Σελ. 91 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.351-1.365 από 4538
  1. #1351
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Google to bring official Android support to the Raspberry Pi 3
    http://arstechnica.com/gadgets/2016/...aspberry-pi-3/
    ديميتريس

  2. #1352
    Εγγραφή
    04-08-2007
    Περιοχή
    πευκη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    838
    Downloads
    73
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    hol
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    2.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    στο rasp pi 2 γνωριζεται αν υπαρχει η δυνατοτητα να κανει boot απο εξωτερικο σκληρο απο usb ???

  3. #1353
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! εχω διαβασει οτι για ολα φυσικα ισχυει οχι μονο για το 2, πρεπει να εχεις καρτα για το boot αλλα μπορει το λειτουργικο να βρισκεται σε αλλο μεσο πχ usbstick.
    Προφανως ο grub πρεπει να ειναι στην καρτα αλλιως δεν εκινει.
    https://www.raspberrypi.org/forums/v...p?f=66&t=12015
    http://www.instructables.com/id/Boot...y-Pi-from-USB/
    https://www.youtube.com/watch?v=UcrB_eg5FTI

    NOTE: An SD card is still required because the Raspberry Pi doesn't have a traditional BIOS and thus stores initial boot information on the SD card.

  4. #1354
    Εγγραφή
    04-08-2007
    Περιοχή
    πευκη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    838
    Downloads
    73
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    hol
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    2.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα! εχω διαβασει οτι για ολα φυσικα ισχυει οχι μονο για το 2, πρεπει να εχεις καρτα για το boot αλλα μπορει το λειτουργικο να βρισκεται σε αλλο μεσο πχ usbstick.
    Προφανως ο grub πρεπει να ειναι στην καρτα αλλιως δεν εκινει.
    https://www.raspberrypi.org/forums/v...p?f=66&t=12015
    http://www.instructables.com/id/Boot...y-Pi-from-USB/
    https://www.youtube.com/watch?v=UcrB_eg5FTI

    NOTE: An SD card is still required because the Raspberry Pi doesn't have a traditional BIOS and thus stores initial boot information on the SD card.

  5. #1355
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το ειχα ψαξει και εγω καποια στιγμη, αλλα επειδη παλι θελει καρτα τελικα απορριψα την ιδεα.

  6. #1356
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα rpi1 model b+ και θέλω να πάρω ένα powered usb hub. Εσείς τι χρησιμοποιείτε; Τι πρέπει να προσέξω;

    Επίσης τι μετασχηματιστή θέλει στην πράξη για να τρέχει χωρίς προβλήματα 24/7; Τώρα του έχω βάλει τον φορτιστή του κινητού, που είναι ένας belkin στα 2.1Α και φαίνεται να τα πάει καλά, αλλά τον χρειάζομαι.

    Ευχαριστώ.
    πάντα το rasp μου σταματάει να δουλεύει και θέλει ξανά φορμάρισμα η sd του μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. το έχω με καλό φορτιστή 2Α
    και με αυτοτροφοδοτούμενο powered hub για το δίσκο. κατέληξα πως δεν πρέπει να δουλεύει 24/7 κι έτσι τώρα το χω πάνω σε smart plug που χει usb για το rasp και μπρίζα για το hub. την κλείνω και την ανοίγω απ το κινητό κι έτσι δουλεύει λιγότερες ώρες. είναι σταθερότερο έτσι
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  7. #1357
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ανάλογα και τι δουλειά το έχεις βάλει να κάνει, αλλά εγώ που έχω βάλει το boot στην sd και το filesystem στο usb stick δεν είχα ποτέ κάνενα θέμα εδώ και δύο χρόνια +.

  8. #1358
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντα το rasp μου σταματάει να δουλεύει και θέλει ξανά φορμάρισμα η sd του μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. το έχω με καλό φορτιστή 2Α
    και με αυτοτροφοδοτούμενο powered hub για το δίσκο. κατέληξα πως δεν πρέπει να δουλεύει 24/7 κι έτσι τώρα το χω πάνω σε smart plug που χει usb για το rasp και μπρίζα για το hub. την κλείνω και την ανοίγω απ το κινητό κι έτσι δουλεύει λιγότερες ώρες. είναι σταθερότερο έτσι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάλογα και τι δουλειά το έχεις βάλει να κάνει, αλλά εγώ που έχω βάλει το boot στην sd και το filesystem στο usb stick δεν είχα ποτέ κάνενα θέμα εδώ και δύο χρόνια +.
    Προς το παρόν τα έχω όλα στην sd και δεν το έχω βάλει να τρέχει τίποτα, αν και το έχω μόνιμα ανοιχτό εδώ και κάποιες μέρες. Το νόημα εν τέλει είναι να κάνει capture εικόνα από webcams (το surveillance project που έλεγα, αρχικά με μία και στη συνέχεια με 2-3 αν τις σηκώνει) και να κάνει μια ενέργεια -ακόμα εξετάζω τι μπορεί να δουλέψει- αν ανιχνεύσει κίνηση. Θα το τρέξω πιλοτικά μόνιμα ανοιχτό και αν δω ότι έχει πρόβλημα θα δοκιμάσω και τις εναλλακτικές.

    Για την ώρα πάντως, αν και δεν έχει εμφανίσει κάποιο πρόβλημα, θα φροντίσω να κρατάω backup, ευχαριστώ για την προειδοποίηση. Νομίζω πως με εβδομαδιαία snapshots θα είμαι καλυμμένος, μέχρι το τελικό σετάρισμα.

    Βλέπω πάντως ότι δεν είναι για πολλά πολλά, αν μπω πιο βαθιά μάλλον θα χρειαστεί να πάρω το 2άρι ή το 3άρι που έχουν περισσότερη RAM (οπότε θα μπορώ να δώσω πχ τα μισά στη gpu) και quad core.

    Τώρα έβαλα να εγκατασταθεί το opencv, λογικά μέχρι το βράδυ που θα γυρίσω θα είναι έτοιμο.

    Σχετικά με το προηγούμενο post μου: Τελικά αποφάσισσα να δράσω γρήγορα και πήρα ένα powered usb hub από μεγάλο κατάστημα τεχνολογίας που τροφοδοτεί και το rpi (αν μου το κάψει κακό του κεφαλιού μου ).

  9. #1359
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντα το rasp μου σταματάει να δουλεύει και θέλει ξανά φορμάρισμα η sd του μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. το έχω με καλό φορτιστή 2Α
    και με αυτοτροφοδοτούμενο powered hub για το δίσκο. κατέληξα πως δεν πρέπει να δουλεύει 24/7 κι έτσι τώρα το χω πάνω σε smart plug που χει usb για το rasp και μπρίζα για το hub. την κλείνω και την ανοίγω απ το κινητό κι έτσι δουλεύει λιγότερες ώρες. είναι σταθερότερο έτσι
    Δοκίμασε με άλλο φορτιστή, επίσης προσπάθησε να μην τρώει το καλώδιο παρεμβολές από πράγματα εκεί τριγύρω.

    Είχα παρόμοιο θέμα τις πρώτες μέρες που το είχα πάρει, άλλαξα φορτιστή (ίδια αμπέρ, άλλος φορτιστής) και εδώ και 1 χρόνο + τρέχει αρκετά πράγματα & υπηρεσίες για πάνω από 3 σπίτια, non stop 24 ώρες κάθε μέρα.

  10. #1360
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα έβαλα να εγκατασταθεί το opencv, λογικά μέχρι το βράδυ που θα γυρίσω θα είναι έτοιμο.
    Πολύ αισιόδοξος ήμουν, ακόμα στο 74% είναι (το έβαλα πριν φύγω για τη δουλειά)...

  11. #1361
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    ένα project που δοκιμάζω τώρα τελευταία είναι η μετατροπή του raspberry σε ένα 21inc bitcoin computer. Τι είναι το bitcoin computer? είναι ένα λειτουργικό όπου μπορείς να γράψεις εφαρμογές που θα σε πληρώνουν όσοι θέλουν να δοκιμάσουν τα task τους.
    παραδείγματα είναι να νοικιάζει κάποιος τον υπολογιστή σου να κάνει ping σε σελίδες, να νοικιάζει τον υπολογιστή σου κάποιος για να δει την θερμοκρασία της πόλης που βρίσκεσαι και δεκάδες άλλες εφαρμογές.
    Η εγκατάσταση του και μετατροπή του raspberry σε 21bitcoin computer γίνετε με τις οδηγίες εδώ

    https://21.co/learn/diy-bitcoin-comp...y-pi-3-edition

    γενικά το marketplace με τις εφαρμογές που μπορεί να δοκιμάσει κάποιος σε αυτό τον υπολογιστή είναι εδώ και είναι δεκάδες στην κυριολεξία

    https://21.co/mkt/

    κάθε αίτηση για να χρησιμοποιήσει κάποιος μια εφαρμογή την πληρώνει σε satoshi μικρές μονάδες btc και υπάρχουν εφαρμογές από search engine στο open bazaar, url metric etc
    Για να δημιουργήσουμε τον μετερεωλογικό μας σταθμό και να πουλάμε μετά τα δεδομένα του σε όποιον μας τα ζητήσει ακολουθούμε τις παρακάτω οδηγίες ενώ θα πρέπει να έχουμε και ένα temperature sensor του andrunio που δεν στοιχίζουν πάνω από 10 δολάρια

    https://medium.com/@21/sensor21-earn...a70#.u88xrpt6k

    https://21.co/learn/sensor21/#set-up-your-sensor



    δείτε εδώ και ένας μετεωρολογικός σταθμός σε δράση

    https://twitter.com/bitstein/status/735660665109504000

    για να δημιουργήσετε μια μηχανή να κάνει ping σε site και να μετράει την απόκριση της φυσικά με το ανάλογο τίμημα μπορείτε να το κάνετε ακολουθώντας τις οδηγίες εδώ

    https://medium.com/@21/ping21-earn-b...9f4#.tpm697ftm
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  12. #1362
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε με άλλο φορτιστή, επίσης προσπάθησε να μην τρώει το καλώδιο παρεμβολές από πράγματα εκεί τριγύρω.

    Είχα παρόμοιο θέμα τις πρώτες μέρες που το είχα πάρει, άλλαξα φορτιστή (ίδια αμπέρ, άλλος φορτιστής) και εδώ και 1 χρόνο + τρέχει αρκετά πράγματα & υπηρεσίες για πάνω από 3 σπίτια, non stop 24 ώρες κάθε μέρα.
    το χω δίπλα στο router και τη βάση του φορητού τηλεφώνου, αλλά δε νομίζω πως βολεύει να το βάλεις και πουθενά αλλού. θέλω ενσύρματη σύνδεση στο net για σταθερότητα + ότι τα usb dongles του κάνουν και κατανάλωση.
    σκέφτομαι μήπως έχει θέμα το usb hub οπότε θα το δοκιμάσω χωρίς το δίσκο για κάποιο διάστημα, 30-40 μέρες, και βλέπω. σαφώς μειωμένη η λειτουργικότητά του έτσι αλλά τι να κάνεις;

    @check2fire αν το upload σου επαρκεί μίσθωσέ το ως vpn server ή security mail server
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  13. #1363
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    ένα άλλο project που μπορεί να δημιουργηθεί από το bitcoin computer είναι ένα φουτουριστικό με drones. δλδ να δημιουργήσει κάποιος ένα app για αυτόματη μίσθωση των drones του για κάποιο χρονικό διάστημα για όποιον τα ζητήσει

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων

    @check2fire αν το upload σου επαρκεί μίσθωσέ το ως vpn server ή security mail server
    προτείνω και αυτό εδώ

    https://storj.io/

    στις 2 Ιουνίου γίνετε διαθέσιμη η πρώτη beta και ουσιαστικά μιλάμε για μια ενοικίαση του hard disk σου σε ένα p2p κρυπτογραφημένο δίκτυο και με φυσικά σου δίνουν και το ανάλογο αντίτιμο. Είναι ένα ακόμα project που θα το προσθέσω πάνω cubieboard ώστε να του περάσω και έναν σκληρό καθώς έχει και θύρα sata.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  14. #1364
    Εγγραφή
    06-08-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείτε να το δοκιμάσετε και να μου πείτε την γνώμη σας κ τις ιδέες σας, διαχειρίζεται κυρίως τον omxplayer, έτσι μπορείτε να δείτε η να ακούσετε οτιδήποτε χωρίς την ανάγκη τρίτων εφαρμογών. Από μια διεύθυνση youtube, τον τίτλο ενός τραγουδιού χωρίς να γνωρίζεται το link, αρχεία στο σύστημα σας, αρχεία δικτύου, ταινίες, web links κτλ... Ρυθμίζεται την οθόνη, από τον browsers σας, τον ήχο κ.τ.λ. Ευχαριστώ

    https://github.com/dennmtr/raspberry-remote

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  c0881ade-2416-11e6-8335-8ebdafc808e5.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  227,4 KB 
ID: 170990

  15. #1365
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199.999/19.999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport 724V
    SNR / Attn
    31(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παίδες, εσεις που γνωρίζεται και ξέρετε και μπορείτε..
    Θέλω να δουλεψω ένα Raspberry σαν τερματικό μέσω teamviewer. Δλδ να συνδέθω με ενα pc στο γραφείο και να κάνω απλή καταχώρηση.
    Χρησιμοποιώ ένα laptop τωρα αλλά δεν με βολευει, δεν έχω άνεση. Σκέφτηκα για ενα Raspberry, πληκτολόγιο, ποντίκι, και ειμαι Πασάς. Γίνεται;
    Και αν γίνεται, τι λειτουργικό να πάρει; Το μόνο που θα κάνει ειναι η καταχώρηση μέσω teamviewer ή Hamachi, όποιο ειναι πιο ευκολο , ελαφρύ.
    Καταλαβαίνετε ότι δεν ειμαι ειδήμων, εχω στήσει βέβαια 2 για media playe, αλλά μόνο αυτό.
    Ευχαριστώ.

    Αν τελικά σταυρώνανε τον Βαραβά;

Σελ. 91 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας