Σελ. 115 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 95105110113114115116117120125135 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.711-1.725 από 2255
  1. #1711
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Αν είδα καλά στα addons ΝΑΙ σε trakt. Το debrid δεν ξέρω δεν βρήκα κάτι. NAI και στο debrid (επιλογή και για real). Στα υπόλοιπα με χάσατε.

    Με Kodi και εγώ αρχικά για πολύ καιρό έφτυνα αίμα, αργό, κολλούσε, έψαχνες υπότιτλους, δεν τους κατέβαζε, δυσχρηστα μενού...

    Με το stremio το έφτιαξα στο PC (addons), το έβαλα στο mi box, σύνδεσα τον λογαριασμό και peace of mind. Πετάει; Πετάει... Νομίζω και πολύ μικρότερο σε μέγεθος κλπ.

    Απλά δείτε το εσείς που είστε πιο γνώστες και μου λέτε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu : 19-06-23 στις 16:58.

  2. #1712
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων

    Με το stremio το έφτιαξα στο PC (addons), το έβαλα στο mi box, σύνδεσα τον λογαριασμό και peace of mind. Πετάει; Πετάει... Νομίζω και πολύ μικρότερο σε μέγεθος κλπ.
    Αυτός ο συγχρονισμός μάλλον θα είναι μεγάλη υπόθεση. Έχει και web interface.

  3. #1713
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Chromecast with Google tv. + Ugreen USB-C Docking Station.

    Kodi + RD σεταρισμενο (εγώ έχω έτοιμο build από γνωστή και μη εξαιρετέα κοινότητα ετοίμων KODI Build.)
    Stremio σεταρισμενο με addons +RD.
    Sideload Launcher για να γλυτώσεις το μενού Google TV
    Send Files to TV - Απαραίτητο για να φορτώνεις APK που δεν υπάρχουν στο Play Store μέσα στο Chromecast.
    NewPipe για Youtube χωρίς διαφημίσεις
    YMusic - Spotify για τσιπηδες ! αγαπημένο!
    Αυτά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Κουμπώνεις και δίσκο εξωτερικό πάνω στο docking station , ethernet, mouse πληκτρολόγιο, και webcam και κάνεις και Skype Zoom Meetings από την TV ...

  4. #1714
    Εγγραφή
    14-12-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    750
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HG8546M
    To Chromecast with Google tv είναι ουσιαστικά box με ram και rom ?
    Ρωτάω γιατί σκέφτομαι και εγώ την αντικατάσταση του xiaomi box 1st , όχι γιατί δεν είμαι ικανοποιημένος, περισσότερο για ανανέωση και οι αναγκες που καλύπτει έως τώρα είναι kodi-cosmote - ertflix - eon - netfilx - disney+
    Καμπάνες καμπανίζουν, κανόνια κανονίζουν..ΗΡΘΑΜΕ ρεεε...το νου σας!!!!!!

  5. #1715
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paiktaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Chromecast with Google tv είναι ουσιαστικά box με ram και rom ?
    Ρωτάω γιατί σκέφτομαι και εγώ την αντικατάσταση του xiaomi box 1st , όχι γιατί δεν είμαι ικανοποιημένος, περισσότερο για ανανέωση και οι αναγκες που καλύπτει έως τώρα είναι kodi-cosmote - ertflix - eon - netfilx - disney+
    Μιας και στο Μπενελουξ, αυτό χρησιμοποιώ και δεν αναφέρει την RAM ούτε και το SOC.
    Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι ώς ROM.
    Πάντως τα 8GB αποθηκευτικό ζορίζουν με το πεινασμένο kodi. Έκανα κάποιες ρυθμίσεις και ελπίζω να μειωθεί η πείνα του. Κάποια φάση ειχα ξεμείνει από χώρο και λόγω android 12 δεν υπάρχει τρόπος να δεις τι γινεται μέσα στον Android φάκελο. Νομίζω σε αυτό το νήμα είχα γράψει αρκετά αναλυτικά για αυτό, κάπου στον Μάιο

  6. #1716
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και στο Μπενελουξ, αυτό χρησιμοποιώ και δεν αναφέρει την RAM ούτε και το SOC.
    Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι ώς ROM.
    Πάντως τα 8GB αποθηκευτικό ζορίζουν με το πεινασμένο kodi. Έκανα κάποιες ρυθμίσεις και ελπίζω να μειωθεί η πείνα του. Κάποια φάση ειχα ξεμείνει από χώρο και λόγω android 12 δεν υπάρχει τρόπος να δεις τι γινεται μέσα στον Android φάκελο. Νομίζω σε αυτό το νήμα είχα γράψει αρκετά αναλυτικά για αυτό, κάπου στον Μάιο
    Εγώ είμαι με 18.9 για αυτό το λόγο... μου πιάνει λιγότερο χώρο....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #1717
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και στο Μπενελουξ, αυτό χρησιμοποιώ και δεν αναφέρει την RAM ούτε και το SOC.
    Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι ώς ROM.
    Πάντως τα 8GB αποθηκευτικό ζορίζουν με το πεινασμένο kodi. Έκανα κάποιες ρυθμίσεις και ελπίζω να μειωθεί η πείνα του. Κάποια φάση ειχα ξεμείνει από χώρο και λόγω android 12 δεν υπάρχει τρόπος να δεις τι γινεται μέσα στον Android φάκελο. Νομίζω σε αυτό το νήμα είχα γράψει αρκετά αναλυτικά για αυτό, κάπου στον Μάιο
    Πάντως τα περιεχόμενα του φακέλου android μπορείς να τα δεις μέσα από τον file manager του Kodi αν βάλεις το full path.

  8. #1718
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως τα περιεχόμενα του φακέλου android μπορείς να τα δεις μέσα από τον file manager του Kodi αν βάλεις το full path.

    Μπορείς σ παλιότερες εκδόσεις όπως και με κάθε app. Με την 12 όμως δεν γίνεται.
    Σε παραπέμπω στα σχετικά μηνύματα.

    Αν το έχεις καταφέρει σε gtv με έκδοση 12 ή πάνω, τότε μου λες.

  9. #1719
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός ο συγχρονισμός μάλλον θα είναι μεγάλη υπόθεση. Έχει και web interface.
    Έβαλα σήμερα να σεταρω το stremio.
    Γρήγορο ναι και δουλεύει και με το trakt και debrid μέσω ενός addon. Σαφώς πιο γρήγορο από το Kodi. Και το sync πολύ χρήσιμο. Εκεί στο Kodi, αυτό πρέπει να είναι το επόμενο feature.

    ΑΛΛΑ μερικές παρατηρήσεις.

    Προσωπικά δεν μου αρέσει το ux και πως εμφανίζεται η λίστα με τα sources. Βασικά το τεράστιο όνομα χάνεται με το wrap. Θα έπρεπε να ήταν κάθετη λίστα με τα sources. Το ίδιο και για τα επεισόδια. Ίσως έχω συνηθίσει στο kodi.

    Στο home, ειλικρινά δεν με ενδιαφερουν όλες οι λίστες που έχει για featured, popular κτλ. Θέλω τις 3 επιλογές από το trakt. Watchlist movies, series και το το progress που το τελευταίο δυστυχώς δεν υπάρχει. Τεράστιο φάουλ. Το discovery είναι επίσης μάπα. Από ότι βλέπω, είναι καιρό τώρα διαθέσιμο και πολύ περίεργο που δεν έχουν υλοποιηθεί τα βασικά όταν το trakt integration είναι σχεδόν 1st party.

    Γενικά, στο Kodi βάζω αυτά τα 3 favorite στο addon της επιλογής μου και κομπλέ. Τώρα πρέπει να μπλέκω με για μένα αδιάφορα και αχρειαστα ux των smart tv και scrolling μέχι να φτάσω στις επιλογές μου γιατί δεν υπάρχει ρυθμνιση για το τι θα φαίνεται στην home. Και χωρίς trakt progress, δηλαδή μόνο για ταινίες.

    Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο Addon. Από όσο διάβαζα σχόλια, δεν έχουν υλοποιηθεί βασικές trakt λειτουργίες από το 2022. Είδα όμως και ένα άσχετο trakt add-on νομίζω διαφορετικά από το default. Μήπως αυτό ειναι η λύση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 26-06-23 στις 11:04.

  10. #1720
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς σ παλιότερες εκδόσεις όπως και με κάθε app. Με την 12 όμως δεν γίνεται.
    Σε παραπέμπω στα σχετικά μηνύματα.

    Αν το έχεις καταφέρει σε gtv με έκδοση 12 ή πάνω, τότε μου λες.
    Έχεις δίκιο, τσέκαρα τώρα και είδα ότι το MiStick 4K είναι σε Android 11.

  11. #1721
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παρέλαβα και δοκίμασα το Xiaomi S TV gen2 4K TV box αυτές τις μέρες.
    Το συγκεκριμένο δεν εισάγεται επισήμως στην Ελλάδα και από όπου και να το αγοράσετε είναι παραεισαγωγή.
    Το παρόν box χρησιμοποιεί Google TV και όχι Android TV.
    Πιο γρήγορο από το gen1. Το τηλεχειριστήριο ανταποκρίνεται άμεσα χωρίς αναμονή. Γρήγορα προσαρμόζεται ο χρήστης στο περιβάλλον του Google TV . Δεν με ενθουσίασε αυτό αλλά ίσως είναι θέμα συνήθειας.

    Το σημαντικό πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι δεν περνάει ήχο surround από την toslink έξοδο που έχει. Μιλάμε πάντα για την έξοδο audio του κουτιού με αντάπτορα και Toslink καλώδιο και όχι μέσω της HDMI που το συγκεκριμένο κουτί υποστηρίζει και ARC. Το πρόβλημα έχει αναφερθεί και σε άλλα ξένα forum αλλά το αντιλήφθηκα εκ των υστέρων.
    Το επισημαίνω αυτό για όσους έχουν παλαιότερους ενισχυτές που δεν έχουν είσοδο HDMI.
    Αναφέρομαι σε αυτήν την έξοδο για να μην μπερδευόμαστε



    Δηλαδή αν θέλει κάποιος να δει ένα βίντεο μέσω Kodi ενεργοποιώντας το passthrough ο ήχος βγαίνει σε PCM Stero και όχι DD ή DTS.
    Επίσης το εικονίδιο του Netflix δεν ανάβει το 5,1. Ό ήχος βγαίνει σε PCM Stereo. Η ψηφιακή της τηλεόρασης δεν περνάει πολυκάναλο ήχο στον ενισχυτή από άλλες συνδεδεμένες συσκευές παρά μόνο από τις απαρχαιωμένες ελάχιστες εφαρμογές που έχει. Παλιό netlix που δεν αναβαθμίζεται, prime, disney δεν υπάρχουν.
    Αντιθέτως στο Gen1 και με την ίδια συνδεσμολογία λειτουργούν όλα όπως θα έπρεπε.
    Έτσι το κουτί για μένα είναι σχεδόν άχρηστο αφού θα μπορούσα με μια συσκευή μη certified αλλά με πολύ καλύτερο hardware τουλάχιστον να εκμεταλλευτώ το Kodi και να το χρησιμοποιώ ως player για την παρακολούθηση ταινιών με DD και DTS ήχο. Εντάξει λειτουργεί σωστά το Ertflix και άλλες εφαρμογές αλλά δεν αρκεί αυτό.

    Κάποιοι θα πουν ότι ο ενισχυτής δεν είναι συμβατός. Πως είναι δυνατόν όμως να λειτουργούν όλες οι άλλες συσκευές blu ray, dvd player, δορυφορικός δέκτης κανονικά; Ίσως να οφείλεται στο Google Play όπου η επιλογή spidf στις ρυθμίσεις ήχου δεν υπάρχει. Οι συσκευές είναι παλιότερες, ναι αλλά αν είχαμε νεότερες συσκευές, ενισχυτές τηλεοράσεις κτλ δεν θα χρειαζόμασταν και πρόσθετο κουτί το οποίο αγοράζουμε για να καλύψουμε αυτά τα προβλήματα.
    Εδώ ένα review για το κουτί.

    Αρχικά επικοινώνησα με το suppiort Greece και εκεί μαθαίνω ότι δεν υποστηρίζεται η συσκευή στην Ελλάδα.
    Απευθύνθηκα στο global και μετά από αυτοματοποιημένα μηνύματα ότι το μηχανάκι υποστηρίζει τα πάντα και ότι είναι backwards compatible, dolby atmos, dolby digital plus. Oταν επανήλθα και ζήτησα συγκεκριμένες λύσεις για το πρόβλημα μου ζήτησαν να τους στείλω βίντεο. Ήταν μάλιστα αρχικά επιθετικοί. Αυτά μου απάντησαν (spoiler) στην τελευταία επικοινωνία μετά τα βίντεο που έστειλα και από το gen και το gen2. Στο gen1 δεν υπάρχει πρόβλημα με το surround.

    Spoiler:
    H τελευταία απάντηση στα mail που έστειλα

    Dear valued customer
    Hello, Greetings from Xiaomi Customer Support! This is Eric.
    Thanks for your feedback and we sincerely apology for the inconvenience it has caused.
    For the 5.1 sound issue you’ve encountered with, we would like you to know that we will record this as your feedback and surely will share your valuable feedback with our concerned authorities. Also, I would request you to submit your issue through Feedback on your Mi Home App (Profile >> Help & Feedback), and wait for the future update. We're much grateful to the contribution of your feedback for continuously optimizing and improving the system.
    In the meanwhile, please accept my undeserving apology for the inconvenience that might have caused.
    Best Regards
    Xiao Mi Global Email Service
    If you have any other questions, welcome to visit again. Always believe that something wonderful is about to happen!
    Follow Twitter@XiaomiSupport to get latest product tips and service information.
    Αποδέχονται κατά κάποιο τρόπο το πρόβλημα και θα το μεταφέρουν στο αρμόδιο τμήμα. Αν και δεν σημαίνει ότι θα λυθεί.


    Οπότε δεν το συνιστώ για όσους έχουν παλαιότερους ενισχυτές χωρίς HDMI ARC όπου τους ενδιαφέρει ο πολυκάναλος ήχος.

    Προσωπικά έβαλα το Gen1 στο σύστημα που θέλω τον πολυκάναλο ήχο και το gen2 σε μια άλλη τηλεόραση που δεν με ενδιαφέρει. Δεν νομίζω να αποδέχεται το μαγαζί επιστροφή ούτως άλλως.
    Μάλλον όμως το Nokia TV box να ήταν καλύτερη επιλογή λόγω περισσότερων ports αλλά έχει και 20 ευρώ περισσότερο.

  12. #1722
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρέλαβα και δοκίμασα το Xiaomi S TV gen2 4K TV box αυτές τις μέρες.
    Το συγκεκριμένο δεν εισάγεται επισήμως στην Ελλάδα και από όπου και να το αγοράσετε είναι παραεισαγωγή.
    Το παρόν box χρησιμοποιεί Google TV και όχι Android TV.
    Πιο γρήγορο από το gen1. Το τηλεχειριστήριο ανταποκρίνεται άμεσα χωρίς αναμονή. Γρήγορα προσαρμόζεται ο χρήστης στο περιβάλλον του Google TV . Δεν με ενθουσίασε αυτό αλλά ίσως είναι θέμα συνήθειας.

    Το σημαντικό πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι δεν περνάει ήχο surround από την toslink έξοδο που έχει. Μιλάμε πάντα για την έξοδο audio του κουτιού με αντάπτορα και Toslink καλώδιο και όχι μέσω της HDMI που το συγκεκριμένο κουτί υποστηρίζει και ARC. Το πρόβλημα έχει αναφερθεί και σε άλλα ξένα forum αλλά το αντιλήφθηκα εκ των υστέρων.
    Το επισημαίνω αυτό για όσους έχουν παλαιότερους ενισχυτές που δεν έχουν είσοδο HDMI.
    Αναφέρομαι σε αυτήν την έξοδο για να μην μπερδευόμαστε



    Δηλαδή αν θέλει κάποιος να δει ένα βίντεο μέσω Kodi ενεργοποιώντας το passthrough ο ήχος βγαίνει σε PCM Stero και όχι DD ή DTS.
    Επίσης το εικονίδιο του Netflix δεν ανάβει το 5,1. Ό ήχος βγαίνει σε PCM Stereo. Η ψηφιακή της τηλεόρασης δεν περνάει πολυκάναλο ήχο στον ενισχυτή από άλλες συνδεδεμένες συσκευές παρά μόνο από τις απαρχαιωμένες ελάχιστες εφαρμογές που έχει. Παλιό netlix που δεν αναβαθμίζεται, prime, disney δεν υπάρχουν.
    Αντιθέτως στο Gen1 και με την ίδια συνδεσμολογία λειτουργούν όλα όπως θα έπρεπε.
    Έτσι το κουτί για μένα είναι σχεδόν άχρηστο αφού θα μπορούσα με μια συσκευή μη certified αλλά με πολύ καλύτερο hardware τουλάχιστον να εκμεταλλευτώ το Kodi και να το χρησιμοποιώ ως player για την παρακολούθηση ταινιών με DD και DTS ήχο. Εντάξει λειτουργεί σωστά το Ertflix και άλλες εφαρμογές αλλά δεν αρκεί αυτό.

    Κάποιοι θα πουν ότι ο ενισχυτής δεν είναι συμβατός. Πως είναι δυνατόν όμως να λειτουργούν όλες οι άλλες συσκευές blu ray, dvd player, δορυφορικός δέκτης κανονικά; Ίσως να οφείλεται στο Google Play όπου η επιλογή spidf στις ρυθμίσεις ήχου δεν υπάρχει. Οι συσκευές είναι παλιότερες, ναι αλλά αν είχαμε νεότερες συσκευές, ενισχυτές τηλεοράσεις κτλ δεν θα χρειαζόμασταν και πρόσθετο κουτί το οποίο αγοράζουμε για να καλύψουμε αυτά τα προβλήματα.
    Εδώ ένα review για το κουτί.

    Αρχικά επικοινώνησα με το suppiort Greece και εκεί μαθαίνω ότι δεν υποστηρίζεται η συσκευή στην Ελλάδα.
    Απευθύνθηκα στο global και μετά από αυτοματοποιημένα μηνύματα ότι το μηχανάκι υποστηρίζει τα πάντα και ότι είναι backwards compatible, dolby atmos, dolby digital plus. Oταν επανήλθα και ζήτησα συγκεκριμένες λύσεις για το πρόβλημα μου ζήτησαν να τους στείλω βίντεο. Ήταν μάλιστα αρχικά επιθετικοί. Αυτά μου απάντησαν (spoiler) στην τελευταία επικοινωνία μετά τα βίντεο που έστειλα και από το gen και το gen2. Στο gen1 δεν υπάρχει πρόβλημα με το surround.

    Spoiler:
    H τελευταία απάντηση στα mail που έστειλα

    Dear valued customer
    Hello, Greetings from Xiaomi Customer Support! This is Eric.
    Thanks for your feedback and we sincerely apology for the inconvenience it has caused.
    For the 5.1 sound issue you’ve encountered with, we would like you to know that we will record this as your feedback and surely will share your valuable feedback with our concerned authorities. Also, I would request you to submit your issue through Feedback on your Mi Home App (Profile >> Help & Feedback), and wait for the future update. We're much grateful to the contribution of your feedback for continuously optimizing and improving the system.
    In the meanwhile, please accept my undeserving apology for the inconvenience that might have caused.
    Best Regards
    Xiao Mi Global Email Service
    If you have any other questions, welcome to visit again. Always believe that something wonderful is about to happen!
    Follow Twitter@XiaomiSupport to get latest product tips and service information.
    Αποδέχονται κατά κάποιο τρόπο το πρόβλημα και θα το μεταφέρουν στο αρμόδιο τμήμα. Αν και δεν σημαίνει ότι θα λυθεί.


    Οπότε δεν το συνιστώ για όσους έχουν παλαιότερους ενισχυτές χωρίς HDMI ARC όπου τους ενδιαφέρει ο πολυκάναλος ήχος.

    Προσωπικά έβαλα το Gen1 στο σύστημα που θέλω τον πολυκάναλο ήχο και το gen2 σε μια άλλη τηλεόραση που δεν με ενδιαφέρει. Δεν νομίζω να αποδέχεται το μαγαζί επιστροφή ούτως άλλως.
    Μάλλον όμως το Nokia TV box να ήταν καλύτερη επιλογή λόγω περισσότερων ports αλλά έχει και 20 ευρώ περισσότερο.
    Νομίζω με ρυθμίσεις στο Kodi μπορείς να στείλεις πολυκάναλο PCM (να κάνει το Kodi decode και encode δηλαδή) αλλά δεν τόχο το θέμα. Μάλλον το πρόβλημα είναι πως ΔΕΝ πλήρωσαν τα δικαιώματα στην Dolby για το DTS το απλό στην Xiaomi... ότι ακριβώς έκανε και η LG στις τηλεοράσεις και τους βρίζει ο πλανήτης αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #1723
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δεν περνάει ούτε από το kodi με όλες τις ρυθμίσεις passthrough κτλ. Το δοκίμασα και με αλλαγές καλωδίων και στα δύο κουτιά. Αντιθέτως περνάει στο gen1 κανονικά.
    Μέσω HDMI περνάει και στα δύο. Δηλαδή σύνδεση του κουτιού με τον ενισχυτή με HDMI και σύνδεση της τηλεόρασης με HDMI στον ενισχυτή.
    Προϋποθέτει και τηλεόραση με HDMI ARC αλλά και το κουτί πρέπει να διαθέτει.
    Μόνο δηλαδή έτσ όπως στην εικόνα. Δεν το δοκίμασα γιατί δεν έχω κατάλληλο ενισχυτή με HDMI αλλά λογικά πρέπει να ισχύει. (Αριστερά Η τηλεόραση, δεξιά το κουτί, και κάτω ο ενισχυτής ή ηχομπάρα.)

    * Από την έξοδο audio out του κουτιού σε κάθε περίπτωση έχουμε μόνο PCM stereo.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 29-06-23 στις 11:42.

  14. #1724
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Χωρίς να έχω τις γνώσεις, από HDMI στην τηλεόραση και από εκεί με οπτική από την έξοδο που συνήθως έχουν οι νέες τηλεοράσεις προς τον ραδιοενισχυτή δεν;

  15. #1725
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να έχω τις γνώσεις, από HDMI στην τηλεόραση και από εκεί με οπτική από την έξοδο που συνήθως έχουν οι νέες τηλεοράσεις προς τον ραδιοενισχυτή δεν;
    Όχι το λέει και το εγχειρίδιο της τηλεόρασης. Θα ήταν και το ιδανικότερο. Extra συσκευές για να παίξουν πολυκάναλο πρέπει να συνδεθούν ξεχωριστά με toslink ή coaxial σε ενισχυτή για να αποδώσουν. πολυκάναλα.
    Συσκευή blue ray θέλει και ξεχωριστή σύνδεση με οπτική στον ενισχυτή αλλιώς μόνο stereo αν είναι μέσω της τηεόρασης.
    Η συγκεκριμένη τουλάχιστον Panasonic η οποία υποστηρίζει και DTS. Από την εφαρμογή που έχει η ίδια για το Netflix περνάει κανονικά. Να όμως που η εφαρμογή είναι παλιά και δεν αναβαθμίζεται. Όχι από τις πρώτες εφαρμογές αλλά σε παλαιότερη που δεν τρέχουν trailer κτλ. Βλέπεις όμως κανονικά, με Ελληνικούς υπότιτλους κτλ. Φυσικά δεν είναι μόνο το Netflix το πρόβλημασ.

    Θα δοκιμάσω με άλλη τηλεόραση που έχω να δω μήπως περνάει έτσι από περιέργεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 29-06-23 στις 12:21.

Σελ. 115 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 95105110113114115116117120125135 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας