Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Το avatar του μέλους stelpas
    stelpas Guest
    Για να μη νομιζουμε πως ειμαστε ο <<ομφαλος της γης>>.Μετα την θεσ/κη ερχεται και η Αθηνα να μας θυμισει που ζουμε.Βεβαια, θα πει κανεις μια θεση πριν απο μας ειναι το Βερολινο.Ειναι μια παρηγορια και αυτο...http://financial.kathimerini.gr/?pag...s&new_id=13574
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelpas : 01-12-06 στις 01:18.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    φαντάσου δηλαδη τις υπόλοιπες πόλεις..

  3. #3
    Το avatar του μέλους HaRRy
    HaRRy Guest
    Εγω πιστευώ πως ακόμα και η Βαγδάτη - ΠΡΙΝ την Αμερικανική Χούντα - ήταν ομορφότερη και πιο αναπτυγμένη απο την Αθήνα...
    Γενικά την πόλη αυτή την σιχαίνομαι κι ας είμαι απο εδώ 3 γενιές τώρα!!
    Απορώ πως ο κόσμος την βρίσκει να σουλατσάρει στο κέντρο μέσα στα σκουπίδια και τα σκατά σκύλων και μάλιστα το βράδυ να αράζει καλοκαιριάτικα σε κατι βρωμέρα μπαράκια σε κατι βρωμοΨυρρή κλπ
    Είμαι Αθηναίος αλλά εχω επιλέξει να ζω αρκέτα μακριά απο το κέντρο και να απολαμβάνω όσο μπορώ οτι έχει απομείνει απο μια Αθήνα που απο το Μαρούσι και κάτω είναι ΕΝΑ ΤΣΙΜΕΝΤΟ ΜΙΑ ΜΠΟΧΑ και μια ΚΑΤΑΝΤΙΑ της πανέμορφης πόλης που κάποτε ηταν...
    Ελάχιστες περιοχές σώζονται και αυτές ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ... βλέπε ΠΛΑΚΑ,ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ...

  4. #4
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HaRRy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πιστευώ πως ακόμα και η Βαγδάτη - ΠΡΙΝ την Αμερικανική Χούντα - ήταν ομορφότερη και πιο αναπτυγμένη απο την Αθήνα...
    ....


    You'd better believe it....

    Έζησα Βαδγάτη 4 χρόνια και ξέρω
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #5
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Να βάλω τη γάτα μου να κλαίει;;

    Με βάση το κατά κεφαλήν ΑΕΠ είναι η έρευνα......ε με βάση τους μισθούς και το ΑΕΠ στην Ελλάδα λογικό είναι να έχουμε άσχημη θέση.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  6. #6
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Έχασα τη γη κάτω απο το πόδια μου

    You'd better believe it....

    Έζησα Βαδγάτη 4 χρόνια και ξέρω
    Ναι αλλά και αυτή εμείς την είχαμε χτίσει , τι έκανες εκει κάτω τόσα χρόνια ?

    Να βάλω τη γάτα μου να κλαίει;;

    Με βάση το κατά κεφαλήν ΑΕΠ είναι η έρευνα......ε με βάση τους μισθούς και το ΑΕΠ στην Ελλάδα λογικό είναι να έχουμε άσχημη θέση.
    αμφιβάλλω αν υπάρχει αλλο κριτηριο που να την έβγαζε σε καλύτερη θέση

  7. #7
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Grenoble
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.228
    Downloads
    33
    Uploads
    13
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/5120
    ISP
    Bouygues Telecom
    Router
    SMT-G7440
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βάλω τη γάτα μου να κλαίει;;

    Με βάση το κατά κεφαλήν ΑΕΠ είναι η έρευνα......ε με βάση τους μισθούς και το ΑΕΠ στην Ελλάδα λογικό είναι να έχουμε άσχημη θέση.
    Έχει και κάτι ωραία links με πινακάκια στο τέλος του κειμένου. Πάλι καλά που είναι με βάση το ΑΕΠ και δεν είναι με τόνο τσιμέντο /m2
    i5-2500K@4.5 | Asrock Z77 Extreme4 | 2x8Gb Ballistix Tactical LP 1600C9 | HD7950 @ 1100/6000 | Chieftec 560W | Noctua NH-D15 | DEFINE R4

  8. #8
    Εγγραφή
    04-01-2004
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    777
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    Router
    usr 9108
    Καμαρώστε:
    Athens: The Way It Used to Be


  9. #9
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εγω πάντως την Αθήνα δεν την αλλάζω ουτε με 10 Θεσσαλονίκες και ούτε με 40 Πάτρες(για να μην πω για άλλες πολιες της Ελλάδας)
    Για Αμστερνταμ και Λονδίνα το συζητάμε..

  10. #10
    Το avatar του μέλους Chris2004
    Chris2004 Guest
    Ούτε εγώ αλλάζω την Αθήνα για άλλη Ελληνική πόλη, όλες οι άλλες έχουν ακόμα μεγαλύτερο χάλι.

    Όπως είπε ο Harry βέβαια μόνο Βόρεια/Νότια προάστια λένε....αλλά και η Γλυφάδα τώρα είναι μαύρο χάλι.

    Η Πλάκα δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα, ούτε του Φιλοπάππου.

    Το κακό είναι ότι τα σπίτια κοστίζουν διπλάσια απο τις 'Normal' περιοχές και το τριπλάσιο απο την επαρχία...

  11. #11
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ετσι ειναι Chris..
    γουστα ειναι αυτα,τι θεμα ειναι οτι η Αθηνα πλεον ειναι πιο ανθρωπινη απο οτι ηταν πριν 5 χρόνια και μακράν η καλύτερη πόλη στην Ελλάδα(Σε διασκεδαση,ευκαιρίες εργασίας,ποιοτητα ζωης)

  12. #12
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Παρεα με τους λιιλιιπουτειους καρναβαλιιστες...
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εγώ αλλάζω την Αθήνα για άλλη Ελληνική πόλη, όλες οι άλλες έχουν ακόμα μεγαλύτερο χάλι.

    Όπως είπε ο Harry βέβαια μόνο Βόρεια/Νότια προάστια λένε....αλλά και η Γλυφάδα τώρα είναι μαύρο χάλι.

    Η Πλάκα δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα, ούτε του Φιλοπάππου.

    Το κακό είναι ότι τα σπίτια κοστίζουν διπλάσια απο τις 'Normal' περιοχές και το τριπλάσιο απο την επαρχία...
    Δεν ξερω για ολες τις αλλες πολεις αλλα Πατρα και Ηρακλειο ειναι κακα αντιγραφα της Αθηνας...Τσιμεντουπολεις, βρωμια, αρχιτεκτονικα ΤΕΡΑΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ και απιστευτη κινηση...Με λιγα λογια το χειροτερο μερος για να ζει κανεις...

    Παντως φιλε chris χωρις να θελω να φανω τοπικιστης (αν και το συνηθιζουμε εμεις οι Κρητες -οχι αδικα κατα τη γνωμη μου -) περνα μια βολτα απο Χανια και ισως αναθεωρησεις τις αποψεις σου...
    Και οποιος μου πει για ευκαιρειες και δουλειες ας ψαξει να βρει τις ανεργιες στην Ελλαδα και την Κρητη και το κατα κεφαλην εισοδημα των κατοικων της Κρητης...
    Οσο για διασκεδαση και τα club που σχεδον ουτε στην Αθηνα -λεμε τωρα- δεν υπαρχουν, και τα εστιατορια τα εχει και τα ψαγμενα μπαρακια τα εχει...Και που να ερθει και το καλοκαιρι...Αν τωρα θες μπουζουκια ευτυχως για μενα δεν υπαρχουν...

  13. #13
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    οι Κρητικοι λογικο ειναι να εχουν λεφτα...
    Οι περισσοτεροι δουλευουν στα κτηματα τους...
    Εχω παει Χανια...Για καμια εβδομαδα το καλοκαιρι ειναι και τπτ αλλο..
    μην γινεστε τοπικιστες..Ας μην λέμε ολοι για τα χωρια μας..

    Υ.Γ. οσο για την διασκεδαση αστο..Μονο Αθηνα-Σαλονικα υπαρχουν...Τπτ αλλο..Εκτος αν διασκεδαζεις με μπουζουκια γ διαλογης και κλαμπακια τυπου Βαρελαδικο,Envy ..
    Θα ερχοντουσαν ποτε οι UFO στα Χανια?Θα ειχε ποτε εκει καποια θεατρικη μεγαλη παρασταση κλπ γεγονοτα(πχ αθλητικες διοργανωσεις)...

  14. #14
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Παρεα με τους λιιλιιπουτειους καρναβαλιιστες...
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxcp Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι Κρητικοι λογικο ειναι να εχουν λεφτα...
    Οι περισσοτεροι δουλευουν στα κτηματα τους...
    Εχω παει Χανια...Για καμια εβδομαδα το καλοκαιρι ειναι και τπτ αλλο..
    μην γινεστε τοπικιστες..Ας μην λέμε ολοι για τα χωρια μας..

    Υ.Γ. οσο για την διασκεδαση αστο..Μονο Αθηνα-Σαλονικα υπαρχουν...Τπτ αλλο..Εκτος αν διασκεδαζεις με μπουζουκια γ διαλογης και κλαμπακια τυπου Βαρελαδικο,Envy ..
    Θα ερχοντουσαν ποτε οι UFO στα Χανια?Θα ειχε ποτε εκει καποια θεατρικη μεγαλη παρασταση κλπ γεγονοτα(πχ αθλητικες διοργανωσεις)...
    Δεν ξερω για UFO αλλα οι Calexico δεν σε χαλασαν περσυ ...
    Για μπουζουκια νομιζω σου απαντησα αλλα εδω δεν συζηταμε μονο για διασκεδαση στην οποια μακραν Αθηνα και Σαλονικα ειναι πρωτες με μεγαλη διαφορα...Αν εσυ θες να μεινεις σε μια πολη που σε "φτυνει" στο προσωπο συνεχως την μερα αλλα το βραδυ την παλευει καπως, καλως...
    Εδω μιλαμε για ποιοτητα ζωης και η διασκεδαση ειναι ενας μονο παραγοντας, για παραδειγμα με ποσες εξοδους στα καλυτερα κλαμπ της Αθηνας θα "ανταλλασες" τη δυνατοτητα να μπορεις να πηγαινεις στην δουλεια σου σε 5 λεπτα..?
    Οσο για το γηπεδο ενταξει, στο Ηρακλειο για παραδειγμα εχει 2 ομαδες Α' εθνικης...
    Παντως 70.000 χανιωτες και καμια 150.000 Ηρακλειωτες στις πολεις μεσα ειναι λιγο δυσκολο ολοι να τα κονομανε με τις ελιες...
    Δε σου λεω οτι ολα ειναι καλα Κρητη,Χανια, οτιδηποτε αλλα ενταξει μην τα ισοπεδωσεις και ολα για τη "διασκεδαση"...

    Peace


    P.S. Τα κλαμπ που ανεφερες πρεπει να εχουν σταματησει να δουλευουν 2-3 χρονια τωρα ...

  15. #15
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    δεν με ενδιαφερει τι δουλεια κανουν,υπαρχουν οι μεγαλες βιομηχανιες της Αθηνας-Θεσσαλονικης στην επαρχια? ΟΧΙ..
    Κακα τα ψεμματα,αν θες να κάνεις καριερα σε ορισμένες δουλειες ΜΟΝΟ η Αθηνα μπορει να στην προσφερει..Μην μου πεις οτι μπορεις να βρεις δουλεια στην ρομποτικη στην επαρχια..Και μην μου πεις να κάνεις συμβιβασμους..ΟΧΙ,δεν θα κανεις αν σεβεσαι τον εαυτο σου..

    Στην Αθηνα μπορεις να μένεις και 5 λεπτα απο την δουλεια σου..Μην βλεπεις οσους εχουν σπιτι εκει που αναγκαζονται να κανουν ταξιδια..Αν απλα ζεις εκει για να εργαζεσαι κ μενεις σε νοικι,δεν σε εμποδιζει κατι να πας κοντα στην δουλεια σου...

    Υ.Γ. για διασκεδαση ας μην το συζητησουμε..Ειναι αστειο..
    Υ.Γ.2 Τα Χανια ειναι η καλυτερη ισως πολη της Κρητης κ την γουσταρω κ εγω πολυ,αλλα μην τα παραλεμε...Και εμεις απο επαρχια ειμαστε..

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έχω το πιο δυνατό router του κόσμου!!!!
    Από snott στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-07, 20:35
  2. Στίς πρώτες 60 ομάδες του κόσμου η ομάδα του aDSLgr στο Folding@Home
    Από EvilHawk στο φόρουμ Αρχείο Ανακοινώσεων
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-05, 20:00
  3. Στίς πρώτες 70 ομάδες του κόσμου η ομάδα του aDSLgr στο Folding@Home
    Από EvilHawk στο φόρουμ Αρχείο Ανακοινώσεων
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-05, 10:50
  4. Στίς πρώτες 100 ομάδες του κόσμου η ομάδα του aDSLgr στο Folding@Home
    Από EvilHawk στο φόρουμ Αρχείο Ανακοινώσεων
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-05, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας