Σελ. 178 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 158168173176177178179180183188198 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.656-2.670 από 10693
  1. #2656
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AnnitaVini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοτε λοιπον να μην ανησυχω...Αλλα κατι ακομα, εχω ακουσει οτι με το ταχυδρομειο δεν πας μονο εσυ και τα παιρνεις, σου τα φερνουν κιολας στο γραμματοκιβωτιο( και καλα τωρα γιατι εμας ειναι πολυ μικρουλι) οποτε υπαρχει περιπτωση να μου το παρατησει κανας ταχυδρομος απεξω απο τη πορτα η διπλα στο τζαμι ξερω γω και να μου το βουτηξει κανενας?

    Κατι ακομα, αλλα ασχετο, τα GBP τι ακριβως ειναι? Βρετανικες λιρες?
    Αν το δεμα ειναι μικρο και μεταφερεται ευκολα (σε διαστασεις περιπου 1/3 μιας κολλας Α4) τοτε το αφηνει ο ταχυδρομος εντος της πολυκατοικιας εκει που ειναι ολα τα χαρτια αλλιως σου αφηνει σημειωμα και πας και το περνεις απο το ταχυδρομειο.

    GBP = Great Britain Pounds = Λιρες Αγγλιας

  2. #2657
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, νάτο



    Δεν νομίζω να ήταν λογιστής, ή και να ήταν σίγουρα δεν είχε δει απόδειξη, κάποιος του είχε πει ότι αναφέρει ελληνικό ΑΦΜ.
    μπαίνει κανονικά στη φορολογική δήλωση αυτή η απόδειξη:

    - η kpmg είναι λογιστική εταιρία που απλά κάνει τη διαχείριση των λογιστικών της amazon.

    - To αφμ είναι ελληνικό, το φπα είναι 23%! Τέρμα!
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  3. #2658
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.318
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είμαι λογιστής, δεν ξέρω, ό,τι πείτε
    hnesne

  4. #2659
    Εγγραφή
    07-01-2011
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    54 mbps
    Router
    Net Gear
    SNR / Attn
    HELP(dB) / ????(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από treli@ris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το δεμα ειναι μικρο και μεταφερεται ευκολα (σε διαστασεις περιπου 1/3 μιας κολλας Α4) τοτε το αφηνει ο ταχυδρομος εντος της πολυκατοικιας εκει που ειναι ολα τα χαρτια αλλιως σου αφηνει σημειωμα και πας και το περνεις απο το ταχυδρομειο.

    GBP = Great Britain Pounds = Λιρες Αγγλιας
    Μαλιστα, η με παιρνουν τηλεφωνι μιας και οταν παραγγελνεις στελνεις και τα στοιχεια σου στο εβαυ..

    ---->Οποτε ειτε σου λεει GBP ειτε £ ειναι το ιδιο?

  5. #2660
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AnnitaVini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα, η με παιρνουν τηλεφωνι μιας και οταν παραγγελνεις στελνεις και τα στοιχεια σου στο εβαυ..
    Μάλλον το έγραψες χάριν αστεϊσμού. Μην περιμένεις ποτέ τηλέφωνο από τα ΕΛΤΑ, μόνο σημείωμα.
    Επίσης το Ebay δεν σου στέλνει τίποτα, ώστε να γνωρίζουν τα ΕΛΤΑ το τηλέφωνό σου.
    ---->Οποτε ειτε σου λεει GBP ειτε £ ειναι το ιδιο?
    Ναι.

  6. #2661
    Εγγραφή
    07-01-2011
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    54 mbps
    Router
    Net Gear
    SNR / Attn
    HELP(dB) / ????(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον το έγραψες χάριν αστεϊσμού. Μην περιμένεις ποτέ τηλέφωνο από τα ΕΛΤΑ, μόνο σημείωμα.
    Επίσης το Ebay δεν σου στέλνει τίποτα, ώστε να γνωρίζουν τα ΕΛΤΑ το τηλέφωνό σου.

    Ναι.
    Εμ...οχι δεν αστειευομουν στ'αληθεια νομιζα οτι ετσι παει...Και αμα χαθει ξερω γω το σημειωμα πως θα ξερω οτι ειναι εκει και με περιμενει η παραγγελια μου..? Η αμα δεν μου φερει καν σημειωμα..?
    και οταν παω στο ταχυδρομειο ποια στοιχεια πρεπει να δωσω ωστε να μου το δωσουν?
    Αν παραγγειλω απο αγγλικο αμαζον μου τα αφηνει εξω απο τη πολυκτοικια εχω ακουσει..?
    (συγχυση..)

  7. #2662
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δέμα ή συστημένη επιστολή έχεις πάρει ποτέ;
    Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο θα παραλάβεις και την αγορά σου από το εξωτερικό.
    Έτσι δουλεύουν όλα τα ταχυδρομεία του κόσμου.

    Αν είναι μικρό και χωρά στο γραμματοκιβώτιο (εκτός τα συστημένα) στο αφήνουν.
    Αν είναι μεγαλύτερο, χτυπούν (όχι πάντα) μία φορά το κουδούνι. Αν είσαι εκεί έχει καλώς.
    Διαφορετικά αφήνουν σημείωμα στο γραμματοκιβώτιο.
    Μετά από πάροδο κάποιων ημερών σου αφήνουν πάλι νέο σημείωμα, αν στο μεταξύ δεν έχεις πάει να το παραλάβεις.

  8. #2663
    Εγγραφή
    07-01-2011
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    54 mbps
    Router
    Net Gear
    SNR / Attn
    HELP(dB) / ????(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δέμα ή συστημένη επιστολή έχεις πάρει ποτέ;
    Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο θα παραλάβεις και την αγορά σου από το εξωτερικό.
    Έτσι δουλεύουν όλα τα ταχυδρομεία του κόσμου.

    Αν είναι μικρό και χωρά στο γραμματοκιβώτιο (εκτός τα συστημένα) στο αφήνουν.
    Αν είναι μεγαλύτερο, χτυπούν (όχι πάντα) μία φορά το κουδούνι. Αν είσαι εκεί έχει καλώς.
    Διαφορετικά αφήνουν σημείωμα στο γραμματοκιβώτιο.
    Μετά από πάροδο κάποιων ημερών σου αφήνουν πάλι νέο σημείωμα, αν στο μεταξύ δεν έχεις πάει να το παραλάβεις.
    Εχω παρει, βασικα παντα θυμαμαι καποιο κουριερ να φερνει κατι εκτος απο περισυ που με την αγορα του υπολογιστη μου,μου εκαναν δωρο και την αναβαθμιση στα 7 και επρεπε να παραγγειλω το cd μονη μου απο γερμανια νομιζω, θυμαμαι το βρηκα ακριβως διπλα στο παραθυρακι της πορτας της πολυκατοικιας και ειχα τρομαξει πως και δεν μου το βουτηξε κανεις..
    Η Fedex γιατι ειναι τοσο ακαταλληλη?

  9. #2664
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άλλο ταχυδρομική υπηρεσία (ΕΛΤΑ) και άλλο υπηρεσία ταχυμεταφορών (courier), αν και τα ΕΛΤΑ έχουν τα δικά τους courier. Ωστόσο και οι δύο αν δεν σε βρουν σου αφήνουν σημείωμα.

    Όσον αφορά τη Fedex, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ιδιαίτερο, απλά:
    Spoiler:
    Αν και έχει ξανα-ματα-ειπωθεί...συνοπτικά (καθότι χρήστης συστηματικός των online αγορών απο ebay αλλα και πολλά άλλα online μαγαζιά με πάνω από 100 παραγγελίες ανα χρόνο για τα τελευταία 7 χρόνια).

    1. Για αγορές εντός ΕΕ δεν μας ενδιαφέρει πως και με ποια εταιρία θα μας στείλουν το οτιδήποτε.
    2. Για αγορές ΕΚΤΟΣ ΕΕ.....ΠΟΤΕ εταιρίες κουριερ (UPS,DHL,FEDEX,TNT κ.λ.π . εκτός από φακέλους ή πράγματα στα οποία βασίζεται η "ζωή" σας )
    3. Για αγορές από USA μόνο με USPS (προσοχή στους μή γνώστες ΔΕΝ είναι η UPS) όπου είναι τα αντίστοιχα αμερικάνικα "ΕΛΤΑ"..κοινώς...(μερικώς) κρατικά.
    4. Για αγορές από ΚΑΝΑΔΑ ΜΟΝΟ πάλι με τα κρατικά καναδικά ταχυδρομεία.
    5. Για αγορές από ΑΣΙΑ (Κίνα κυρίως) ΜΟΝΟ EMS (πάλι δηλαδή κρατικά ταχυδρομία - ΕMS είναι η υπηρεσία γενικά αποστολής express mail μέσω αεροπορικών μεταφορών).
    6. Για αγορές από Αυστραλία ΠΟΤΕ με την"οικονομική" (economy) αποστολή των κρατικών ταχυδρομίων γιατί θα σας έρθει με "βαπόρι" (και όχι από την Περσία που θα πιαστεί στην Κορινθία )...με αναμενόμενη παράδοση 4-6 ΜΗΝΕΣ.... ("Παθώς και Μαθώς" όπως λεέι και ο κύριος "Παντόφλας" στον "Αντωνάκη" ).
    7. Στις περιπτώσεις εκτός ΕΕ ΜΗΝ βάζεται "as a gift" γιατί είναι πια υποψιασμένοι και εαν το δούν αυτό (ειδικά από USA) θα σας το ανοίξουν και θα σας καπελώσουν άσχημα...
    8. Το παραπάνω δεν ισχύει για ευτελούς αξίας προιόντα από Κινα (έως 10 ευρώ-δολάρια).
    9. Στις παραπάνω περιπτώσεις (ΕΚΤΟΣ ΕΕ) ζητήστε από τον πωλητη να "υποτιμολογίσει" την αξία του προιόντος.Ειδικά σε μέρη υπολογιστών που δεν μπορούν να ελεγχθούν εύκολα τιμολογιακά μπορεί να γράψει ότι θέλει .
    10. Σημείωση στο πιο πάνω ...ΟΧΙ πάνω από 49 δολάρια τελική τιμή με τα μεταφορικά (total όπως είναι στο ebay).

    11. Δυστυχώς πολλά "καταστήματα" αυτή την χάρη (της υποτιμολόγισης) δεν θα σας την κάνουν (στην Αμερική η φοροδιαφυγή είναι χειρότερη και από φόνο)...απλά τότε ζητήστε τους απλό ταχυδρομείο....πιθανότατα (99%)θα σας εκτελωνιστεί από τα Γραφεία των ΕΛΤΑ με το ευτελές έξτρα κόστος των 3 ευρώ...(τρεις παραλαβές από εμένα τους δύο τελευταίους μήνες, 2 USA και 1 CANADA αξίας -αναγραφόμενης- 120, 480, και 520 δολαρίων πλήρωσα εκτελωνιστικά στα ΕΛΤΑ 3Χ3 ευρώ).
    12. Οπότε συνοπτικά...εαν σας έρθουν από οπουδήποτε μέσω των αντιστοίχων κρατικών ταχυδρομείων κατά 99,9% θα πληρώσεται το πολύ 3 ευρώ.
    13. Για αποστολή τώρα Δικιά σας στο εξωτερικό...ΜΟΝΟ συστημένο με ΕΛΤΑ....όλα τα άλλα είναι "super volcano".... (π.χ. δίσκος εσωτερικός, επιστροφή στο pixmania-Γαλλία για αλλαγή εντός εγγύησης, με το κούριερ της pixmania 60 ευρώ περίπου ...12 συστημένο εξπρές με ΕΛΤΑ...και σε 3 ημέρες το είχαν παραλάβει).
    14. Αγορές από την "Κίνα" (γενικώς) μπορεί να προέρχονται και από το το Hong Kong ή το Macao.
    Δεν πρόκειται για τέρατα αξιοπιστίας και συχνά υπάρχουν καθυστερήσεις με πιο χαρακτηριστική (και ιδιαιτέρως μεγάλης διάρκειας) αυτή του περασμένου Νοεμβρίου η οποία και επέφερε αλυσιδωτές αντιδράσεις σε όλα τα ταχυδρομεία παγκοσμίως.
    (Οι ίδιοι οι ιθύνοντες μάλιστα είχαν εκδώσει ανακοίνωση προς ενημέρωση του κοινού)
    Να έχετε υπόψη σας ότι οι Κινέζοι eBay sellers έχουν την τάση να υπερκοστολογούν το shipping & handling (θα κάνετε την ΠΙΚΡΗ διαπίστωση κατά την παραλαβή όταν προσθέσετε την αξία των γραμματοσήμων ή δείτε το ποσό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κόστισε τυπωμένο)
    Εν ολίγοις, μακριά κι αγαπημένοι
    15. Συμπτωματικά παρέλαβα ένα δέμα μέσω EMS προ μίας βδομάδας. Ταχύτατοι αλλά και με το ανάλογο τίμημα. Σημειωτέον ότι οι μεταφορές που πραγματοποιούνται μέσω EMS είναι αυτομάτως και *ασφαλισμένες* ενώ τα υλικά συσκευασίας που χρησιμοποιούν περιορίζουν την πιθανότητα ζημιάς στο ελάχιστο.
    Στην Ελλάδα το κομμάτι από το Ελ. Βενιζέλος (έχω μπροστά μου φάκελο μεγέθους Α3 ο οποίος φέρει σφραγίδα "Τελωνείου Αερολιμένα, Απλουστευμένη Διαδικασία Ταχυδρομικών Δεμάτων") έως τον τελικό προορισμό, αναλαμβάνουν οι "Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ", ΟΧΙ τα *κοινά* ΕΛΤΑ.
    Ουσιαστικά έχετε να κάνετε με υπηρεσία courier με ό,τι αυτό συνεπάγεται (π.χ. tracking)
    16. Θα επαναλάβω για πολλοστή φορά ότι αν έχετε ως 1ο κριτήριο την οικονομία και ο χρόνος παραλαβής έρχεται σε δεύτερη μοίρα, τα Ιαπωνικά Ταχυδρομεία διαθέτουν και τα SAL που -έως τώρα τουλάχιστον- με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο . Μακράν η φτηνότερη υπηρεσία και ο χρόνος παράδοσης από Ιαπωνία προς Ελλάδα δεν είναι τραγικά μεγαλύτερος από το standard Airmail: κατά μέσο όρο απαιτούνται 2½ βδομάδες.

  10. #2665
    Εγγραφή
    07-01-2011
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    54 mbps
    Router
    Net Gear
    SNR / Attn
    HELP(dB) / ????(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο ταχυδρομική υπηρεσία (ΕΛΤΑ) και άλλο υπηρεσία ταχυμεταφορών (courier), αν και τα ΕΛΤΑ έχουν τα δικά τους courier. Ωστόσο και οι δύο αν δεν σε βρουν σου αφήνουν σημείωμα.

    Όσον αφορά τη Fedex, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ιδιαίτερο, απλά:
    Spoiler:
    Αν και έχει ξανα-ματα-ειπωθεί...συνοπτικά (καθότι χρήστης συστηματικός των online αγορών απο ebay αλλα και πολλά άλλα online μαγαζιά με πάνω από 100 παραγγελίες ανα χρόνο για τα τελευταία 7 χρόνια).

    1. Για αγορές εντός ΕΕ δεν μας ενδιαφέρει πως και με ποια εταιρία θα μας στείλουν το οτιδήποτε.
    2. Για αγορές ΕΚΤΟΣ ΕΕ.....ΠΟΤΕ εταιρίες κουριερ (UPS,DHL,FEDEX,TNT κ.λ.π . εκτός από φακέλους ή πράγματα στα οποία βασίζεται η "ζωή" σας )
    3. Για αγορές από USA μόνο με USPS (προσοχή στους μή γνώστες ΔΕΝ είναι η UPS) όπου είναι τα αντίστοιχα αμερικάνικα "ΕΛΤΑ"..κοινώς...(μερικώς) κρατικά.
    4. Για αγορές από ΚΑΝΑΔΑ ΜΟΝΟ πάλι με τα κρατικά καναδικά ταχυδρομεία.
    5. Για αγορές από ΑΣΙΑ (Κίνα κυρίως) ΜΟΝΟ EMS (πάλι δηλαδή κρατικά ταχυδρομία - ΕMS είναι η υπηρεσία γενικά αποστολής express mail μέσω αεροπορικών μεταφορών).
    6. Για αγορές από Αυστραλία ΠΟΤΕ με την"οικονομική" (economy) αποστολή των κρατικών ταχυδρομίων γιατί θα σας έρθει με "βαπόρι" (και όχι από την Περσία που θα πιαστεί στην Κορινθία )...με αναμενόμενη παράδοση 4-6 ΜΗΝΕΣ.... ("Παθώς και Μαθώς" όπως λεέι και ο κύριος "Παντόφλας" στον "Αντωνάκη" ).
    7. Στις περιπτώσεις εκτός ΕΕ ΜΗΝ βάζεται "as a gift" γιατί είναι πια υποψιασμένοι και εαν το δούν αυτό (ειδικά από USA) θα σας το ανοίξουν και θα σας καπελώσουν άσχημα...
    8. Το παραπάνω δεν ισχύει για ευτελούς αξίας προιόντα από Κινα (έως 10 ευρώ-δολάρια).
    9. Στις παραπάνω περιπτώσεις (ΕΚΤΟΣ ΕΕ) ζητήστε από τον πωλητη να "υποτιμολογίσει" την αξία του προιόντος.Ειδικά σε μέρη υπολογιστών που δεν μπορούν να ελεγχθούν εύκολα τιμολογιακά μπορεί να γράψει ότι θέλει .
    10. Σημείωση στο πιο πάνω ...ΟΧΙ πάνω από 49 δολάρια τελική τιμή με τα μεταφορικά (total όπως είναι στο ebay).

    11. Δυστυχώς πολλά "καταστήματα" αυτή την χάρη (της υποτιμολόγισης) δεν θα σας την κάνουν (στην Αμερική η φοροδιαφυγή είναι χειρότερη και από φόνο)...απλά τότε ζητήστε τους απλό ταχυδρομείο....πιθανότατα (99%)θα σας εκτελωνιστεί από τα Γραφεία των ΕΛΤΑ με το ευτελές έξτρα κόστος των 3 ευρώ...(τρεις παραλαβές από εμένα τους δύο τελευταίους μήνες, 2 USA και 1 CANADA αξίας -αναγραφόμενης- 120, 480, και 520 δολαρίων πλήρωσα εκτελωνιστικά στα ΕΛΤΑ 3Χ3 ευρώ).
    12. Οπότε συνοπτικά...εαν σας έρθουν από οπουδήποτε μέσω των αντιστοίχων κρατικών ταχυδρομείων κατά 99,9% θα πληρώσεται το πολύ 3 ευρώ.
    13. Για αποστολή τώρα Δικιά σας στο εξωτερικό...ΜΟΝΟ συστημένο με ΕΛΤΑ....όλα τα άλλα είναι "super volcano".... (π.χ. δίσκος εσωτερικός, επιστροφή στο pixmania-Γαλλία για αλλαγή εντός εγγύησης, με το κούριερ της pixmania 60 ευρώ περίπου ...12 συστημένο εξπρές με ΕΛΤΑ...και σε 3 ημέρες το είχαν παραλάβει).
    14. Αγορές από την "Κίνα" (γενικώς) μπορεί να προέρχονται και από το το Hong Kong ή το Macao.
    Δεν πρόκειται για τέρατα αξιοπιστίας και συχνά υπάρχουν καθυστερήσεις με πιο χαρακτηριστική (και ιδιαιτέρως μεγάλης διάρκειας) αυτή του περασμένου Νοεμβρίου η οποία και επέφερε αλυσιδωτές αντιδράσεις σε όλα τα ταχυδρομεία παγκοσμίως.
    (Οι ίδιοι οι ιθύνοντες μάλιστα είχαν εκδώσει ανακοίνωση προς ενημέρωση του κοινού)
    Να έχετε υπόψη σας ότι οι Κινέζοι eBay sellers έχουν την τάση να υπερκοστολογούν το shipping & handling (θα κάνετε την ΠΙΚΡΗ διαπίστωση κατά την παραλαβή όταν προσθέσετε την αξία των γραμματοσήμων ή δείτε το ποσό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κόστισε τυπωμένο)
    Εν ολίγοις, μακριά κι αγαπημένοι
    15. Συμπτωματικά παρέλαβα ένα δέμα μέσω EMS προ μίας βδομάδας. Ταχύτατοι αλλά και με το ανάλογο τίμημα. Σημειωτέον ότι οι μεταφορές που πραγματοποιούνται μέσω EMS είναι αυτομάτως και *ασφαλισμένες* ενώ τα υλικά συσκευασίας που χρησιμοποιούν περιορίζουν την πιθανότητα ζημιάς στο ελάχιστο.
    Στην Ελλάδα το κομμάτι από το Ελ. Βενιζέλος (έχω μπροστά μου φάκελο μεγέθους Α3 ο οποίος φέρει σφραγίδα "Τελωνείου Αερολιμένα, Απλουστευμένη Διαδικασία Ταχυδρομικών Δεμάτων") έως τον τελικό προορισμό, αναλαμβάνουν οι "Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ", ΟΧΙ τα *κοινά* ΕΛΤΑ.
    Ουσιαστικά έχετε να κάνετε με υπηρεσία courier με ό,τι αυτό συνεπάγεται (π.χ. tracking)
    16. Θα επαναλάβω για πολλοστή φορά ότι αν έχετε ως 1ο κριτήριο την οικονομία και ο χρόνος παραλαβής έρχεται σε δεύτερη μοίρα, τα Ιαπωνικά Ταχυδρομεία διαθέτουν και τα SAL που -έως τώρα τουλάχιστον- με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο . Μακράν η φτηνότερη υπηρεσία και ο χρόνος παράδοσης από Ιαπωνία προς Ελλάδα δεν είναι τραγικά μεγαλύτερος από το standard Airmail: κατά μέσο όρο απαιτούνται 2½ βδομάδες.
    εχμ...ναι...
    Δεν μπορω να πω οτι βασιζεται η ζωη μου ωστε να παραγγειλω και ας στελνει με Φεντεξ το μαγαζακι αυτο που μρεσει, αλλα τυχαινει να πουλαει πολυ συλλεκτικα κομματια τα οποια δεν βρισκονται εδω...( να το μαγαζι http://www.efairies.com/NT156.htm) και ειναι οτι πρεπει για τη συλλογη που κανω μρ την κολλητη μου..Οποτε τι μπορω να κανω ωστε να μην καταχρεωθω μρ την Φεντεξ...?

  11. #2666
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.584
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο σιτε που δίνεις αναφέρει κάτι και για usps, οπότε στείλε ένα μαιλ στο μαγαζί και ρώτα τους αν μπορούν να στο στείλουν με usps για να γλυτώσεις τα τέλη των τελωνείων. Λογικά θα το δεχθούν...
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  12. #2667
    Εγγραφή
    07-01-2011
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    54 mbps
    Router
    Net Gear
    SNR / Attn
    HELP(dB) / ????(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σιτε που δίνεις αναφέρει κάτι και για usps, οπότε στείλε ένα μαιλ στο μαγαζί και ρώτα τους αν μπορούν να στο στείλουν με usps για να γλυτώσεις τα τέλη των τελωνείων. Λογικά θα το δεχθούν...
    Λες?? Βασικα το διαβασα και εγω αυτο χθες στο σαιτ τους και τους εστειλα μηνυμα αλλα δεν νπορω να πω οτι ειμαι τοσο σιγουρη πως θα το δεχτουν.Σε ενα αλλο παρομοιο σαιτ δεν εστελναν καν σε ελλαδα και μου απαντησαν πως δεν στελνουν πια λογω αυτων που βλεπουν για τη χωρα μας στις τηλεορασεις τους, ελεος δηλαδη! Μου ηρθε να του πω τιποτα αλλα κρατηθηκα..

  13. #2668
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.052
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AnnitaVini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ενα αλλο παρομοιο σαιτ δεν εστελναν καν σε ελλαδα και μου απαντησαν πως δεν στελνουν πια λογω αυτων που βλεπουν για τη χωρα μας στις τηλεορασεις τους, ελεος δηλαδη! Μου ηρθε να του πω τιποτα αλλα κρατηθηκα..
    Και πού να δεις πώς αποθαρρύνονται αν ο κόσμος ακυρώνει παραγγελίες ή λέει ότι δε φτάνουν. Γι' αυτό σου είπαμε τις περασμένες ημέρες να μην ακυρώσεις την παραγγελία από το ebay. Αν το κάνουν αυτό πολλοί Έλληνες, θα την πληρώσουμε όλοι...
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  14. #2669
    Εγγραφή
    07-01-2011
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    54 mbps
    Router
    Net Gear
    SNR / Attn
    HELP(dB) / ????(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πού να δεις πώς αποθαρρύνονται αν ο κόσμος ακυρώνει παραγγελίες ή λέει ότι δε φτάνουν. Γι' αυτό σου είπαμε τις περασμένες ημέρες να μην ακυρώσεις την παραγγελία από το ebay. Αν το κάνουν αυτό πολλοί Έλληνες, θα την πληρώσουμε όλοι...
    Ναι αλλα ελα που δεν την ακυρωσα τελικα!!! Του εστειλα ενα μηνυμα ακυρωσης αλλα το αγνοησε και ετσι αφου ειδα πως και εμενα με συνεφερε γιατι ηταν καλη προσφορα τον πληρωσα την παρασκευη και τωρα περιμενω μηνυμα οτι στο εστειλε!
    _________________________________________________________________________
    Ax ας με βοηθησει καποιος, η αδερφη μου πηγε και αγορασε απο τον λογαριασμο μου εβαυ μια χαζοκασετινα απο το Χονγκ Κονγκ και τωρα δεν ξερω τι να κανω!
    Να το λινκ http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.d...=STRK:MEWNX:IT
    Το θεμα ειναι οτι εχει μια πολυ παραξενη τιμη και φοβαμαι μηπως με ξεγελασει ο πωλητης στην αγορα! Μπορει να το δει καποιος και να μου πει ποσο θα μου κοστισει αυτη η μαπα?
    Ευχαριστω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AnnitaVini : 24-01-11 στις 15:15.

  15. #2670
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Η συγκεκριμενη εχει πουληθει απο τις 16/1 σε εναν τυπο που στις 11/1 προσεφερε 1 penny γι'αυτην.

    Αν αυτη ηταν η αδερφη σου, θα σου κοστισει 5 λιρες με τα μεταφορικα.

Σελ. 178 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 158168173176177178179180183188198 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας