Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 50
  1. #1
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Καλησπέρα
    Είμαι σε μια κατάσταση που πρέπει να επιλέξω επιτέλους ψυγείο, είχαμε μέχρι τώρα ενα pitsos που πραγματικά έχει βγάλει τα λεφτά του.
    Αλλά γενικά με ψάξιμο πλέον δεν είναι τα ίδια με τότε, αντίθετα πάει Pitsos-bosch-siemens (πληρώνεις την μάρκα) ίδιο εργοστάσιο.

    Εσείς τι θα διαλέγατε για το σπίτι;
    Κάτι μεγάλο, πάνω απο 450 λίτρα καθαρά, δεν υπάρχει θέμα με πάνω ή κάτω κατάψυξη

    Beko θα επιλέγατε; Morris; (έχει και service στην Θεσσαλονίκη)
    Δεν θα ήθελα να ξεφύγω από τα 700 ευρώ για ενα ψυγείο.
    Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αντοχή αλλά και κόστος σε ανταλλακτικά όταν χρειαστεί
    πχ ενα zanussi που έχω, θέλει κοντά στα 250 ευρώ για επισκευή, κόστος αγοράς σήμερα 350

  2. #2
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13-15Mb/1Μb
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνω, αλλά επειδή πρόσφατα κάποιοι φίλοι αντιμετώπισαν με τις ζέστες πρόβλημα, να κοιτάξεις το ψυγείο να έχει την κατάλληλή "κλάση" για το κλίμα που έχουμε στην Ελλάδα και ποιο συγκεκριμένα την Αθήνα που παραμένει ζεστή ακόμη και τα βράδια.

    Είχα ψυγείο παλιό αμερικάνικο που κάθε καλοκαίρι μειωνόταν η απόδοση του και η θερμακρασία στο εσωτερικό του δεν ήταν ικανοποιητικά χαμηλή. Το ίδιο ψυγείο στην επαρχία τα καταφέρνει πολύ καλύτερα. Οπότε πριν κανα δυο χρόνια που ψάχναμε για ψυγείο (ανεξάρτητα αν έχει ένα ή δέκα μοτέρ, αέρα ή όχι) ψάχναμε για την κλιματική κλάση του. Εγώ τότε είχα καταλλήξει σε ένα sharp με ένδειξη T.

    Περισσότερα εδώ
    http://www.whitegoodshelp.co.uk/clim...idge-freezers/

    Για εμένα Τropical και μόνο για να μην έχεις κανένα πρόβλημα. Μερικά έχουν ένδειξη SN-T που μάλλον δείχνουν λειτουργία από τους 10-43 βαθμούς κελσίου.
    Μια φορά και έναν καιρό...


  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Τα Ιταλικα σε γενικες γραμμες ειναι μαπα. Φτηνιαρικα υλικα και μεγαλο ποσο για σερβις.
    Κοιτα για Γερμανικα ή Αμερικανικα
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  5. #5
    Εγγραφή
    22-04-2009
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport enty
    Εγώ θα έπαιρνα ΠΙΤΣΟΣ ,τα οποία είναι πολύ καλύτερα από Ιταλικά ,Κινέζικα ,Τούρκικα ,Ισπανικά κτλπ.
    και επιπλέον φτιάχνονται και στην Ελλάδα.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lalenium Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έπαιρνα ΠΙΤΣΟΣ ,τα οποία είναι πολύ καλύτερα από Ιταλικά ,Κινέζικα ,Τούρκικα ,Ισπανικά κτλπ.
    και επιπλέον φτιάχνονται και στην Ελλάδα.
    ioanna, spirosta, maik ευχαριστώ!

    Μήπως μιλάς για παλιότερα, γιατί αν δεν κάνω λάθος πλέον είναι ενα εργοστάσιο μαζί με bosch - siemens (αν θα δείς μέχρι και οι κωδικοί ίδιοι είναι) και όχι απο Ελλάδα.
    Για Ελλάδα είδα τα elco,

  7. #7
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Morris; (έχει και service στην Θεσσαλονίκη)
    Morris ψυγείο είχαμε σπίτι και κάποια στιγμή σπάσαμε καταλάθος το κάτω ράφι (αυτό που μπαίνουν τα μπουκάλια)
    το ψυγείο ακόμα εντός εγγύησης (όχι ότι περίμενα κάλυψη για αυτή τη ζημιά αλλά για να δεις ότι δεν ήταν κανένα ψυγείο 200 χρονών)
    πήρα τηλ στη Morris (κι εγώ Θεσσαλονίκη) και τους δίνω το μοντέλο από το ψυγείο και ζητάω το ράφι
    δεν υπάρχει μου λέει πρέπει να παραγγείλουμε - εντάξει λέω να παραγγείλουμε - θα σε πάρω τηλέφωνο όταν έρθει μου λέει
    περνάν 3-4 βδομάδες τίποτα
    παίρνω πίσω μου λένε να δεν το βρήκαμε γιαυτό δεν πήραμε να σημειώσουμε άλλη μια τα στοιχεία κλπ
    άλλες 3-4 βδομάδες τα ίδια
    για να μην πολυλογώ πήρα τηλέφωνο 4-5 φορές σε διάστημα 6 μηνών και το ράφι δεν το παρέλαβα ποτέ
    το κόλησα με μια κόλλα στιγμής και έγινε μια χαρά γιατί σκέψου τώρα να έχεις ψυγείο και να μην μπορείς να βάλεις μέσα ένα μπουκάλι νερό να έχεις κρύο

    πλέον το ψυγείο είναι εκτός χρήσης εδώ και μερικές βδομάδες αλλά το επόμενο που πήραμε θέσαμε ως όρο να ΜΗΝ είναι Morris

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σαν ποιότητα, απόδοση, value συστήνω ανεπιφύλακτα κορεάτη - Samsung ή LG. Και τα δύο δοκιμασμένα χρόνια τόσο στην οικογένεια όσο και φίλους που τα έχω συστήσει. Επειδή μάλλον προσεχώς θα χρειαστεί να αντικαταστήσω κι εγώ, και το σκεφτόμουνα το θέμα, κλίνω λίγο περισσότερο προς την LG λόγω υποστήριξης. Εϊναι άψογη, πργμα που δυσκολέυομαι να πω για την Fourlis Trade που αντιπροσωπέυει τα Samsung.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    MAKΡΥΑ έτη φωτός από Whirlpool.
    Παθών 2 φορές, αλλά μαθών δυστυχώςε τη 2η....

  10. #10
    Εγγραφή
    22-04-2009
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport enty
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ioanna, spirosta, maik ευχαριστώ!

    Μήπως μιλάς για παλιότερα, γιατί αν δεν κάνω λάθος πλέον είναι ενα εργοστάσιο μαζί με bosch - siemens (αν θα δείς μέχρι και οι κωδικοί ίδιοι είναι) και όχι απο Ελλάδα.
    Για Ελλάδα είδα τα elco,
    Ναι η ΠΙΤΣΟΣ ανήκει πλέον στην bosch - siemens ,όμως στο εργοστάσιο της ΠΙΤΣΟΣ δουλεύουν Έλληνες
    εργαζόμενοι και καλό είναι να στηρίζουμε την Ελληνική παραγωγή. Γιατί π.χ. να αγοράσεις electrolux που
    φτιάχνονται στην Τουρκία ή whirpool που φτιάχνονται στην Σλοβακία ή LG που φτιάχνονται στην Κορέα
    και να μην αγοράσεις ΠΙΤΣΟΣ που είναι καλύτερο από όλα αυτά και συγχρόνως στηρίζεις τον Έλληνα εργαζόμενο
    που δουλεύει στο εργοστάσιο της ΠΙΤΣΟΣ δίνοντας του δουλειά και στηρίζεις και το ασφαλιστικό σύστημα της Ελλάδας.

    Πρέπει στην Ελλάδα να αλλάξουμε ρώτα έστω και τώρα και να σταματήσουμε να αγοράζουμε το κάθε εισαγόμενο σκουπίδι
    μια πρακτική που έχει υποβαθμίσει την Ελληνική παραγωγή και μας έχει φτάσει στο σημείο που είμαστε τώρα το 80 % των
    προϊόντων που καταναλώνουμε να τα εισάγουμε.

    Υπάρχουν καλά Ελληνικά προϊόντα ,ας στηρίξουμε την Ελληνική οικονομία.


    Υ.Γ. και η ELCO βεβαίως είναι 100% Ελληνική εταιρεία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lalenium : 02-07-12 στις 17:05.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το εργοστάσιο της ΠΙΤΣΟΣ έχει μεταφερθεί εδώ και χρόνια στην Πορτογαλία. Και τα κέρδη πάνε στους Γερμανούς.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/850
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 18,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    MAKΡΥΑ έτη φωτός από Whirlpool.
    Παθών 2 φορές, αλλά μαθών δυστυχώςε τη 2η....
    Δεν θα επαιρνα μερος σε τετοιο νημα, αλλα πραγματικα δεν κρατιεμαι , συμφωνω με τον alekan, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΟΨΥΓΕΙΑ whirpool ! Καποτε ηταν πολυ καλα, πλεον ειναι σκαρτ, εσκασα 850€ για ψυγειο που δεν μπορει να κανει ψυξη κατω απο 6 κελσιου στην συντηρηση! Ηρθε ο τεχνικος δις, μια χαρα λεει ειναι , δουλευει λεει ρολοι, τοση ψυξη λεει κανουν αυτα... βγαλε συμπερασμα

  13. #13
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν ποιότητα, απόδοση, value συστήνω ανεπιφύλακτα κορεάτη - Samsung ή LG. Και τα δύο δοκιμασμένα χρόνια τόσο στην οικογένεια όσο και φίλους που τα έχω συστήσει. Επειδή μάλλον προσεχώς θα χρειαστεί να αντικαταστήσω κι εγώ, και το σκεφτόμουνα το θέμα, κλίνω λίγο περισσότερο προς την LG λόγω υποστήριξης. Εϊναι άψογη, πργμα που δυσκολέυομαι να πω για την Fourlis Trade που αντιπροσωπέυει τα Samsung.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-04-2009
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport enty
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εργοστάσιο της ΠΙΤΣΟΣ έχει μεταφερθεί εδώ και χρόνια στην Πορτογαλία. Και τα κέρδη πάνε στους Γερμανούς.
    Το εργοστάσιο της ΠΙΤΣΟΣ είναι στην Ελλάδα και δεν έχει φυσικά μεταφερθεί σε καμιά Πορτογαλία, δεν ξέρω που το έχεις δει αυτό ,τα κέρδη πάνε στους Γερμανούς
    αλλά η οι φόροι και οι ασφαλιστικές εισφορές πάνε στην Ελλάδα συν του ότι οι μισθοί πάνε σε Έλληνες ,ενώ ότι παίρνεις από έξω τα λεφτά μένουν
    έξω ,δουλειά δίνεις έξω και συ βρίσκεσαι να χρωστάς σαν χώρα 400 δις η ανεργία να είναι 25% και να ανεβαίνει και να εισάγεις μέχρι και κωλόχαρτο για την τουαλέτα ,γιατί ακόμα και τα εργοστάσια που φτιάχναν χαρτί υγείας στην Ελλάδα τα κλείσαν και το εισάγουμε απο έξω.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lalenium Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι η ΠΙΤΣΟΣ ανήκει πλέον στην bosch - siemens ,όμως στο εργοστάσιο της ΠΙΤΣΟΣ δουλεύουν Έλληνες
    εργαζόμενοι και καλό είναι να στηρίζουμε την Ελληνική παραγωγή. Γιατί π.χ. να αγοράσεις electrolux που
    φτιάχνονται στην Τουρκία ή whirpool που φτιάχνονται στην Σλοβακία ή LG που φτιάχνονται στην Κορέα
    και να μην αγοράσεις ΠΙΤΣΟΣ που είναι καλύτερο από όλα αυτά και συγχρόνως στηρίζεις τον Έλληνα εργαζόμενο
    που δουλεύει στο εργοστάσιο της ΠΙΤΣΟΣ δίνοντας του δουλειά και στηρίζεις και το ασφαλιστικό σύστημα της Ελλάδας.

    Πρέπει στην Ελλάδα να αλλάξουμε ρώτα έστω και τώρα και να σταματήσουμε να αγοράζουμε το κάθε εισαγόμενο σκουπίδι
    μια πρακτική που έχει υποβαθμίσει την Ελληνική παραγωγή και μας έχει φτάσει στο σημείο που είμαστε τώρα το 80 % των
    προϊόντων που καταναλώνουμε να τα εισάγουμε.

    Υπάρχουν καλά Ελληνικά προϊόντα ,ας στηρίξουμε την Ελληνική οικονομία.


    Υ.Γ. και η ELCO βεβαίως είναι 100% Ελληνική εταιρεία.
    Δεν εχω πρόβλημα να τα δώσω στην Ελλάδα, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα τα δώσω μόνο και μόνο γιατί είναι Ελλάδα.
    ΥΓ Πιτσος είχα πριν, αλλά δεν νομίζω οτι μπορώ να ξαναβρώ τέτοιο πιτσος

    Απο όσο βλέπω και η whirpool δεν είναι τόσο καλή (τον εμπιστεύομαι τον Αλέκο), LG έχω πλυντήριο και είμαι ευχαριστημένος,

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μια βοηθεια για επιλογη προγραμματων.
    Από bill27 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 10:14
  2. επιλογή μικρού ψυγείου
    Από aleex στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-12, 12:57
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 19:55
  4. επιλογή ψυγείου???
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-10, 21:19
  5. Μία Βοήθεια στην Επιλογή Provider
    Από asxetos22 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-09, 16:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας