Σελ. 110 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 90100105108109110111112115120130 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.636-1.650 από 4538
  1. #1636
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.516
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χτες δοκιμασα το zero σε μια samsung smart tv, για να δω πως δουλευει και εκει. Αφου λοιπον ενεργοποιησα το hdmi cec, το οποιο η samsung ονομαζει anynet+ και το εχει απενεργοποιημενο by default, παρατηρησα διαφορα περιεργα.
    Καταρχην, εχω απενεργοποιημενη την... απενεργοποιηση του zero μεσω hdmi cec απο τις ρυθμισεις του openelec οταν κλεινει η τηλεοραση, αλλα στην συγκεκριμενη τηλεοραση χρειαστηκε να απενεργοποιησω τη συγκεκριμενη λειτουργια απο την ιδια την τηλεοραση, στο ιδιο μενου που ηταν η ρυθμιση για το anynet+. Μετα, σε καποιο υπομενου των ρυθμισεων της τηλεορασης, εμφανιστηκαν 2-3 επιλογες με ονομα kodi και, λογικα, ειχαν σχεση με το hdmi cec, αλλα δεν πειραξα τιποτα.

    Το εντελως περιεργο ηταν οταν μετα απο επανεκκινηση του zero, δεν δουλευε καθολου το hdmi cec, οποτε συνδεθηκα ασυρματα με το kore και το εκλεισα εντελως. Εβγαλα το hdmi (το καλωδιο) απο την τηλεοραση, με το zero συνδεδεμενο ακομα στο ρευμα, και οταν το ξανασυνδεσα, το zero ξεκινησε απο μονο του! Wtf! Τουλαχιστον αυτη τη φορα δουλεψε το hdmi cec.
    ديميتريس

  2. #1637
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300


    Ποιο OS να βάλω στο rasbery pi 3 model B έχω βάλει ubuntu για rasbpi αλλά το βίντεο δεν παίζει καλά

  3. #1638
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων


    Ποιο OS να βάλω στο rasbery pi 3 model B έχω βάλει ubuntu για rasbpi αλλά το βίντεο δεν παίζει καλά
    Το rpi δεν είναι pc. Για την ακρίβεια ούτε που πλησιάζει την επεξεργαστική ισχύ ενός σύγχρονου κινητού. Επομένως το ξεχνάς σαν μηχάνημα που κάνει τα πάντα. Αν θες παραπάνω ρόλους παίρνεις και δεύτερη/τρίτη συσκευή ή εναλλακτικά δεν το χρησιμοποιείς ταυτόχρονα για >1 χρήση.

    Υποθέτω ότι το θες σαν htpc. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να βάλεις είτε libreelec, είτε osmc.

    - - - Updated - - -

    Υπάρχει και το openelec, από το οποίο προήλθε το libreelec ως fork, και το xbian, στο project του οποίου όμως δεν βλέπω πολλή κινητικότητα.

    - - - Updated - - -

    Εγώ θα δοκίμαζα το libreelec πρώτα πάντως.

  4. #1639
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Κοιτούσα πριν τιμές... το ρασπι2 να είναι πιο ακριβό απ το 3, τι παίζει?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  5. #1640
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτούσα πριν τιμές... το ρασπι2 να είναι πιο ακριβό απ το 3, τι παίζει?
    καλημερα! ειχα δει να ειναι το 1 model B 512 ποιο ακριβο απο το 2!
    αγνωστο τι παιζει....αποκλειεται καποιος νομιζω να αγορασει το 1 ή το 2 ετσι δεν ειναι?
    http://www.skroutz.gr/c/329/barebone...rase=raspberry

  6. #1641
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα! ειχα δει να ειναι το 1 model B 512 ποιο ακριβο απο το 2!
    αγνωστο τι παιζει....αποκλειεται καποιος νομιζω να αγορασει το 1 ή το 2 ετσι δεν ειναι?
    http://www.skroutz.gr/c/329/barebone...rase=raspberry
    Να είναι λες καθαρά θέμα μάρκετινγκ? Η το 2 είναι καλύτερο απ το 3?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #1642
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να είναι λες καθαρά θέμα μάρκετινγκ? Η το 2 είναι καλύτερο απ το 3?
    δεν ξερω τι ειναι, καλυτερο φυσικα και δεν ειναι! θελει ερωτημα? κανε συγκριση h/w να δεις!

  8. #1643
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω τι ειναι, καλυτερο φυσικα και δεν ειναι! θελει ερωτημα? κανε συγκριση h/w να δεις!
    έχω δει τις διαφορές... δεν έχει λογική όμως... εκτός και αν στοκαρανε το 3αρι... και τους έμεινε αμανατι... και το σκοτώνουν!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  9. #1644
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω δει τις διαφορές... δεν έχει λογική όμως... εκτός και αν στοκαρανε το 3αρι... και τους έμεινε αμανατι... και το σκοτώνουν!
    ποιος ο λογος υπαρχει αλλο raspberry καλυτερο απο αυτο ? δεν εχει λογικη αυτο δεν ξερω γιατι το κανουν.
    Πριν λιγο καιρο ειχα δει να πουλανε στο εξοχικο ομως μπορει να ηταν και το adafruit το rasp 1 model B 512 ακριβοτερα απο το 2!

  10. #1645
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.092
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~16000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585v8
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το ότι έχει καλύτερο hardware δε σημαίνει ότι κάνει για όλα τα projects. Εγώ για παράδειγμα δεν θέλω και δεν μπορώ να συνδέσω το Raspberry 3 απ'ευθείας στο USB της τηλεόρασης γιατί δεν το τροφοδοτεί σωστά, όπως συμβαίνει με το 2, που καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες μου για χρήση του LibreElec. Καλώς κυκλοφορούν και τα 2, ή και όσα περισσότερα, και ο καθένας αποφασίζει τι χρειάζεται.

    Το ότι έβαλαν το WiFi/Bluetooth αλλά από την άλλη θέλει μεγαλύτερο τροφοδοτικό προσωπικά, για μένα, ήταν μαχαιριά. Και προφανώς κάποια projects καλύπτονται με το σκέτο LAN. Τώρα για το 64bit CPU αμφιβάλω αν έχει βγει pure 64bit OS (δεν το έχω ψάξει, γιατί δε με ενδιαφέρει άμεσα) και έτσι κι αλλιώς φαντάζομαι δεν χρησιμοποιεί κανείς Raspberry για super-CPU-intensive projects και οι πιθανότητες είναι ότι θα τον καλύψει το 2.

    Το πρόβλημα προκύπτει όταν το Foundation προτείνει χαμηλότερη τιμή για το προηγούμενο μοντέλο αλλά η αγορά λόγω μειωμένης ζήτησης ανεβάζει την τιμή...
    AdvancedRM: Κι άλλο ένα Router Traffic Monitor
    PCMon: Monitoring Utility για HDD activity, CPU usage, memory usage...

  11. #1646
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.516
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ποσα v/a βγαζει η δικη σου τηλεοραση και εχεις βαλει το pi στην usb της? Η δικη μου βγαζει 5v/400ma και φοβαμαι να βαλω ακομα και το zero!
    ديميتريس

  12. #1647
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.092
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~16000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585v8
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσα v/a βγαζει η δικη σου τηλεοραση και εχεις βαλει το pi στην usb της? Η δικη μου βγαζει 5v/400ma και φοβαμαι να βαλω ακομα και το zero!
    Πραγματικά δεν έχω ιδέα. Το μοντέλο είναι η LG 43LF630V. Το δοκίμασα, έπαιξε, δεν μου έχει βγάλει ποτέ ούτε ένα rainbow... Μόνο HDMI και LAN έχει πάνω, όλα τα αρχεία είναι σε δικτυακά drives.
    AdvancedRM: Κι άλλο ένα Router Traffic Monitor
    PCMon: Monitoring Utility για HDD activity, CPU usage, memory usage...

  13. #1648
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι έχει καλύτερο hardware δε σημαίνει ότι κάνει για όλα τα projects. Εγώ για παράδειγμα δεν θέλω και δεν μπορώ να συνδέσω το Raspberry 3 απ'ευθείας στο USB της τηλεόρασης γιατί δεν το τροφοδοτεί σωστά, όπως συμβαίνει με το 2, που καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες μου για χρήση του LibreElec. Καλώς κυκλοφορούν και τα 2, ή και όσα περισσότερα, και ο καθένας αποφασίζει τι χρειάζεται.

    Το ότι έβαλαν το WiFi/Bluetooth αλλά από την άλλη θέλει μεγαλύτερο τροφοδοτικό προσωπικά, για μένα, ήταν μαχαιριά. Και προφανώς κάποια projects καλύπτονται με το σκέτο LAN. Τώρα για το 64bit CPU αμφιβάλω αν έχει βγει pure 64bit OS (δεν το έχω ψάξει, γιατί δε με ενδιαφέρει άμεσα) και έτσι κι αλλιώς φαντάζομαι δεν χρησιμοποιεί κανείς Raspberry για super-CPU-intensive projects και οι πιθανότητες είναι ότι θα τον καλύψει το 2.

    Το πρόβλημα προκύπτει όταν το Foundation προτείνει χαμηλότερη τιμή για το προηγούμενο μοντέλο αλλά η αγορά λόγω μειωμένης ζήτησης ανεβάζει την τιμή...
    καλησπέρα, συμφωνω με ολα σχεδον, και ναι μου φαινεται αυτο ειναι κιολας που ανεβαζει την τιμη στο 2, οτι δλδ μπορει να εχει περισσοτερη ζητηση.
    Στο τελευταιο δεν συμφωνω, λογω αυξημενης ζητησης ανεβαινουν οι τιμες, οχι λογω μειωμενης, ετσι εγινε με το raspberry zero και μετα δεν το ειχε κανεις!
    οπως ειπα πριν λιγο καιρο εβλεπα να πουλανε το rasp 1 model B 512 σε μεγαλυτερη τιμη απο το 2 πχ https://www.adafruit.com/products/998 τωρα δεν εχει αλλα δεν λεει DISCONTINUED οπως σε αλλα.
    Το 3 για πολλες εφαρμογες δεν λεει, για αυτοματισμους αναφερομαι, o κυριοτερος λογος ειναι αυτο που επισης ειπες για την αυξημενη καταναλωση.
    Ακομα εχω το 1 με 256 και γιαυτα που το θελω με καλυπτει απολυτα. Αυτο δε που ευχαριστιεμαι περισσοτερο ειναι οτι εχει παρα πολυ μικρη καταναλωση ρευματος.
    Ακομα και με power bank το δουλευα για απειρες ωρες μεχρι που μια μερα εβγαλε καπνους....(το power bank οχι το rasp)

    Απλα το καλυτερο H/W προτιμανε ολοι γενικα! bluetooth δεν χρησιμοποιω ποτε και wifi εξαιρετικα σπανια, οποτε προτιμω και εγω το δικο μου σε αυτο το τομεα και την μικροτερη καταναλωση ενεργειας.
    Απο την αλλη ηθελα το zero απο το adafruit https://www.adafruit.com/products/2885 οταν σκετο ειχε 5 δολαρια και μετα δεν υπηρχε! οι τιμες στο ebay ειχαν ξεφυγει.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 26-01-17 στις 18:28.

  14. #1649
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το rpi δεν είναι pc. Για την ακρίβεια ούτε που πλησιάζει την επεξεργαστική ισχύ ενός σύγχρονου κινητού. Επομένως το ξεχνάς σαν μηχάνημα που κάνει τα πάντα. Αν θες παραπάνω ρόλους παίρνεις και δεύτερη/τρίτη συσκευή ή εναλλακτικά δεν το χρησιμοποιείς ταυτόχρονα για >1 χρήση.

    Υποθέτω ότι το θες σαν htpc. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να βάλεις είτε libreelec, είτε osmc.

    - - - Updated - - -

    Υπάρχει και το openelec, από το οποίο προήλθε το libreelec ως fork, και το xbian, στο project του οποίου όμως δεν βλέπω πολλή κινητικότητα.

    - - - Updated - - -

    Εγώ θα δοκίμαζα το libreelec πρώτα πάντως.
    Έβαλα τελικά το Libreelec ...
    Και έπαθα πλάκα πιάνει και το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης ούτε πληκτρολόγια ούτε ποντίκια 2 καλώδια HDMI & USB power έβαλα και το εξωτερικό 1.5ΤΒ μια χαρά πάει

  15. #1650
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Μία ενδιαφέρουσα διανομή που τρέχει (κατ' επιλογήν) εξολοκλήρου στη RAM είναι το Alpine Linux. Οι αλλαγές που γίνονται στο σύστημα αποθηκεύονται στο σύνολό τους κάθε φορά που δίνουμε την εντολή commit ενώ χρησιμοποιούνται busybox και musl libc καθιστώντας την πολύ ελαφριά σε resources. Θέλει λίγο παραπάνω ενασχόληση μέχρι να μπει κανείς στο νόημα αλλά τα πράγματα απλοποιούνται πολύ από την χρήση του OpenRC (init system) και του σχετικά πλούσιου (για τη δημοφιλία της διανομής) Wiki! (το link είναι από ένα section του Wiki)

    Προσωπικά, έχω απαλλαγεί από το άγχος ενός πιθανού corruption του συστήματος αρχείων (σε κάρτες SD) κι έχω βρει μια πολύ καλή διανομή για τα Raspberry Pi μου!

Σελ. 110 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 90100105108109110111112115120130 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας