Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Microsoft
    Μια δημοσίευση απο το ερευνητικό τμήμα της Microsoft, πήρε τον τίτλο της καλύτερης δημοσίευσης στο Eurosys 2011. Χρησιμοποιώντας τα στοιχεία που αποστέλλουν τα Windows πίσω στην μαμά εταιρία, το ερευνητικό τμήμα της Microsoft μελέτησε τα δεδομένα περίπου 1 εκατομμύριων υπολογιστών (επιτραπέζιους και λαπτοπς) όσον αφορά την αξιοπιστία των συστημάτων, την πιθανότητα αστοχίας, επαναλαμβανόμενης αστοχίας κλπ. Η μελέτη έγινε για μια περίοδο 8 μηνών τον 2008.

    Ενδεικτικά αναφέρεται ότι ένα σύστημα που έχει 30 ημέρες συνολικού CPU time μέσα σε ένα οχτάμηνο έχει 1 στις 190 πιθανότητα να αστοχήσει απο την CPU. Eνα σύστημα που είχε ήδη μια αστοχία, έχει πιθανότητα 1 στις 3.3 να ξανααστοχήσει δεύτερη φορά.

    Σημαντικό στοιχείο στην μελέτη αυτή είναι το εύρος του στατιστικού δείγματος (1 εκατομμύριο υπολογιστές) που δίνει πολύ ακριβή αποτελέσματα.

    Πηγή: http://research.microsoft.com/pubs/1...ightingale.pdf
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails eurosys84-nightingale.pdf  


  2. #2
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    1 στις 190 για προβλημα στην cpu? Αρκετο μου φαινεται.Και περιεργο που υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα για επεξεγαρστη απο δισκο.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Brand name desktop machines
    are more reliable than white box desktops, and brand
    name laptops are more reliable than brand name desktops
    OKAY!!!!!!!!!!!!!!!

    Αυτά τα δεδομένα υποθέτω πως συλλέγονται από τους χρήστες που στέλνουν crash report στη Microsoft (???)

    Ενδιαφέρον εύρημα πάντως (αν και εμπειρικά το γνωρίζαμε) το ότι ένα crash συνήθως είναι μόνο η αρχή και στη συνέχεια η συχνότητα του αυξάνεται...λογικό, αν δεν το φτιάξεις θα συνεχίσει!
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #4
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Γιατί γελάς; Έχοντας δουλέψει άπειρες ώρες σε πολλά μηχανήματα (όλα ανοιχτά 24/7), ακριβώς αυτή είναι η αίσθηση που έχω και για αυτό πλέον χρησιμοποιώ μόνο laptops.
    Από τις αρκετές μητρικές που έχουν περάσει από τα χέρια μου, για AMD και Intel, ακριβές και φθηνές, από εποχές Pentium 3, η μόνη που δεν έβγαλε ποτέ πρόβλημα ήταν μια Intel μητρική για servers. Όλες οι υπόλοιπες ήταν απαράδεκτες, χειρότερες από μωρά. Δεν τους άρεσαν τα IRQ, η μάρκα της μνήμης, η μάρκα της κάρτας γραφικών, η σειρά που έμπαιναν τα modules της μνήμης, η ζέστη, το κουτί (και όμως αληθινό), το τροφοδοτικό κοκ.

    Αν πάρεις ένα στημένο pc και δεν ασχοληθείς ποτέ να πειράξεις το hardware ή το BIOS δεν θα τα καταλάβεις εύκολα αυτά τα προβλήματα γιατί απλά θα βλέπεις λίγα κρασαρίσματα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί γελάς; Έχοντας δουλέψει άπειρες ώρες σε πολλά μηχανήματα (όλα ανοιχτά 24/7), ακριβώς αυτή είναι η αίσθηση που έχω και για αυτό πλέον χρησιμοποιώ μόνο laptops.
    Από τις αρκετές μητρικές που έχουν περάσει από τα χέρια μου, για AMD και Intel, ακριβές και φθηνές, από εποχές Pentium 3, η μόνη που δεν έβγαλε ποτέ πρόβλημα ήταν μια Intel μητρική για servers. Όλες οι υπόλοιπες ήταν απαράδεκτες, χειρότερες από μωρά. Δεν τους άρεσαν τα IRQ, η μάρκα της μνήμης, η μάρκα της κάρτας γραφικών, η σειρά που έμπαιναν τα modules της μνήμης, η ζέστη, το κουτί (και όμως αληθινό), το τροφοδοτικό κοκ.

    Αν πάρεις ένα στημένο pc και δεν ασχοληθείς ποτέ να πειράξεις το hardware ή το BIOS δεν θα τα καταλάβεις εύκολα αυτά τα προβλήματα γιατί απλά θα βλέπεις λίγα κρασαρίσματα.
    Αν δούλευαν χωρίς προβλήματα τώρα θα έψαχνες δουλειά

  6. #6
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Yπάρχουν επεξεργαστές που σταματούν να δουλεύουν?

    Μητρικές ναι, ram ναι, καρτα γραφικών ναι,τροφοδοτικά με τον τόνο, αλλά επεξεργαστής?
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  7. #7
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Δεν λένε πως σταματά να δουλεύει τελείως αλλά πως κάνει κάποιο λάθος και πετά exception, το οποίο μπορεί να οδηγήσει σε μια οθόνη με μπλε χρώμα () ή ο Η/Υ να αρχίσει να υπολειτουργεί (καθυστερήσεις, μικροκολλήματα, λάθη) μέχρι το επόμενο reboot.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί γελάς; Έχοντας δουλέψει άπειρες ώρες σε πολλά μηχανήματα (όλα ανοιχτά 24/7), ακριβώς αυτή είναι η αίσθηση που έχω και για αυτό πλέον χρησιμοποιώ μόνο laptops.
    Από τις αρκετές μητρικές που έχουν περάσει από τα χέρια μου, για AMD και Intel, ακριβές και φθηνές, από εποχές Pentium 3, η μόνη που δεν έβγαλε ποτέ πρόβλημα ήταν μια Intel μητρική για servers. Όλες οι υπόλοιπες ήταν απαράδεκτες, χειρότερες από μωρά. Δεν τους άρεσαν τα IRQ, η μάρκα της μνήμης, η μάρκα της κάρτας γραφικών, η σειρά που έμπαιναν τα modules της μνήμης, η ζέστη, το κουτί (και όμως αληθινό), το τροφοδοτικό κοκ.

    Αν πάρεις ένα στημένο pc και δεν ασχοληθείς ποτέ να πειράξεις το hardware ή το BIOS δεν θα τα καταλάβεις εύκολα αυτά τα προβλήματα γιατί απλά θα βλέπεις λίγα κρασαρίσματα.
    Συμμφωνώ. Να κάνω όμως και μια μαντεψιά παίρνοντας έναυσμα από αυτό που λες: Τα περισσότερα brand name pc's λειτουργούν σε corporate περιβάλλοντα όπου οι χρήστες κάνουν ελάχιστες και σπάνιες παρεμβάσεις σε hardware/software το οποίο μπορεί και να συνεπάγεται λιγότερες βλάβες.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #9
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Αυτό παίζει, αλλά προσωπικά θεωρώ πως δεν οφείλεται εκεί αλλά στο γεγονός πως έχουν πιο απλές μητρικές χωρίς ρυθμίσεις overclocking κλπ. Παίρνουν οι κατασκευαστές ένα reference design από την Intel και το υλοποιούν, δεν βάζουν 50 μπιχλιμπίδια επάνω. Το ίδιο ισχύει και με τα laptop, τα οποία είναι στην πλειοψηφία τους brand name μηχανήματα και τα περισσότερα δεν λειτουργούν σε εταιρικό περιβάλλον.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    www.promahi.gr
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΡΟΜΑΧΟΙ
    Router
    Pirelli DRG A124G
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 20,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγω εχω παρατηρησει οτι κατι φθηνες μητρικες χωρις πολλα πολλα επανω τους δουλευουν καλυτερα ανοιγουν πιο γρηγορα κλπ, η τελευταιες σωστες μητρικες για μενα ητανε της abit

  11. #11
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπάρχουν επεξεργαστές που σταματούν να δουλεύουν?

    Μητρικές ναι, ram ναι, καρτα γραφικών ναι,τροφοδοτικά με τον τόνο, αλλά επεξεργαστής?
    CPU που έτρεχε folding at home, επι 24ώρου βάσεως στο 90%, μετά απο αρκετο καιρό βέβαια, είχε φρυγανίσει την πάστα και άρχισε να κάνει νούμερα. Βέβαια θεώρησα το γεγονός μεμονωμένο, αλλά σύμφωνα με τηνμελέτη δεν είναι και τόσο.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-01-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    o επεξεργαστης θα πεθανει μονο απο extreme κακομεταχειρηση.

    δεν μου εχει τυχει ποτε και ασχολουμε περιπου 8-10 χρονια με επισκευες - ΟC και πειραματισμους... μονο αν κανεις καφριλες οπως : η ψυχτρα να μην παταει καλα, να κανει τραγικο OC επι πολυ καιρο κτλ μπορει να προκληθει ζημια στον CPU...

  13. #13
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Τι σόι στατιστικό δείγμα είναι αυτό ο Θεός και η ψυχή τους. Αφορά μόνο win μηχανάκια, που κράσαραν "λίγο" ώστε να βγει καταληπτό report, και ταυτόχρονα ζούσε η σύνδεση με το δύκτιο ώστε να πάει το report στην MS! E, μετά από αυτό λογικό το πιο πολλά report να λένα "κάτι στράβωσε στο cpu".

  14. #14
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Δεν αναφέρεται σε "πεθαμένους" επεξεργαστές, αλλά σε crashes των windows. Όσο για το δείγμα, προφανώς προήλθε από τα crash reports που έστειλαν χρήστες μετά την επανεκκίνηση, εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα από τα XP και μετά.

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως για να εντοπίζει την επαναλαμβανόμενη αστοχία, προφανώς το σύστημα τους κρατάει αρχείο με τα reports που έχουν σταλεί από κάθε SID, κοινώς "φακελώνει" το κάθε PC...δεν θυμάμαι, το τσεκάρουμε αυτό κατά την εγκατάσταση;;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  15. #15
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σόι στατιστικό δείγμα είναι αυτό ο Θεός και η ψυχή τους. Αφορά μόνο win μηχανάκια, που κράσαραν "λίγο" ώστε να βγει καταληπτό report, και ταυτόχρονα ζούσε η σύνδεση με το δύκτιο ώστε να πάει το report στην MS! E, μετά από αυτό λογικό το πιο πολλά report να λένα "κάτι στράβωσε στο cpu".

    Αφορά desktops και laptops. Πόσα απο αυτά έχουν Windows? Χμμμμμμ, αν και λινουξάς και εγω, θα πρέπει να είμαστε σοβαροί. Μιλάμε για 90% τουλάχιστον αυτής της κατηγορίας είναι Windows μηχανές... Αρα; Αρα στατιστικά είναι ΑΨΟΓΟ το δείγμα... Οσο για το report, μην στεναχωριέσαι. Δεν χρειάζεται να πάει όταν κρασάρει το μηχάνημα, για την ακρίβεια ελάχιστες φορές πάει τότε. Πάει με την επόμενη σωστή εκκίνηση και σύνδεση στο ιντερνετ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αναφέρεται σε "πεθαμένους" επεξεργαστές, αλλά σε crashes των windows. Όσο για το δείγμα, προφανώς προήλθε από τα crash reports που έστειλαν χρήστες μετά την επανεκκίνηση, εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα από τα XP και μετά.

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως για να εντοπίζει την επαναλαμβανόμενη αστοχία, προφανώς το σύστημα τους κρατάει αρχείο με τα reports που έχουν σταλεί από κάθε SID, κοινώς "φακελώνει" το κάθε PC...δεν θυμάμαι, το τσεκάρουμε αυτό κατά την εγκατάσταση;;
    Οτι και να λέει επισήμως η Microsoft το σύστημα ενημερώνει την μαμά με κάθε σωστή εκκίνηση και διασύνδεση με το ιντερνετ. ΟΚ, ΟΚ, πολλά συστήματα δεν είναι διασυνδεδεμένα, ή μπορεί ναναι καλά ρυθμισμένα και να μην στείλουν. Ενα εκατομύριο που έστειλαν, είναι καλό δείγμα, αριθμητικά.
    Αυτό που είναι λάθος στατιστικά μάλλον είναι το εξής. Προκειμένου να εξάγουμε συμπεράσματα, δεν θέλουμε μόνο crash reports. Θέλουμε απο όλα τα συστήματα του στατιστικού δείγματος, είτε κράσαραν είτε όχι.
    Παράδειγμα. Εστω ένα δισ υπολογιστές, όλοι μπορούν να στείλουν αποτελέσματα. Εαν μου στείλουν crash reports 1 εκ υπολογιστές και κάνω μελέτη με βάση το 1 εκ τότε έχω λάθος, για έχω 999 εκ που δεν μου έστειλαν γιατί δεν είχαν πρόβλημα. Αλλά και πάλι παίζει τι είδους μελέτη κάνω. Εαν πχ η μελέτη μου αφορά, πόσο συχνό είναι να βγάλει δεύτερο σφάλμα εαν βγάλει πρώτο, δεν χρειάζομαι τα 999 εκ που δεν είχαν σφάλματα (και αυτό πχ έκανε η μελέτη). Εαν θέλω να δω στις αστοχίες ποιό ειναι το ποσοστό που οφείλεται σε δίσκο, μνήμη, επεξεργαστή, δεν χρειάζομαι τα 999 εκ που δεν είχαν σφάλματα. Εαν θέλω να δώ ποιά η πιθανότητα να έχω πρόβλημα πχ με την cpu, τότε θέλω στατιστικό δείγμα, τυχαίο, που να περιλαμβάνει τυχαία συστήματα χωρίς ή με προβλήματα και να μελετήσω σε τί ποσοστό εμφανίζονται προβλήματα και να πώ ότι η πχ η πιθανότητα να έχω σύστημα με πρόβλημα στον επεξεργαστή απο την στιγμή που θα το αγοράσω είναι 1 στα 1000.

    ΥΓ. Για όσους δυσκολεύονται με την στατιστική, εαν θέλουν μπορούν να πάνε στο www.udacity.com και να γραφτούν στο ST101 και να μάθουν βασικές αρχές στατιστικής. Ειναι πολύ καλό και συνιστάται ανεπιφύλακτα. Θα δούν επίσης πως με την στατιστική μπορεί να βλέπεις τα πράγματα διαφορετικά (κοινώς να λές ότι θέλεις ανάλογα το πως εξάγεις συμπεράσματα απο τα δεδομένα).

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-12, 19:49
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-11, 11:54
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-11, 19:04
  4. Μελέτη: Το Διαδίκτυο περιορίζει την επιστημονική έρευνα;
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-08, 17:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας