Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    21-06-2012
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημερα απο εμενα...
    Παρακαλω να με βοηθησει καποιος οσο αφορα το συστημα ψυξης ...Βρηκα μια πατεντα αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη και θελω
    να μου πειτε το οκ.
    Εχω τον υπολογιστη περιπου 2 χρονια και λιγοτερο και εχω παρατηρησει οτι οταν μπαινω σε παιχνιδια αρχιζει να θερμενεται πολυ και σε κανενα 10λεπτο κλεινει...(απο κατω καει).
    Εχω δει τα φορουμ σας και τροποι αντιμετωπισης αλλα λεω εγω ...αν βαλλω κατι κρυο απο κατω μπορει να βελτιωσει λιγο και να μην υπερθερμενεται...χαχα σας ακουγεται χαζο αλλα πειτε μου.....

  2. #2
    Εγγραφή
    21-08-2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Δεν θα δουλέψει αυτό που λές γιατί δεν θερμαίνεται το εξωτερικό καπάκι του υπολογιστή σου, αλλά τα εσωτερικά κομμάτια του.
    Δυστυχώς το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το καθαρίσεις από σκόνη και να προσέχεις να μην το βάζεις σε σημεία που μπορεί να προκαλέσουν σκόνη να μαζευτεί στο εσωτερικό του.
    Πάρε σίγουρα μιά βάση με ανεμιστήρα και δοκίμασε όταν είναι κλειστό να το φυσήεις με πεπιεσμένο αέρα στους αγωγούς του.
    Από εκεί και πέρα μπορείς να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα για να παρακολουθείς την θερμοκρασία του και τι ακριβώς ζεσταίνεται.
    http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
    Κάνε αυτά και βλέπεις. Έχε υπόψην σου ότι για να κλείνει πιάνει 80-90 βαθμούς. Λογικά η CPU.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2012
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Roronoa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα δουλέψει αυτό που λές γιατί δεν θερμαίνεται το εξωτερικό καπάκι του υπολογιστή σου, αλλά τα εσωτερικά κομμάτια του.
    Δυστυχώς το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το καθαρίσεις από σκόνη και να προσέχεις να μην το βάζεις σε σημεία που μπορεί να προκαλέσουν σκόνη να μαζευτεί στο εσωτερικό του.
    Πάρε σίγουρα μιά βάση με ανεμιστήρα και δοκίμασε όταν είναι κλειστό να το φυσήεις με πεπιεσμένο αέρα στους αγωγούς του.
    Από εκεί και πέρα μπορείς να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα για να παρακολουθείς την θερμοκρασία του και τι ακριβώς ζεσταίνεται.
    http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
    Κάνε αυτά και βλέπεις. Έχε υπόψην σου ότι για να κλείνει πιάνει 80-90 βαθμούς. Λογικά η CPU.

    Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου για τις απαντησεις...Οσο αφορα το προγραμματακι το εχω κατεβασει που ειδα απο πριν ενα θεμα...
    Οσο αφορα για την πατεντα που σου αναφερα πιο πανω λειτουργει μια χαρα οπως βλεπω...
    Γιατι το εχω αναμενο εδω και ωρα σε ενα παιχνιδι και ακομη να κλεισει...Οσο για φυσημα θα το κανω ...
    Σε ευχαιστω και παλι......Αν μπορεις πεσμου λιγο αναλυτικα ποσο πρεπει να ειναι βαθμοι στ προγραμματακι για να εχω και κριτιρια....

  4. #4
    Εγγραφή
    21-08-2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Κοίτα οι δίσκοι καλό είναι να μην περνούν 45 βαθμούς στην χειρότερη. Η καλύτερη θερμοκρασία είναι 35. Αν όμως δουλεύει πολλές ώρες, ε, θα νει πιό πάνω..
    Για cpu καλό επίσης να μην περνάει τους 60. To ιδανικό για λαπτοπ είναι 45.
    και γενικά όλα τα υπόλοιπα που αναφέρει να μην είναι πάνω από 45..

    και η CPU και η GPU από 60 και πάνωαρχίζουν να υπολειτουργούν...
    Αν παρατηρήσεις γενικά μεγάλες θερμοκρασίες, θα σου έλεγα να το στείλεις σε κάποιο σερβις για να το καθαρίσουν από σκόνη.
    Επίσης βαριά παιχνίδια προτίμησε να τα δουλεύεις σε desktop καλύτερα.. είδικά τώρα με την ζέστη...

  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2012
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Απο΄τι ειδα τωρα στο προγραμμα ,με την πατεντα ειναι ολα οκ...45 οπως μου ειπες σε ολα ...και στο GPU 55....

    Ευχαριστω!!

  6. #6
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Αργυρουπολη-Athens -Greece
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    214900/23907kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Sercomm H300-s
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε κάτι τέτοιο φτηνό και πρακτικό
    Προγραμματισμός Εγκεφάλων http://www.chiptronic.gr

Παρόμοια Θέματα

  1. HP ProBook 4530s Notebook
    Από kaha στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 21:07
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ PROBOOK 4530s
    Από antonio21 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-11, 12:01
  3. φορητος hp probook 4520s
    Από destructor στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-11, 16:22
  4. HP ProBook 4320s
    Από God στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-11, 20:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας