Σελ. 287 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 267277282285286287288289292297 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.291-4.305 από 4538
  1. #4291
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μα δεν εχω κανει κανενα upgrade ακομα. Και μετα απο αυτο που ειδα με τα artifacts στο rpi4, σκεφτομαι να μην κανω παρολο που δεν εχω γραφικο περιβαλλον, αλλα να παω σε raspbian οταν βγει η debian 12 based εκδοση του. Ισως να φτιαχτει και το χαλι με τις usb που εχω.
    ديميتريس

  2. #4292
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, δουλευει κανενας zoneminder σε raspi4 για ip cameres? αν ναι, σκετο ή σε docker?
    Τhanks!

  3. #4293
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εριξα χτες μια δευτερη ματια στο raspbian, που εινια debian 11 based btw, και ηρθε προεγκατεστημενο στην καρτα του rpi4. Για αρχη, πως ειναι δυνατον η διανομη ολοκληρη να ειναι armhf και ο πυρηνας aarch64? Δηλαδη τα πακετα του εχουν ολα "καταληξη" armhf αλλα το uname -m λεει κανονικα aarch64! Αρα balls 64bit εινια και κακως το διαφημιζουν ετσι!

    Σε αλλες παρατηρησεις
    - το compositing που ηθελα να κλεισω, κλεινει θεωρητικα απο το raspi-config, το εκλεισα απο εκει, αλλα δεν εκλεισε ποτε
    - ο chromium του εινια παναργος και αντικατασταθηκε με συνοπτικες διαδικασιες απο ff esr που ειναι πολυ πιο σβελτος
    - (επεκταση του παραπανω που λεω για την αρχιτεκτονικη) το repo του, ανοιγμενο στον browser, φαινεται να εχει πακετα ΜΟΝΟ για armhf
    - το pixel desktop ειναι και καλα customised lxde, αλλα για να βαλω 2 πραγματα να τρεξουν στην εκκινηση του χρειαστηκε να κανω τη διαδικασια που λεει εδω, αρα να βαλω εκει μεσα και τα lxpanel και pcmanfm, που by default τρεχουν χωρις αυτο
    https://linuxhint.com/run-applicatio...-raspberry-pi/

    Ισως να ειναι και κατι ακομα που δεν το θυμαμαι τωρα. Τα μονα καλα βασικα που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι η απροσκοπτη λειτουργια που ηταν πραγματικα plug n play χωρις καμια ρυθμιση γιατι δεν ειχε κανενα παρατραγουδο και η μικροεφαρμογη του για cloning της καρτας. Σε 10 λεπτα ειχα ετοιμη νεα καρτα με ολα ρυθμισμενα για να τη βαλω στο παλιο rpi4 που τις τελευταιες μερες δεν εκκινουσε για καποιο λογο.
    ديميتريس

  4. #4294
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, δουλευει κανενας zoneminder σε raspi4 για ip cameres? αν ναι, σκετο ή σε docker?
    Τhanks!
    To ειχα δοκιμασει σε RPi3 για live παρακολουθηση 4 καμερων ενω τατυτοχρονα στο ιδιο ετρεχε και το pi hole. Δεν ημοθν ευχαριστημενος απο την αποδοση σε διαστημα 3 μηνων καθως τα frames επρεπε να ειναι ρυθμισμενα χαμηλα ενω για απροσδιοριστους λογους εχανε και τις καμερες, το path εννοω. Καθαρισα και ξαναεστησα το Pi σε εκδοση Buster και ξαναστησα το zoneminder για να τρεχει μονο του. Δυστηχως ειχα παρομοια συμπτωματα και αυτο σε διαρκεια 1 μηνος.

    Τελικα σταματησα να το χρησιμοποιω και πηγα σε αλλη λυση ( NVR ) για να κανω τη δουλεια μου. Τα συμπερασματα μου ηταν πως τα προβληματα εντοπιζονταν στις wifi καμερες και συνδεσεις οπου το σημα δεν ηταν τοσο σταθερο οσο εκεινων με καλωδιο ( ειχα 2 και 2 ) και πιθανον και στο αδυναμο για αυτη τη δουλεια Pi 3. δυστηχως δεν ειχα διαθεσιμο ενα Pi 4 για να δω και εκει την συμπεριφορα οπως και με bullseye λειτουργικο.

  5. #4295
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ειχα δοκιμασει σε RPi3 για live παρακολουθηση 4 καμερων ενω τατυτοχρονα στο ιδιο ετρεχε και το pi hole. Δεν ημοθν ευχαριστημενος απο την αποδοση σε διαστημα 3 μηνων καθως τα frames επρεπε να ειναι ρυθμισμενα χαμηλα ενω για απροσδιοριστους λογους εχανε και τις καμερες, το path εννοω. Καθαρισα και ξαναεστησα το Pi σε εκδοση Buster και ξαναστησα το zoneminder για να τρεχει μονο του. Δυστηχως ειχα παρομοια συμπτωματα και αυτο σε διαρκεια 1 μηνος.

    Τελικα σταματησα να το χρησιμοποιω και πηγα σε αλλη λυση ( NVR ) για να κανω τη δουλεια μου. Τα συμπερασματα μου ηταν πως τα προβληματα εντοπιζονταν στις wifi καμερες και συνδεσεις οπου το σημα δεν ηταν τοσο σταθερο οσο εκεινων με καλωδιο ( ειχα 2 και 2 ) και πιθανον και στο αδυναμο για αυτη τη δουλεια Pi 3. δυστηχως δεν ειχα διαθεσιμο ενα Pi 4 για να δω και εκει την συμπεριφορα οπως και με bullseye λειτουργικο.
    Καλησπερα, ρωταω γιατι εχω 4 καμερες της μαρκας Srihome που γραφουν σε καρτες μνημης 2 εδω και 2 στο εξοχικο αλλα παιζουν σαν να ειναι τοπικα με μονιμη συνδεση wireguard vpn. Αλλα ξερεις αμα γινει κατι πανε οι καμερες + καρτες πρεπει να εχεις καταγραφες αλλου και να στελνει και ειδοποιησεις email με φωτος ή βιντεο.
    Yπαρχει καταγραφικο της ιδιας εταιριας NVR αλλα εχει 55 ευρω το λιγοτερο και θες και εναν σκληρο και θα ηθελα να γλιτωσω αυτο το κοστος.
    Ενω το raspi 4 εχω με τα 8gb ram και εκτος οτι εχω σκληρο πανω του αν και ειναι SSD εχω και nas διπλα του με απλετο χωρο.
    Εχω και ενα καταγραφικο HDR στο εξοχικο αλλα εχω πανω 6 cctv analog και μπορει μονο αλλες 2 να παιξει γιατι ειναι 8καναλο.

    Τωρα στο δικο μου ηδη τρεχω 9 containers σε docker και εχω στημενο ηδη apache κτλ και οπως και να το βαλω γλιτωνω αρκετα βηματα απο την εγκατασταση.
    Θελει λιγη προσοχη μην γινουν ολα μπαλα και backup πρωτα.
    Παντως επειδη απο αυριο διακοπες θα το δω απο Σεπτεμβρη να ειμαι τοπικα μην γινει τιποτα απροοπτο. Ευχαριστω για την απαντηση!

  6. #4296
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το "motion eye" εχω βρει για καμερες , απλοικο και ελαφρυ , σε docker ,αλλα οχι του r-type
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #4297
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    το "motion eye" εχω βρει για καμερες , απλοικο και ελαφρυ , σε docker ,αλλα οχι του r-type
    Το δοκιμασα και αυτο και κατα τον ιδιο τροπο και με τα ιδια hardware οπως και το zoneminder. Και με αντιστοιχα ή και ιδια ακριβως συμπτωματα. Η εντυπωση μου ειναι επαναλαμβανω πως το wifi εχει αδυναμιες που φαινονται στην περιπτωση του live streaming, ενω το καλωδιο τις ξεπερνα αλλα και οτι τα Pι δειχνουν την αδυναμια τους οταν ο αριθμος των καμερων και της ζωντανης ροης ξεπερνα εναν αριθμο. Πανω απο 2 ή 3 εχω την εντυπωση πως ειναι αυτος.

    Προσωπικα παντως αν ξαναδοκιμαζα, θα επαιζα σιγουρα με Pi4 και με τουλαχιστον 4 gb ram και σιγουρα με καλωδιωμενες τις καμερες ετσι ωστε να ειμαι σιγουρος πως σε 24/7 λειτουργια θα ημουν ικανοποιημενος. Παντως ειχα παρατηρησει πως οταν αλλαξα την αυτοματη επανεκιννηση του Pi3 απο μια φορα την εβδομαδα σε μερα παρα μερα, υπηρχε βελτιωση και σταθεροτητα. Και φυσικα με τις ενημερωσεις του Raspbian παντα τακτικα.

  8. #4298
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, ευχαριστω θα το δω, απλα τωρα ειμαι διακοπες και δεν θελω να γινει καμια στραβη, οταν θα ειμαι τοπικα απο Σεπτεμβρη...

  9. #4299
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δοκιμασα και αυτο και κατα τον ιδιο τροπο και με τα ιδια hardware οπως και το zoneminder. Και με αντιστοιχα ή και ιδια ακριβως συμπτωματα. Η εντυπωση μου ειναι επαναλαμβανω πως το wifi εχει αδυναμιες που φαινονται στην περιπτωση του live streaming, ενω το καλωδιο τις ξεπερνα αλλα και οτι τα Pι δειχνουν την αδυναμια τους οταν ο αριθμος των καμερων και της ζωντανης ροης ξεπερνα εναν αριθμο. Πανω απο 2 ή 3 εχω την εντυπωση πως ειναι αυτος.

    Προσωπικα παντως αν ξαναδοκιμαζα, θα επαιζα σιγουρα με Pi4 και με τουλαχιστον 4 gb ram και σιγουρα με καλωδιωμενες τις καμερες ετσι ωστε να ειμαι σιγουρος πως σε 24/7 λειτουργια θα ημουν ικανοποιημενος. Παντως ειχα παρατηρησει πως οταν αλλαξα την αυτοματη επανεκιννηση του Pi3 απο μια φορα την εβδομαδα σε μερα παρα μερα, υπηρχε βελτιωση και σταθεροτητα. Και φυσικα με τις ενημερωσεις του Raspbian παντα τακτικα.
    καλημερα, σημερα αν προλαβω θα το δοκιμασω, οχι σε docker γιατι ολα ειναι απαρχαιωμενα, κανονικα θα το βαλω, απλα επειδη εχω ηδη στημενο apache και mySQL θελει πολυ προσοχη μην τα χαλασω ολα.
    How to Install ZoneMinder on the Raspberry Pi - Pi My Life Up
    αυτα ειναι τα βηματα αλλα πρεπει να κανω αλλαγες σε αυτα που εχω ηδη ετοιμα.

    Το ερωτημα μου τωρα ειναι επειδη εχω SSD σκληρο και παιζω απο εκει 240gb νομιζω και δεν θελω να τον γεμισω, μπορω να ριχνω τα βιντεο στον σκληρο του ΝΑS δικτυακα δλδ?
    εσενα που τα εγραφε?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    το "motion eye" εχω βρει για καμερες , απλοικο και ελαφρυ , σε docker ,αλλα οχι του r-type
    Καλημερα.
    https://github.com/motioneye-project/motioneye/wiki
    https://motion-project.github.io/

    Το motion το χρησιμοποιει και το zoneminder για να εντοπιζει κινηση στις καμερες.
    Προτιμω το zoneminder τα εχω ξαναδουλεψει κιολας αλλα σε Linux pc.

    - - - Updated - - -

    A! βρηκα και αυτο απο το επισημο site και προφανως νεοτερο : https://wiki.zoneminder.com/Raspberry_Pi_4_-_Raspbian
    λεει και αυτο I would recommend to set the RPI4 to boot from external USB HDD or at least an external for all the video and picture storage of ZM. Also disable logging on ZM after you get it working. (Options - Logs) if you are using an SSD or SD card.

    Οποτε ειναι οκ για SSD προφανως. Για να γραφει σε Nas δεν εχω βρει τιποτα.

  10. #4300
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εγω εγραφα στον δικο του, αλλα μονον ως τεστ και αφου τελικα ειχα παρει αποφαση πως δεν μου εκανε το Pi για αυτη τη δουλεια. Ως σημειωση, το Pi κανει τωρα αλλες "δουλειες" καθως το δικο μου συμπερασμα ηταν πολυ της αδυναμης επεξεργαστικης ισχυος. Για αυτο και πηγα σε φτηνο κινεζικο NVR, με δισκο και διαχειριζομαι 6 συνολικα καμερες απο εκει. Κατι που στο Pi δεν επαιζε.

    Θα προτεινα παντως πριν προχωρησεις να εριχνες μια ματια και στο παρακατω. Παλαιο, απαιτει ενα Pi μοναδικης χρησης αλλα επαιζε εξαιρετικα σε Pi3 αν και μονον για θεαση και οχι και εγγραφη ( αυτος ηταν και ειναι ο βασικος σκοπος μου ετσι κι αλλιως ):

    https://community.spiceworks.com/how...toring-display

  11. #4301
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    βρηκα live dvd διανομη με debian και zoneminder το ετρεξα σε virtualbox επανω απο το linux μου και δουλευει το zoneminder αλλα δεν βγαζεις ακρη και δεν εχω καμια πληροφορια για το πως να τις σεταρω δεν ειναι ολες οι ip cameras το ιδιο, θελει παρα πολυ χρονο να ψαχνεις, δοκιμες ιστοριες και χρονο δεν εχω.
    Θα παρω το καταγραφικο της εταιριας (NDR) της srihome και εναν σκληρο και καθαρισα το βρηκα σε καλη τιμη προσφορα. Δεν θα ηθελα αλλωστε να γραφω στον SSD του raspi.

    Για οποιον ενδιαφερετε μονο αυτο υπαρχει τρεχει και live https://www.turnkeylinux.org/zoneminder

    Ευχαριστω για τις προτασεις παντως!

  12. #4302
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    στις sricam μεχρι τωρα εχω βρει οτι παιζει για να παιρνει την εικονα της καμερας το "rtsp://"ip καμερας":8554/profile0" και με profile1 ή ακομη και profile2
    και username = admin , pass , πρεπει να ειναι ή εξι ή οκτω οχταρια το default
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #4303
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    στις sricam μεχρι τωρα εχω βρει οτι παιζει για να παιρνει την εικονα της καμερας το "rtsp://"ip καμερας":8554/profile0" και με profile1 ή ακομη και profile2
    και username = admin , pass , πρεπει να ειναι ή εξι ή οκτω οχταρια το default
    κατσε να δω ισα που με προλαβες πριν παραγγειλω το NVR...

    - - - Updated - - -

    ναι αλλα αυτα που τα βαζω? εχει απειρες επιλογες!
    στο onvif? στο source? καπου αλλου? δεν εχω ιδεα!

  14. #4304
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατσε να δω ισα που με προλαβες πριν παραγγειλω το NVR...

    - - - Updated - - -

    ναι αλλα αυτα που τα βαζω? εχει απειρες επιλογες!
    στο onvif? στο source? καπου αλλου? δεν εχω ιδεα!
    για αρχη μπορεις να κανεις μια δοκιμη στο vlc να σιγουρευτεις (open network stream και προσθετεις το rtsp://"ip καμερας":8554/profile0 και σου ζηταει user&pass
    στο motion eye τις προσθετω σαν network camera και συμπληρωνω τα πεδια
    source θα διαλεγα ,και αν δεν επαιζε θα δοκιμαζα onvif ή οτι αλλο εχει .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  15. #4305
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καμια δεν παιζει στο VLC δοκιμασα και αλλες πορτες που βρηκα με nmap τιποτα.

    - - - Updated - - -

    αααααα κατσε να μπω στο web interface τους εκει φαινεται η RTSP port! αυτη που ειπες ειναι.

Σελ. 287 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 267277282285286287288289292297 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας