Σελ. 377 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 357367372375376377378379382387397 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.641-5.655 από 10691
  1. #5641
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Router
    7130alcatel
    Εγώ που θέλω να παράγγειλε κάτι από sliex και πληρώνω με χρεωστική γιατί δν την δεχετε? Είναι κλειδωμένο? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να πληρωσω με ασφάλεια??
    ...ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ....

  2. #5642
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν 2 μερες που δοκίμασα στο άμαζον το γερμανικό με Ελληνική χρεωστική την δέχτηκε και αγόρασα ενα ανταλλακτικό των 15 ευρώ, απο Αμερική και Κινα εφαγα καγκελόπορτα, τωρα με το ταχυδρομείο δεν εχει ακουστεί πρόβλημα
    Σφαίρα πανε τα ταχυδρομεία, σε εξι μερες στο σπιτι από Γερμανία με απλή αποστολή, κατω από 12 δεν ειχε ερθει ποτε

  3. #5643
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  4. #5644
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Εντάξει τι να πω.
    Νέο ρεκόρ χρόνου άφιξης στην Μάλτα από Κίνα και NL Post .
    Ήρθε το Xiaomi SMART HOME KIT σε:

    Συνημμένο Αρχείο 159960

    9 ημέρες!!!!
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #5645
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τελικά μετά από πολλά τηλέφωνα στην alpha, μου είπαν ότι βάσει του φεκ 1705/14 8 15 (κ όχι αυτού που παραθέτω παραπάνω, 1721/17 8 15, το οποίο αφορά μόνο έμβασμα σε λογαριασμό κ όχι αγορές), ουσιαστικά μπορούμε πλέον να κάνουμε φουλ ηλεκτρονικές αγορές από το εξωτερικό με τις χρεωστικές κάρτες.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  6. #5646
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μετά από πολλά τηλέφωνα στην alpha, μου είπαν ότι βάσει του φεκ 1705/14 8 15 (κ όχι αυτού που παραθέτω παραπάνω, 1721/17 8 15, το οποίο αφορά μόνο έμβασμα σε λογαριασμό κ όχι αγορές), ουσιαστικά μπορούμε πλέον να κάνουμε φουλ ηλεκτρονικές αγορές από το εξωτερικό με τις χρεωστικές κάρτες.
    Δεν ισχύει.... Το παραπάνω ΦΕΚ αφορά επιχειρήσεις και συναλλαγες με εξωτερικό μέσω λογαριασμών. Τι δουλειά έχουν οι κάρτες;;; Πάντως σε μένα δεν περνάνε αγορές σε sites εκτός των γνωστών που επιτρέπονται με κάρτες alpha...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spartak : 21-08-15 στις 10:57.

  7. #5647
    Εγγραφή
    30-08-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Καλησπέρα στην παρέα!

    Θέλω να κάνω την πρώτη μου αγορά στο ebay καθώς έχω πετύχει υπερευκαιρία σε κάτι περσινά παπούτσια (διάλεξα την καλύτερη περίοδο, ξέρω...). Ο πωλητής στέλνει από ΗΠΑ και υποθέτοντας ότι μπορώ να παρακάμψω τα όποια θέματα έχουν προκύψει με τις κάρτες και την PayPal, θέλω την βοήθειά σας να υπολογίσω την τελική αξία της συναλλαγής αλλά και το αν θα περάσει τελωνείο.

    Μερικές βασικές πληροφορίες:

    - η αναγραφόμενη αξία από τον πωλητή είναι στα 42.24 δολάρια, περίπου 37.72 ευρώ.
    - στέλνει worldwide αλλά δεν δίνει πουθενά πληροφορίες για το κόστος αποστολής στην εκάστοτε χώρα (όταν πατήσω αγορά όμως, στο πεδίο "shipping" της απόδειξης δεν αναγράφει κάποιο ποσό και το τελικό ποσό παραμένει στα 42.24 δολάρια)
    - παρόλο που είναι top-rated πωλητής με 99,6% positive feedback δεν προσφέρει δυνατότητα επικοινωνίας (μεγάλο φάουλ) και δεν μπορώ να διευκρινίσω κάποιες λεπτομέρειες
    - στο shipping and payments στο πεδίο Estimated sales tax λέει το εξής: Seller charges sales tax for items shipped to: GA*(7.0%). * Tax applies to subtotal + S&H for these states only
    τι ακριβώς σημαίνει αυτό;
    - τέλος δεν διευκρινίζει με τι υπηρεσία θα στείλει το δέμα (USPS, ή κάποιο κούριερ)

    Τι θα πληρώσω λοιπόν στα μεταφορικά και πόσο μπορεί να μου πάει το τελωνείο με μια αγορά των 40 ευρώ; Επίσης μπορώ να σιγουρέψω ότι θα μου το στείλει με USPS και όχι κούριερ μπας και δεν το ανοίξουν; Τέλος, υπάρχει περίπτωση με τέτοια τιμή να αποφύγω το τελωνείο εντελώς;

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  8. #5648
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει.... Το παραπάνω ΦΕΚ αφορά επιχειρήσεις και συναλλαγες με εξωτερικό μέσω λογαριασμών. Τι δουλειά έχουν οι κάρτες;;; Πάντως σε μένα δεν περνάνε αγορές σε sites εκτός των γνωστών που επιτρέπονται με κάρτες alpha...
    Έτσι μου είπαν στην alpha. Κι γω καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν ξέρουν κ οι ίδιοι τι ισχύει. Και πια είναι τα sites που επιτρέπονται με κάρτες alpha? Μου είπαν επίσης ότι δουλεύουν οι κάρτες μέσω paypal. Δουλεύουν τελικά?

    @andewlekkas. Από Αμερική δεν ψωνίζω, όμως από Κίνα κ Hong Kong, με απλό ταχυδρομείο δεν έχω πληρώσει ποτέ τελωνείο μέχρι 40-50 δολάρια που αναφέρεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 21-08-15 στις 15:59.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  9. #5649
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.312
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andrewlekkas Εμφάνιση μηνυμάτων
    - στο shipping and payments στο πεδίο Estimated sales tax λέει το εξής: Seller charges sales tax for items shipped to: GA*(7.0%). * Tax applies to subtotal + S&H for these states only
    τι ακριβώς σημαίνει αυτό;
    Για το παραπάνω να σου πω, ο ίδιος ο πωλητής βρίσκεται στην Georgia, οπότε υποχρεούται σε τοπικές αγορές να βάζει φόρο 7%. Για όλα τα άλλα όμως θα πρέπει να ρωτήσεις τον ίδιο, τι θα πει δεν έχει στοιχεία επικοινωνίας, του κάνεις επικοινωνία μέσα από το listing. Αρμόδιος δεν είναι βέβαια για το αν θα πληρώσεις τελωνείο και πόσο, αν στείλει με USPS και αν βάλει μαζί και την απόδειξη να φαίνεται το ποσό και αν δεν είναι πολύ ογκώδες και αν δεν του γυαλίσει του τελωνειακού που θα περάσει μπροστά του και αν δεν είσαι γκαντέμης δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.
    hnesne

  10. #5650
    Εγγραφή
    30-08-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το παραπάνω να σου πω, ο ίδιος ο πωλητής βρίσκεται στην Georgia, οπότε υποχρεούται σε τοπικές αγορές να βάζει φόρο 7%. Για όλα τα άλλα όμως θα πρέπει να ρωτήσεις τον ίδιο, τι θα πει δεν έχει στοιχεία επικοινωνίας, του κάνεις επικοινωνία μέσα από το listing. Αρμόδιος δεν είναι βέβαια για το αν θα πληρώσεις τελωνείο και πόσο, αν στείλει με USPS και αν βάλει μαζί και την απόδειξη να φαίνεται το ποσό και αν δεν είναι πολύ ογκώδες και αν δεν του γυαλίσει του τελωνειακού που θα περάσει μπροστά του και αν δεν είσαι γκαντέμης δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Ναι αυτό για την Τζόρτζια το κατάλαβα τελικά. Όταν λέω ότι δεν έχει στοιχεία επικοινωνίας, εννοώ ότι αφενώς δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί του με messaging και αφετέρου ότι δεν μπορώ καν να θέσω ερώτηση στο Ask a Question γιατί είναι κλειδωμένο.

    Τέλος, μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι το listing; Είμαι noob στο ebay όπως είπα, αλλά δεν έχω όρεξη να κάνω την παραγγελία για να ενδιαφερθεί ο τύπος να επικοινωνήσει...

  11. #5651
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.312
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Listing είναι η ίδια η καταχώρηση μέσα στο ebay. Δεν ξέρω υπό ποιες προϋποθέσεις θα μπορούσε το ask a question να είναι κλειδωμένο. Αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος επικοινωνίας πριν την αγορά, γιατί ό,τι σου απαντήσεις μένει στο σύστημα του ebay και μπορείς να το επικαλεστείς στο μέλλον σε περίπτωση στραβής.
    hnesne

  12. #5652
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    andrewlekkas από την εμπειρία μου αν δεν το αναγράφει το κόστος, μην περιμένεις να είναι κάτω απο 20 ευρώ. Σε συμφέρει κ έτσι?

  13. #5653
    Εγγραφή
    30-08-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Listing είναι η ίδια η καταχώρηση μέσα στο ebay. Δεν ξέρω υπό ποιες προϋποθέσεις θα μπορούσε το ask a question να είναι κλειδωμένο. Αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος επικοινωνίας πριν την αγορά, γιατί ό,τι σου απαντήσεις μένει στο σύστημα του ebay και μπορείς να το επικαλεστείς στο μέλλον σε περίπτωση στραβής.
    Ακριβώς αυτό, κι εμένα μου κάνει εντύπωση. Πας στο contact seller, σε ανακατευθύνει στο AaQ, πατάς να θέσεις νέα ερώτηση εφόσον δεν σε καλύπτουν οι ήδη υπάρχουσες (τις οποίες έχει θέσει εξαρχής ο πωλητής μάλλον) και τότε σε ανακατευθύνει στο αρχικό listing (για να χρησιμοποιήσω και τον όρο )...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    andrewlekkas από την εμπειρία μου αν δεν το αναγράφει το κόστος, μην περιμένεις να είναι κάτω απο 20 ευρώ. Σε συμφέρει κ έτσι?
    Μπα, από προσφορά καταλήγει να απαιτεί όλο και περισσότερα λεφτά και υπάρχει πάντα η πιθανότητα να περάσουν ΚΑΙ τελωνείο. Πάμε γι' άλλα.

    Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες!

  14. #5654
    Εγγραφή
    25-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.300
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53700/5370
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Path Level
    Fastpath
    Αναμένω να λάβω κάτι από Τσεχία, που έρχεται με registered mail με Czech Post και μόλις σήμερα έφτασε Ελλάδα (The consignment was accepted by post office of exchange in the country of destination.). Έχει κανείς εμπειρία για το χρόνο αναμονής που πρέπει να υπολογίζω από εδώ και πέρα;

  15. #5655
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasis159 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναμένω να λάβω κάτι από Τσεχία, που έρχεται με registered mail με Czech Post και μόλις σήμερα έφτασε Ελλάδα (The consignment was accepted by post office of exchange in the country of destination.). Έχει κανείς εμπειρία για το χρόνο αναμονής που πρέπει να υπολογίζω από εδώ και πέρα;
    2-3 εργάσιμες
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

Σελ. 377 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 357367372375376377378379382387397 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας