Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το ξεριζωμα των αμπελιων.
    Ξερω πολλους που βαζουν δικο τους αμπελι και βγαζουν το δικο τους κρασι.
    Παρανομο κι αυτο?
    Με ποια λογικη?

    Δειτε εδω
    http://www.netnewsgr.gr/2012/05/blog-post_3007.html

    Μετα αντε να με πεισεις οτι δεν εφαρμοζονται οσα λενε οι συνομωσιολογοι...

    Εγω βλεπω προσπαθεια να εξαφανιστει ο μικροκαλλιεργητης, με οτι αυτο σημαινει, ας το σκεφτει ο καθενας.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    http://www.kastoria.gr/index.php?opt...814&Itemid=689

    Αν το θέλεις για εσένα δεν υπάρχει θέμα, αν το θέλεις για να πουλήσεις, ας είναι καλά τα κλειστά επαγγέλματα

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστω για τη διευκρινηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Μας κυβερνουν ελεεινοι δεκαετιες τωρα. Δεν θελω να κουραζω με μακρυγοριες θα σας πω μονον το εξης..
    Εχω αμπελι 7 στρεμματα, καζανι παραγωγου υπαρχει απ το 1936 (αλλιως δεν θα διατηρουσα κανενα αμπελι!).
    Πριν 2 χρονια υπηρχε επιδοτηση να το βγαλεις, εγω προτιμησα την επιδοτηση της επομενης χρονιας (περσι) για αναμπελωση. Ετρεχα 2 μηνες για χαρτια, μισησα ολους μα ολους (καλους κ κακους, μονο κακοι υπαρχουν διοτι ας εκαναν κατι με τ συνδικαλιστες τους κ οχι να το βουλωνουν κ οι καλοι. Ολοι στο τσουβαλι λοιπον) τ δημοσιους υπαλληλους γιατι εγω εχασα ΠΑΡΑ πολλα μεροκαματα (ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ξερετε τ σημαινει?) μαζεψα ενα σωρο χαρτομανι αχρηστο, μεχρι και αποδοχη κληρονομιας ενος μεριδιου τ πατερα μ ου απ τ μανα του απαιτησε τ υπουργειο γεωργιας (ο μπαμπας μας εγραψε σπιτια στ παιδια κ ως μοναχογιος αυτο τ χαρτι δε χρειαστηκε πουθενα!) για τ οποια αποδοχη πληρωσα 1050 ευρω σε συμβολαιογραφο (το παρακρατος που ζει απ το κρατος, μια υπουλη προεκταση του συστηματος, οπως τ φροντιστηρια πχ) και στο τελος τι μου ειπαν? Δεν δικαιουμαι επιδοτηση γιατι τα προηγουμενα 2 χρονια δεν ειχα τιμολογια οτι τα σταφυλια τα πουλησα σε εμπορα! Ρε παιδια λεω εσεις μου δινατε αδειες να βγαζω τσιπουρο σαν παραγωγος, το ξερετε, τι κολπο ειναι αυτο τωρα? Γιατι τρεχω 2 μηνες και μου τ λετε τωρα?? Τωρα βγηκε η αποφαση αυτη μου ειπανε.. Ολα τα επαγγελματα υποτιθεται ανοιγουν αυτο γιατι κλεινει! Αγυρτες προδοτες! Το τσιπουρο ηταν ανεκαθεν των παραγωγων, των αγροτων, οι ποτοποιοι εμφιαλωναν το ουζο. Εμ ελα που τ τελευταια δεκαετια τ τσιπουρο ανεβηκε στ προτιμησεις τ κοσμου. Ουτε καν περιληψη δεν ειναι οσα εγραψα, τιποτα μηδεν ειναι αυτα που διαβαζετε.
    Ξεπουλησαν τις ποσοστοσεις! Τ αμπελιου, της ζαχαρης κ οτι αλλο μπορουσαν! Πολεμος στ παραγωγη με καθε τροπο! Χαριζαν επιδοτησεις στ αγροτες να τ βουλωνουν και πουλουσαν Ελληνικα δικαιωματα!
    Καμια επιδοτηση δεν εχω παρει ποτε. Τα επτα στρεμματα αμπελι ομως ειναι δικο μου!!! Κανεις με κανεναν νομιμο τροπο δεν μπορει να το αναιρεσει αυτο. Δεν ειναι η αδεια μου μεσα σε αυτα που (νομικα καλως πλεον απαιτει η ΕΕ να ξηλωθουν) επιδοτηθηκαν για ξηλωμα και μετα οι ραδιουργοι πολιτικοι μας εδωσαν κρυφα αδειες να ξανα μπουν. Δε φτασαμε τυχαια εδω παιδια. Και κυριως δεν τα φαγαμε ολοι μαζι με τ Παγκαλο.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πήρε η εγχώρια κλεπτοκρατία γραμμή από την ξενοκρατία να μας κάνουν όλους ξεφτιλισμένα γκαρσόνια και καμαριέρες για τους βορειοευρωπαίους 'συνταξιούχους' που θέλουν ήλιο στα γεράματα. Γραφικούς "Ζορμπάδες" με τους οποίους θα γελάνε πίσω από την πλάτη τους, αντί για αξιοπρεπείς και δυνατούς Έλληνες. Χώρα "υπηρεσιών", τη χώρα με το πιο ευλογημένο κλίμα και τα πιο περιζήτητα προϊόντα στον πλανήτη.

    Στο δρόμο για την εδραίωσή της, η κλεπτοκρατία έβαλε άναρχα τις στρατιές των καβατζωμένων δημοσίων υπαλλήλων, που το τελευταίο που τους ενδιαφέρει είναι η λειτουργικότητα του όποιου τομέα ανήκουν (διαμαρτυρήθηκε ποτέ κανείς τους για τη δυσλειτουργικότητα του δημοσίου; Μόνο για τα φράγκα.). Πως θα πληρώνονταν όλοι αυτοί αν αντί για 50 διαφορετικά χαρτιά και μήνες-χρόνια καθυστέρησης, η ανάγκη σου πραγματοποιούνταν μέσα σε έναν υπολογιστή από έναν ικανό χειριστή και ένα κατάλληλο πρόγραμμα; Αυτό είναι όλο. Η αντιφατική συχνά πολυνομία, ακόμα ένα προϊόν της παράνοιας του κομματοβολεψιμέικου χαώδους δημοσίου. ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ. ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επικαιρη ερωτηση στη βουλη
    http://promahi-nea.blogspot.gr/2012/...post_3968.html

  7. #7
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επικαιρη ερωτηση στη βουλη
    http://promahi-nea.blogspot.gr/2012/...post_3968.html
    Εύγε ΚΚΕ
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  8. #8
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Μην μπερδευουμε πραγματα, δικαιουται ο καθ ενας να βαλει αμπελι η μαρουλι η ντοματα για προσωπικη καταναλωση. Δεν δικαιουται να πουλησει ομως. Ακριβως οπως δεν εχει δικαιωμα να παει στ λαικη να πουλα ντοματες και πολυ σωστα βεβαια, αν ειναι ετσι παιρνει και τ αμαξι του μετα τ δουλεια και κανει τον ταξιτζη..
    2ον και σοβαροτερον ειναι το οτι το αλκοολ καθε ειδους ειναι σε κρατικο ελεγχο, οσοι βγαζουν τσιπουρο πχ σε καποιο καζανι υπαρχει αδεια στ ονομα καποιου παραγωγου εκεινη τ στιγμη με προπληρωμενο τ φορο. Αυτα ηταν παντα ετσι απ οσον υπαρχει Ελληνικο κρατος, αλλα και σε ολο τ κοσμο καπως ετσι ειναι..
    Κατα τ νομο οποιαδηποτε παραγωγη αλκοολ, ακομη και κρασι, ακομη και τσιπουρο απο οποιοδηποτε φρουτο στ σπιτι σε μικρη χυτρα-καζανι πρεπει να δηλωνεται. Αυτη η ανοχη τ πολιτειας που δεν ειναι αυστηρη σε αυτα μονον προς ωφελος του κοσμακη δεν ειναι, ποτε μα ποτε οσο και να θελει καποιος δεν ειναι απολυτα νομιμος. Αποτελεσμα ειναι να μαθαινουμε να κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλακι μας και αυτο το ατιμο να μας κρυβει τους πραγματικους, σοβαρους, μεγαλους κλεφτες!

  9. #9
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... και αυτο το ατιμο να μας κρυβει τους πραγματικους, σοβαρους, μεγαλους κλεφτες!
    Δεν φταίει αυτό για τους πραγματικούς μεγάλους κλέφτες.
    Φταίνε οι κλέφτες.
    Το κακό που κάνει κανείς στους άλλους όταν δεν δηλώνει 10 κιλά τσίπουρο και το πίνει μαζί με τους φίλους του είναι μηδενικό, εκτός αν είναι οδηγός λεωφορείου.
    Το κακό που κάνει ο μεγάλος κλέφτης είναι ανυπολόγιστο.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  10. #10
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Κονενα συμφωνω απολυτα! Διαβασα ξανα τ αρχη του θεματος και θελησα να δωσω διευκρινηση επι τ ουσιας του, τι ισχυει νομικα κτλ απ οτι ξερω.
    Εχει προεκτασεις ομως πολλες η συζητηση αυτη, οταν μας αφηνουν χαλαρους να κλεβουμε υποτιθεται, να ειμαστε εκτος νομου, να μαθαινουμε να ζουμε ετσι κ αυτο να περνα στ παιδια μας, να, να,να χιλια δυο ΝΑ ΣΤ ΜΟΥΡΗ ΜΑΣ τελικα!
    Να σας πω μια καταληξη αυτης τ ιστοριας? Παντου (στ μεσα, σε συζητησεις καφενειου κ οπου αλλου) εχει περασει η θεωρια οτι.. ο Ελληνας αυτος ειναι, αυτοι ειμαστε, το φακελακι! Παμε λεει λογω ιδιοσυγκρασιας να λαδωσουμε να φαμε τ σειρα του αλλου! Αρα φταιμε τ ιδιο με τ υπαλληλο (δημοσιο κατα κανονα) που τα παιρνει.. ΟΧΙ! ΛΑΘΟΣ! Την αβεβαιοτητα οτι μηπως του φανε τ σειρα ο Γερμανος πολιτης η ο Αγγλος δεν την εχει! Διοτι αλλο κρατος εχει!
    Εν κατακλειδι.. Φταιει αυτος που τα παιρνει!!!!
    Κανενας δεν ειναι χαζος να πεταει λεφτα, διαφωνει κανεις? Μα ειναι δυνατον σε μια παρανομη συναλλαγη να φταιει αυτος που χανει???
    Σκεφτειτε το λιγο και τ αλλη φορα που θα σας πει καποιος οτι.. φταις που εδωσες φακελακι σε γιατρο το ιδιο με αυτον, φτυστε τον στ μουρη!

  11. #11
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Οι Γερμανοί δίνουν φακελάρες για να πουλήσουν.
    Μήπως δεν φταίνε για την διαφθορά;

    Δεν χάνει εκείνος που δίνει φακελάκι, κερδίζει. Χάνει εκείνος που δεν δίνει.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  12. #12
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Οι Γερμανοι κλεβουν μονον οι απο πανω, εδω ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ κλεβουμε ολοι.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Δεν είναι γκρίνια, αλλά θα παρακαλούσα να λάβετε υπόψη σας ότι εδώ είναι δημόσιο φόρουμ και όχι τσατ με τα "φιλαράκια" μας. Γράφετε ολόκληρες τις λέξεις. Ευχαριστώ.

  14. #14
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Δηλαδη νικο-αετετοιε τι καναμε? Δε βρισαμε (δεν υπηρχε καν ενταση) τι τσατ λες και φορουμ εδω? Μια κοινοτητα δεν χαρακτηριζεται απ τα σας και τα μας και τ τυπους αλλα απο την ποιοτητα τ ανθρωπων της, θες δεν θες. Απαιτω εξηγηση γιατι μου φανηκε λιγο ξεκαρφωτη (ισως και ιδιοτελης) η παρεμβαση σου αυτη! Και συγνωμη θελω βεβαια! Αν.. μπορεις να καταλαβεις το ξεκαρφωτο της παρεμβασης σου. Ως περηφανος... Ελλην απαιτω εξηγηση!
    ΥΓ. Δεν χρειαζεται να μας διωξεις με τ τροπο σου, μετα βιας εγω προσωπικα ψαχνω νοημα εδω στ κοινοτητα σας. Ακου να δεις τι μπορει να φταιξει σ εναν περιεργο....

  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στέλιο, εμένα μου φάνηκε ξεκάθαρο το μήνυμα του Νικαετού:
    Γράφετε ολόκληρες τις λέξεις.
    Προσωπικά συμφωνώ μαζί του, και χάρηκα που κάποιος σκέφτεται το ίδιο, όταν το είδα. Είμαι της άποψης ότι πρέπει να αντισταθούμε στη διάβρωση και τον εκφυλισμό της γλώσσας μας. Αλλωστε δεν βλέπω και το λόγο, εσύ δηλαδή που (ομολογουμένως συντέμνεις πολύ λιγότερο από το μήνυμα που ήταν η αφορμή για το σχόλιο του Νικαετού) γράφεις "τ" αντί για "του" ή "της", πόσο χρόνο έχεις γλιτώσει από τη ζωή σου; Πες με παλιομοδίτη, αναχρονιστικό, κολλημένο, ό,τι θέλεις, αλλά θεωρώ ότι τουλάχιστον εμείς οι κάπως μεγαλύτεροι θα έπρεπε να κρατάμε λίγο τα μπόσικα, αντί να "νεάζουμε" με λάθος τρόπο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 123
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-13, 18:01
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-11, 03:04
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-11, 03:00
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-08, 23:53
  5. Μηνύματα: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-06, 19:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας