Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    Cape Town South Africa
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Sonic Wireless
    SNR / Attn
    25,0(dB) / (dB)
    Question
    Μετά από πολύ καιρό ξαναγράφω στο φόρουμ ( λόγο δουλειάς ).

    Μπορεί η ερώτηση μου να φάνει λίγο άσχετη αλλά ειλικρινά έχω απελπιστεί την τελευταία εβδομάδα.
    το πρόβλημα μου είναι το εξής, έχω δυο κτίρια με δυο τηλεφωνικά κέντρα τα οποία αυτήν την στιγμή ενώνουμε με μια υπηρεσία lan to lan μέσω LMDS Access.
    Έχω επίσης στην κατοχή μου δυο Cisco 2610 Routers με Ε1 Wic’s + Ethernet + Serial Interfaces.
    Data (LAN) περνά από το ένα κτίριο στο άλλο με Laser Link στα 100mbps. Οι routers του provider για το lan to lan έχουν επίσης Ε1 κάρτες πάνω. ( και αυτοί είναι 2600 )
    Και η ερώτηση μου: επειδή είμαι άσχετος με θέματα voice routing, τι είδος configuration θα χρειαστώ για να ενώσω τα δυο κέντρα; Τι IOS θα πρέπει οι 2600 να έχουν πάνω; Από θέμα μνήμης κτλ τι θα χρειαστώ;
    Δεν ζητώ να μου κάνει κάνεις ένα copy paste το configuration του, απλά μια βοήθεια προς την σωστή κατεύθυνση θέλω

    Σας Ευχαριστώ

    Δέν φοβάμαι την τρομοκρατία - έχω περάσει χειρότερα - ήμουν παντρεμένος!

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    βασικά μπερδεύτηκα λίγο.
    αφου έχεις laser link τι το θες το lan to lan με lmds από τον provider?
    τα κέντρα έχουν ethernet πόρτες και μιλάνε IP μεταξύ τους?

    γενικά οι 2610 δεν είναι και ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή την εποχή.

    τελος πάντων, επειδή φαντάζομαι ότι αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να καταργήσεις το LMDS και να χρησιμοποιήσεις μόνο το laser link (που είναι τσάμπα σαν λειτουργικά έξοδα), πρέπει να διασαφηνήσεις και το πως μιλάνε τα κέντρα μεταξύ τους. φαντάζομαι ότι εχουν Ε1 interfaces που μιλάνε ή QSIG ή καποιο proprietary trunk πρωτόκολλο.

    Μέσα στις επιλογές που έχεις είναι:
    α) να περάσεις αυτή την κίνηση με voip (δεν έχεις κανένα προφανή λόγω αφού bandwidth έχεις διαθέσιμο), οπότε θα πρέπει να βάλεις ένα router από κάθε μεριά με πχ. μία κάρτα του τύπου NM-HDV + vwic-mft-e1 ή τέλος πάντων ότι κυκλοφορεί από τη cisco, + configuration + ελπίζεις ότι τα κέντρα δεν τρέχουν κάτι proprietary + αν τρέχουν standard trunk δεν θα υπάρχουν compatibility προβλήματα cisco-pbx και να βάλεις και qos στα δύο άκρα, αλλά σου δίνει την ευελιξία να ενώσεις αυτούς τους router και με κάποια άλλη IP μέθοδο και να έχεις redundancy

    α.1) πέρνεις δύο κουτιά που κάνουν convert Ε1 trunk σε VoIP από κάποιον άλλο


    β) βάζεις laser "modems" που να έχουν και πόρτες Ε1

    γ) πέρνεις από τη cisco της ΝΜ circuit emulation over IP ή πχ από τη RAD τα αντίστοιχα κουτιά και βάζεις και qos στα δύο άκρα. αυτά τα προϊόντα θα τα δείς και σαν TDMoverIP, pseudowire

    δ) γυρνάς το laser σε ATM STM-1 βάζεις 2 IAD που κάνουν τα παραπάνω πάνω από ATM αλλά χειρίζονται και το QOS

    ε) κανεις κάποιο συνδιασμό..


    για το QoS σε ethernet μάλλον είναι καλή περίπτωση να βάλεις 1 switch από κάθε μεριά, σηκώνεις trunk και δίνεις 1 vlan για την data κίνηση και περιορίζεις το bandwidth σε αυτό το vlan πχ στα 90Mbps και 1 vlan για το voice traffic.

    Και φυσικά ελπίζεις ότι δεν θα ρίξει κανένα τρελό χιόνι ή ομίχλη ή τα παίξει κανένα laser ή τροφοδοσία αυτού ή εμφανιστεί κάτι ανάμεσα (πχ ενα νέο κτίριο ή ένας στατικο σμήνος περιστεριών ) και σου πέσει το laser link και ο κόσμος δεν θα έχει τηλέφωνα

    προσωπικά μάλλον θα προτιμούσα τη λύση β.

    και καλή τύχη!

  3. #3
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να "αντιγράψεις" το configuration των routers του provider στους δικούς σου routers, αντικαθιστώντας το LMDS του provider με το δικό σου link...

  4. #4
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    Cape Town South Africa
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Sonic Wireless
    SNR / Attn
    25,0(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karavagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να "αντιγράψεις" το configuration των routers του provider στους δικούς σου routers, αντικαθιστώντας το LMDS του provider με το δικό σου link...
    κατι τετοιο θελω να κανω....


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lacacitos Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικά μπερδεύτηκα λίγο.
    αφου έχεις laser link τι το θες το lan to lan με lmds από τον provider?
    τα κέντρα έχουν ethernet πόρτες και μιλάνε IP μεταξύ τους?
    οχι δεν εχουν δυστηχως, εαν ειχαν θα ηταν πολυ ευκολο να το κανω, μονο Ε1 interface εχουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lacacitos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γενικά οι 2610 δεν είναι και ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή την εποχή.
    το γνωριζω αυτο, αλλα λεω να κανω δουλεια με αυτα που εχω, μην μπαινουμε σε αλλα εξοδα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lacacitos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελος πάντων, επειδή φαντάζομαι ότι αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να καταργήσεις το LMDS και να χρησιμοποιήσεις μόνο το laser link (που είναι τσάμπα σαν λειτουργικά έξοδα), πρέπει να διασαφηνήσεις και το πως μιλάνε τα κέντρα μεταξύ τους. φαντάζομαι ότι εχουν Ε1 interfaces που μιλάνε ή QSIG ή καποιο proprietary trunk πρωτόκολλο.
    μιλησα με τους κεντραδες και μου ειπαν οτι εχουν Ε1 πρωτοκολλο και παιζει ανετα με τους 2600 που εχω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lacacitos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσα στις επιλογές που έχεις είναι:
    α) να περάσεις αυτή την κίνηση με voip (δεν έχεις κανένα προφανή λόγω αφού bandwidth έχεις διαθέσιμο), οπότε θα πρέπει να βάλεις ένα router από κάθε μεριά με πχ. μία κάρτα του τύπου NM-HDV + vwic-mft-e1 ή τέλος πάντων ότι κυκλοφορεί από τη cisco, + configuration + ελπίζεις ότι τα κέντρα δεν τρέχουν κάτι proprietary + αν τρέχουν standard trunk δεν θα υπάρχουν compatibility προβλήματα cisco-pbx και να βάλεις και qos στα δύο άκρα, αλλά σου δίνει την ευελιξία να ενώσεις αυτούς τους router και με κάποια άλλη IP μέθοδο και να έχεις redundancy

    α.1) πέρνεις δύο κουτιά που κάνουν convert Ε1 trunk σε VoIP από κάποιον άλλο


    β) βάζεις laser "modems" που να έχουν και πόρτες Ε1

    γ) πέρνεις από τη cisco της ΝΜ circuit emulation over IP ή πχ από τη RAD τα αντίστοιχα κουτιά και βάζεις και qos στα δύο άκρα. αυτά τα προϊόντα θα τα δείς και σαν TDMoverIP, pseudowire

    δ) γυρνάς το laser σε ATM STM-1 βάζεις 2 IAD που κάνουν τα παραπάνω πάνω από ATM αλλά χειρίζονται και το QOS

    ε) κανεις κάποιο συνδιασμό..


    για το QoS σε ethernet μάλλον είναι καλή περίπτωση να βάλεις 1 switch από κάθε μεριά, σηκώνεις trunk και δίνεις 1 vlan για την data κίνηση και περιορίζεις το bandwidth σε αυτό το vlan πχ στα 90Mbps και 1 vlan για το voice traffic.

    Και φυσικά ελπίζεις ότι δεν θα ρίξει κανένα τρελό χιόνι ή ομίχλη ή τα παίξει κανένα laser ή τροφοδοσία αυτού ή εμφανιστεί κάτι ανάμεσα (πχ ενα νέο κτίριο ή ένας στατικο σμήνος περιστεριών ) και σου πέσει το laser link και ο κόσμος δεν θα έχει τηλέφωνα

    προσωπικά μάλλον θα προτιμούσα τη λύση β.

    και καλή τύχη!
    ευχαριστω για την ευχη και εγω προς την λυση β παω μαλλον, θα δειξει μετα απο λιγο ψαξιμο.

    Δέν φοβάμαι την τρομοκρατία - έχω περάσει χειρότερα - ήμουν παντρεμένος!

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το πρόβλημα με τον 2610 είναι οτι δεν πέρνει κάρτες πχ circuit emulation over ip, και μπορεί το κόστος για να τον αναβαθμίσεις να σου έρθει στα ίδια με το να πάρεις άλλο

    Οι κεντράδες γενικά δύσκολα ανεβαίνουν πάνω από το OSI Layer 1. Το Ε1 απλά σου λέει οτι ειναι 2Mbps. Στο router με τις κάρτες που μάλλον έχεις το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τερματίσεις IP/frame relay κίνηση από ένα E1 κύκλωμα, άντε να κάνεις και κανένα drop & insert.
    Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να κουβαλήσεις το Ε1 που δίνει/παίρνει το κέντρο διάφανα πάνω από IP. Κοινώς circuit emulation.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    ...Once more into the breach my dear friends...
    Μηνύματα
    1.204
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N
    ΓΙΑΤΙ μα ΓΙΑΤΙ να κάνει TDM(Ciruit emulation);;;;!!!!Απλά ΑΝ έχει slot o 2610 βάζει μία NM-HDV-1E1-30 και συνδέει κατευθείαν επάνω το PBX.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    Cape Town South Africa
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Sonic Wireless
    SNR / Attn
    25,0(dB) / (dB)
    οι καρτες που εχουν πανω οι δικοι μου 2600 γραφουν VWIC 1MFT-E1.

    την ιδια καρτα Ε1 εχουν και οι 2600 του provider

    Δέν φοβάμαι την τρομοκρατία - έχω περάσει χειρότερα - ήμουν παντρεμένος!

  8. #8
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cprotopapas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΙΑΤΙ μα ΓΙΑΤΙ να κάνει TDM(Ciruit emulation);;;;!!!!Απλά ΑΝ έχει slot o 2610 βάζει μία NM-HDV-1E1-30 και συνδέει κατευθείαν επάνω το PBX.
    disclaimer: φαντάζομαι ότι μιλάμε για 2610 και όχι 2610XM

    γιατί αν δεν ξέρεις τι signalling τρέχει το κέντρο σε αυτή την Ε1, τι θα σετάρεις στο router? αν τρέχει πχ QSIG θα είναι αρκετά συμβατά τα implementations pbx / cisco για να δουλεύουν όλες οι υπηρεσίες που προσφέρει το κέντρο (callerid, transfer, callback κλπ)? αν δεν τρέχει qsig και έχει ενα proprietary πρωτόκολλο? Μήπως πρέπει να έχει network-side signalling? Τι codec θα βάλει? Περνάνε τα fax χωρίς πρόβλημα? Τα modem? Τα DTMF? Το ότι ο 2610 έχει μια 10mbps half duplex θα δημιουργήσει πρόβλημα? ποιο IOS είναι stable?

    βασικά είναι πάρα πολλές οι επιλογές που υπάρχουν, και αν δεις παραπάνω το σενάριο nm-hdv το έχω αναφέρει σαν ένα από τα options.
    σε αυτή την περίπτωση από την άλλη πρέπει ο router να έχει την αντίστοιχη μνήμη/flash για να υποστηρίξει τα features που θές. πχ. αν θέλεις τα latest image, είναι πολύ πιθανό να πρέπει να γεμίσεις το 2610 με flash/ram. Σε αυτή την περίπτωση, πιθανόν να πρέπει να πάρεις και το bootrom που υποστηρίζει τη maximum ram/flash για τη συγκεκριμένη πλατφόρμα.

    Αν πρέπει να ψωνίσει όλα αυτά, γιατί να μην πάρει εναν πχ. 2801 με pvdm που είναι σαφώς πιο γρήγορος, δεν είναι EoS κλπ κλπ?

    και αφού τελικά όλα σε κόστος καταλήγουν (και στο operation cost), γιατί να μην πάρει ένα ζευγάρι IPmux-11 από τη rad που υποψιάζομαι ότι θα έχει τo μισό κόστος από την NM-HDV?

Παρόμοια Θέματα

  1. SOS! Βοήθεια για την ati sapphire HD 2600 Pro σε ubuntu
    Από qwertyuiop στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-08, 13:22
  2. Βοήθεια με update σε κάρτα γραφικών ATI (Sapphire hd 2600 pro)
    Από ESP1982 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-08, 14:09
  3. Βοήθεια - WRT54G routing table ρύθμιση
    Από lacbil στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-06, 10:12
  4. Βοήθεια για routing σε SOHO 97
    Από pexlibanis στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-05, 11:34
  5. SEMPRON 2600+ ή ATHLON XP 2600+
    Από aguila21 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-04, 15:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας