Σελ. 703 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 683693698701702703704705708 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.531-10.545 από 10691
  1. #10531
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.906
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από villasg Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι εγινε αργο και εγω ενα που περιμενω (UH88*****89YP) εχει κολλησει απο 13-10-2023 International shipment release - Import , αποστολη 6/10
    Αργεί λίγο σε αυτή τη φάση, αλλά μετά έρχεται με ACS. Εγώ παρέλαβα, εντός του αναμενόμενου χρόνου, που είχε δώσει η Banggood.

  2. #10532
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΖΙΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την DHL και συγκεκριμένα το τελωνείο της.
    Λοιπόν πριν κάποιες εβδομάδες παρηγγειλα κατι προϊόντα από ΗΠΑ τα οποία προώθησα μέσω MyUS( πλήρωσα και τελωνειο από πριν για να μην εχω θέμα). Όταν ήρθαν εδώ με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι με ενα από τα προϊόντα της αποστολής ( μεταλλική βάση σαπουνιού ) υπάρχει πρόβλημα. Συγκεκριμένα επειδή είναι μεταλλικό θέλουν ένα certificate of origin για να δουν ότι δεν προέρχεται απο την Ρωσία. Όμως η εταιρία από όπου το παρήγγειλα μου λέει ότι είναι made in china αλλά δεν μου έχουν δώσει ακόμα το certificate αυτό. Ισχύει όντως αυτό που λέει η DHL ?? Τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση ;;
    Δεν ξέρω αν αποδεσμεύτηκε το πακέτο σου αλλά το Certificate of Origin πρέπει να το αναζητήσουν είτε από τον Αμερικάνο εισαγωγέα είτε από το e-shop που αγόρασες. Αλίμονο αν εσύ ως τελικός χρήστης μπλεχτείς σε τέτοιο θέμα και να κάνεις το σπασμένο τηλέφωνο.

  3. #10533
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν αποδεσμεύτηκε το πακέτο σου αλλά το Certificate of Origin πρέπει να το αναζητήσουν είτε από τον Αμερικάνο εισαγωγέα είτε από το e-shop που αγόρασες. Αλίμονο αν εσύ ως τελικός χρήστης μπλεχτείς σε τέτοιο θέμα και να κάνεις το σπασμένο τηλέφωνο.
    Φυσικα εγώ μπλεχτηκα στην τελικη. Μετα απο πιεσεις κλπ. μου το εδωσαν, το οποιο να σημειωσω οτι ηταν υπογεγραμμένο απο την product quality manager με το email και τηλεφωνό της και μαζί με υπεύθυνη δήλωση που λέει οτι ειναι υπεύθυνη για οτι γραφει το χαρτι και να επικοινωνησουν μαζι της αν υπαρχει θεμα.
    Τους στελνω το χαρτι αυτο και χωρις να μου πουν τιποτα το γυριζουν πίσω στην MyUS. Καλώ τον υπεύθυνο τελωνείου της DHL και μου λέει ότι το χαρτί αυτο αναφερόταν σε άλλο προιόν και οτι ειχε αλλο δασμολογικό κωδικό. Μιλαω με την MyUS και ζηταω για οτι προιον ειχε μεσα τον κωδικο αυτο. Επιβεβαιωνω οτι ειναι οντως αυτος για τον οποιο λεει το χαρτι. Τον ξανακαλώ και μου λέει: '' Α' κάναμε λάθος, κοιτάξαμε άλλο προιόν. Καλά τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι, έχει φτάσει στην Γερμάνια. Γειά σας. Φυσικα μιλησα με MyUS οπου μου ειπαν οτι θα γυρισουν οτι ποσο είχα πληρώσει (Shipping charges + Import Duties) και θα το στείλουν με FEDEX ή ARAMEX.

  4. #10534
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα εγώ μπλεχτηκα στην τελικη. Μετα απο πιεσεις κλπ. μου το εδωσαν, το οποιο να σημειωσω οτι ηταν υπογεγραμμένο απο την product quality manager με το email και τηλεφωνό της και μαζί με υπεύθυνη δήλωση που λέει οτι ειναι υπεύθυνη για οτι γραφει το χαρτι και να επικοινωνησουν μαζι της αν υπαρχει θεμα.
    Τους στελνω το χαρτι αυτο και χωρις να μου πουν τιποτα το γυριζουν πίσω στην MyUS. Καλώ τον υπεύθυνο τελωνείου της DHL και μου λέει ότι το χαρτί αυτο αναφερόταν σε άλλο προιόν και οτι ειχε αλλο δασμολογικό κωδικό. Μιλαω με την MyUS και ζηταω για οτι προιον ειχε μεσα τον κωδικο αυτο. Επιβεβαιωνω οτι ειναι οντως αυτος για τον οποιο λεει το χαρτι. Τον ξανακαλώ και μου λέει: '' Α' κάναμε λάθος, κοιτάξαμε άλλο προιόν. Καλά τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι, έχει φτάσει στην Γερμάνια. Γειά σας. Φυσικα μιλησα με MyUS οπου μου ειπαν οτι θα γυρισουν οτι ποσο είχα πληρώσει (Shipping charges + Import Duties) και θα το στείλουν με FEDEX ή ARAMEX.
    ιστορίες Ελληνικής παράνοιας ...
    αυτό που λένε "από τότε που βγήκε η συγγνώμη χάθηκε το φιλότιμο"....

  5. #10535
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    ιστορίες Ελληνικής παράνοιας ...
    αυτό που λένε "από τότε που βγήκε η συγγνώμη χάθηκε το φιλότιμο"....
    Μετά απο όλο αυτό η DHL μπαινει σε blacklist για παραγγελιες εκτος ΕΕ

  6. #10536
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά απο όλο αυτό η DHL μπαινει σε blacklist για παραγγελιες εκτος ΕΕ
    Η DHL παντα ηταν blacklist για παραγγελιες εκτος ΕΕ, απο το 2014 που αγορασα βιβλια για πιστοποιηση και ο παροχος ειναι ΗΠΑ.
    Για κακη μου τυχη αντι για Fedex που εβαζα παντα η οποια ηταν και πιο φθηνη, εβαλα DHL γιατι θα ερχοταν καποιες μερες γρηγοροτερα.
    Οταν το πακετο ηρθε εδω η DHL με ενημερωσε τηλεφωνικα οτι το πακετο ειναι στις αποθηκες τους για εκτελωνισμο, καθε μερα που μενει μεσα θα πληρωνω 20 ευρω αποθηκευτρα, 50 ευρω κοστος εκτελωνισμου συν οτι βγαλει ο τελωνης.
    Καλω το τελωνειο του ΕλΒελ και ευτυχως πεφτω σε καλο ανθρωπο και με ενημερωνει οτι για την αξια των βιβλιων που ηταν πανω απο 200 δολλαρια θα πληρωνα ΦΠΑ και οτι αλλο εβγαινε.
    Μαζι με τα της DHL μου εβγαιναν αλλο τοσο τα βιβλια.
    Φυσικα αρνηθηκα να παραλαβω, αρνηθηκα να εκτελωνισουν και ζητησα να τα γυρισουν Αμερικη.
    Ο παροχος φρικαρε με τους εδω τραχανοπλαγιαδες της DHL και αφου το πακετο επεστρεψε Αμερικη μου το ξαναεστειλαν με Fedex και ηρθε απευθειας στο γραφειο οπως παντα χωρις να πληρωσω τιποτα εξτρα.

    Εκτοτε η DHL απο εμενα μακρυα σε οποιαδηποτε συναλλαγη εκτος Ε.Ε.

  7. #10537
    Εγγραφή
    19-12-2012
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    magcen
    ISP
    magcen
    Router
    magcen
    Path Level
    Fastpath
    Θέλω να παραγγείλω κάτι απο το Γερμανικό Amazon το οποίο κοστίζει 250 Ευρω. Οταν πάω στο καλάθι και κανω διαδικασίας αποστολής και πληρωμής το ποσό χωρίς να λεει γιατί, μειώνεται στα 210 Ευρω και γράφει ότι αποστέλεται απο Αμερική. Σε αυτη τη περίπτωση περναει απο τελεωνείο, φπα κλπ ?

  8. #10538
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι, φυσικα. To amazon us ειναι προφανως εκτος EE. Φπα, εκτελωνισμος και φοροι, οταν φτασει ελλαδα.

  9. #10539
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagelis2010 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να παραγγείλω κάτι απο το Γερμανικό Amazon το οποίο κοστίζει 250 Ευρω. Οταν πάω στο καλάθι και κανω διαδικασίας αποστολής και πληρωμής το ποσό χωρίς να λεει γιατί, μειώνεται στα 210 Ευρω και γράφει ότι αποστέλεται απο Αμερική. Σε αυτη τη περίπτωση περναει απο τελεωνείο, φπα κλπ ?
    Πώς γίνεται γερμανικό αμαζον να στέλνει από Αμερική;
    Κάτι μπερδεμένο ακούγεται.
    Ξαναδεστο.
    Αν είναι από Ευρώπη είναι αλλιώς και αν είναι από Αμερική έχει άλλη κατάσταση με τελωνείο
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #10540
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ενα ειναι το amazon, μια πλατφορμα. Εαν δεν το εχει στην ευρωπη, στο προτεινει να ερθει απο us, και τοτε βεβαια ισχυουν τα περι τελωνειου απο χωρες εκτος εε

    Συμβαινει αυτο πολλα χρονια τωρα.

  11. #10541
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα ειναι το amazon, μια πλατφορμα. Εαν δεν το εχει στην ευρωπη, στο προτεινει να ερθει απο us, και τοτε βεβαια ισχυουν τα περι τελωνειου απο χωρες εκτος εε

    Συμβαινει αυτο πολλα χρονια τωρα.
    Δεν ξέρω πού τα βλέπεις αυτά που λες και όχι δεν είναι ένα το αμαζον.
    Άλλο το .com, Άλλο το .Dr, Άλλο το co.uk.

    Και έχω αγοράσει πολλές φορές από το .de, ποτέ δεν πρότεινε αγορά από Αμερική ή Ιταλία ή άλλες χώρες.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #10542
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.113
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πού τα βλέπεις αυτά που λες και όχι δεν είναι ένα το αμαζον.
    Άλλο το .com, Άλλο το .Dr, Άλλο το co.uk.

    Και έχω αγοράσει πολλές φορές από το .de, ποτέ δεν πρότεινε αγορά από Αμερική ή Ιταλία ή άλλες χώρες.
    Επιμένεις σε κάτι που δεν έχεις δίκιο.
    Η Αμαζόνα (Amazon) είναι μια μεγάλη αμερικάνικη αλυσίδα με καταστήματα στον Καναδά, Ευρώπη (πολλά κράτη), Ιαπωνία, Αυστραλία κλπ.
    Το ότι έχεις και έχουμε αγοράσει πολλές φορές από το κατάστημα της Αγγλίας, Γερμανίας, της Ιταλίας, Γαλλίας, Ισπανίας κλπ δεν σημαίνει ότι είναι διαφορετικές επιχειρήσεις.
    Πολλές φορές συμβαίνει να σε παραπέμπει στο αμερικάνικο site (κεντρικό) για ένα αντικείμενο που ψάχνεις σε ευρωπαικό κατάστημα.
    Υπάρχει μάλιστα και ένα site (camelcamelcamel.com) στο οποίο βάζεις τον κωδικό ενός αντικειμένου και σου προβάλλει τις τιμές στα καταστήματα που είναι διαθέσιμο, ώστε να βρεις το κατάστημα που σε συμφέρει να το αγοράσεις.

  13. #10543
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Όποιος αγοράζει από Amazon γερμανίας, ας βάλει ένα screenshot να μας δείξει πώς η ίδια σελίδα του βγάζει το προιόν για αγορά από Αμερική.
    Ενώ βρίσκεται μέσα στη γερμανική σελίδα.
    Αλλιώς μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε και γράφουν κάποιοι άλλα πράγματα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #10544
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος αγοράζει από Amazon γερμανίας, ας βάλει ένα screenshot να μας δείξει πώς η ίδια σελίδα του βγάζει το προιόν για αγορά από Αμερική.
    Ενώ βρίσκεται μέσα στη γερμανική σελίδα.
    Αλλιώς μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε και γράφουν κάποιοι άλλα πράγματα.
    Ναι και εγώ δεν το έχω δει ποτέ αυτό. Δεν μου έχει βγάλει κάτι από Αμερική, δεν είναι ebay αλλά ίσως δεν έτυχε.

  15. #10545
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Τι έγινε βρε παιδιά;
    Πού είναι όλοι αυτοί που λένε ότι γίνεται το παραπάνω;
    Τόσο δύσκολο να ανεβάσετε ένα screenshot αφού είστε τόσο σίγουροι ;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 703 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 683693698701702703704705708 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας