Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 48
  1. #16
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ερωτών Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να το ανοίξω δηλ. και να αρχίσω να δοκιμάζω αν κάτι έχει λασκάρει, δεν το συνιστάς, ε;...
    Αν μπορείς ( εύκολο είναι ) , ανοιξέ το , βγάλε τον δίσκο ( συρταρωτά βγαίνει ) και ξαναβάλε τον μπας και τον δει ( αν έχει λασκάρει κάτι άλλο δε το βλέπω ) , το μήνυμα που σου εμφανίστηκε υπονοεί πρόβλημα σκληρού κατά 95 % των περιπτώσεων ( σου λέω με τις εκπτώσεις του Αυγούστου πάρε έναν σάκο του box ) ........................

  2. #17
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά, αποσυνδέομαι τώρα (θα μείνω λίγα λεπτά μόνο ακόμα), διότι πρέπει να φύγω σε λίγο, αλλά θα τα ξαναπούμε. Εσείς γράψτε ο,τι ιδέα σας έρθει και θα δω τι θα κάνω όταν ξανασυνδεθώ. Και πείτε μου, πέρα από την πλάκα, αν είναι πρακτικό να κάνω αυτό που λέω, δηλ. να το ανοίξω και να δοκιμάσω πρόχειρα (χωρίς γνώσεις) αν κάνει είναι λασκαρισμένο κτλ), μήπως και σταθώ τυχερός. Αλλιώς θα επικοινωνήσω με το Πλαίσιο να δω τι θα μου πουν για αρχή (αν και αυτοί, θα μου πουν φέρ' το και βλέπουμε)...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς ( εύκολο είναι ) , ανοιξέ το , βγάλε τον δίσκο ( συρταρωτά βγαίνει ) και ξαναβάλε τον μπας και τον δει ( αν έχει λασκάρει κάτι άλλο δε το βλέπω ) , το μήνυμα που σου εμφανίστηκε υπονοεί πρόβλημα σκληρού κατά 95 % των περιπτώσεων ( σου λέω με τις εκπτώσεις του Αυγούστου πάρε έναν σάκο του box ) ........................
    Ωραία, θα το δοκιμάσω. Θα φροντίσω να είμαι και συνδεδεμένος εδώ, ώστε να σας μεταφέρω ό,τι γίνεται σε πραγματικό χρόνο!

    Ναι, τον σακκο του μποξ, πρέπει να τον σκεφτώ σοβαρά. Το' χα σκεφτεί και παλαιότερα, αλλά δεν ξέρω που να τον βάλω! Μα αν είναι να κερδίσω χρήματα (από καταστροφές) και κόπο, έ, κάπου θα βρω!

    βασικα, τώρα που είσαι εδώ, να κανω μια γρηγορη προσπαθεια. Πώς θα καταλάβω πού πρέπει να ανοίξω; Εχει διαφορα σημεία...

    Και κατι ακομα: δοκιμαζω να τον ανοιξω με ανοιχτο τον υπολογιστή η να το αποσυνδέσω και να σβήσει απο έλλειψη ρευματος πρώτα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 15-05-12 στις 19:21. Αιτία: Εντός χρονικού ορίου επεξεργασίας.
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  3. #18
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    σε πρώτη φάση μην ανοίγεις τίποτα ,βάλε μέσα το cd των windows(που δεν μας είπες ακόμα ποια έχεις) και δες αν φαίνεται ο δίσκος σου σαν συσκευή,αν έχεις xp και δεν έχεις το δικό του cd θα χρειαστείς ένα που έχει και sata driver(φαντάζομαι έχει νέο laptop οπότε sata δίσκο)
    αν φαίνεται μπορείς να κάνεις απλά fixmbr/fixboot,ψάξε στο google για αυτούς τους όρους μαζί με το λειτουργικό που έχεις...

  4. #19
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoMoreDos Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε πρώτη φάση μην ανοίγεις τίποτα ,βάλε μέσα το cd των windows(που δεν μας είπες ακόμα ποια έχεις) και δες αν φαίνεται ο δίσκος σου σαν συσκευή,αν έχεις xp και δεν έχεις το δικό του cd θα χρειαστείς ένα που έχει και sata driver(φαντάζομαι έχει νέο laptop οπότε sata δίσκο)
    αν φαίνεται μπορείς να κάνεις απλά fixmbr/fixboot,ψάξε στο google για αυτούς τους όρους μαζί με το λειτουργικό που έχεις...
    vista έχω (που ανάθεμα την ώρα που τα πήρα!). Το έχω γράψει, βρε, από το πρώτο μήνυμα κιόλας!
    Δυστυχώς δεν θυμάμαι αν και πού έχω κάποιο cd.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς ( εύκολο είναι ) , ανοιξέ το , βγάλε τον δίσκο ( συρταρωτά βγαίνει ) και ξαναβάλε τον μπας και τον δει ( αν έχει λασκάρει κάτι άλλο δε το βλέπω ) , το μήνυμα που σου εμφανίστηκε υπονοεί πρόβλημα σκληρού κατά 95 % των περιπτώσεων
    Έβγαλα όλες τις βίδες, αλλά για κάποιον λόγο δεν ανοίγει... Δεν θέλω και να τον ζορίσω μη τον αποτελειώσω! Έστειλα και σε έναν φίλο μου, που ξέρει από αυτά, μήνυμα μήπως βοηθήσει. Θα δω αν θα το πάρει εγκαίρως. Άλλιώς αύριο βλέπω να πηγαίνω βόλτα στο Πλαίσιο. Στο κάτω-κάτω της γραφής, δικός τους υπολογιστής είναι, κάτι καλύτερο θα πρέπει να μου κάνουν από πλευράς τιμής, έτσι δεν είναι;.... Και στην τελική, αυτοί μου φόρτωσαν τα vista παρ' ότι εγώ τους έλεγα ότι θέλω χπ (χωρίς καν να ξέρω τότε τι προβλήματα θα μου βγάλουν επί τόσα χρόνια! διότι αν ήξερα, θα παράταγα τον υπολογιστή εκεί!!! )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 16-05-12 στις 11:28. Αιτία: Εντός χρονικού ορίου επεξεργασίας.
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  5. #20
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ερωτών , πάρε τηλέφωνο στο Πλαίσιο για να δεις αν έχουν το service manual , ύστερα ψάξε το φορητό για τυχόν κωδικούς , λογικά θα υπάρχουν κάπου , θα λέει clevo και έναν κωδικό , σαν τους παρακάτω π.χ

    P170EM
    P180HM
    W270HNQ
    W170ER
    W270ELQ
    W270ENQ
    A9105
    W270HSQ
    W270EUQ
    P170HM3
    P170HM
    W270HPQ
    W170HN
    W270BUQ

    εκτός αν το προσπαθήσεις μόνος σου , εδώ υπάρχει ένα service manual άλλου μοντέλου

    https://rapidshare.com/#!download|35...p|6122|R~0|0|0

    το οποίο μάλλον μπορεί να σε βοηθήσει ( βλέπε κεφάλαιο 6.1 και κάτω ) , πάρε 5 - 6 μπολάκια για να βάλεις τις βίδες ( μην τις μπερδέψεις όμως ) , εγώ πάντως θα σου έλεγα να περιμένεις αύριο να δεις τι θα σου πουν από το Πλαίσιο .................

  6. #21
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @ eagle13

    Ωραία. Θα περιμένω έως αύριο, με μια ενδιάμεση δοκιμαστική πράξη, που μου την συμβούλευσε και ο κολλητός μου: Θα αφήσω τον υπολογιστή να αδειάσει από μπαταρία, ώστε να κλείσει. Και αφού τον ξαναφορτίσω, θα ξαναδοκιμάσω να τον ανοίξω, ώστε να δω τότε σε τι κατάσταση θα είναι. Οπότε αναλόγως πράττω. Οποιαδήποτε εξέλιξη υπάρξει (ελπίζω θετική), θα σας ενημερώσω εδώ!

    Υ. Γ. Τις βίδες τις έχω στο τραπέζι, στην ίδια διάταξη όπως ήταν πριν τις βγάλω...
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  7. #22
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ερωτών Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ eagle13

    Ωραία. Θα περιμένω έως αύριο, με μια ενδιάμεση δοκιμαστική πράξη, που μου την συμβούλευσε και ο κολλητός μου: Θα αφήσω τον υπολογιστή να αδειάσει από μπαταρία, ώστε να κλείσει. Και αφού τον ξαναφορτίσω, θα ξαναδοκιμάσω να τον ανοίξω, ώστε να δω τότε σε τι κατάσταση θα είναι. Οπότε αναλόγως πράττω. Οποιαδήποτε εξέλιξη υπάρξει (ελπίζω θετική), θα σας ενημερώσω εδώ!
    Δυστυχώς τζίφος! Ξανά βρισκόμαστε στα ίδια. Με ξαναπήγε στην αρχική οθόνη (με τα f1 κτλ που έλεγα). Οπότε, επ' ευκαιρία, τα αντιγράφω εδώ, μήπως και κάποιος καταλάβει κάτι περισσότερο και τυχόν βρούμε καμμιά καλή λύση, προτού πάρω τηλ. στο Πλαίσιο:

    << American Megatrends

    www.ami.com

    Speed: 800MHz

    Press F2 to run Setup
    Press F11 for BBS POPUP
    The MCH is operating with DDR2533/CL4 in Single-Channel Mode Initializing USB cotrollers... Done.
    1024MB OK

    Auto-Detecting Pri MSTER... IDE Hard Disk
    Auto-Detecting Sec Slave... ATAPI CDROM
    Pri Master: WDC WD1200BEVS-00LATO 01.06M01
    ------------Ultra DMA Mode-5, S.M.A.R.T. Capable and Status BAD
    Sec Slave: TSSTcorpCD/DVDW TS-L632D TI03
    ------------Ultra DMA Mode-2
    Auto-detecting USB Mass Storage Devices..
    00 USB mass storage devices found and configured.

    Pri Master Hard Disk: S.M.A.R.T. Status BAD, Backup and Replace
    Press F1 to resume
    >>

    Βγάζει κανείς άκρη;
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  8. #23
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι.
    o σκληρός σου.

    Δοκίμασε να τον βάλεις ως δεύτερο σε κάποιον desktop, μήπως και μπορέσεις να γλυτώσεις μέρος των δεδομένων.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  9. #24
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι.
    o σκληρός σου.

    Δοκίμασε να τον βάλεις ως δεύτερο σε κάποιον desktop, μήπως και μπορέσεις να γλυτώσεις μέρος των δεδομένων.
    Ελπίδα αναστάσεως...;

    Αυτό που λες να δοκιμάσω, προφανώς αφού πάω στο Πλαίσιο και μου τον βγάλουν έξω (τον σκληρό!), σωστά;
    Μα, αν πάω στο Πλαίσιο, δεν θα πρέπει να τους πω να μου σώσουν εκείνοι όσα αρχεία μπορούν, διότι μετά θα είναι αργά; Ή θα μπορώ να δοκιμάσω μόνος μου (αφού μου τον δώσουν) και ύστερα, αν δεν βρω αυτά που θέλω, να απευθυνθώ ξανά σ' εκείνους;
    [Άσε που δεν ξέρω πώς το κάνω αυτό που λες, αλλά τέλος πάντων, θα ζητήσω οδηγίες από εσάς! ]
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  10. #25
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δύσκολο να αναστηθεί. Το πολύ πολύ να σώσεις κάποιο μέρος των δεδομένων όπως είπα και πριν.

    Ο δίσκος βγαίνει εύκολα από το laptop. Συνήθως στην αριστερή μεριά έχει "καπάκι" το οποίο βγαίνει, αφού ξεβιδώσεις 2 βίδες, και τραβάς το "συρταράκι" του δίσκου έξω. Τον ξεβιδώνεις και από το "συρταράκι" και τον βάζεις σαν δεύτερο δίσκο σε κάποιον desktop. Από εκεί και μετά και με τη χρήση κάποιων προγραμμάτων μπορείς να πάρεις τα δεδομένα που σε ενδιαφέρουν. Βασική προϋπόθεση για να σώσεις όσο το δυνατόν περισσότερα είναι να σταματήσεις να κάνεις χρήση του laptop.

    Για περισσότερες λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά στο "Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό".
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  11. #26
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασική προϋπόθεση για να σώσεις όσο το δυνατόν περισσότερα είναι να σταματήσεις να κάνεις χρήση του laptop.

    Τι εννοείς όταν λες: <<Βασική προϋπόθεση για να σώσεις όσο το δυνατόν περισσότερα είναι να σταματήσεις να κάνεις χρήση του laptop.>>; Δηλαδή όσο είναι ανοιχτός (και βλέπω στην οθόνη το μήνυμα που μου βγάζει και που σας παρέθεσα), χάνω δεδομένα;;;


    edit: μόλις αυτήν την στιγμή, διαβάζοντας το μήνυμά σου, πάτησα το κουμπί του κλεισίματός του, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Ελπίζω να έκανα καλά και όχι βλακεία!
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  12. #27
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ερωτών Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή όσο είναι ανοιχτός (και βλέπω το μήνυμα που σας παρέθεσα, χάνω δεδεομένα;;;
    Όχι, ο seit εννοεί να μήν γράψεις τίποτα στον δίσκο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  13. #28
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, ο seit εννοεί να μήν γράψεις τίποτα στον δίσκο.
    Υπάρχει και το pagefile που αν δεν είναι σταθερού μεγέθους γράφει συνέχεια. Υπάρχουν και τα προσωρινά αρχεία (π.χ. cache του browser). Να το σβήσει πρέπει!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  14. #29
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, ο seit εννοεί να μήν γράψεις τίποτα στον δίσκο.
    Α!... Μα και να' θελα, εφ' όσον είναι κατεστραμμένος, δεν μπορώ! Σωστά;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και το pagefile που αν δεν είναι σταθερού μεγέθους γράφει συνέχεια. Υπάρχουν και τα προσωρινά αρχεία (π.χ. cache του browser). Να το σβήσει πρέπει!
    Όταν διαβάζω πράγματα, τα οποία καταλαβαίνω ότι με αφορούν (δηλ. αφορούν το πρόβλημά μου) αλλά δεν καταλαβαίνω γρι από το τι λένε, ανησυχώ και στεναχωριέμαι!...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 17-05-12 στις 19:07. Αιτία: Εντός χρονικού ορίου επεξεργασίας.
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  15. #30
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ερωτών Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν διαβάζω πράγματα, τα οποία καταλαβαίνω ότι με αφορούν (δηλ. αφορούν το πρόβλημά μου) αλλά δεν καταλαβαίνω γρι από το τι λένε, ανησυχώ και στεναχωριέμαι!...
    Το νόημα είναι ότι ακόμη κι εσύ να μην σώζεις κάτι, δηλαδή να μην γράφεις στον σκληρό, τα Windows οπως και άλλες εφαρμογές το κάνουν αυτόματα. Και στην κατάσταση που είναι ο δίσκος σου καλό είναι να το αποφύγεις αν θες να σώσεις δεδομένα.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με First Boot Device.
    Από dia1995 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-11, 15:09
  2. BIOS βρισκει λιγοτερη RAM σε reboot(ΟΚ σε cold boot)
    Από Greator στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-10, 23:55
  3. [Baudtec] reboot σε baudtec modem,βοηθεια!!
    Από fgv στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-09, 11:36
  4. Τέρμα στο Dual-Boot. Ευκολία Selectable Boot Device κατα το POST της μητρικης.
    Από Patentman στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-09, 22:09
  5. Reboot για να μπω - βοήθεια
    Από pavlos_o στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-04, 01:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας