Από kbitsik στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-12, 09:29
  2. 13801 με χρέωση 0.03 ευρώ το λεπτό
    Από pirobola στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-08, 21:45
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 00:12
  4. Voip provider για φθηνες κλησεις σε κινητα Ελλαδα?
    Από mongoose54 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-06, 16:39
  5. Φτηνότερος VOIP provider για κινητά σε ελλάδα?
    Από weakwire στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-06, 14:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας