Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Ιρλανδία
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια χαρά, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αυτή σχολή έχω περάσει αυτήν αλλά δεν ξέρω τι σχολή είναι. Τι θα μάθω, τι θα βγω από κει, θα βρω εύκολα δουλεία είναι πτυχίο που μετρά θέλει κάποιο μεταπτυχιακό. Μήπως να βγω τη σχολή και να δουλέψω στο συνεργείο του πατερά μου!!!!

    Είναι όμορφη η πόλη. Έχει καλά σουβλατζίδικα??? Από νοίκια πως πάμε????
    Έχει νυχτερινή ζωή???

  2. #2
    Το avatar του μέλους Nikos_Vita
    Nikos_Vita Guest
    Nα πας ... Η σχολή ασχολείται με τα παρακάτω:
    Το περιεχόμενο σπουδών του Τμήματος Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία καλύπτει το γνωστικό αντικείμενο της Πληροφορικής, της διοικητικής Επιστήμης και των Οικονομικών, με εξειδίκευση στις Εφαρμογές της Πληροφορικής στη Διοίκηση και την Οικονομία, στα πλαίσια επιχειρήσεων και οργανισμών, τόσο στον ιδιωτικό όσο και στον δημόσιο τομέα.

    Περισσότερα εδώ: http://www.epdo.teimes.gr/undergraduate/index.php

    Μετά μπορείς να κάνεις άνετα και μεταπτυχιακό.
    Αν δεν σου αρέσει το αντικείμενο μπορείς ενδιάμεσα να αλλάξεις σχολή σε κάποιο άλλο αντικείμενο.

    Αν τυχόν πας και την τελειώσεις στείλε μου και ένα PM γιατί ήδη σου βρήκα δουλειά με καλά λεφτά ... Η Διοίκηση Επιχειρήσεων μαζί με την Πληροφορική έχει πολύ καλές προοπτικές και καλά λεφτά...

    Είναι πολλοί οι Μηχανικοί που αναγκάζονται να κάνουν και ΜΒΑ για να πάρουν γνώσεις σε διοίκηση επιχειρήσεων κλπ...κλπ... Οπότε μην την χάσεις αυτή την ευκαιρία ...

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως να βγω τη σχολή και να δουλέψω στο συνεργείο του πατερά μου!!!!
    Είναι όμορφη η πόλη. Έχει καλά σουβλατζίδικα??? Από νοίκια πως πάμε????
    Έχει νυχτερινή ζωή???
    Αν στο επιτρέπουν τα οικονομικά σου, μην το συζητάς! Σίγουρα να πας!
    Στο τμήμα ένα εξάμηνο δίδασκα και εγώ, αρκετοί φίλοι δουλεύουν εκεί, ξέρω τα πράγματα σχετικά καλά. Με το πτυχίο σου μπορείς να βρεις δουλειά ως καθηγητής σε σχολείο και όπου υπάρχει προκήρυξη για ΤΕ Πληροφορικής. Επίσης το ότι έχει και οικονομικά μαθήματα είναι ένα +. Το επίπεδο των φοιτητών δεν είναι το μέγιστο αλλά όσους είχα γνωρίσει είναι καλά παιδιά. Τι σημαίνει αυτό: Ότι αν εσύ έχεις όρεξη να παρακολουθήσεις και να μάθεις δεν θα σε εμποδίσει κανένας. Η αδελφή μου (διδάσκει και αυτή στο Τμήμα χρόνια) φέτος έχει μία κοπελιά που της ζητά και έξτρα ασκήσεις για το σπίτι . Πράγμα τελείως ασυνήθιστο για το ΤΕΙ αυτό. Με άλλα λόγια, προσπάθησε να 'εκμεταλλευτείς' όσο μπορείς του διδάσκοντες εκεί (αυτό ισχύει παντού). Είναι νέοι άνθρωποι και με όρεξη (οι περισσότεροι)

    Μεταπτυχιακά μπορείς να κάνεις και υπάρχει σίγουρα ένα διατμηματικό με το Πάντειο Πανεπιστήμιο.

    Για το αν είναι όμορφο το Μεσολόγγι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, είμαι από Ναύπακτο
    Η νυχτερινή ζωή (λόγω των φοιτητών) είναι σε πολύ καλά επίπεδα αν σκεφτείς ότι μιλάμε για μια τέτοια μικρή επαρχιακή πόλη. Επίσης, η Πάτρα είναι σχετικά κοντά (για κανένα Σάββατο με καλή παρέα ή στο καρναβάλι).

    Για τα ενοίκια έχω ακούσει ότι μερικοί το γυφτίζουν, αλλά όχι τίποτα κραγμένες περιπτώσεις, ότι γίνεται παντού πάνω κάτω! Πρέπει να πας να ψάξεις από νωρίς. Το ΤΕΙ άλλωστε είναι έξω από την πόλη (τα κτήρια που στεγάζεται αρχικά προορίζονταν για αγροτικές φυλακές!) άρα δεν τίθεται θέμα να βρεις σπίτι κοντά στο ΤΕΙ.

    Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό για την ώρα. Αν θες ρώτα και εδώ είμαστε

  4. #4
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos_Vita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Διοίκηση Επιχειρήσεων μαζί με την Πληροφορική έχει πολύ καλές προοπτικές και καλά λεφτά...
    Ωραία...

  5. #5
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Ιρλανδία
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    OK thanks. Με πείσατε. Αλλά σαν την δουλειά μπορώ να βρω? Βασικά είμαι κολλημένος με τα δίκτυα αλλά αν είναι οκ η σχολή, είμαι μέσα.
    Βασικά ήλπιζα μπας και ήταν κανένας φοιτητής από εδώ να έλεγε λεπτομέρειες.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2002
    Περιοχή
    HELLAS - ATH
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.867
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    D-Link Wireless
    Α ρε πατριωτες .............. ετσι μπραβο να τονωνεται ο νομός και οι πολεις του!
    Και εγω εχω ακουσει καλα λογια γενικοτεα για τα τμηματα του ΤΕΙ Μεσολογγιου!

  7. #7
    Το avatar του μέλους Nikos_Vita
    Nikos_Vita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά σαν την δουλειά μπορώ να βρω?
    Τι θα έλεγες για MIS (Management Information Systems) και ανάλυση αναγκών για Πληροφοριακά Συστήματα οργανισμών και επιχειρήσεων?
    Τι θα έλεγες για SAP και ΕRP?
    Τι θα έλεγες για Τραπεζικά Πληροφοριακά Συστήματα προσαρμοσμένα στα Ελληνικά Δεδομένα?

    Ολα αυτά έχουν να κάνουν με δομές και Διοίκηση Επιχειρήσεων και φυσικά ο κορμός είναι τα δίκτυα και η πληροφορική.
    Φίλος μου που είναι ειδικός αναλυτής σε τέτοια συστήματα παίρνει το μήνα 7500euro!!!! Και ξέρεις γιατί? Γιατί καταλαβαίνει πολύ εύκολα τις δομές των οργανισμών (οικονομικά-διοικητικά-logistics κλπ...), μπορεί να τα βάζει σε "κουτάκια" και να κάνει ολοκληρωμένες προτάσεις λύσεων και ανάλυσης δεδομένων ...

    Εχει μέλλον σου λέω το επάγγελμα ... !!!

  8. #8
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Ιρλανδία
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοιτα να δεις. και νομιζα οτι θα 'νε καμια παλιοσχολη της πλακας. οκ thanks πηρα μια ιδεα για τη σχολη

  9. #9
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα να δεις. και νομιζα οτι θα 'νε καμια παλιοσχολη της πλακας. οκ thanks πηρα μια ιδεα για τη σχολη
    Αν ηθελες σχολη της προκοπης για την οποια θα ειχες ακουσει και 5 πραματα στην τηλεοραση ας διαβαζες για να περασεις στη ΑΣΟΕΕ
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-07-2002
    Περιοχή
    HELLAS - ATH
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.867
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    D-Link Wireless
    Βεβαια στο τελος το μοναδικο που εχει σημασια ειναι ποσο καλος επαγγελματιας (ακομα και το Harvard να εχεις τελειωσει και οχι το ΤΕΙ Μεσολογγιου) εισαι και κατα ποσο εισαι σε θεση να κανεις σωστες αναλυσεις που οδηγουν στις καταλληλες προτασεις υλοποιησης (μιλαω σε συνεχεια του ποστ του φιλου Nikos_Vita)!

  11. #11
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos_Vita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα έλεγες για MIS (Management Information Systems) και ανάλυση αναγκών για Πληροφοριακά Συστήματα οργανισμών και επιχειρήσεων?
    Τι θα έλεγες για SAP και ΕRP?
    Τι θα έλεγες για Τραπεζικά Πληροφοριακά Συστήματα προσαρμοσμένα στα Ελληνικά Δεδομένα?

    Ολα αυτά έχουν να κάνουν με δομές και Διοίκηση Επιχειρήσεων και φυσικά ο κορμός είναι τα δίκτυα και η πληροφορική.
    Φίλος μου που είναι ειδικός αναλυτής σε τέτοια συστήματα παίρνει το μήνα 7500euro!!!! Και ξέρεις γιατί? Γιατί καταλαβαίνει πολύ εύκολα τις δομές των οργανισμών (οικονομικά-διοικητικά-logistics κλπ...), μπορεί να τα βάζει σε "κουτάκια" και να κάνει ολοκληρωμένες προτάσεις λύσεων και ανάλυσης δεδομένων ...

    Εχει μέλλον σου λέω το επάγγελμα ... !!!

    Πώς βρήκε αν επιτρέπεται δουλειά ο φίλος σου? Ρωτάω γιατί σύντομα θα βρεθώ στη κατηγορία των Μηχανικών Λογισμικού με Master σε Management. Απ'ότι έχω φανταστεί εκτός από δημόσιες σχέσεις μια άλλη λύση για τέτοιες θέσεις είναι συμβουλευτικές εταιρίες.

  12. #12
    Εγγραφή
    09-10-2006
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosstalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαια στο τελος το μοναδικο που εχει σημασια ειναι ποσο καλος επαγγελματιας (ακομα και το Harvard να εχεις τελειωσει και οχι το ΤΕΙ Μεσολογγιου) εισαι και κατα ποσο εισαι σε θεση να κανεις σωστες αναλυσεις που οδηγουν στις καταλληλες προτασεις υλοποιησης
    Συμφωνώ. Άμα έχεις μυαλό και όρεξη, και εκμεταλλευτείς τα φοιτητικά σου χρόνια για να μάθεις όσα πιο πολλά μπορείς για το αντικείμενό σου, δεν θα υποφέρεις στο χώρο εργασίας. Άλλωστε δε σου δίνει κανένας δουλειά με βάση μόνο το πτυχίο σου, αλλά με βάση την απόδοσή σου γενικότερα.

    Για το ΤΕΙ Μεσολογγίου ξέρω μόνο από μια φίλη μου που σπούδασε εκεί (σε άλλο τμήμα) ότι έμεινε πολύ ευχαριστημένη με την σχολή και με την ζωή στην πόλη γενικότερα.

  13. #13
    Το avatar του μέλους Nikos_Vita
    Nikos_Vita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandrozz Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πώς βρήκε αν επιτρέπεται δουλειά ο φίλος σου? Ρωτάω γιατί σύντομα θα βρεθώ στη κατηγορία των Μηχανικών Λογισμικού με Master σε Management. Απ'ότι έχω φανταστεί εκτός από δημόσιες σχέσεις μια άλλη λύση για τέτοιες θέσεις είναι συμβουλευτικές εταιρίες.
    Απλά είχε βάλει στόχο από την αρχή να ασχοληθεί με τραπεζικά λογισμικά που απαιτούν ειδική ανάλυση και έρευνα πριν ξεκινήσει η διαδικασία ανάπτυξης λογισμικού.
    Δεν μπήκε δηλαδή στην διαδικασία να ασχοληθεί με απλό Software Development.
    Μπήκε σε μία ιδιωτική εταιρεία που ασχολείται με Τραπεζικό λογισμικό ως Business Software Analyst και σύντομα καθιερώθηκε. Το μόνο "αρνητικό" είναι ότι έχει ασχοληθεί μόνο με τον τραπεζικό τομέα και την ανάλυση του.
    Tέτοιες εταιρείες που ασχολούνται με τραπεζικά/χρηματο-οικονομικά λογισμικά είναι πολλές στην Ελλάδα ...
    Επίσης καλές είναι και οι φαρμακευτικές/ιατρικές εταιρείες και τα φαρμακευτικά/ιατρικά λογισμικά ...

  14. #14
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Κάθε λογισμικό απαιτεί ειδική ανάλυση και έρευνα πριν ξεκινήσει η διαδικασία ανάπτυξης λογισμικού..Για την ακρίβεια το development πλέον αντιμετωπίζεται ως απλά ένα στάδιο από τα πολλά σε πολλά απτα μοντέλα ανάπτυξης λογισμικού:Ο...Απλά στην Ελλάδα κανείς δεν ασχολείται με αυτό...adhoc η φάση και ο καλύτερος codemonkey γίνεται manager για να ξεφύγει απτον κώδικα...Εννοείται όμως ότι για να το κάνεις αυτό (σε σοβαρό επίπεδο) πρέπει να είσαι πολύ πολύ καλός και με εμπειρία στο development αλλιώς ότι λες είναι ψιλοαέρας κοπανιστός...Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα..Ιατρικές εφαρμογές και τραπεζικά συστήματα είναι το ψωμί στην Ελλάδα γιαυτόν τον τομέα...

  15. #15
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Να πας. Η σχολη ειναι καλη αν και ειναι στο Μεσολογγι. Σαν Πολη μην φανταστεις κατι το φοβερο.Παρα πολλοι φοιτητες και λιγοι ηλικιωμενοι. Εχει παρα πολλες καφετεριες(για ολα τα γουστα ) και πολλα σουβλατζιδικα,κουτουκι κτλ(φοιτητες - δεν μαγειρευουν γι αυτο),και πολλα κλαμπ. Λιγο ακριβη σαν πολη γιατι θελει να τα κονομησει απο τους φοιτητες και ο καιρος εχει σκαμπανεβασματα. Εγω περασα καταπληκτικα για 1,5 χρονια(παρα πολλες φοιτητριες ) αλλα επειδη
    1) δεν μου αρεσε η σχολη εφυγα
    2)σιχαθηκα το μερος γιατι ειναι μικρο και κανεις ολο τα ιδια και τα ιδια
    3) σηκωθηκα ενα πρωι και βρηκα 100δες βατραχια εξω απο το σπιτι μου και μου την εδωσε 4)Φιλε....... πολλα κουνουπια .Θα παθεις την πλακα σου με το μεγεθος, το τσιμπημα και τον αριθμο τους.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οικονομία και Μισθοί
    Από apok στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-08, 00:24
  2. Η ψηφιακή υπογραφή στη δημόσια διοίκηση
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-07, 11:43
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-06, 09:01
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-05, 15:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας