Δεν ειναι οτι εχω κατι εναντιον τους απλως ειναι ειτε ασχετοι ή απατεωνες (συνηθισμενα πραγματα δηλαδη).

Εχω ενα laptopακι Toshiba Satellite 1005-S157 (celeron 1066, 256 Mb 15 Gb HDD ) μοντελακι του 2002. Ξερω οτι δεν ειναι ισχυρο αλλα το θελω για να μπαινω μονο στο ιντερνετ χρησιμοποιωντας τον ασυρματο ρουτερ μου και μονο. Αρα ειναι επαρκεστατο.

Το μηχανημα εχει ολα τα συμπτωματα οτι εχει χασει τον inverter του backlight της LCD του.
Εχει κανονικο σημα στην εξοδο VGA και αν το κοιταξεις προσεκτικα βλεπεις το display στο φως.
Το φαινομενο αρχισε να παρουσιαζεται παροδικα (οταν ηταν 1 ετους) και πυκνωσε σιγα σιγα μεχρι που στα 2,5 χρονια παρεδωσε.

Ο τοτε ιδιοκτητης του το πηγε στην ΙΝΤΕΑΛ οπου του ειπαν οτι πρεπει να αλλαξει motherboard (ακουσον - ακουσον) και του ζητησαν φυσικα μια περιουσια. Μετα μου το χαρισε !

Αλλαξα την πλακετουλα οπου εχει τον αυτοματο διακοπτη του backlight οταν κλεινεις την οθονη γιατι μου φαινοταν οτι ειχε μισοσπασει κατι εκει μεσα (40 ευρω απο την αντιπροσωπεια)
Οταν δεν επαιξε βρηκα στο internet (www.hardwareanalysis.com) την διαγνωση οτι προκειται για τον inverter και OXI για τα CCFLs (οπως φοβομουνα) και παρηγγειλα νεα πλακετουλα την οποια αντικατεστησα μονος μου (αλλα 40 ευρω) ομως ακομα τιποτα.

Που μπορω να το παω (εντος Αθηνων) να το κοιταξει καποιος μαστορας αληθινος και οχι πετσινος και να κανει τουλαχιστον μια διαγνωση ????

Ζηταω πολλα ????