Σελ. 49 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 2939444748495051545969 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 721-735 από 10693
  1. #721
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΣΕΡΡΕΣ
    Αν στείλω με το amazon 1 netbook σε συγγενή μου στην Αμερική και εκείνος με την σειρά του μου το στείλει μπορεί να κολλήσει στο τελωνείο?? Δηλαδή ότι μας στέλνεται από Αμερική ασχέτως ποιος σου το στέλνει περνάει τελωνείο??? Τί μπορώ να κάνω για να την γλυτώσω???

  2. #722
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Περιοχή
    Π.ΦΑΛΗΡΟ
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    speedtouch 536v6i ISDN
    SNR / Attn
    30.5(dB) / 4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dancerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα στο στειλει απο hong kong ζητα να στο στειλει μεσω hongkongpost και οχι EMS και θα το απρεις χωρις εκτελωνισμο.
    αδερφε εγω θελω να αγορασω παπουτσια απο κινα..τι πρεπει να του πω για να γλυτωση τελωνειο ?

  3. #723
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zahoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστευω οτι εχεις δικιο και ο ανον ειναι λαθος.(παλι)

    Στο ταχυδρομειο πας, και αν εχεις εξοδα εκτελωνισμου τα πληρωνεις εκει. ΘΑ στο αναφεριε και η ειδοποιηση.
    Να επιβεβαιώσω κι εγώ, ότι θα στο εκτελωνίσουν τα ΕΛΤΑ χωρίς να κάνεις τίποτα, και θα σου έρθει ειδοποιητήριο που θα γράφει και τι χρωστάς. Μπορεί να αργήσει αρκετά βέβαια.

    Σε μένα συνέβη το εξής κουφό, σε δέμα από αμερική με USPS: 25 μέρες περίπου αφού μπήκε στο τελωνείο το πακέτο, πήρα ειδοποιητήριο(απλό). Όλος χαρά πάω στο ταχυδρομείο και αντί για πακέτο μου φέρνουν έναν φάκελο, ο οποίος περιέχει έγγραφο από το τελωνείο που λέει ότι πρέπει να τους προσκομίσω απόδειξη αγοράς του προιόντος, καθώς δεν περιλαμβάνεται στο πακέτο.
    Εντωμεταξύ το έγγραφο έκανε 8 μέρες να φτάσει στα χέρια μου (χρόνος ρεκόρ για Σπάτα-Νεο Ηράκλειο Αττικής θα έλεγα) και έλεγε ότι είχα 10 μέρες για να τους πάω την απόδειξη, αλλιώς θα το γύριζαν πίσω! Φανταστείτε να μην πήγαινα αμέσως στο ταχυδρομείο...μεσολαβούσε και αργία!
    Παίρνω τηλέφωνο να ρωτήσω αν μπορώ να τους την πάω και να πάρω και το πακέτο μου την ίδια μέρα μην περιμένω, και ακούω το εξής καλό: δεν θέλουν απλά απόδειξη, γιατί την απόδειξη "την βγάζεις και μόνος σου και βάζεις ότι θες"- ήθελαν να τους στείλω με fax τον λογαριασμό της πιστωτικής για να δουν πόσα πλήρωσα πραγματικά!
    Περίπου 5 μέρες αφού τους τα έστειλα έφυγε από το τελωνείο και μετά από άλλες 5 πήρα ειδοποιητήριο, το οποίο μου λέει ότι πληρώνω 38 ευρώ για δασμό-ΦΠΑ-ΔΕΤΕ, και (γραμμένο με διαφορετικό στυλό) άλλα 12 ευρώ "Ποσό συμπλ. χρέωσης"
    Αν ξέρει κανείς τι είναι το τελευταίο θα με βοηθήσει πολύ, είμαι ανάμεσα σε "να πάω να κάνω φασαρία"-"να πάω να τα σκάσω και να πάρω επιτέλους το ρημάδι το πακέτο και να μην πω και κουβέντα, εναμιση μηνα το περιμενω".

  4. #724
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.584
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να πείς τί είδος ήταν αυτό που αγόρασες και πόσο κόστιζε? Αυτό που έγινε πάλι πρώτη φορά το ακούω.Τον τελευταίο χρόνο έχουν ζορίσει πολύ τα πράγματα.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  5. #725
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    507
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Fastpath
    Έχουν ξεφύγει εντελώς! Εγώ είχα παραγγείλει από Αγγλία κάποια πράγματα -& ενώ ήρθαν όλα μια χαρά στην ώρα τους- αλλά τα ΕΛΤΑ το κούρασαν πολύ το θέμα & μου έστειλαν ειδοποίηση 17 ημέρες από την παραλαβή της παραγγελίας μου & όταν πήγα να τα πάρω μου ζήτησαν 14€ λόγω φόρου αποθήκευσης τόσες ημέρες! Φυσικά & δεν τα πλήρωσα γιατί είχα μαζί μου όλα τα χαρτιά που πιστοποιούσαν τα πάντα περί της παραγγελίας μου μαζί με ημερομηνίες & φάνηκε η καθυστέρηση των ΕΛΤΑ & επειδή έπεσα & σε αξιόλογο κύριο που με εξυπηρέτησε!

  6. #726
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να πείς τί είδος ήταν αυτό που αγόρασες και πόσο κόστιζε? Αυτό που έγινε πάλι πρώτη φορά το ακούω.Τον τελευταίο χρόνο έχουν ζορίσει πολύ τα πράγματα.
    Ένα μεταχειρισμένο laptop, 230$ με μεταφορικά. Τώρα που το σκέφομαι ίσως να έπεσα σε κανέναν Κλουζώ που δεν πίστευε ότι μπορεί να κάνει τόσο λίγο ένα laptop και να νόμιζε ότι θα βγάλει λαβράκι. Απ'την άλλη δεν ξέρω αν ασχολούνται και τόσο πολύ, ίσως πράγματι να μην είχε απόδειξη μέσα και να είναι στάνταρ πρακτική να ζητάνε απόδειξη πιστωτικής σ'αυτές τις περιπτώσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billmg81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν ξεφύγει εντελώς! Εγώ είχα παραγγείλει από Αγγλία κάποια πράγματα -& ενώ ήρθαν όλα μια χαρά στην ώρα τους- αλλά τα ΕΛΤΑ το κούρασαν πολύ το θέμα & μου έστειλαν ειδοποίηση 17 ημέρες από την παραλαβή της παραγγελίας μου & όταν πήγα να τα πάρω μου ζήτησαν 14€ λόγω φόρου αποθήκευσης τόσες ημέρες! Φυσικά & δεν τα πλήρωσα γιατί είχα μαζί μου όλα τα χαρτιά που πιστοποιούσαν τα πάντα περί της παραγγελίας μου μαζί με ημερομηνίες & φάνηκε η καθυστέρηση των ΕΛΤΑ & επειδή έπεσα & σε αξιόλογο κύριο που με εξυπηρέτησε!
    Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες, αναρωτιέμαι αν και σε μένα η "συμπληρωματική χρέωση" είναι για αποθήκευση, αν ειναι έτσι θα το παλέψω λίγο.

  7. #727
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    12 ευρώ είναι τα έξοδα εκτελωνισμού για τα ΕΛΤΑ.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  8. #728
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Μα καλά από 6 τα πήγαν 12?

  9. #729
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Συγγνώμη αν αυτό που ρωτάω έχει ήδη απαντηθεί, αλλά μετά τις 20 πρώτες σελίδες πήγα κατευθρίαν στις 2-3 τελευταίες μιας και έπαιρνε πολλή ώρα...

    Εγώ αγόρασα από ένα αμερικάνικο κατάστημα έναν αντάπτορα (για την ακρίβεια ένα mini display port σε hdmi, για να βλέπω στην τηλεόραση μου HD - full HD video από το macbook μου).
    Η αξία του ήταν $14,25.

    Ως μοναδική επιλογή αποστολής είχανε UPS (βάλε άλλα περίπου $40), και μαζί με τα μεταφορικά, το paypal χρέωσε την κάρτα μου 41 και κάτι ευρώ.

    Υπάρχει περίπτωση για τον αντάπτορα που έκανε ουσιαστικά κάπου 10 ευρώ, να μου ζητηθεί να πληρώσω τα 50 και φόρους +δασμούς+ δεν ξέρω και γω τι άλλο που ειπώθηκαν σε άλλα post;

    Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω και 100% της αξίας του σε δασμούς (τα $15) που κοστίζει. Αλλά άμα είναι να δώσω κάτι της τάξης των 100 ευρώ, δίνω που λέει ο λόγος άλλα τόσα και παίρνω ένα blu-ray player ή παίρνω ένα PS3 και μπορώ να παίζω και δισκάκια blu-ray.

    Off topic :
    Αν και τελικά υπάρχει ένα ενδεχόμενο να μου έρθει όχι με UPS, αλλά με USPS. Στο tracking της UPS που μπήκα να δώ, μου έβγαλε ότι για το πακέτο μου υπάρχει λέει exception, το οποίο το ανέφερε ως "natural disaster", όσο το πακέτο ήταν ακόμα στο Ontatio, CA, USA. Έστειλα ένα mail στην εταιρία που το αγόρασα λέγοντας τους τι έγινε, και ζητώντας τους στην περίπτωση που θα χρειαστεί να το ξαναστείλουν εκ νέου, αν μπορούν να το στείλουν με USPS (και ας αργήσει να φτάσει), μιας και με την UPS πιθανότατα θα κληθώ να πληρώσω υπερβολικούς δασμούς (το οποίο και δε θα κάνω)

  10. #730
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα καλά από 6 τα πήγαν 12?
    ΕΕΕ τωρα που ξεπουλησαν τις ταχυμεταφορες, μπορει να ... ανεβουν κι αλλο...
    Παντως περα απο πλακα λογω της οικονομικης κρισης
    ολοι κοιτανε τωρα αντι να χαμηλωσουν να αυξησουν τις τιμες
    και ειδικα για τα δημοσια εσοδα όπου μπορουν ειναι πολυ πιο αυστηροι...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #731
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eidimon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη αν αυτό που ρωτάω έχει ήδη απαντηθεί, αλλά μετά τις 20 πρώτες σελίδες πήγα κατευθρίαν στις 2-3 τελευταίες μιας και έπαιρνε πολλή ώρα...
    Τώρα να σου πω ότι για αυτό το λόγο ακριβώς το thread έχει γίνει τέρας;;;

    Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω και 100% της αξίας του σε δασμούς (τα $15) που κοστίζει. Αλλά άμα είναι να δώσω κάτι της τάξης των 100 ευρώ, δίνω που λέει ο λόγος άλλα τόσα και παίρνω ένα blu-ray player ή παίρνω ένα PS3 και μπορώ να παίζω και δισκάκια blu-ray.
    Αν φορολογηθείς για κάτι θα είναι για την αξία + μεταφορικά. Πέρα από δασμούς+φόρους, θα πληρώσεις και τα κερατιάτικα που θα χρεώσει η UPS για τον εκτελωνισμό παρεκτός κι αν πας να το κάνεις μόνος σου στο Ελ.Βελ. Με USPS (εδώ με ΕΛΤΑ) εφόσον φορολογηθείς δε θα γλυτώσεις τους φόρους, αλλά σαφώς θα χρεωθείς λιγότερα για τα διαδικαστικά: ~12 ευρώ όπως έχει διαμορφωθεί τώρα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα καλά από 6 τα πήγαν 12?
    Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αλλά ήταν το μόνο που έλειπε από το κοστολόγιο που παρέθεσε ο φίλος...
    Πλάκα-πλάκα, καιρός ήταν να κάνουν μια αύξηση κι αυτοί... από το 2001 τόσο ήτανε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frap : 05-04-09 στις 20:14. Αιτία: auto merged post
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  12. #732
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.919
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Τα 12 ευρω δεν εχουν καμμια σχέση με τα 50+?? που χρεωνουν τα courier για εκτελωνισμό και handling, αλλα όπως και να χει το κόστος αυτό συνεχως ανεβαίνει, ειδικά αν λάβουμε υπόψη ότι όλοι γίνονται πιο τυπικοί και δεν αφήνουν να περάσει τιποτα (πριν 2-3 χρόνια για κατω από 100$ δεν πλήρωνες τίποτα).
    Τελικά οι μικροαγορές, κάτω από 100$, δεν συμφερουν πλέον. Τα ταχυδρομικά είναι σημαντική επιβάρυνση σε αυτά τα ποσά, και ερχονται και οι δασμοί/έξοδα να μπούν καπέλο με αποτέλεσμα να διπλασιάζεται/τριπλασιάζεται η τελική χρέωση.

  13. #733
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

  14. #734
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.919
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπο ΕΕ όμως δεν υπάρχει πρόβλημα, έτσι δεν είναι;
    Από ΕΕ δεν υπάρχει καμμιά εξτρα χρέωση.

  15. #735
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τέλος καλό όλα καλά: πλήρωσα τα 50 και πήρα το laptop (το οποίο περιέργως λειτουργεί, παρόλο που η υπάλληλος ψάχνοντας το δέμα είπε το φοβερό "Ωχ, είναι κάτω κάτω", κοιτώντας μια στοίβα κούτες 2 μέτρων )
    Τα 12 ευρώ ήταν όντως τέλη εκτελωνισμού, και μάλλον πέρασε τελωνείο επειδή ο πωλητής είχε δηλώσει αξία 53 δολλάρια-ούτε τα μεταφορικά δεν ήταν τόσο λίγα! Λογικά αν το τιμολογούσαν όπως ναναι αντί να μου ζητήσουν απόδειξη του κόστους θα το πλήρωνα αρκετά πιο ακριβά, οπότε μάλλον σε καλό μου βγήκε.

Σελ. 49 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 2939444748495051545969 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας