Σελ. 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 191
  1. #76
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς
    Τα παρακάτω είναι τα date/time-stamps των τελευταίων μηνυμάτων σου στο adslgr:
    08-05-12, 18:38
    08-05-12, 18:21
    08-05-12, 18:17
    08-05-12, 17:29
    08-05-12, 16:47
    08-05-12, 16:38
    08-05-12, 16:32
    08-05-12, 16:20
    08-05-12, 15:57
    08-05-12, 15:53
    08-05-12, 15:42
    08-05-12, 15:31
    08-05-12, 15:26
    08-05-12, 15:15
    08-05-12, 15:06
    08-05-12, 15:00
    08-05-12, 14:40
    08-05-12, 14:15
    08-05-12, 14:08
    08-05-12, 13:49
    08-05-12, 11:46
    08-05-12, 11:40
    08-05-12, 03:51
    08-05-12, 03:13
    08-05-12, 03:01
    08-05-12, 02:58
    08-05-12, 02:56
    08-05-12, 02:41
    07-05-12, 20:27
    07-05-12, 20:08
    07-05-12, 18:37
    07-05-12, 18:24
    07-05-12, 04:02
    07-05-12, 01:57
    07-05-12, 00:14


    Εφόσον λοιπόν καταφέρνεις παράλληλα να κάνεις και ερευνητικό έργο post-doc (υποθέτω σε κάποιο πραγματικό γνωστικό αντικείμενο και όχι σε social sciences) τότε υποκλίνομαι, και νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμη η συμμετοχή κάποιου με τέτοιες εξαιρετικές ικανότητες σε κάποιο πόστο της μεθαυριανής κυβέρνησης Τσίπρα.
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

  2. #77
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhatz Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εφόσον λοιπόν καταφέρνεις παράλληλα να κάνεις και ερευνητικό έργο post-doc (υποθέτω σε κάποιο πραγματικό γνωστικό αντικείμενο και όχι σε social sciences) τότε υποκλίνομαι, και νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμη η συμμετοχή κάποιου με τέτοιες εξαιρετικές ικανότητες σε κάποιο πόστο της μεθαυριανής κυβέρνησης Τσίπρα.
    Περιμένω το αποτελεσμα των επόμενων εκλογών για να παρω και εγω σειρά.

  3. #78
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παρακάτω είναι τα date/time-stamps των τελευταίων μηνυμάτων σου στο adslgr:
    08-05-12, 18:38
    08-05-12, 18:21
    08-05-12, 18:17
    08-05-12, 17:29
    08-05-12, 16:47
    08-05-12, 16:38
    08-05-12, 16:32
    08-05-12, 16:20
    08-05-12, 15:57
    08-05-12, 15:53
    08-05-12, 15:42
    08-05-12, 15:31
    08-05-12, 15:26
    08-05-12, 15:15
    08-05-12, 15:06
    08-05-12, 15:00
    08-05-12, 14:40
    08-05-12, 14:15
    08-05-12, 14:08
    08-05-12, 13:49
    08-05-12, 11:46
    08-05-12, 11:40
    08-05-12, 03:51
    08-05-12, 03:13
    08-05-12, 03:01
    08-05-12, 02:58
    08-05-12, 02:56
    08-05-12, 02:41
    07-05-12, 20:27
    07-05-12, 20:08
    07-05-12, 18:37
    07-05-12, 18:24
    07-05-12, 04:02
    07-05-12, 01:57
    07-05-12, 00:14


    Εφόσον λοιπόν καταφέρνεις παράλληλα να κάνεις και ερευνητικό έργο post-doc (υποθέτω σε κάποιο πραγματικό γνωστικό αντικείμενο και όχι σε social sciences) τότε υποκλίνομαι, και νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμη η συμμετοχή κάποιου με τέτοιες εξαιρετικές ικανότητες σε κάποιο πόστο της μεθαυριανής κυβέρνησης Τσίπρα.
    Εισαι πραγματικά τυχερός που η Σ.Ο στο συγκεκριμένο forum είναι αυτή που είναι.

    Δηλαδή για να καταλάβω, γνωρίζεις τι κάνει (ακριβώς) ο KLG, αν έχει λάσκα ας πουμε σήμερα και μπορεί να ποστάρει, εν τέλει μας απασχολεί, εσένα εμένα ή το thread το αν κάνει καλά τη δουλειά του;

    Ελεος, αν φτάνουμε να βλέπουμε κριτικές επι προσωπικού για το κάθε πότε κάνουμε πόστ εδω μέσα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  4. #79
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Μα? Είναι αδύνατο να είναι κάποιος καλός στη δουλειά του αν δεν δουλεύει τουλάχιστον 20 ώρες τη μέρα και δεν έχει χρόνο ούτε να κοιμηθεί. Το δε adslgr, θα έπρεπε σε όποιον έχει πάνω από 1 post τη βδομάδα να στέλνει την ΕΥΠ για να καταλάβει τι άχρηστο ανεπρόκοπο σκουπίδι είναι και υπονομεύει την Ευρωπαική προοπτική της Ελλάδας... Αιδώς, Αργείοι!

    </sarcasm>
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  5. #80
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένω το αποτελεσμα των επόμενων εκλογών για να παρω και εγω σειρά.
    εγω παντως θα σε ψηφισω γιατι φαινεσαι multitasking τυπος...
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  6. #81
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τι έγινε arouti, νευράκια ? Χτες ήθελες να με διώξεις από τη χώρα, τώρα θες να με διώξεις κι από το φορουμ?

    Ο KLG πρώτος με ρώτησε αν θέλω να αλλάξουμε θέσεις, εξ ου και η ερώτηση για τη δουλειά του.

    Διαπιστώνω λοιπόν ότι εγώ δουλεύω καθημερινά 12-13 ώρες/μέρα (incl. Σ-Κ) και δεν προλαβαίνω να σηκώσω κεφάλι, ενώ αυτός ανταποκρίνεται σε απαιτήσεις post-doc έχοντας γράψει 12.700+ μηνύματα στο adslgr (χωρίς σ'αυτά καν να προσμετρώνται όλα όσα γράφονται στα μη-τεχνικά υπο-φορουμ όπως τα πολιτικά στη "Χαλαρή κουβεντούλα").

    Γιαυτό του έγραψα ότι υποκλίνομαι και ότι θα έπρεπε να σκεφτεί να διαθέσει τις εξαιρετικές ικανότητές του στην υπηρεσία της χώρας σ'αυτές τις δύσκολες ώρες.
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

  7. #82
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εισαι πραγματικά τυχερός που η Σ.Ο στο συγκεκριμένο forum είναι αυτή που είναι.

    Δηλαδή για να καταλάβω, γνωρίζεις τι κάνει (ακριβώς) ο KLG, αν έχει λάσκα ας πουμε σήμερα και μπορεί να ποστάρει, εν τέλει μας απασχολεί, εσένα εμένα ή το thread το αν κάνει καλά τη δουλειά του;

    Ελεος, αν φτάνουμε να βλέπουμε κριτικές επι προσωπικού για το κάθε πότε κάνουμε πόστ εδω μέσα.
    Ελεος αν φτανουμε να με υποστηρίζει ο αρουτης

    Παντως δεν ειναι η πρωτη φορα που εχει κανει εντυπωση στον dhatz η συχνοτητα με την οποία κάποιος κανει posts. Eνω σε ενα γειτονικό νήμα, τέθηκε το ζητημα του "πάντως παντως". Προφανώς η εστω και 1% πιθανότητα το αποτελεσμα των εκλογων να παγιωθει και να αποτελεσει την αρχη για κατι καινουριο εχει προκαλέσει πανικό, ο οποιος ηταν και εκδηλος τις τελευτες μερες πριν τις εκλογες.

    Λοιπον αν και με αρεσει να συζητάω, δεν μου αρέσει να εκφυλίζονται οι δημόσιες συζητησεις με αυτον τον τρόπο. Οποτε dhatz το αντικειμενο μου ειναι υπολογιστικό και αυτη τη περίοδο κανω πολλα συντομα simulations με 5λεπτους κυκλους. Επίσης χρησιμοποιώ 2 wide 23'' οθόνες, αρα μπορω πολυ ανετα να περιφέρομαι απο adslgr.com σε δουλεια κ.ο.κ.

    ΥΓ. Ευχαριστώ nothing, θα σου στείλω καρτα στα γενέθλια σου

  8. #83
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Tελειωμουν τα επιχειρηματα ή μου φαινεται ;


    Spoiler:
    Πριν ρωτησει κανεις τη δουλεια μου, δηλωνω αυτοκλητος συνηγορος ανυπερασπιστων moderators

  9. #84
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Δεν βλέπω πώς η επαγγελματική κατάσταση των μελών του φόρουμ σχετίζεται με το θέμα και το περιεχόμενο του παρόντος νήματος. Οπότε αν θέλετε να ανταλλάξετε πληροφορίες για τα επαγγελματικά σας, cv, καρτ-βιζίτ, κλπ, υπάρχουν και τα πμ.
    Ανυπόγραφος

  10. #85
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'τη μια απειλουν οτι δε θα χουμε λεφτα, απ'την αλλη δε ταχυδρομουν τα ΕΤΑΚ (που μπορει να φερει εσοδα στο ταμειο) για να μη τους μαυρισει ο κοσμος. Υποκρισια στο maximum.
    Αν δεν κάνω λάθος ούτε φόρους έχουμε πληρώσει, σίγουρα θα έχουμε και κάποια ΦΠΑ κλπ
    δεν λέω ο προυπολογισμός λέει οτι στο τέλος του χρόνου θα έχουμε αυτά και αυτά, ακόμα είμαστε στον 5 μήνα

    Το παν είναι το τι χρήμα έχουν σήμερα και το τι πρέπει να δώσουν σήμερα

  11. #86
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Με ελάχιστα υψηλότερο κόστος δανείστηκε σήμερα η Ελλάδα - Διαψεύδονται οι κινδυνολόγοι
    08-05-2012 15:58:03

    Με ελάχιστα αυξημένο κόστος δανεισμού και χωρίς κανένα πρόβλημα κάλυψης της ζήτησης δανείστηκε σήμερα η Ελλάδα από τις αγορές 1,3 δισ. ευρώ.

    Η απόδοση διαμορφώθηκε στο 4,69% έναντι 4,55% που ήταν στην αντίστοιχη δημοπρασία του Απριλίου. Οι συνολικές προσφορές που υποβλήθηκαν άγγιξαν τα 2,603 δισ. ευρώ, υπερκαλύπτοντας το ζητούμενο ποσό κατά 2,60 φορές.

    Έγιναν δεκτές προσφορές μέχρι του ύψους του δημοπρατηθέντος ποσού, καθώς και μη ανταγωνιστικές προσφορές ύψους 300 εκατομμυρίων ευρώ. Σύμφωνα με τον Κανονισμό Λειτουργίας των Βασικών Διαπραγματευτών Αγοράς μπορούν να υποβληθούν επιπλέον μη ανταγωνιστικές προσφορές ύψους 30% επί του δημοπρατούμενου ποσού, έως την Πέμπτη 10 Μαΐου 2012., στις 12μ.μ.

    Σημειώνεται ότι δεν δόθηκε καμία προμήθεια.

    Τι έχουν να πουν τώρα οι κινδυνολόγοι της συμφοράς;

    Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

  12. #87
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Άκουσα τις δηλώσεις του Στρατούλη και μετά είδα και τις επεξηγήσεις που έδωσε στον Εισαγγελάτο....

    Να τον πω μ....κα; Όχι θα τον πω χοντρομ....κα. Ούτε αυτός δεν κατάλαβε τι ήθελε να πει, τι είπε και τι μινέρβα σοφτ επάλειψε στο ψωμί των απέναντι.

    2-3 τέτοια ακόμα και πίσω στο 3%.


  13. #88
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    define: Καταστροφικά

    Δεν ειναι καταστροφικο η κατακορυφη αυξηση ελλειματος,ανεργιας,εξαθλιωσης,αυτοκτονιων,φτωχιας,αστεγων που προκληθηκαν λογω του μνημονιου αλλα θα ειναι καταστροφικα αυτα που ερχονται?

    θα βρεξει φωτια?
    Θα πεσει ο ουρανος στο κεφαλι μας?
    Θα κοβει βολτες στον Πειραια ο Κθουλου?
    Θα προσπαθήσω να μην απαντήσω στον ίδιο ειρωνικό τόνο. Αγνοώντας τη (λεκτική) πρόκληση δεν θα μπω σε αντιπαράθεση τέτοιου τύπου μια και όσες φορές έχω συμμετάσχει σε συζήτηση το κάνω προσπαθώντας να μιλήσω λογικά και χωρίς ακρότητες (δεν ξέρω αν το καταφέρνω). Επίσης δεν μου αρέσει να πουλάω αριστεροφροσύνη και μαγκιά καθήμενος στην καρέκλα με το λάπτοπ, ιδιαίτερα όταν πλέον είναι πολύ της μόδας (αυτή η πρόταση δεν αναφέρεται στον Revolution που παραθέτω μήνυμα, ελπίζω να μην το πάρεις προσωπικά φίλε).
    Πρώτον για να ξεκαθαρίζω την προσωπική μου θέση, θεωρώ ότι το μνημόνιο απέτυχε παταγωδώς καθώς έπνιξε την αγορά και στραγγάλισε κάθε (σχεδόν) υγιή επιχειρηματία, στέγνωσε την αγορά από ρευστό απότομα και από πάνω επέβαλε φόρους επί φόρων σε γονατισμένους απένταρους. Σαν να έχω εγώ μια καφετέρια, με τον καφέ 2,50 ευρώ, να βγάζω 1000 ευρώ το μήνα και επειδή δεν μου φτάνουν και θέλω 2000 το μήνα, να πιστεύω ότι αν βάλω τον καφέ 5,00 ευρώ θα βγάζω τα διπλάσια. Δεν λειτουργεί η οικονομία έτσι. Ξεκάθαρα πράγματα. Το μνημόνιο και απέτυχε και αν συνεχίσει έτσι δεν είναι εύκολη και σίγουρη η ανάκαμψη. Οκ? Εξηγήθηκα; Πάμε παρακάτω.
    Επειδή όμως δεν πιστεύω ότι το μνημόνιο λειτουργεί, σημαίνει ότι οτιδήποτε ακούω ενάντια στο μνημόνιο ή αντίθετο με αυτό σημαίνει αυτομάτως ότι είναι σωστό, εφαρμόσιμο και λογικό; Πάμε λοιπόν στο τι εννοώ καταστροφικό. Την τελευταία διετία η χώρα στέναξε από ύφεση και από έλλειψη ρευστού και επενδύσεων και γενικά δεν κινείται μύγα στην αγορά επειδή κόπηκαν μισθοί και συντάξεις δημοσίου λίγο πολύ 4-5δις ετησίως. Σε αυτό πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι ο δημόσιος υπάλληλος έστω και κομμένα (όχι ότι συμφωνώ να κόβονται) συνεχίζει να παίρνει έναν μισθό και άρα συνεχίζει περιορισμένα και φτωχά ίσως να καταναλώνει (να ρίχνει χρήμα στην αγορά δλδ). Εάν λοιπόν "παγώσουν τις πληρωμές" προς εργολάβους, προμηθευτές, νοσοκομεία, κατασκευές, αγρότες, επιχορηγήσεις ΠΔΕ κτλ. η λογική λέει ότι αυτά τα λαμόγια όπως είπε κάποιος θα απολύσουν κόσμο. Δεν θα τους πληρώνουν. Δεν θα πληρώνουν ΦΠΑ, φόρο. Οι απολυμένοι ή απλήρωτοι υπάλληλοί τους δεν θα έχουν να καταναλώσουν άρα θα εξαλείψεις την όποια εναπομείνασα ρευστότητα από την αγορά. Α! Και επειδή στα 90δις περιλαμβάνονται, εισπράξεις ΦΠΑ, φόρων, εισπράξεις και εισροές κάθε είδους από ΕΕ, πιστεύει κανείς ότι θα μείνει αυτό το ποσό έστω και στην ίδια τάξη μεγέθους; Δηλαδή θα είναι μια από τα ίδια μια τέτοια μέθοδος με το μνημόνιο απλά με άλλο στόχο και πολύ χειρότερο καθώς και τα ποσά είναι μεγαλύτερα από τα κοψίματα του μνημονίου και θα χτυπούσε την οικονομία σε ένα άσχημο σημείο (μετά από 2 χρόνια μνημονίου). Και αυτό μπορεί να είναι καταστροφικό. Κάνω κάποιο λάθος; Χάνω κάποια λεπτομέρεια; Μήπως μερικές 100δες χιλιάδες δεν δουλεύουν σε επιχειρήσεις που ζουν από το κράτος άμεσα ή έμμεσα;
    Επίσης κανείς δεν έχει απαντήσει ρεαλιστικά με ποιο τρόπο θα καλύψει η χρεοκοπημένη χώρα ανάγκες βασικές που έρχονται από έξω. Δεν είμαστε αυτάρκεις ούτε στα τρόφιμα (ας ρίξει κάποιος μια ματιά στο ισοζύγιο πληρωμών δεν μπαίνω στον κόπο να ψάξω νούμερα). Φάρμακα; Καύσιμα; Ενέργεια;
    Τη στιγμή που οι άχρηστοι να συμφωνήσω πολιτικοί μας, έχουν δώσει (όχι τα τελευταία 2-3 χρόνια, εδώ και πολύ περισσότερα χρόνια Imho) το μαχαίρι και το πεπόνι σε ξένους ηγέτες (Γερμανία, ΕΕ, ΔΝΤ, ΗΠΑ) θα ήθελα να ξέρω πέρα από παχιά λόγια (θα τους καταστρέψουμε κτλ.) πώς μπορούμε να τους "απειλήσουμε", πείσουμε ή αναγκάσουμε να αλλάξουν ριζικά τροπάριο και να μη συμμορφωθούμε με την πολιτική τους.
    Οι τράπεζες, το έχω αναφέρει ξανά νομίζω, μας αρέσει ή όχι, συμφωνούμε ή όχι, μας τη σπάει ή όχι, στο καπιταλιστικό σύστημα της αγοράς, όπως λειτουργεί και το ξέρουμε έχουν το ρόλο των αρτηριών στο κυκλοφορικό σύστημα. Είναι απαραίτητες για τη ροή του χρήματος. Οι μισθοί όλων μας σχεδόν, οι περισσότερες πληρωμές που γίνονται στη χώρα, προέρχονται έμμεσα ή άμεσα από πιστώσεις και δάνεια. Χωρίς κεφάλαια κίνησης, 9/10 επιχειρήσεις δεν μπορούν να κινηθούν. Επομένως το πνίξτε τις τράπεζες απλά θα σημάνει αδυναμία πληρωμών από όλους προς όλους. Ακόμα και μαγαζιά με 0 δάνεια, εξαρτώνται από δάνεια που πέρνουν οι πελάτες τους για να τους πληρώσουν. Ξέρω ότι σε πολλούς δεν αρέσει αλλά έτσι είναι η κατάσταση σήμερα. Αν εξαφανιζόντουσαν οι τράπεζες ως δια μαγείας αύριο, θα πάγωνε το σύμπαν.
    Αυτό λοιπόν που θα γούσταρα λοιπόν να ακούσω ως αντιμνημονιακή πρόταση είναι είτε να εξηγήσει απλά πραγματιστικά και ρεαλιστικά πώς θα αντιμετώπιζε το εχθρικό περιβάλλον που δεν εξαφανίζεται επειδή το θέλουμε, χωρίς ή δυνατόν η χώρα να γυρίσει 60 χρόνια πίσω.
    Επίσης θα σεβόμουν και θα προσπαθούσα να δω με άλλο μάτι μια ρεαλιστική προσέγγιση που θα μιλούσε ειλικρινά χωρίς στρογγυλέματα και "πασοκονεοδημοκράτικες" τακτικές του λεω τη μλκια και πετάω τη μπάλα στην εξέδρα όταν με ρωτάνε για το πάπλωμα. Δηλαδή τι εννοώ; Να μιλήσει ανοικτά και ξεκάθαρα για την έξοδο από ΕΕ, έξοδο από το ευρώ, μονομερή διαγραφή χρέους, αλλαγή οικονομικού συστήματος, αλλά και το πώς θα περάσουμε κόλαση με απίστευτο πισωγύρισμα, αλλά με στόχο κάποιο άλλο καθεστώς. Αλλά ρητορικές τύπου, λεφτά υπάρχουν, θα κρατήσουμε το ευρώ και την ευρωπαϊκή ένωση, ή δεν θα γίνει και τίποτα, κάπου μπάζουν. Διότι ακόμα και αν εδώ το δοκιμάσουμε, ο υπόλοιπος κόσμος έχει ακόμα καπιταλισμό και μάλλον δεν θα μας παίζουν άμα "τους γράψουμε".

    BTW: Δεν νομίζω ότι αφορά κανέναν, αλλά το αστείο είναι ότι τα τελευταία χρόνια 2007, 2009 και φέτος ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ και μάλιστα με ενοχές ότι ψηφίζω "αστικό κόμμα".

  14. #89
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από narsis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τράπεζες, το έχω αναφέρει ξανά νομίζω, μας αρέσει ή όχι, συμφωνούμε ή όχι, μας τη σπάει ή όχι, στο καπιταλιστικό σύστημα της αγοράς, όπως λειτουργεί και το ξέρουμε έχουν το ρόλο των αρτηριών στο κυκλοφορικό σύστημα. Είναι απαραίτητες για τη ροή του χρήματος. Οι μισθοί όλων μας σχεδόν, οι περισσότερες πληρωμές που γίνονται στη χώρα, προέρχονται έμμεσα ή άμεσα από πιστώσεις και δάνεια. Χωρίς κεφάλαια κίνησης, 9/10 επιχειρήσεις δεν μπορούν να κινηθούν. Επομένως το πνίξτε τις τράπεζες απλά θα σημάνει αδυναμία πληρωμών από όλους προς όλους. Ακόμα και μαγαζιά με 0 δάνεια, εξαρτώνται από δάνεια που πέρνουν οι πελάτες τους για να τους πληρώσουν. Ξέρω ότι σε πολλούς δεν αρέσει αλλά έτσι είναι η κατάσταση σήμερα. Αν εξαφανιζόντουσαν οι τράπεζες ως δια μαγείας αύριο, θα πάγωνε το σύμπαν.
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος για τον οποίο δεν μπορούν να υπάρξουν και κρατικές τράπεζες στις οποίες να πέφτει το βάρος των χρηματοδοτήσεων των επιχειρήσεων. Είναι απαράδεκτο οι ζημιές των ιδιωτικών τραπεζών να περνάνε στους φορολογούμενους. Με τα σημερινά δεδομένα, η επιχειρηματικότητα και η επιβίωση των ιδιωτικών τραπεζών είναι έννοιες ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ. Οι τράπεζες ΔΕΝ διευκολύνουν την ροή χρήματος στην αγορά. Αντίθετα, ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΝ το χρήμα από την αγορά.
    Akufukuzae hakwambii toka

  15. #90
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αρχικό μήνυμα από narsis
    .................
    Ακόμα και μαγαζιά με 0 δάνεια, εξαρτώνται από δάνεια που πέρνουν οι πελάτες τους για να τους πληρώσουν. Ξέρω ότι σε πολλούς δεν αρέσει αλλά έτσι είναι η κατάσταση σήμερα. Αν εξαφανιζόντουσαν οι τράπεζες ως δια μαγείας αύριο, θα πάγωνε το σύμπαν.
    ...................
    Εκτος βεβαιως, με την εξαιρεση των μαγαζιων που ανηκουν στις ιδιες τις τραπεζες, που εχουν στραγγαλισει με τον μονοπωλιακο τροπο την αγορα.

    Και τελικα κανεις πιστευω δεν θα διαφωνησει με το μηνυμα σου, αν και αφησες μια παραμετρο εκτος την οποια και δεν σχολιαζεις. Οτι το συστημα πασχει απο κυκλοφορικο. Οι "φλεβες" εχουν βουλωσει ή τροφοδοτουν λαθος σημεια και διαπλεκονται με αλλα κρισιμα οργανα του σωματος, με αποτελεσμα μια τεραστια στρελωση. Ας μιλησουμε λοιπον καλυτερα για το αν προφταινουμε το ..... μπαι πας.

Σελ. 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-08, 04:49
  2. "Mαργαριτάρια" - Για να έχουμε να γελάμε
    Από BeholderX στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 117
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-08, 15:29
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-07, 11:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας