Σελ. 291 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 271281286289290291292293296301 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.351-4.365 από 4538
  1. #4351
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε Pi 4 συνδέω/αποσυνδέω SSD πάνω σε USB/SATA adapter χωρίς πρόβλημα. Έχω το επίσημο τροφοδοτικό 3Α.
    Σε Pi 3 νομίζω το περισσότερο που έχω δοκιμάσει είναι πληκτρολόγιο και στικάκι, πάλι χωρίς πρόβλημα. Εκεί έχω διάφορα (καλά) τροφοδοτικά, όλα ≥2Α.
    Α ευχαριστω και εγω το επισημο ειχα που ειχε μαζι απο το γνωστο επισημο καταστημα εισαγωγεα. Στο παλιο ηταν 1Α η ενταση ρευματος.

    - - - Updated - - -

    λεω να δοκιμασω αυτο θα παιζει τζαμι λογικα για ηχογραφησεις με το audacity με κονσολα ηχου https://www.behringer.com/product.html?modelCode=P0A31

  2. #4352
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Που είχαμε γράψει για το κοκορέτσι μεταξύ debian/raspian σε αυτό το thread ? η στο άλλο με τον jim και το debian ?

    pizero2w νομίζω οτι του είχα βάλει (χωρίς να είμαι σίγουρος και άντε βρές τώρα arm64 debian) κάπου γυρισα τα sources, upgrade στο upgrade τώρα bookworm (πάλι δεν θυμάμαι) κοιτάω προχτές δεν βρίσκει το arm64

    Κώδικας:
    N: Skipping acquire of configured file 'main/binary-arm64/Packages' as repository 'http://raspbian.raspberrypi.org/raspbian bookworm InRelease' doesn't support architecture 'arm64'
    N: Skipping acquire of configured file 'contrib/binary-arm64/Packages' as repository 'http://raspbian.raspberrypi.org/raspbian bookworm InRelease' doesn't support architecture 'arm64'
    N: Skipping acquire of configured file 'non-free/binary-arm64/Packages' as repository 'http://raspbian.raspberrypi.org/raspbian bookworm InRelease' doesn't support architecture 'arm64'
    N: Skipping acquire of configured file 'rpi/binary-arm64/Packages' as repository 'http://raspbian.raspberrypi.org/raspbian bookworm InRelease' doesn't support architecture 'arm64'
    Το apt-show-versions το επιβεβαιώνει... οτι έχω arm64 δεν υπάρχει...

    Αρα 2023 ΒΑΖΟΥΜΕ RASPBIAN

  3. #4353
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Και τα κινεζοπισάκια δεν είναι και τσάμπα, ενα barebone με αρχαίο celeron J, κάτω από 120 ευρώ δεν βρίσκεις, συν μνήμη/σκληρό, στη καλύτερη θέλεις ένα πενηντάρικο ακόμα. Νομίζω ότι μεγαλύτερος ανταγωνισμός θα έρθει από παρόμοια boards.

  4. #4354
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Προσωπικά το βρίσκω τίμιο το 5.

  5. #4355
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    βρηκα ενα συγκριτικο του 4 με το 5 https://picockpit.com/raspberry-pi/r...aspberry-pi-5/
    δεν εχει audio out jack???? SERIOUSLY???? EΛΕΟΣ!!!!!

  6. #4356
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Έχεις όμως RTC επιτέλους

  7. #4357
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις όμως RTC επιτέλους
    δεν μου χρειαζεται αυτο ομως.

    Εχω μιαν απορια εχω ενα παλιο πισι, θα ειναι ποιο δυνατο αραγες? linux εχει και εκεινο. Πως θα το υπολογισω ομως?

    - - - Updated - - -

    5.40 ευρω διαφορα τωρα το pi 4 8gb με το pi 5 8gb πολυ μικρη διαφορα! θα πρεπει να πεσει η τιμη στο 4. Αλλα δεν υπαρχει το 5 τωρα ετσι κι αλλιως...

  8. #4358
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα κινεζοπισάκια δεν είναι και τσάμπα, ενα barebone με αρχαίο celeron J, κάτω από 120 ευρώ δεν βρίσκεις, συν μνήμη/σκληρό, στη καλύτερη θέλεις ένα πενηντάρικο ακόμα. Νομίζω ότι μεγαλύτερος ανταγωνισμός θα έρθει από παρόμοια boards.
    Αν καποιος αναζητει ενα desktop replacement ομως εχει πλεον 3 επιλογες. Pi 5 λογω του εξαιρετικου raspbian, Κινεζομινι pc με Windows 11 και φυσικα συμβατοτητα σε software και περιβαλλον εργασιας και τελος καποιο παλιο pc σε νεο βασικο ρολο. Το τελευταιο βεβαια εχει το προβλημα της καταναλωσης αλλα κι αυτο ξεπερνιεται αν προκειται για ενα laptop.

    Σε ειδικοτερες εφαρμογες βεβαια το παιχνιδι αλλαζει και ναι εκει το Pi 5 ως μοναδικο ή ισως και ανυπερβλητο πλεονεκτημα εχει το brand αλλα και την υποστηριξη της τεραστιας κοινοτητας. Στην δικη μου περιπτωση θα περιμενω να δω αν ενα Pι5 με το "μεγαλο" απαραιτητα και μαμισιο τροφοδοτικο, μπορει επιτελους να υποστηριξει αξιοπρεπως 2 και 3 βαριες εργασιες οπου το Pi4 ακομα και στην εκδοση των 8 ram ειχε θεμα. Πχ desktop περιβαλλον + Pihole + MotionEye για καμερες.

  9. #4359
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μου χρειαζεται αυτο ομως.

    Εχω μιαν απορια εχω ενα παλιο πισι, θα ειναι ποιο δυνατο αραγες? linux εχει και εκεινο. Πως θα το υπολογισω ομως?

    - - - Updated - - -

    5.40 ευρω διαφορα τωρα το pi 4 8gb με το pi 5 8gb πολυ μικρη διαφορα! θα πρεπει να πεσει η τιμη στο 4. Αλλα δεν υπαρχει το 5 τωρα ετσι κι αλλιως...
    Υπάρχουν πολλά συνθετικά benchmarks που μπορείς να κάνεις άμεση σύγκριση PC/Pi 5.
    Ακόμη και παλιό PC μπορεί να το νικάει σε απόδοση, με τίμημα τη μεγαλύτερη κατανάλωση.
    Από την άλλη, ένα σύγχρονο mini PC μπορεί να το νικάει και στα δύο - ανάλογα με την εφαρμογή.
    Ανεξάρτητα από την τιμή του Pi 5, ένα μειονέκτημα είναι ότι τα περισσότερα παλιά περιφερειακά δεν θα είναι συμβατά.

  10. #4360
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εγω εχω ενα παλιο pc στο εξοχικο και φυσικα καιει πολυ παραπανω και σκεφτομουν αν αξιζει η μεταβαση σε raspi 5 8gb παντα και μονο για desktop χρηση.
    Το pc ειναι με E5450 intel Xeon 3ghz quad core 64bit LGA771 μετατροπη σε 775 socket με 8gb DDR2 800mhz και nvidia gforce GT730 2gb με δυνατοτητα να μπει Asus GTX 1650 4gb OC που την εχω και καθεται και εχει endeavour OS linux και windows 10 σε VB.
    τι πιστευεις ειναι καλυτερο? Υποψην οτι εχω και tv box για τα σχετικα οποτε δεν ειναι αναγκη να τα κανει το raspi, εννοω kodi και τα σχετικα.

    Δλδ θηκη απο το 4 δεν θα κανει? δεν εβρισκα τοτε το σκετο και πηρα το πακετακι το low budget, μετα εβαλα κουτι που εχει οθονουλα και ψυκτρα τυπου tower rgb και εμεινε η αρχικη θηκη με τον ανεμιστηρα που εκανε ομως τρελη φασαρια!

    - - - Updated - - -

    εψαξα για συγκριτικα μεταξυ pc - raspi 5 και δεν βρηκα τιποτα μεχρι στιγμης.

  11. #4361
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που είχαμε γράψει για το κοκορέτσι μεταξύ debian/raspian σε αυτό το thread ? η στο άλλο με τον jim και το debian ?

    pizero2w νομίζω οτι του είχα βάλει (χωρίς να είμαι σίγουρος και άντε βρές τώρα arm64 debian) κάπου γυρισα τα sources, upgrade στο upgrade τώρα bookworm (πάλι δεν θυμάμαι) κοιτάω προχτές δεν βρίσκει το arm64

    Κώδικας:
    N: Skipping acquire of configured file 'main/binary-arm64/Packages' as repository 'http://raspbian.raspberrypi.org/raspbian bookworm InRelease' doesn't support architecture 'arm64'
    N: Skipping acquire of configured file 'contrib/binary-arm64/Packages' as repository 'http://raspbian.raspberrypi.org/raspbian bookworm InRelease' doesn't support architecture 'arm64'
    N: Skipping acquire of configured file 'non-free/binary-arm64/Packages' as repository 'http://raspbian.raspberrypi.org/raspbian bookworm InRelease' doesn't support architecture 'arm64'
    N: Skipping acquire of configured file 'rpi/binary-arm64/Packages' as repository 'http://raspbian.raspberrypi.org/raspbian bookworm InRelease' doesn't support architecture 'arm64'
    Το apt-show-versions το επιβεβαιώνει... οτι έχω arm64 δεν υπάρχει...

    Αρα 2023 ΒΑΖΟΥΜΕ RASPBIAN
    Θυμησε μου τι λεγαμε. Το μονο που θυμαμαι εγω εινια πως την τελευταια φορα που εβαλα raspbian, μεσα απο καρτα που ηρθε με noobs, ηταν σε rpi4 και ηταν armhf. Προσφατα ανακαλυψα αυτο το κομματι του μαμα repo που εχει μερικα πακετα σε arm64.
    https://archive.raspberrypi.org/

    Καποια στιγμη θα γραψω για το rpi5 και τα κουλα του που διαβασα στο φορουμ του phoronix. Γενικα, οπως και με το rpi4 πριν 4 χρονια, το rpi5 δεν φερνει κατι τρελο, απλα επιασε τον ανταγωνισμο.
    ديميتريس

  12. #4362
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Ούτε εγώ ακριβώς αλλά αντε βγάλε άκρη... Αυτό που ισχύει ειναι οτι εαν βάλεις Raspberry Pi OS 64-bit (δηλαδή arm64) έχει τα ίδια πανω κάτω πακέτα με το αντίστοιχο debian, αλλά θα το βρείς στο archive (σαν deb source) και οχι στο αρχικό (όπως πολύ σωστά γράφεις)

    Βαριέμαι να το ξαναδοκιμάσω...απο την αρχή (αλλά μάλλον το έστρωσα)

  13. #4363
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω ενα παλιο pc στο εξοχικο και φυσικα καιει πολυ παραπανω και σκεφτομουν αν αξιζει η μεταβαση σε raspi 5 8gb παντα και μονο για desktop χρηση.
    Το pc ειναι με E5450 intel Xeon 3ghz quad core 64bit LGA771 μετατροπη σε 775 socket με 8gb DDR2 800mhz και nvidia gforce GT730 2gb με δυνατοτητα να μπει Asus GTX 1650 4gb OC που την εχω και καθεται και εχει endeavour OS linux και windows 10 σε VB.
    τι πιστευεις ειναι καλυτερο? Υποψην οτι εχω και tv box για τα σχετικα οποτε δεν ειναι αναγκη να τα κανει το raspi, εννοω kodi και τα σχετικα.

    Δλδ θηκη απο το 4 δεν θα κανει? δεν εβρισκα τοτε το σκετο και πηρα το πακετακι το low budget, μετα εβαλα κουτι που εχει οθονουλα και ψυκτρα τυπου tower rgb και εμεινε η αρχικη θηκη με τον ανεμιστηρα που εκανε ομως τρελη φασαρια!

    - - - Updated - - -

    εψαξα για συγκριτικα μεταξυ pc - raspi 5 και δεν βρηκα τιποτα μεχρι στιγμης.
    Πως να βρεις συγκριτικό αφού το ένα είναι arm και το άλλο x64. Άλλη κατηγορία.

    Προσωπικά θα πήγαινα σε pi. Επιπλέον το PC είναι τέρμα παλιό, η μητρική είναι bottleneck σε οποιαδήποτε πιο σύγχρονη κάρτα γραφικών βάλεις για την ηλικία της, όπως η 1650.
    Μια 1030 που είχα δοκιμάσει να βάλω σε τέτοιο σύστημα ήταν τζάμπα κόπος.

    Δες εδώ ένα τέστ με το hashcat

    https://youtu.be/CmFEdtkyVQM?t=439

  14. #4364
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως να βρεις συγκριτικό αφού το ένα είναι arm και το άλλο x64. Άλλη κατηγορία.

    Προσωπικά θα πήγαινα σε pi. Επιπλέον το PC είναι τέρμα παλιό, η μητρική είναι bottleneck σε οποιαδήποτε πιο σύγχρονη κάρτα γραφικών βάλεις για την ηλικία της, όπως η 1650.
    Μια 1030 που είχα δοκιμάσει να βάλω σε τέτοιο σύστημα ήταν τζάμπα κόπος.

    Δες εδώ ένα τέστ με το hashcat

    https://youtu.be/CmFEdtkyVQM?t=439
    Ναι ειναι διαφορετικες αρχιτεκτονικες αλλα το θεμα ειναι ποιο ειναι ποιο γρηγορο στην τελικη για καποιες χρησεις, να μου πεις τι χρησεις οτι και να κανω προφανως θα μπορει και το raspi 5 μιλωντας για linux λειτουργικο παντα.
    Εχω δοκιμασει την 1650 σε αυτο το pc πριν κανω το νεο αυτο που δουλευω δλδ, η cpu οντως την κανει πολυ bottleneck, φαντασου αν βαλω 4Κ βιντεο να παιξει στο youtube παει σε slow motion και αμα τρεξω μια κονσολα να δω τι γινεται σε ενα htop πχ η cpu ειναι φουλ τερμα ενω στο raspi 4 πχ δεν εχει θεμα κανενα. Αν βαλεις και το ποσο ρευμα καιει παραπανω το pc αστα.
    Δεν ξερω βεβαια αν μπορει να αντικαταστησει ολες τις λειτουργιες οπως καποια linux games, καποια προγραμματα μουσικης, φωτογραφιας κτλ θα πρεπει να τα δω πρωτα στο pi 4 αυτα αμα ειναι οταν θα υπαρχει το 5 με το καλο, το 4 ειναι βασικα σαν server οπως το εχω κανει με πολλα πραγματα πανω του και οχι σαν desktop χρηση και δεν μπορει να παει και εκει που εχω το παλιο pc φυσιικα.

  15. #4365
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Νομιζω παντως οτι μια πραγματικη αξιολογηση του νεου Pi 5 θα μπορει να γινει οχι νωριτερα απο τον Γεναρη του 2024. Ετσι ωστε να δουμε τις πωλησεις που προσωπικα ειμαι πολυ περιεργος για το πως θα πανε τελικα, δηλαδη αν θα γινει boom, θα ειναι σταθερα αναλογες του Pi 4 ή και μικροτερες που θα σημαινει πως η αγορα αλλαξε προσανατολισμο βασει των σημερινων επιλογων οπως και για 2 ακομα πολυ κρισιμους παραγοντες κατα τη γνωμη μου.

    α) ποσο εντονα και τι διαθεσιμα περιφερειακα και μοντακια θα βγαλουν οι Κινεζοι μιας και το 5 σε σχεση με το 4 δεν ειναι και πολυ συμβατα, απο τις θηκες εως τα hats
    β) τα projects που θα βασιζονται και θα αξιοποιουν το νεο Pi 5 και θα βγουν. Προσθετω και σε αυτο το πως θα τρεξει το υπαρχον software ή και το ποσο γρηγορα θα βγουν πραγματικα και μεγαλα updates που θα εκμεταλλευονται την κατα πολυ μεγαλυτερη ισχυ του

Σελ. 291 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 271281286289290291292293296301 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας