Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-72 από 72
  1. #61
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    Παιδιά, ο συνονώματος Στέλιος δίκιο έχει όπως και ο aglaisma. Θα σας παρακαλέσω να δείτε αυτό το βίντεο μπας και ξεστραβωθείτε...
    Ότι θα φάω και γω μούτζα το ξέρω, απλά ελπίζω έστω και ένα άτομο να καταλάβει τι θέλει να πει το βίντεο. Δικό σας!

  2. #62
    Εγγραφή
    04-04-2006
    Περιοχή
    Άστεγος στο Παρίσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    ISP
    Κάποιος άλλος
    Μιλάτε για άλλο θέμα. Η χρησιμοποίηση πιστωτικής μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν δάνειο αλλά η συνετή χρήση της (πλήρωμα του μηναιίου λογαριασμού στο ακέραιο) δεν ωφελεί την τράπεζα. Όπως είπε κ ένας προηγούμενος, όση πληρώνουν την κάρτα στην ώρα της είναι καμένα χαρτιά για την τράπεζα.

    Εσείς μιλάτε γενικά για το σαθρό χρηματοπιστωτικό σύστημα (κ συμφωνώ μαζί σας).

  3. #63
    Εγγραφή
    02-01-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι μια κομπινα του συστηματος η πιστωτικη! Κατευθυνουν σχεδον τα παντα κ εμεις χαιρομαστε με τα γυαλιστερα δωρακια τους!
    Τι εισαστε ρε παιδια αμορφωτοι ινδιανοι που ερχεται ο καπιταλισμος-Κορτες/Κολομβος και σας δινει τα γυαλιστερα δωρακια ???

    Η πιστωτική καρτα ειναι ενα μεσον προωθησης της καταναλωσης για να κινειται η καπιταλιστικη οικονομια τιποτα αλλο . δεν ειναι κατι φορτισμενο ηθικα ή συναισθηματικα.

    Ειναι ενα εργαλειο (οπως ειπα προωθησης/διευκολυνσης της καταναλωσης) το οποιο ειναι στην ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του χρηστη να επιλέξει αν θα κατεχει και πως θα το χρησιμοποιησει και ποσο.

    οπως και οι χρεωστικες καρτες , οι πιστωτικες ειναι ο εξυπνοτερος τροπος να εξυπηρετισεις και τις τρεις πλευρες (πελατη-τραπεζα-καταστημα) εξισου και να κερδισουν ολοι.

    **Οι τραπεζα ενα ποσοστο απο το διακινουμενο χρημα, με την μορφη ταριφας στο καταστημα και τοκων στον πελατη-
    **το καταστημα πελατες που δεν θα ειχε αλλιως , ειδικα τα καταστηματα με ακριβα προιοντα οπως επιπλα και ηλεκτονικα
    ** και ο πελατης εχει ποια την δυνατοτητα να αγορασει και να πληρωσει σε δοσεις (για μενα επιλέγω παντα ατοκα ή με ελαχιστο τοκο)ξεκινωντας μετα απο καποιες μερες και οχι την μερα που κανει την αγορα. Επισης δεν χρειαζεται να κυκλοφορει με ποσα στην μεση του δρομου που φερνουν κινδυνο για την ζωη του.

    Επαφιεται στην ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ του πελατη να κανει τις αγορες του συνετα και εντος των οριων αποπληρωμης τους.

    Η καρτα η δικια μου δεν υπερβαινει ποτε σαν δοση τα 60-70 ευρω ,με μεση δοση τα 25-30 , και με εχει βοηθησει ατοκα να εξοπλισω σε βαθος 3+ετιας ολοκληρο το σπιτι μου με ηλεκτρονικα που τα χρειαζομουν και δεν μπορουσα με τιποτα να τα παρω τις μετρητοις. Ομοιως συνετη χρηση κανει και η υπολοιπη οικογενεια μου με τον αδερφο μου να κανει ελαχιστες αγορες και του πατερα μου την καρτα να την βλεπει τον μισο χρονο τα συρταρι.

    Ολα τα υπολοιπα ειναι παραμύθια της χαλιμας . -

  4. #64
    Εγγραφή
    02-01-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gallahant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, ο συνονώματος Στέλιος δίκιο έχει όπως και ο aglaisma. Θα σας παρακαλέσω να δείτε αυτό το βίντεο μπας και ξεστραβωθείτε...
    Ότι θα φάω και γω μούτζα το ξέρω, απλά ελπίζω έστω και ένα άτομο να καταλάβει τι θέλει να πει το βίντεο. Δικό σας!
    Το εχω δει το βιντεο ειναι εξαιρετικο, και θα ηταν ακομη καλυτερο αν το συστημα αλλαζε ή ανατρεποταν , αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να εκμεταλλευτουμε τα παραθυρακια του με συνετο τροπο, οσο αυτο ειναι εν ενεργεια .

  5. #65
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Ναι ακριβως ετσι, ινδιανοι ειμαστε κ οτι με οτι γυαλιζει χαιρομαστε. Κανενα κακο δεν βλεπω σ αυτο! Φυσιολογικοτατο ειναι! Αρχεγονα ενστικτα μας ειναι και καλως υπαρχουν, δεν το λεω υποτιμητικα και οσοι θεωρειτε τ εαυτο σας ανωτερο απ τ τοτε Ινδιανους η απο τ Κορτεζ χρειαζεστε σκεψη και αναθεωρηση. Να εξηγηθω αλλη μια φορα και να πω ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι.. Πολυ καλα κανετε και εκμεταλευεστε τα καθε μπονους! Αλλα μην θεοποιειετε και δειτε και λιγο αλλιως. Κανενας δεν εξηγησε στ πατερα μου πχ, οτι ξερεις τι.. πλερωνεις παραπανω την ΔΕΗ για να επωφελουνται οσοι εχουν φωτοβολταικα! Για να ενισχυεις παππου την ''πρασινη'' αναπτυξη τους! Αυτο δεν ειναι μια κοινωνικη ΑΤΙΜΙΑ σε βαρος των συνταξιουχων?? Ε καπως ετσι και με την χρηση τ καρτας, μονον αυτο λεω.

  6. #66
    Εγγραφή
    02-01-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Στελιο δεν λεω οτι λες τρελες, απλα απο τους αδαεις ινδιανους μεχρι τον βαρβαρο Κορτες εχεις και αλλα χρωματα η παλετα. Ειναι στο χερι μας να μην αφησουμε να γινουμε ινδιανοι. Χρησιμοποιεις με αυτοσυγκρατηση οτι ειναι βολικο και τα αλλα τα αποφευγεις με ζηλο. Κοινως κανεις αγορες που σε βολευουν χωρις να περνας ενα (χαμηλο) μπατζετ και παρολο που ειναι ενα εργαλειο στην ουσια για να μας τα παρουν, το γυρνας αναποδα. Μην παθιαζεσαι , αυτο λεω. ολα στην ζωη εχον και την καλη πλευρα την οποια πετυχαινεις με λιγη επιμονη και αυτοσυγκρατηση

  7. #67
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανενας δεν εξηγησε στ πατερα μου πχ, οτι ξερεις τι.. πλερωνεις παραπανω την ΔΕΗ για να επωφελουνται οσοι εχουν φωτοβολταικα! Για να ενισχυεις παππου την ''πρασινη'' αναπτυξη τους! Αυτο δεν ειναι μια κοινωνικη ΑΤΙΜΙΑ σε βαρος των συνταξιουχων??
    Αυτό είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα, που σε μεγάλο βαθμό θα συμφωνούσαμε.
    Ε καπως ετσι και με την χρηση τ καρτας, μονον αυτο λεω.
    Αυτό όμως πάλι, τί σχέση έχει φίλε Στέλιο; Καμία! Αλλάζεις θέμα σαν τη σύζυγο που δεν της "βγαίνει" ο καβγάς (πλάκα κάνω, μη θυμώνεις ).
    Τόσοι άνθρωποι εδώ σου έχουμε πει ότι χρησιμοποιώντας συνετά την κάρτα, έχουμε βγει κεδισμένοι. Εσύ γιατί επιμένεις να μας λες με τον τρόπο σου ηλίθιους;

  8. #68
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Ακολουθώ την τακτική της πάγιας εντολής εξόφλησης χρόνια τώρα και δεν έχω δώσει ενα cent για τόκο. ΑΛΛΑ ~30Euro / χρόνο/κάρτα για συνδρομη! Βλέπεις η τράπεζα φυσικά και δεν μας χαρίζει τίποτα, ούτε και θα κάνει κάτι για εμας (τους κακκούς πελάτες που δεν πηραμε iPad se 100 δόσεις με 20% ετήσιο)
    Να μην αναφέρω τις ισοτιμίες συναλλάγματος που αν πας να πάρεις κάτι σε UK ή US χάνεις άλλο 1-2% !
    Αν διατηρείς δε λογαριασμό για την πληρωμή τις κάρτας σου πάρε και ενα 2ευρο προμήθεια εισερχόμονου εμβάσματος μια που δεν διατηρείς τα λεφτά σου στην @@τράπεζά μας με 0.1%ετήσιο!

  9. #69
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολουθώ την τακτική της πάγιας εντολής εξόφλησης χρόνια τώρα και δεν έχω δώσει ενα cent για τόκο. ΑΛΛΑ ~30Euro / χρόνο/κάρτα για συνδρομη! Βλέπεις η τράπεζα φυσικά και δεν μας χαρίζει τίποτα, ούτε και θα κάνει κάτι για εμας (τους κακκούς πελάτες που δεν πηραμε iPad se 100 δόσεις με 20% ετήσιο)
    Να μην αναφέρω τις ισοτιμίες συναλλάγματος που αν πας να πάρεις κάτι σε UK ή US χάνεις άλλο 1-2% !
    Αν διατηρείς δε λογαριασμό για την πληρωμή τις κάρτας σου πάρε και ενα 2ευρο προμήθεια εισερχόμονου εμβάσματος μια που δεν διατηρείς τα λεφτά σου στην @@τράπεζά μας με 0.1%ετήσιο!
    Συγνωμη αλλα σε κοροιδευουν και πρεπει να αλλαξεις τραπεζα. Σχεδον ολες οι τραπεζες εχουν καρτες χωρις συνδρομη για παντα και χωρις καμια προυποθεση (εχω δυο τετοιες VISA , μια για μενα και μια για τη γυναικα μου ) και στη μια που δεν εχω εκει λογαριασμο , την πληρωνω στο ΑΤΜ της χωρις ΚΑΜΙΑ απολυτως προμηθεια. Αλλαξε επειγοντως τραπεζα.

  10. #70
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/850
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 18,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η πιστωτικη στα χέρια ενος ευσυνείδητου και φερεγγυου καταναλωτη είναι πολύτιμο εργαλείο καθημερινής χρήσης όπου δεν χωρουν αμφισβητησεις του τύπου "κρυφά καπέλα" κτλ. Αλλά στην Ελλάδα ποτέ δεν την είδαμε ως εργαλείο αλλά ως γρήγορο δανεισμό πάνω από τα όρια μας, ως είθιστε. Σε αναπτυγμενες χώρες η έλλειψη πιστωτικής δημιουργει σοβαρα προβλήματα καθημερινης διαβιωσης αφου δεν μπορεις ουτε εισιτηριο για το μετρό να αγορασεις (ναι σε κάποιες χωρες συμβαινει αυτό).

  11. #71
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Οπως και στην διαφημιση θα σας πω.. Τι δεν καταλαβαινεις? Τι! δεν καταλαβαινεις!Ε???
    Καταφορη κοινωνικη αδικια προς εμενα που δεν γουσταρω, δεν με βολευει, δεν εχω μαθει, να χρησιμοποπιω την κωλοκαρτα! Μια ακομη αφορμη ειναι στο Ελλαντα μας ωστε να ανεβαινει ο πληθωρισμος! Εξηγηστε μου τοτε γιατι ειμαστε παρ ολη την υφεση, την ανεργια και τ κριση, ακριβη χωρα! Μην μου πειτε προχειρα οτι.. κ αλλου ειναι η καρτα αλλα δεν ειναι ακριβες χωρες διοτι.. εκει εχουν ολοκληρωμενα συστηματα οικονομικα πολλυ πιο προωθημενα απ το δικο μας που παει απλα να μιμηθει. Δυστυχως το 80% του κοσμου ειμαστε χαζοι! Αποδεδειγμενο ιστορικα αιωνες τωρα. Μια μονον ερωτηση θα σας κανω πηδωντας απ το ενα θεμα στο αλλο! Γιατι περναμε ΚΤΕΟ τ αυτοκινητα με κυριο στοχο να σωσουμε ζωες και κατα δευτερο λογο τον αμοιρο πλανητη και δεν περναμε απ ευθειας ΚΤΕΟ τους ανθρωπους??? Εγω ξερω γιατι! Γιατι τα προβατα δεν ειναι ανθρωποι! Συνεχιστε να αισθανεστε σπουδαιοι παγκοσμιοι πολιτες με ''εκλεπτυσμενες-συγχρονες'' μεθοδους-πρακτικες ωστε να νιωθετε αυτο το κατι τις παραπανω που σας λειπει υπαρξιακα. Κοιταχτειτε στ καθρεφτη και σκεφτειτε οτι.. για καθε εναν χοντρο αντιστοιχουν 2? 5? 10? παιδακια καταδικασμενα απο πεινα. Συγνωμη στους ευτραφεις για το παραδειγμα, ανετα θα ημουν κ εγω.. αλλα κατι αντιστοιχο ειναι κ η καρτα. Με απλα λογια, εν κατακλειδι.. κοινωνικα ειναι μια ζημία (εβαλα επι τελους και τονο ε!) το κερδος της στον εκαστοτε ειδοιμονα.
    Εγω σας καταλαβαινω απολυτα, εσεις.. εστω κ αν χαλαει τ στρωμενη σουπα σας.. μπορειτε να σκεφτειτε και λιγο αλλιως?

  12. #72
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στέλιο, κατ'αρχήν την απάντηση την έδωσες μόνος σου: στα χέρια του χαζού χρήστη, το πρόβλημα είναι ο χρήστης, όχι η κάρτα. Ακριβώς όπως συμβαίνει και με τον χαζό οδηγό, το πρόβλημα δεν είναι το αυτοκίνητο. Αν είναι επειδή κάποιοι λίγοι ηλίθιοι κάνουν το αυτοκίνητο φονικό όπλο, να απαγορεύσουμε τα αυτοκίνητα και να φυρίσουμε στο γάιδαρο και στον αραμπά, τότε να το συζητήσουμε και για την κατάργηση των καρτών. Μπάζει το σκεπτικό σου.
    Αυτό που δεν καταλλλαβαίνω, είναι γιατί είναι κοινωνική αδικία προς εσένα να χρησιμοποιώ εγώ κάρτα, απλά επειδή εσένα δεν σου γουστάρει. Δικαίωμά σου και μην χρησιμοποιήσεις ποτέ, αλλά δεν μπορείς να μου το απαγορεύσεις εμένα. Στο κάτω κάτω, εγώ πληρώνω το λογαριασμό, δεν στον έστειλα να τον πληρώσεις εσύ. Κοινωνική αδικία είναι, αντίθετα, να απαγορεύεται για όλους ένα προϊόν, υπηρεσία κλπ επειδή κάποιοι (μειοψηφία) δεν είναι ικανοί να το χρησιμοποιήσουν σωστά. Ευτυχώς βέβαια η έκπτωση της ελληνικής κοινωνίας δεν έχει φτάσει ακόμη εκεί. Διαφορετικά θα απαγορευόταν και η κατοχή και οδήγηση αυτοκινήτου επειδή στους δρόμους κυκλοφορούν ένα σωρό ηλίθιοι που προκαλούν ατυχήματα, ρυπογόνα και επικίνδυνα οχήματα κλπ. Και τότε να σε δω να κουβαλάς τα εργαλεία και τα υλικά της δουλειάς σου με το γάιδαρο. Τότε έλα να μου μιλήσεις για κοινωνική αδικία.
    Και για να κλείσω:
    Καταφορη κοινωνικη αδικια προς εμενα που δεν γουσταρω, δεν με βολευει, δεν εχω μαθει, να χρησιμοποπιω την κωλοκαρτα!
    Ξέρεις, υπάρχουν πολύ περισσότεροι που έχουν μάθει, τους βολεύει και γουστάρουν. Αυτοί θα αδικηθούν αν τους στερήσεις κάτι, απλά επειδή εσένα δεν σου γουστάρει.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπορεί να γίνει "βίαιη" μετατροπή των καταθέσεων μας απο EURO σε ΔΡΑΧΜΕΣ?
    Από Xthon στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 13:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας