Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όταν νεκρώσει κάποιος δίσκος (δε μου έχει συμβεί ποτέ) προφανώς η αντικατάσταση μέσα στην εγγύηση είναι δεδομένη, αλλά όταν μιλάμε για άλλου τύπου προβλήματα; Δύο σκληρούς με bad sectors έχω πάει στο πλαίσιο και μου τους άλλαξαν, αλλά τη δεύτερη φορά που ρώτησα κάποια πράγματα μου είπε ότι κανονικά δε θα έπρεπε να αλλαχθεί αλλά επειδή είναι εγγύηση του καταστήματος, μου το αλλάζουν. Γενικά τι ισχύει επίσημα, bad sectors=αλλαγή, weak sectors=αλλαγή; remmaped sectors=;
    Τα bad sectors είναι από ότι ξέρω μόνιμου τύπου βλάβη που δεν μπόρεσε να καλυφθεί από τα έξτρα sectors που κρατάει για περίπτωση βλαβών ο κάθε σκληρός. Άρα η μονιμότητα δικαιολογεί την αντικατάσταση;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν νεκρώσει κάποιος δίσκος (δε μου έχει συμβεί ποτέ) προφανώς η αντικατάσταση μέσα στην εγγύηση είναι δεδομένη, αλλά όταν μιλάμε για άλλου τύπου προβλήματα; Δύο σκληρούς με bad sectors έχω πάει στο πλαίσιο και μου τους άλλαξαν, αλλά τη δεύτερη φορά που ρώτησα κάποια πράγματα μου είπε ότι κανονικά δε θα έπρεπε να αλλαχθεί αλλά επειδή είναι εγγύηση του καταστήματος, μου το αλλάζουν. Γενικά τι ισχύει επίσημα, bad sectors=αλλαγή, weak sectors=αλλαγή; remmaped sectors=;
    Τα bad sectors είναι από ότι ξέρω μόνιμου τύπου βλάβη που δεν μπόρεσε να καλυφθεί από τα έξτρα sectors που κρατάει για περίπτωση βλαβών ο κάθε σκληρός. Άρα η μονιμότητα δικαιολογεί την αντικατάσταση;
    Αντικατάσταση δικαιούσαι αν το πρόβλημα εμφανιστεί εντός 6μήνου από την ημερομηνία αγοράς. Αυτό όμως σπάνια τηρείται (αναφέρομαι γενικά και όχι σε σκληρούς δίσκους).
    Στην περίπτωση των σκληρών πολύ σπάνια δεν γίνεται αντικατάσταση, ποτέ όμως δεν ξέρεις αν ο δίσκος που παίρνεις είναι πραγματκά καινούργιος ή refurbished (π.χ. με αλλαγή του controller του).
    Για τα sectors:
    Bad sectors= Αλλαγή
    Weak sectors= Περιμένεις να γίνουν bad/remapped
    Remapped= Τίποτε, έχουν καλυφθεί από τους έξτρα sectors
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά 2 σκληρών δίσκων
    Από atlandis στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 16:06
  2. Αγορα σκληρων δισκων
    Από mgkillme στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-09, 14:08
  3. συνδεση σκληρων δισκων
    Από zikosdog στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-08, 04:30
  4. Ψυξη σκληρων δισκων
    Από steli0s στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-06, 18:40
  5. Θερμοκρασια Σκληρων Δισκων
    Από nicgian στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-05, 21:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας