Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα netbook ειναι 'αναιμικα' απο τη φυση τους, και η cpu αλλα και τα υπολοιπα υποσυστηματα, ειναι συνηθως χαμηλης αποδοσεως, το γνωριζω.
    Επισης, οτι επιταχυνει ως ρυθμιση τα ιδια τα windows, ανεξαρτητα απο το αν μιλαμε για desktop ή netbook, το εχω ήδη κανει νομιζω(ρυθμισεις).
    Επισης, απο 1 gb το πηγα στα 2gb ram, νομιζω βοηθηθηκε καπως.
    Απο εκει και περα ομως?

    Δεν εχω απαιτηση να μου κανει βαριες δουλειες, απλα θελω να ρωτησει αν το εχει ψαξει κανεις λιγο παραπανω αυτο το θεμα, αν μπορω να το επιταχυνω λιγο περισσοτερο.
    Αν υπαρχουν προτασεις-συμβουλες, ειδικα για netbooks, ωστα να τα βοηθησουμε να πανω λιγο γρηγοροτερα στη λειτουργια τους.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    κανεις κατι συγκεκριμενο, στο οποιο δεν σε ικανοποει η αποδοση του, ή απλα θες να γινει πιο γρηγορο στη φορτωση των windows, προγραμματων κλπ;

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα ελεγα η φορτωση των προγραμματων κυρίως, καθως και γενικοτερα η αποκριση εντος τους.
    Ειναι αρκετα αργα κατα τη γνωμη μου, αν και δεν εχω δει αλλα netbook σε λειτουργια, και νομιζω οτι ισως λιγο σπηντάρισμα θα το επαιρνε.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2006
    Περιοχή
    Κέντρο
    Μηνύματα
    230
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vivodi
    Router
    st 780
    Θα μπορούσες να μας πεις τι μοντέλο έχεις αλλά και να βάλεις ένα screenshot από τις διεργασίες που τρέχει το λαπτοπ από το task manager. Αυτό θα μας δείξει τι ακριβώς προγράμματα τρέχουν/φορτώνονται εξ'αρχής στα windows.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    γενικοτερα, ολα τα netbook ειναι χαμηλων απαιτησεων. αυστηρα για απλη χρηση.

    απο πλευρας hardware, αυτα που μπορεις να κανεις ειναι η αυξηση της ram(το εκανες ηδη), και η αλλαγη δισκου με καποιον 7200rpm. ακομα καλυτερα με καποιον μικρο ssd.

    windows 7 εχει το netbook;

  6. #6
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    windows 7 εχει.
    Δισκο τον μαμισιο, 5400 υποθετω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stri250 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσες να μας πεις τι μοντέλο έχεις αλλά και να βάλεις ένα screenshot από τις διεργασίες που τρέχει το λαπτοπ από το task manager. Αυτό θα μας δείξει τι ακριβώς προγράμματα τρέχουν/φορτώνονται εξ'αρχής στα windows.
    Εχω φιξαρει το startup, με ενα προγραμματακι της microsoft, που λεγεται autorun(s), το οποιο σου δειχνει ολα οσα φορτωνονται με το που ξεκινα το μηχανημα. Εχω αφαιρεσει ηδη πολυ ΄πραμα'.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    η αλλαγη του δισκου λοιπον, θα κανει επισης διαφορα αν το επιχειρησεις, βαζοντας καποιον πιο γρηγορο.

    απο πλευρας windows, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να απενεργοποιησεις υπηρεσιες και ο,τι αλλο αχρειαστο φορτωνει μαζι με τα windows, πατωντας εναρξη και γραφοντας msconfig στην αναζητηση. κατα τη γνωμη μου σε ενα netbook δεν πρεπει να φορτωνει τιποτα αλλο περα απο ενα antivirus.

    επισης, ο,τι οπτικα εφφε εχουν τα windows 7, πατωντας εναρξη -> δεξι κλικ στο υπολογιστης -> ιδιοτητες -> ρυθμισεις συστηματος για προχωρημενους -> για προχωρημενους -> ρυθμισεις(επιδοσεις) -> ρυθμιση για βελτιστη αποδοση.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-03-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    1.553
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    micen
    Router
    Draytek 2760n Delight
    Path Level
    Fastpath
    Σε ενα νετμπουκ ενος φιλου εβαλα τα 7 starter (εργοστασιακα ειχε τα 7 home premium) και φανηκε να πηγαινει λιιιγο πιο γρηγορα..

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    η αλλαγη του δισκου λοιπον, θα κανει επισης διαφορα αν το επιχειρησεις, βαζοντας καποιον πιο γρηγορο.

    απο πλευρας windows, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να απενεργοποιησεις υπηρεσιες και ο,τι αλλο αχρειαστο φορτωνει μαζι με τα windows, πατωντας εναρξη και γραφοντας msconfig στην αναζητηση. κατα τη γνωμη μου σε ενα netbook δεν πρεπει να φορτωνει τιποτα αλλο περα απο ενα antivirus.

    επισης, ο,τι οπτικα εφφε εχουν τα windows 7, πατωντας εναρξη -> δεξι κλικ στο υπολογιστης -> ιδιοτητες -> ρυθμισεις συστηματος για προχωρημενους -> για προχωρημενους -> ρυθμισεις(επιδοσεις) -> ρυθμιση για βελτιστη αποδοση.
    ok, απενεργοποιησα τα οπτικα εφε, αν και τωρα βεβαια τα win7 μοιαζουν σχεδον σαν win2000! η εικονα τους με γυρισε σε αλλες εποχες...προ 12ετιας! Ελπιζω ομως να βοηθηθει λιγο, σωστα?

    Οσον αφορα το msconfig, 5-6 πραγματα φορτωνει, μαλλον drivers του netbook, δηλαδη synaptics(το trackpad μαλλον?) και 2-3 intel(audio? video? κλπ) και antivirus. Δεν νομιζω να μπορω να αφαιρεσω κατι απο αυτα, μπορω?

    Οσο γενικοτερα για τα services, εχω απενεργοποιησει πολλα που δεν θα τα χρειαστω ποτε.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    ναι, ειναι λιγο αρχαια η εμφανιση, αλλα γινεται καλυτερη η αποκριση του netbook.

    το synaptics σιγουρα μπορεις να το απενεργοποιησεις. τα αλλα τι ακριβως ειναι; μπορεις να τα απενεργοποιησεις και να κανεις επανεκκινηση, για να δεις αν οντως τα χρειαζεσαι ή οχι.

    απο εκει και περα, αυτα που ισχυουν για οποιοδηποτε υπολογιστη, ειτε ειναι netbook/laptop, ειτε ειναι desktop. δηλαδη, καθαρισμο στο τελος της μερας, ή μια φορα τη βδομαδα για παραδειγμα, με το ccleaner. ανασυγκροτηση με ενα προγραμμα σαν το auslogics disk defrag. μην αφηνεις τον κατακερματισμο να ξεπερναει το 10%. και τελος, ελεγχο που και που με το antivirus που εχεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Αν ανεβάσεις τον έλεγχο λογαριασμού χρήστη στο υψηλότερο επίπεδο και είσαι γενικά προσεκτικός χρήστης, νομίζω ότι μπορείς να παραλείψεις το AV που τρέχει συνέχεια (να το έχεις δηλαδή μόνο για χειροκίνητους ελέγχους).
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το ccleaner δεν ειναι παρομοιο με το tuneup utilities που χρησιμοποιω?

    Το auslogics disk defrag ειναι καλυτερο απο αυτο των windows?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ανεβάσεις τον έλεγχο λογαριασμού χρήστη στο υψηλότερο επίπεδο και είσαι γενικά προσεκτικός χρήστης, νομίζω ότι μπορείς να παραλείψεις το AV που τρέχει συνέχεια (να το έχεις δηλαδή μόνο για χειροκίνητους ελέγχους).
    To nod32 εχω, ευτυχως οχι κατι τυπου....norton που ειναι το βαριδι του αιωνα. Επιβαρυνει το συστημα και το nod32 λες?

  13. #13
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ccleaner δεν ειναι παρομοιο με το tuneup utilities που χρησιμοποιω?

    Το auslogics disk defrag ειναι καλυτερο απο αυτο των windows?
    το tune up utilities κανει πολλα πραγματα, αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει και δεν ξερω ακριβως τη λειτουργια του κι αν αποδιδει ή οχι. το ccleaner εχει κι αυτο 2-3 λειτουργιες, αλλα το χρησιμοποιω μονο για καθαρισμο αχρηστων, προσωρινων αρχειων τα οποια με τον καιρο μπορει να επιβραδυνουν τον υπολογιστη.

    το auslogics disk defrag ειναι αρκετα γρηγορο σε σχεση με αυτο των windows, με καλα αποτελεσματα απο προσωπικη εμπειρια, μιας και ο δισκος παραμενει παντα ταχυτατος.

    αυτο που ξεχασα να πω πριν, ειναι τυχον απεγκαταστασεις να τις κανεις με το revo uninstaller, ωστε να μη μενουν καταλοιπα στο δισκο που μπορει να επιβραδυνουν το συστημα.

    ολα τα προγραμματα που σου προτεινα ειναι δωρεαν.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το revo θα ψαξει και για προγραμματα που ειχα εγκατεστημενα παλια, ή μονο απο δω και περα οτι απεγκαταστησω?

  15. #15
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    ο,τι απεγκαθιστας απο εδω και περα. ειναι σαν την προσθαφαιρεση των windows, αλλα περα απο τον uninstaller της καθε εφαρμογης, κανει αναζητηση και διαγραφει τυχον καταλοιπα της εφαρμογης που εχουν παραμεινει.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-11, 12:39
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-10, 21:09
  3. Τρόπους για την αυξηση της επισκεψιμότητας...
    Από dimhav στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-09, 12:16
  4. Πρόταση για αύξηση της παραγωγής !
    Από Νικαετός στο φόρουμ ADSLgr.com Folding@Home team # 36673
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-07, 23:07
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-07, 17:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας