Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    10-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Κέντρο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Sagem Fast 2404
    SNR / Attn
    26.4(dB) / 20.5(dB)
    Question
    Υποθέτοντας ότι υπάρχουν 2 γραφεία το Α και το Β (η απόσταση δε μας ενδιαφέρει αλλά είναι αρκετές 10αδες χμ οπότε δεν υπάρχει ουσιαστική άμεση φυσική επικοινωνία). Το Α γραφείο έχει Ιντερνέτ μέσω Proxy ενώ έχει πρόσβαση στα PC’s του Β μέσω προγραμμάτων απομακρυσμένης διαχείρισης κλπ.

    Το Β γραφείο δεν έχει Ιντερνέτ και πρόσβαση σε κανέναν υπολογιστή εκτός Β περιοχής.

    Αυτό που θέλω εγώ είναι, να έχω έναν υπολογιστή στο Α, όπου ο λόγος ύπαρξης του θα είναι μέσω αυτού να δίνει ιντερνέτ στον Β (μέσω software πάντα) ή στη χειρότερη περίπτωση να έχω πρόγραμμα απομακρυσμένης διαχείρισης με το οποίο να διαχειρίζομαι τον υπολογιστή που βρίσκεται στον Α από τον Β.

    Η λογική που φτάνω εδώ είναι ότι εφόσον γίνει η αρχή της σύνδεσης από το Α, μετά υπάρχει επικοινωνία μέσω των pc, οπότε με ποιο τρόπο μπορώ να δρομολογήσω την 80 πόρτα από PC στο Α σε pc στο Β (εφόσον επιλέγει από το Α) ??? Η πώς μπορώ να έχω απομακρυσμένη διαχείριση στο A από το Β?

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Οπα οπα οπα το διάβασα 4 φορές και δεν κατάλαβα . Τι εξοπλισμό δικτύου έχει ο B?

  3. #3
    Εγγραφή
    10-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Κέντρο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Sagem Fast 2404
    SNR / Attn
    26.4(dB) / 20.5(dB)
    Μιλάμε για μισθωμένες γραμμές από το Α στο Β και ο δικτυακός εξοπλισμός είναι αποκλειστικά Cisco. Το Α και το Β ουσιαστικά έχουν την ίδια ακριβώς δικτυακή υποδομή. Προσωπικά πιστεύω δε μας απασχολούν αυτά γιατί είναι διαφορετικό το τμήμα δικτύων της εταιρίας και δε μπορούμε να επέμβουμε σε αυτά. Απλά φανταστείτε το σαν ένα τοπικό tcp/ip δίκτυο με τους περιορισμούς που προανέφερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sphinxgr : 04-12-06 στις 17:55.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    ISP
    OTEnet
    το ιντερνετ θελεις να το δινει ενα υπαρχων pc η θα βαλεις αλλο? αν βαλεις αλλο υπαρχουν live cd που γινεται αυτο που θελεις. πχ monowall κτλ . αν τωρα θελεις να χρησιμοποιησης ενα υπαρχον pc θα πρεπει να εγκαταστησεις ενα proxy server η νομιζω γινεται και με κοινοχρηστη συνδεση. και να ορισεις τα pc στο β γραφειο να περνανε μεσα απο το pc poy exei proxy η κοινοχρηστη συνδεση στο Α γραφειο.

    κατι αλλο δεν μπορεις στο Β γραφειο να βαλεις τον proxy του Α?

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Κέντρο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Sagem Fast 2404
    SNR / Attn
    26.4(dB) / 20.5(dB)
    Δεν έχω πρόβλημα. Μπορώ να βάλω και νεο υπολογιστή. Το πρόβλημα είναι πως δε μπορώ να έχω πρόσβαση απο Β σε Α, θα μπορεί να βλέπει τον νεο Proxy??? Λογικά χρειάζεται κάτι που ανοίγει την επικοινωνία πρώτα απο Α και στη συνέχεια λαμβάνει απο Β.

    Τον υπάρχων Proxy τον έχω βάλλει άλλα το Bandwidth είναι ανύπαρκτο στο Β

    Το monowall δε το ξέρω, τι ακριβώς κάνει?

  6. #6
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Καταρχάς είναι απαράδεκτο να προσπαθείς να προσπεράσεις την πολιτική της δνσης δικτύου της εταιρείας σου.

    Εάν για τον Χ ή Υ λόγο επέλεξαν το σημείο Β να μην έχει ίντερνετ, θα είχαν τους λόγους τους.

    Τώρα αν εσύ πας να περάσεις ιντερνετ μέσα από την μισθωμένη, πολύ σύντομα θα σε βρουν και θα σου κόψουν τον κώλο, γιατί θα φας το πενιχρό Bandwidth της μισθωμένης.


    Τώρα για να κάνεις αυτό που θες, πρέπει να δεις τι ακριβώς πρόσβαση έχει το Α στο Β και αντίστροφα.

    Αν έχετε πλήρη πρόσβαση σε επίπεδο ΙΡ, τότε μπορείς να κάνει 3 πράγματα που ίσως δουλέψουν.

    Το πρώτο που είναι το απλό, είναι να βάλεις στα PC του Β τον Proxy του Α, έτσι απλά θα παίξει, εφόσον δεν κάνει ιδιαίτερο έλεγχο ο admin στον Proxy για το ποιοί συνδέονται.

    Το δεύτερο είναι σηκώσεις στον Α ένα child proxy (κάποιο squid) ώστε να δηλώσουν αυτό στα PC του Β.

    To τρίτο είναι να βάλεις έναν router στο Β όπου θα συνδέετε με έναν άλλο router στο Α, ο οποίος θα δουλεύει με ΝΑΤ για να περνάνει από μέσα του και να βγαίνουν στον proxy.


    Eάν ο διαχειριστής δικτύου ελέγχει σωστά το δικτυό του, σύντομα θα σε βρει από την κίνηση που περνάει και θα σε σκίσουν (και καλά θα σου κάνουν).

    Καλή τύχη
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  7. #7
    Εγγραφή
    07-07-2006
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    FritzBox Fon WLAN 7050
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 56.8(dB)
    Η καλύτερη λύση είναι να βάλεις proxy server στον Α. wingate ή κάνα free (πχ Jana proxy) για windows κ squid για linux

    Απομακρυσμένη διαχείριση αν θες: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15101

  8. #8
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    ISP
    OTEnet
    το υποδικτυο ειναι το ιδιο? μαλλον οχι θα συνδεεσε σε διαφορετικο interface και θα σε δρομολογουν μονο εσωτερικα... μαλλον... δοκιασε να βαλεις καπιοα ip απο το γραφειο Α ( καλου κακου) και τοτε δοκιμασε με τον proxy του Α. και αν εχει password o proxy βαλε καποιον απο του Α..

  9. #9
    Εγγραφή
    10-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Κέντρο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Sagem Fast 2404
    SNR / Attn
    26.4(dB) / 20.5(dB)
    Σε επίπεδο IP το Α (εφόσον γίνει η έναρξη σύνδεσης από το Α) έχει πρόσβαση στο Β. Το Β δεν έχει στο Α παρά μόνο αν έχει γίνει η έναρξη από το Α!

    Το bandwidth που θέλω να δεσμεύσω είναι πολύ μικρό σε σχέση με το συνολικό εύρος (σήμερα που το έψαξα τελικά πρέπει να υπάρχει μεταξύ σύνδεση 160Mb) . Ο proxy δουλεύει σε μένα αλλά η πολιτική στο Β δίνει προτεραιότητα στις εφαρμογές που τρέχουν οι χρήστες, μετά στο mail και έτσι το internet μένει απλά τελευταίο για ώρες μη αιχμής και απλά είναι πρακτικά ανύπαρκτο.

    Το ότι ο διαχειριστής υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να με βρει είναι γεγονός αλλά και να γίνει δε θα δημιουργηθεί θέμα για αυτό το ψάχνω. Μεγαλύτερο πρόβλημα θα δημιουργούνταν αν έβαζε κάποια ευνοϊκή πολιτική στη δικιά μου πόρτα και μαθαινόταν από τους υπόλοιπους δικτυαδές.

    Σχετικά με τον proxy που προτείνετε απλά δε ξέρω κατά πόσο είναι δυνατόν να έχω πρόσβαση στο Α αφού η επικοινωνία σε επίπεδο IP είναι κλειστή από Β προς Α.

    Και να ξαναπώ τη σκέψη μου. Όπως από το Α συνδέετε στο Β με απομακρυσμένη διαχείριση ο υπολογιστής και υπάρχει αμφίδρομη επικοινωνία έτσι θα ήθελα κάποιο software που να συνδέετε από το Α στο Β (στον υπολογιστή μου) και απλά σε αυτή την αμφίδρομη επικοινωνία να κάνει ανακατεύθυνση της πόρτας 80 του υπολογιστή μου (Β) στη πόρτα 80 του άλλου υπολογιστή (Α).

    Και το λέω αυτό γιατί εφόσον γίνει η αρχή με τον υπολογιστή στο Α μπορεί να υπάρχει επικοινωνία Α-Β. Αν ξεκινήσει η επικοινωνία από το Β απλά είναι αδύνατη η επικοινωνία λόγω πολίτικης.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    ISP
    OTEnet
    μπερδεμα.. δηλαδη θελεις ο α να κανει συνδεσει με τον β και να του δρομολογη την πορτα 80 οπου να περναει μεσα απο τον α
    ναι αλλα η πορτα 80 την αφηνουν ιο ρουτερ που εχουν τα γραφεια μεταξυ τους ?
    δοκιμασε να βρεις αν μπορεις καποια πορτα που περναει απο τον β στον α
    νομιζω οτι α οταν ζητηση κατι ο ρουτερ κανει vpn η ssh συνδεσει με τον ρουτερ του β δοκιμασε να δεις αν περναει η πορτα 23 ( default port για ssh) απο τον β στον α η καποια αλλη πορτα ( μπερδευτηκα.... )
    με vpn συνδεση εχεις δοκιμασει? να κανεις απο τον β στον α η το αντιθετο
    προγραμμα για να κανει forward την πορτα 80 ο α που δεν νομιζω να σου κανει τιποτα...

    http://www.soft32.com/download_123755.html


    αφου τον ξερεις γιατι δεν του λες να σου ανοιξει εναν λογαριασμιο στον proxy και να ρυθμιση τον ρουτερ μονο για εσενα να κανουν συνδεσει με τον α ποιο ευκολο ...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-10, 17:48
  2. Απομακρυσμένη διαχείριση με Fritz Box
    Από mavros_21 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-08, 18:56
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-07, 16:20
  4. Απομακρυσμένη διαχείριση LinuxPC
    Από dinap1 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-06, 23:01
  5. USR9106 και απομακρυσμενη διαχειριση
    Από dracula στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-04, 23:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας