Σελ. 582 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 562572577580581582583584587592602 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.716-8.730 από 10691
  1. #8716
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Τριγωνική ειναι μια πώληση όπου Εσύ (πελάτης) αγοράζεις απο Εμένα (trader) σε τιμολογώ εγώ αλλα σου παραδίδει ενας τρίτος.

    Πχ απο το εργοστάσιο φευγουν τα πράγματα με δελτιο αποστολής σε εσενα, το εργοστάσιο κόβει τιμολόγιο για τα πραγματα σε μενα, και εγώ κόβω τιμολόγιο σε σενα χωρίς ποτε να ερθεις σε επαφή με το εργοστάσιο. καπως ετσι το αντιλαμβάνομαι εγω.

    Αυτο τωρα δεν ξερω αν ειναι ακριβως τριγωνική που κάνουνε με τις αποστολές . το point ειναι οτι στην ΕΕ ΦΠΑ επιβάλλεται μονο στην χώρα εισόδου, μετα ενδοκοινοτικά τα εμπορεύματα μετακινούνται χωρίς δασμούς και φόρους.

    Αρα αν ενα προιόν εισαχθεί π.χ πρωτα στην Ολλανδία και εκεί εχουν για παραδειγμα σου λέω 10% ΦΠΑ ειναι πιο φτηνό απο το να ερθει πρώτα ελλάδα που εχουμε 24%. Φορολογείται μια στην χωρα εισόδου και μετα ερχεται χωρις άλλους φόρους. Στο ενσωματώνουν ενα μερος αυτου του κόστους μεσα στην αξια του προίοντος ή στα εξοδα αποστολης.

    Έτσι οι αποστολές γίνονται με αρχικό παραλήπτη κάποια εταιρία logistic που κανει την εισαγωγή σε μια πιο φθηνη χωρα της ΕΕ και μετα τo warehouse αυτό δρομολογεί την αποστολή σε εσενα.

  2. #8717
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το δέμα σταλεί από χώρα εκτός ΕΕ θα δε γλυτώσεις το τελωνείο(εφόσον κοστίζει πάνω απο την ατέλεια), ασχετα αν χρησιμοποιήσεις υπηρεσία package forwarding.
    Μην το λές, γίνονται ή τουλάχιστον στα σίγουρα γινόντουσαν πολλές αλχημείες παλιά, δεν ξέρω ακόμα.
    Κάτι NL Post, κάτι Μάλτα Ποστ, και ένα σωρό άλλα.

  3. #8718
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην το λές, γίνονται ή τουλάχιστον στα σίγουρα γινόντουσαν πολλές αλχημείες παλιά, δεν ξέρω ακόμα.
    Κάτι NL Post, κάτι Μάλτα Ποστ, και ένα σωρό άλλα.
    Στην περίπτωση αυτη φαίνεται ότι γινόταν εκτελωνισμός στη χώρα εισόδου. Γιαυτο δε χρεωνόταν. Εκτός αν μιλάς για πριν το 2017 το καλοκαίρι.
    Εξάλλου ο συμφορουμίτης μίλησε για Package forwarding υπηρεσίες. Ξέρεις κάποια τέτοια με έδρα τη Μάλτα;

  4. #8719
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tyler_kk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω χρησιμοποιησει και εγω διαφορες εταιριες για shipping forwarding αλλα ηταν ολες Ευρωπη.Δηλαδη το reship στελνει σαν συστημένο και ετσι δεν θεωρειται σαν εμπορευμα αρα και δεν περναει καθολου τελωνειο οταν φτασει Ελλαδα;Σωστα;
    Κανονικά πρέπει να περάσει τελωνείο. Ότι φέρνω από Αμερική δηλώνω 20€ κόστος και 99% δεν σταματάει, τουλάχιστον εμένα δεν μου έχει σταματήσει τίποτα. Ο λόγος είναι απλός, στα ΕΛΤΑ και στο τελωνείο ΔΕΝ υπάρχουν υπάλληλοι να διαχειριστούν όλα τα δέματα και γίνεται δειγματολειπτικός έλεγχος. Εξαιρούνται οι ιδιωτικές courier που το τελωνείο τις σκίζει κανονικά και περνάνε όλα σε έλεγχο.

    Το παν για μένα είναι να καταλήξεις στα ΕΛΤΑ.. εκεί οι πιθανότητες να σου σταματήσουν το δέμα είναι ελάχιστες, ειδικά αν είναι μικρό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #8720
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση αυτη φαίνεται ότι γινόταν εκτελωνισμός στη χώρα εισόδου. Γιαυτο δε χρεωνόταν. Εκτός αν μιλάς για πριν το 2017 το καλοκαίρι.
    Εξάλλου ο συμφορουμίτης μίλησε για Package forwarding υπηρεσίες. Ξέρεις κάποια τέτοια με έδρα τη Μάλτα;
    Για πριν το 2017 μιλάω... αρκετά χρόνια πριν...
    μετά το 2017 δεν ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχουν εντατικοποιηθεί οι έλεγχοι πάρα πολύ. Και όχι μόνο σε Ελλάδα, αλλά και σε άλλες χώρες της ΕΕ. Μάλλον είναι ένα γενικευμένο πλάνο ελέγχου των αγορών απο Κίνα.

  6. #8721
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.379
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση αυτη φαίνεται ότι γινόταν εκτελωνισμός στη χώρα εισόδου. Γιαυτο δε χρεωνόταν. Εκτός αν μιλάς για πριν το 2017 το καλοκαίρι.
    Εξάλλου ο συμφορουμίτης μίλησε για Package forwarding υπηρεσίες. Ξέρεις κάποια τέτοια με έδρα τη Μάλτα;
    Η Μάλτα μάλλον αναφέρθηκε γιατί έμενα εκεί για κάποια χρόνια και συχνά ανέφερα ότι πέρναγαν πακέτα αεροπορία από εκεί.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #8722
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.011
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα μιας και δεν υπάρχει θέμα για online αγορές, χωρίς εκτελωνισμό, το ανεβάζω εδώ!

    Email που ήρθε από τα Public. Γίνεται ο κακός χαμός λέμε!





    Αγαπητοί μας πελάτες,
    Αυτή η πρωτόγνωρη συγκυρία που βιώνουμε σε παγκόσμιο επίπεδο με την εξάπλωση της πανδημίας του COVID-19 έχει αναμφισβήτητα επηρεάσει την καθημερινότητα όλων μας, όπως και τη λειτουργία του κρατικού μηχανισμού. Οι τρέχουσες συνθήκες έχουν επιφέρει σημαντικές αλλαγές σε προσωπικό, αλλά και σε επαγγελματικό επίπεδο.
    Από τις 18 Μαρτίου, όταν και υποδεχτήκαμε θετικά την απόφαση της Πολιτείας να κλείσουν τα καταστήματα, μέσα σε λίγες μόλις ημέρες βρεθήκαμε αντιμέτωποι με μια νέα πραγματικότητα με σημαντικές προκλήσεις, δίνοντας καθημερινά μάχη προκειμένου να ανταποκριθούμε στις αυξανόμενες ανάγκες σας.
    Με τη διακοπή της λειτουργίας των 49 καταστημάτων μας, η προτίμησή σας στην Εταιρεία μας φάνηκε για ακόμα μια φορά, με αποτέλεσμα να αυξηθούν οι online παραγγελίες στο public.gr κατά 7,8 φορές. Με μόνη επιλογή την παραλαβή προϊόντων στο χώρο σας, ο όγκος παραδόσεων αυξήθηκε πανελλαδικά κατά 26 φορές, ενώ μόνο στην περιοχή της Αττικής αυξήθηκε κατά 35 φορές. Από τις 18/3 μέχρι και σήμερα έχουμε διακινήσει 620 χιλιάδες προϊόντα.
    Στον αντίποδα της προσπάθειάς μας κληθήκαμε, όμως, να αντιμετωπίσουμε και την αδυναμία των εταιρειών ταχυμεταφορών να ανταποκριθούν εμπρόθεσμα στους χρόνους παράδοσης.
    Προκειμένου να είμαστε όσο πιο συνεπείς μπορούμε απέναντί σας τις τελευταίες εβδομάδες:
    • Έχουμε επιστρατεύσει σύσσωμη την ομάδα του Public, ώστε να παρακολουθεί και να φροντίζει, μία προς μία, κάθε σας παραγγελία και κάθε σας αίτημα.
    • Ενδυναμώσαμε δραστικά τις ομάδες εξυπηρέτησης πελατών για να ετοιμάζουμε τις παραγγελίες σας ενώ πλέον οι ομάδες στα social media και στο τηλεφωνικό μας κέντρο αριθμούν πάνω από 660 άτομα. Παράλληλα, έχουμε ενισχύσει το τηλεφωνικό μας κέντρο με 2 νέες συνεργασίες με εταιρείες call center.
    • Διευρύναμε το δίκτυο συνεργατών μας στη διανομή μέσω δύο επιπλέον εταιρειών ταχυμεταφορών, ενώ παράλληλα ξεκινήσαμε συνεργασία με 2 εταιρείες ταξί με στόλο 500 αυτοκινήτων.
    • Υλοποιήσαμε μέσα σε ελάχιστες ημέρες υπηρεσία ηλεκτρονικής δωροκάρτας που σας επιτρέπει σε 1 μόλις λεπτό να προσφέρετε στους αγαπημένους σας το ιδανικό δώρο.
    • Συνεχίζουμε, όπως πάντα, να είμαστε εξαιρετικά ειλικρινείς μαζί σας μέσα από συνεχείς ενημερώσεις για τις διορθωτικές κινήσεις και τις βελτιώσεις που εφαρμόζουμε.



    Ωστόσο, γνωρίζουμε πολύ καλά πως παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειές μας, υπάρχουν αστοχίες στις παραγγελίες σας. Αναγνωρίζουμε ότι το επίπεδο της εξυπηρέτησης που σας έχουμε προσφέρει ενδεχομένως να μην ανταποκρίνεται σε αυτό που περιμένετε και έχετε συνηθίσει από εμάς.
    Θέλω να σας διαβεβαιώσω πως κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για να λυθούν τυχόν προβλήματα. Ταυτόχρονα, για όσους στεναχωρήσαμε, θα θέλαμε να γνωρίζετε ότι θα δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας προκειμένου να ξανά-κερδίσουμε την εμπιστοσύνη σας.
    Αυτή τη δύσκολη περίοδο, η ομάδα του Public εργάζεται ακατάπαυστα για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας. Νοιώθω περήφανος να συνεργάζομαι με μια τόσο σπουδαία ομάδα που με πραγματικό αίσθημα ευθύνης, αλλά και αυταπάρνησης, προσπαθούν υπό εξαιρετικά αντίξοες συνθήκες κάθε στιγμή να επιτύχουν αυτό που πάντοτε αποτελούσε τη βασική μας προτεραιότητα: Την όσο το δυνατόν καλύτερη εξυπηρέτησή σας. Η υποστήριξη των ανθρώπων μας προς εσάς αυτή την περίοδο είναι πιο σημαντική από ποτέ.
    Κλείνοντας, θα ήθελα εκ μέρους της ομάδας του Public να σας ευχαριστήσω για την εμπιστοσύνη που μας δείχνετε και για την κατανόησή σας.
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ.



    Με εκτίμηση,
    Χρήστος Καλογεράκης
    Διευθύνων Σύμβουλος Public
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  8. #8723
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.704
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα μιας και δεν υπάρχει θέμα για online αγορές, χωρίς εκτελωνισμό, το ανεβάζω εδώ!

    Email που ήρθε από τα Public. Γίνεται ο κακός χαμός λέμε!
    Τουλάχιστον αυτοί απολογήθηκαν και για τις καθυστερήσεις τους. Εγώ ακόμα περιμένω το δώρο των νονών του γιου μου από τον Μουστάκα. Παραγγελία από 31/3. Από Κίνα να ήταν, θα είχε έρθει!

  9. #8724
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.309
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Σχεδόν ταυτόχρονα έλαβα και το αντίστοιχο από Mediamarkt, από τον ίδιο άνθρωπο, που τα λέει λίγο διαφορετικά (πέρα από τα διαφορετικά νούμερα)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture_12_.PNG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  45,5 KB 
ID: 214119

    Δεν κατάλαβα αν θέλει να πει τι καλοί που είναι οι γερμαναράδες μόνο που δεν πρόλαβαν να μας εκπολιτίσουν ή αν προσπαθεί να πει ευγενικά πως τα έκαναν σαλάτα. Μην ξεχνάμε και το αμαρτωλό παρελθόν της Mediamarkt με τα electroworld που από ένα σημείο και μετά έκαναν αποκλειστικά online δουλειά αλλά πήγαν άπατα. Όσο και να ευλογάνε τα γένια τους δουλεύουν τόσα χρόνια στην Ελλάδα με ζημιές και μαντέψτε ποιος είναι ο λόγος.
    hnesne

  10. #8725
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.113
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου εξηγει καποιος πως λειτουργουν οι λεγομενες τριγωνικες αποστολες;

    Παρηγγειλα κατι απο Κινα, μη φανταστειτε, 21 ευρω συνολικα,
    και φυσικα, εγω ως πελατης, δεν εχω ελεγχο του πως θα μου ερθει.
    Βασικα ηθελα να αγορασω και κατι ακομη, και θα πηγαινε ο λογαριασμος στο 40ευρω, αλλα ειπα να μην ξεπερασω το οριο των 22 ευρω. (αν ηξερα ομως πως στελνουν, ισως και να το εκανα; )
    Στο tracking number ομως που μου εδωσαν με την παραγγελια, ειναι απο Belgium post. Δηλαδη, δεν θα ερθει, αν καταλαβαινω καλα, απευθειας Ελλαδα, αλλα μεσω Βελγιου.
    Συμφορουμιτης εκει μου ανεφερε περι τριγωνικης αποστολης, αν και παλι δεν καταλαβαινω, γιατι πχ μεσω Βελγιου θεωρειται τριγωνικη, ενω πχ οι ενδιαμεσες ασιατικες στασεις μεχρι να ερθει Ελλαδα (πχ Τουρκια) δεν θεωρειται τριγωνικη.

    Οι εταιριες/πωλητες, που στελνουν ετσι, τι εχουν καταφερει, γιατι επιλεγουν αυτο τον τροπο,
    και ποσο σιγουρος ειναι τελικα,
    αναφορικα με τα του τελωνειου;
    Δηλαδη πχ εκει ειναι πιο χαλαρα, οποτε οκ, περναμε τον καβο διχως προβλημα για να μπει το δεμα εντος ΕΕ?

    Εξηγειστε μου λιγο, στην πραξη, πως δουλευει το συστημα αυτο.
    Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά, ας ξεκινήσουμε πρώτα από το θέμα της αποστολής ενός ταχυδρομικού δέματος από Κίνα.
    Όπως είναι κατανοητό, υπάρχει βασικά το ταχυδρομείο της Κίνας, αλλά, ειδικά εκεί, έχουν υποκαταστήματα και πολλά άλλα εθνικά ταχυδρομεία είτε της Ασίας είτε της Ευρώπης. Ο πωλητής, είτε μεγάλη αλυσίδα είτε μικρός έμπορος, επιλέγει τον τρόπο αποστολής του δέματος και εάν το στείλει με το Κινέζικο, αυτό θα ταξιδέψει όλη τη διαδρομή μέχρι την Ελλάδα, μέσω της κλασικής διαδρομής που ακολουθούν όλα τα εθνικά ταχυδρομεία, που ανήκουν στην αντίστοιχη Παγκόσμια Ένωση. Όταν φτάσει στην Ελλάδα (αεροδρόμιο) θα το παραλάβει το εθνικό της ταχυδρομείο (ΕΛΤΑ) για να το παραδώσει στην παραλήπτη. Εάν ο πωλητής επιλέξει ταχυδρομείο άλλης χώρας, το δέμα θα ταξιδέψει μέσα στην αχανή Κίνα με κάποιο Κινέζικο ταχυδρομείο (όχι το εθνικό), θα παραδοθεί στο ξένο στο αεροδρόμιο αναχώρησης από Κίνα και θα ακολουθήσει πάλι τη διαδρομή του συγκεκριμένου ταχυδρομείου μέχρι να φτάσει στην Ελλάδα, οπότε θα το παραλάβουν τα ΕΛΤΑ για διανομή.

    Μετά το καλοκαίρι του 2017, μπήκε στη ζωή μας και η λεγόμενη "τριγωνική" αποστολή, επειδή από τότε άρχισε αυστηρός έλεγχος στα ταχυδρομικά δέματα, με αποτέλεσμα για τα δέματα που είχαμε συνηθίσει να περνάνε ελεύθερα από το τελωνείο, ακόμη και μεγάλης αξίας, να καλούνται οι παραλήπτες να πληρώσουν έξοδα εκτελωνισμού. Τα μεγάλα Κινέζικα καταστήματα αντιμετώπισαν τα παράπονα των Ελλήνων (και άλλων) αγοραστών, με αποστολή, τουλάχιστον στις Ευρωπαικές χώρες, τα βρήκαν με κάποια ευρωπαικά ταχυδρομεία και συμφώνησαν να πηγαίνουν τα δέματα στη συγκεκριμένη χώρα, να εκτελωνίζονται εκεί με χαμηλό κόστος και να προωθούνται στη χώρα προορισμού, πχ Ελλάδα, σαν να προέρχονται από τη συγκεκριμένη ευρωπαική χώρα και, επομένως, χωρίς να πρέπει να περάσει από το Ελληνικό τελωνείο.
    Αυτές οι μέθοδοι δούλεψαν για κάποια διαστήματα, αλλά παρουσίασαν προβλήματα και οι Κινέζοι τα αντικατέστησαν με ταχυδρομεία άλλων χωρών. Τελευταία, χρησιμοποιούνται το Ολλανδικό και το Γερμανικό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα μιας και δεν υπάρχει θέμα για online αγορές, χωρίς εκτελωνισμό, το ανεβάζω εδώ!

    Email που ήρθε από τα Public. Γίνεται ο κακός χαμός λέμε!
    Αυτό έγινε τις τελευταίες μέρες από όλα τα μεγάλα μαγαζιά.

  11. #8726
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    makfil ευχαριστω για τις τοσο χρησιμες επεξηγησεις.

    Ακομη βεβαια, δεν εχω καταλαβει επακριβως αυτο που λες για το οταν προσγειωνονται τα δεματα μας σε αλλη ευρωπαικη χωρα,
    οτι "α εκτελωνίζονται εκεί με χαμηλό κόστος και να προωθούνται στη χώρα προορισμού",
    γιατι σε εμενα τουλαχιστον, δεν εχει τυχει, κατι που μου ηρθε Ελλαδα μεσω αλλης ευρωπαικης χωρας,
    να εχει το παραμικρο, εστω και μικρο, κοστος-εξτρα, εκτελωνισμου, εστω και σε αλλη χωρα.
    Αληθεια, μπορει να ζητηθουν απο τον Ελληνα αγοραστει, εξοδα εκτελωνισμου, εστω χαμηλα, πχ απο την Ολλανδια; Πως δουλευει αυτο το συστημα;

  12. #8727
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.113
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    makfil ευχαριστω για τις τοσο χρησιμες επεξηγησεις.

    Ακομη βεβαια, δεν εχω καταλαβει επακριβως αυτο που λες για το οταν προσγειωνονται τα δεματα μας σε αλλη ευρωπαικη χωρα,
    οτι "α εκτελωνίζονται εκεί με χαμηλό κόστος και να προωθούνται στη χώρα προορισμού",
    γιατι σε εμενα τουλαχιστον, δεν εχει τυχει, κατι που μου ηρθε Ελλαδα μεσω αλλης ευρωπαικης χωρας,
    να εχει το παραμικρο, εστω και μικρο, κοστος-εξτρα, εκτελωνισμου, εστω και σε αλλη χωρα.
    Αληθεια, μπορει να ζητηθουν απο τον Ελληνα αγοραστει, εξοδα εκτελωνισμου, εστω χαμηλα, πχ απο την Ολλανδια; Πως δουλευει αυτο το συστημα;
    Μέσα σε ένα κείμενο τόσο περιεκτικό δεν μπορούν να αναλυθούν όλες οι λεπτομέρειες αυτής της διαδικασίας.
    Στην περίπτωση αυτή πληρώνεις ένα μικρό ποσό που στο μαγαζί, κατά την παραγγελία, για τα μεταφορικά και με αυτό αντιμετωπίζεται ο "εκτελωνισμός" στην ευρωπαική χώρα που θα φτάσει το δέμα. Ο αγοραστής δεν επιβαρύνεται με άλλο ποσό, γιατί το δέμα φαίνεται να ταξιδεύει ενδοευρωπαικά.

    Δεν χρειάζεται να το ψάχνεις άλλο. Σε μερικές περιπτώσεις στο παρελθόν δοκιμάστηκε το Αγγλικό και το Ολλανδικό ταχυδρομείο, παρουσιάστηκαν κάποια προβλήματα στον "εκτελωνισμό" και τα μαγαζιά άλλαξαν ταχυδρομεία. Τώρα οι τριγωνικές γίνονται μέσω του Ολλανδικού και του Γερμανικού.Όπως έχω γράψει, η διαδικασία με το Γερμανικό, που χρησιμοποιεί το Banggood, είναι η ταχύτερη και πιο αξιόπιστη μέχρι τώρα, για πολλούς λόγους, από τους οποίους ο κυριότερος, για μένα είναι ότι από τη Γερμανία έρχονται τα δέματα στις αποθήκες της DHL και δεν μεσολαβούν τα ΕΛΤΑ με τα γνωστά προβλήματα που έχουν.

  13. #8728
    Εγγραφή
    14-04-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit_hal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο δασμός εξαρτάται απο την δασμολογική κλάση που ανήκει το είδος που εχεις φέρει π.χ μπορεί να ειναι 3%, και φαντάζομαι ΦΠΑ επι της δηλωμένης αξίας ή αν ειναι πλασματκή τότε βαζουν αναλογα με τις αξίας που κρίνουν ότι κοστίζει ενα αντίστοιχο προϊόν στην Ελλάδα.

    οπότε αν βάλεις τα 60 που σε χρεώνουν εξοδα εκτελωνισμού +24% ΦΑΠΑ +2-3% δασμό πας σούμα ~109€.

    Αν θες πες μας στο τελος πόσο σε χρεώσανε.
    Δυστυχώς παιδιά τα έξοδα είναι +124 ευρώ εκ των οποίων 60€ εκτελωνισμός + τα υπόλοιπα δασμοί και φόροι.Εν τω μεταξύ είχα πληρώσει +35 ευρώ την DHL για το λόγο του ότι δεν αποστέλλει στην περιοχή μου όπου και με ενημέρωσαν σήμερα ότι θα παραδοθεί από speedex. Άλλο ένα νταβαντζιλικι για το τίποτα. Με τα πολλά το προϊόν έκανε 180 ευρώ και πλήρωσα αλλά 35 έξτρα μεταφορικά,60 εκτελωνισμό και 64 ευρώ δασμούς και φόρους.Με λίγα λόγια κύριοι επειδή δεν άλλαξα την προεπιλογή shipping πλήρωσα γαμησιατικα άλλα τόσα λεφτά.Ποτέ ξανά αυτό το λάθος.

  14. #8729
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    899
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tatsman1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς παιδιά τα έξοδα είναι +124 ευρώ εκ των οποίων 60€ εκτελωνισμός + τα υπόλοιπα δασμοί και φόροι.Εν τω μεταξύ είχα πληρώσει +35 ευρώ την DHL για το λόγο του ότι δεν αποστέλλει στην περιοχή μου όπου και με ενημέρωσαν σήμερα ότι θα παραδοθεί από speedex. Άλλο ένα νταβαντζιλικι για το τίποτα. Με τα πολλά το προϊόν έκανε 180 ευρώ και πλήρωσα αλλά 35 έξτρα μεταφορικά,60 εκτελωνισμό και 64 ευρώ δασμούς και φόρους.Με λίγα λόγια κύριοι επειδή δεν άλλαξα την προεπιλογή shipping πλήρωσα γαμησιατικα άλλα τόσα λεφτά.Ποτέ ξανά αυτό το λάθος.
    τι επιλογή πρέπει να προτιμάμε δηλάδη;

  15. #8730
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeone Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι επιλογή πρέπει να προτιμάμε δηλάδη;
    Καλημέρα και χρόνια πολλά! το εχουμε ξαναπεί και λίγα ποστ πιο πάνω πάντα priority επιλογες.

    Λυπάμαι που δυστυχώς βγήκε ακομα παραπάνω και απο την αρχική μου εκτίμηση. μάλλον η δασμολογική κλάση ήταν μεγαλύτερη γιατι το φπα στα 180 ευρω παραμένει σταθερο.
    Κρίμα πάντως, να ξέρεις απο ολο αυτό εφόσον περασε τελωνείο μονο 30 ευρω θα μπορούσες να γλυτώσεις στο σύνολο απο τα 60 που παίρνει η DHL αν και εφόσον είχες δικό σου εκτελωνιστή. κανα 30άρι ειναι το ελάχιστο ανα εκτελωνισμό που χρεώνουν.

Σελ. 582 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 562572577580581582583584587592602 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας