Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω το εξής πρόβλημα με το laptop της αδερφής μου: Ενώ το μηχάνημα λειτουργεί κανονικά, ξαφνικά σβήνει μόνο του, και μετά δεν μπορείς να το ξαναενεργοποιήσεις αμέσως (πρέπει να περάσει αρκετή ώρα). Και όλα αυτά παρότι το laptop είναι συνδεδεμένο στην πρίζα του ρεύματος.

    Εδώ και καιρό η μπαταρία είχε πρόβλημα - απ' ότι μου είπε η αδερφή μου, η μπαταρία δεν άντεχε καθόλου, αλλά τουλάχιστον αν το έβαζες στην πρίζα, το μηχάνημα λειτουργούσε κανονικά. Τώρα δεν κάνει ούτε καν αυτό.

    Είναι βέβαια προφανές πως έχει πρόβλημα η μπαταρία. Αυτό όμως που με ανησυχεί, και θα ήθελα τη γνώμη σας, είναι το αν τυχόν φταίει κάτι και στο καλώδιο τροφοδοσίας ή κάπου αλλού (μιας και πλέον το laptop δεν λειτουργεί ούτε όταν παίρνει ρεύμα από την πρίζα).

    Τι -και πώς- θα πρέπει να τσεκάρω;

    Αν είναι και αγοράσουμε καινούργια μπαταρία ή/και κάποιο άλλο εξάρτημα (φορτιστή, κτλ), υπάρχει κάποιο κατάστημα (είτε ντόπιο είτε διεθνές μέσω ίντερνετ) που να έχει καλύτερες τιμές; Επίσης, πώς θα βρω ποια εξαρτήματα κάνουν για το μηχάνημα της αδερφής μου; Υπάρχει περίπτωση να βρω κάποια συμβατή μπαταρία/φορτιστή από κάποιον φίλο με HP laptop για να το δοκιμάσω στο μηχάνημα της αδερφής μου, ή μήπως δεν υπάρχει συμβατότητα; (το laptop της αδερφής μου είναι ένα Hewlett Packard HP5500
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  2. #2
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Aν βγάλεις τελείως τη μπαταρία, δουλεύει κανονικά με τον μετασχηματιστή;

    Για δες καλύτερα και το μοντέλο, δεν βλέπω παρά μόνο εκτυπωτή με αυτό που δίνεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ελπίζω να μην χάλασε το power jack η αδερφή σου και μαζί χάλασε και η μπαταρία τυχαία , για δες αν όταν κουνάς το καλώδιο δίνει ρεύμα στο μηχανάκι .....................

    http://derekscomputer.com/wp-content...power_jack.jpg

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι, σόρρυ, δεν είναι HP5500, είναι HP550(δες πχ εδώ για μια αναζήτηση στο google).

    Όσο για το άλλο που λες, εγώ ευχαρίστως να δοκιμάσω να βγάλω την μπαταρία, αλλά...πώς το κάνω αυτό; (είμαι άσχετος με laptop, δεν είχα ποτέ μου)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να μην χάλασε το power jack η αδερφή σου και μαζί χάλασε και η μπαταρία τυχαία , για δες αν όταν κουνάς το καλώδιο δίνει ρεύμα στο μηχανάκι .....................

    http://derekscomputer.com/wp-content...power_jack.jpg
    Αυτό το σκέφτηκα, αλλά δε φαίνεται σπασμένο
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  5. #5
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, σόρρυ, δεν είναι HP5500, είναι HP550(δες πχ εδώ για μια αναζήτηση στο google).

    Όσο για το άλλο που λες, εγώ ευχαρίστως να δοκιμάσω να βγάλω την μπαταρία, αλλά...πώς το κάνω αυτό; (είμαι άσχετος με laptop, δεν είχα ποτέ μου)

    - - - Updated - - -



    Αυτό το σκέφτηκα, αλλά δε φαίνεται σπασμένο
    Μπορεί όμως να μην κάνει καλή επαφή , για έλενξε όλες τις επαφές ( το power jack , το καλώδιο του τροφοδοτικού κλπ ) , να δούμε .....................

  6. #6
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Γυρνάς το λάπτοπ ανάποδα, η μπαταρία βρίσκεται στην πάνω μεριά. Από κάτω της θα υπάρχουν ένας ή δύο συρόμενοι διακόπτες με ένδειξη lock-unlock. Toυς κρατάς στη θέση unlock και σπρώχνεις ή σηκώνεις τη μπαταρία, ξεχωρίζει άλλωστε.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μόλις δοκίμασα να βγάλω τη μπαταρία (ήταν όντως εύκολο, απλά δεν είχα ποτέ μου κάτσει να δω που είναι η μπαταρία). Το μηχάνημα δουλεύει κανονικά συνδεδεμένο στην πρίζα, αλλά πάντως παρατήρησα ότι δεν κάνει και τόσο καλή επαφή το power jack. Θα το δουλεψω λίγο να δω πως πάει και θα σας πω.

    Αν πάντως χρειαστεί να αγοράσουμε νέα μπαταρία, από που προτείνετε να την αγοράσουμε;
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις δοκίμασα να βγάλω τη μπαταρία (ήταν όντως εύκολο, απλά δεν είχα ποτέ μου κάτσει να δω που είναι η μπαταρία). Το μηχάνημα δουλεύει κανονικά συνδεδεμένο στην πρίζα, αλλά πάντως παρατήρησα ότι δεν κάνει και τόσο καλή επαφή το power jack. Θα το δουλεψω λίγο να δω πως πάει και θα σας πω.

    Αν πάντως χρειαστεί να αγοράσουμε νέα μπαταρία, από που προτείνετε να την αγοράσουμε;
    Άρα η μπαταρία έχει βραχυκυκλώσει. Η καλύτερη λύση είναι το ebay, στην Ελλάδα δε μπορώ να πω ότι εμπιστεύομαι αυτούς που φέρνουν after market μπαταρίες, ενώ και οι αντιπροσωπείες είναι πανάκριβες.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις δοκίμασα να βγάλω τη μπαταρία (ήταν όντως εύκολο, απλά δεν είχα ποτέ μου κάτσει να δω που είναι η μπαταρία). Το μηχάνημα δουλεύει κανονικά συνδεδεμένο στην πρίζα, αλλά πάντως παρατήρησα ότι δεν κάνει και τόσο καλή επαφή το power jack. Θα το δουλεψω λίγο να δω πως πάει και θα σας πω.

    Αν πάντως χρειαστεί να αγοράσουμε νέα μπαταρία, από που προτείνετε να την αγοράσουμε;
    Μάλλον για εγχείρηση πάει το μηχανάκι άμα μου λες πως δεν κάνει καλή επαφή .......................

  10. #10
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον για εγχείρηση πάει το μηχανάκι άμα μου λες πως δεν κάνει καλή επαφή .......................
    Δυστυχώς δεν κάνει καλή επαφή. Το μηχάνημα ξανάσβησε. Μάλιστα έχει και ένα λαμπάκι πάνω από το power jack, το οποίο ανάβει προφανώς όταν παίρνει κανονικά ρεύμα, το οποίο δεν το είχα προσέξει πριν. Αν λοιπόν κουνήσω λιγάκι το power jack, τότε επειδή προφανώς κάνει επαφή και περνά ρεύμα, το λαμπάκι ανάβει, αλλά με το που αφήνω το power jack, το λαμπάκι σβήνει, διότι προφανώς σταματά να περνά ρεύμα.

    Τι μπορώ να κάνω για αυτό; Χρειάζομαι καινούργιο καλώδιο/μετασχηματιστή, ή χρειάζεται να φτιάξω κάπως (πώς τη θύρα στο laptop;
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  11. #11
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Κοίτα πχ εδώ , εδώ, κι εδώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν κάνει καλή επαφή. Το μηχάνημα ξανάσβησε. Μάλιστα έχει και ένα λαμπάκι πάνω από το power jack, το οποίο ανάβει προφανώς όταν παίρνει κανονικά ρεύμα, το οποίο δεν το είχα προσέξει πριν. Αν λοιπόν κουνήσω λιγάκι το power jack, τότε επειδή προφανώς κάνει επαφή και περνά ρεύμα, το λαμπάκι ανάβει, αλλά με το που αφήνω το power jack, το λαμπάκι σβήνει, διότι προφανώς σταματά να περνά ρεύμα.

    Τι μπορώ να κάνω για αυτό; Χρειάζομαι καινούργιο καλώδιο/μετασχηματιστή, ή χρειάζεται να φτιάξω κάπως (πώς τη θύρα στο laptop;
    Θέλει μάστορα, ανταλλακτικό για την υποδοχή και εγχείριση.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα πχ εδώ , εδώ, κι εδώ.
    Σε υπέρ-ευχαριστώ για τον κόπο σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει μάστορα, ανταλλακτικό και εγχείριση.
    Ρε παιδιά, γιατί όλοι μου λέτε για "εγχείρηση"; (το ίδιο μου είπε και ο eagle13 πριν). Το να θέλει μάστορα το κατανοώ, αλλά μη μου λέτε για "εγχείρηση". Τέλος πάντων, ελπίζω να μην κοστίσει πολύ.
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  13. #13
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Δες το service manual. Για να αλλαχτεί το socket πρέπει να λυθεί όλο το λάπτοπ, να υπάρχει ανταλλακτικό, και ο μάστορας να μην κάψει τη μητρική με χαζή χρήση στο κολλητήρι.
    Υπολογίζω συνολικό κόστος 70-100 ευρώ, + τη μπαταρία.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το service manual. Για να αλλαχτεί το socket πρέπει να λυθεί όλο το λάπτοπ, να υπάρχει ανταλλακτικό, και ο μάστορας να μην κάψει τη μητρική με χαζή χρήση στο κολλητήρι.
    Υπολογίζω συνολικό κόστος 70-100 ευρώ, + τη μπαταρία.
    Τιιιι;;;;;;;

    Μα με αυτά τα λεφτά παίρνεις ένα μεταχειρισμένο laptop!
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  15. #15
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τιιιι;;;;;;;

    Μα με αυτά τα λεφτά παίρνεις ένα μεταχειρισμένο laptop!
    Mε 70-100 δε νομίζω να πάρεις λάπτοπ που να αξίζει τον κόπο, αλλά μπακατέλα δεκαετίας. Με 200 ευρώ κάτι κάνεις.

    Ο τεχνικός χρειάζεται τουλάχιστον ένα τρίωρο-τετράωρο για το λύσε - δέσε, και φυσικά πολλή προσοχή για να βγάλει το παλιό socket και να βάλει το καινούργιο. Αν έχεις κάποιο φίλο που δουλεύει καλά με κολλητήρι, τα γλυτώνεις αυτά και κερνάς μονο μπύρες-σουβλάκια με κόστος 20 ευρώ + ανταλλακτικά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BigBlack : 22-06-12 στις 16:03.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με μπαταρία στο laptop
    Από star convict στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-12, 19:05
  2. προβλημα με μπαταρία ή τροφοδοτικό dell
    Από kallinikos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-12, 22:00
  3. Laptop προβλημα με μπαταρια, ανενεργο για 1 μηνα
    Από teo27 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-11, 15:02
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-10, 22:01
  5. Πρόβλημα Laptop με μπαταρία
    Από darioj στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-09, 11:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας