Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    16-07-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παίδες καλήσπέρα! Σκέφτομαι να ανοίξω κάτι σαν θελήματα, δηλαδή να κάνω delivery από μαγαζία (π.χ. φαρμακεία, ψιλικατζίδικα, οπωροπωλεία, καφετέριες κτλ.) με κέντρο την περιοχή της Δάφνης. Η χρέωση λέω να είναι 3 ευρώ για αποστολές εντός δήμου και 4 ευρώ για εκτός δήμου. Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα? Η χρέωση σας φαίνεται καλή κι αν όχι πόσα θα δίνατε για μια διανομή? Έχετε να προτείνετε κάποια ιδέα σχετικά μ΄ αυτό?

  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πρόβλημα που είναι;
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  3. #3
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    ξεκινάς λάθος (ή σωστά υπο άλλη οπτική).
    Το λάθος γιατί...
    Γιατί δεν έχεις κοστολογήσει την υπηρεσία σου να δείς πόσο πραγματικά κοστίζει.
    Εαν υποθέσουμε ότι κόβεις αποδείξεις κανονικά, τότε στην τιμή θα πρέπει να έχεις και τον ΦΠΑ.
    Δηλαδή τα 3 ευρώ, αυτομάτως γινονται 2,44 ευρώ.

    για μια σωστή κοστολόγηση στην περίπτωση σου χρειαζόμαστε βασικά μια μόνο παράμετρο (ή δυο σαν ελάχιστο και μέγιστο). Πόσες παραδόσεις την ημέρα (8ωρο).
    Και γιατί αυτό:
    Θα θεωρήσεις για να κάνεις κοστολόγηση, τον ευατο σου σαν υπάλληλο. Κόστος Χ ευρώ τον μήνα.
    Βάλε ΟΑΕΕ, ασφάλεια, λογιστη. Ισως λόγω επαγγέλματος, πληρώνεις επιπλέον ασφάλιστρα ή ίσως να ειναι σωστό μια επιπλέον ιδιωτική κάλυψη.
    Επιπλέον έχεις ένα μηχανάκι, που έχει πάγια κόστη κάθε μήνα. Ασφάλεια, τέλη, απόσβεση.
    Τηλέφωνο (κινητό), πάγιο τον μήνα, απόσβεση συσκευής.

    Αρα εαν πούμε ότι θέλεις να "κόβεις" μισθό (στον εαυτό σου), πχ 1000 ευρώ τον μήνα, πρέπει να βρείς πόσα θα πληρώνεις στα υπόλοιπα (πες άλλα 1000). Συνολο 2000.

    Πάμε στα μεταβλητά έξοδα. Βενζίνες, σέρβις (όσο πιο πολλά χλμ, τόσο πιο πολλά σέρβις). Αυτό θα βγεί απο την χρήση.

    Τα βάζεις λοιπόν όλα τα έξοδα (και ο μισθός έξοδο είναι), και υπολογίζεις στα πόσα βγαίνεις (νεκρό σημείο). Εαν πούμε ότι έχεις και άλλα 300 μεταβλητά έξοδα, πάμε σύνολο 2300, για φούλ απασχόληση. δουλειά όλο το 8ωρο. Εαν κάνω μια υπόθεση, δεν ξέρω, ότι ο μέσος όρος απασχόλησης σε κάθε κλήση είναι ένα τέταρτο, τότε το καλύτερο που μπορείς να έχεις είναι 4 δρομολόγια την ώρα, 32 την ημέρα, 700 τον μήνα (22 εργάσιμες ημερολογιακά τον μήνα).

    Αρα έχουμε. 2300 /700 = 3,28 ευρώ η διαδρομή. Βάλε και τον ΦΠΑ 23% πάμε στο 4 ευρώ η διαδρομή.

    Αρα για να έχεις ένα επαρκές εισόδημα με τα παραπάνω στοιχεία, και με την προυπόθεση ότι επι 8ώρου βάσεως δεν σταματάς λεπτό, και κάθε διαδρομή κατα μέσο όρο είναι ένα τέταρτο, πρέπει να ζητάς 4 ευρώ στη διαδρομή.


    Απο κεί και πέρα, πλην της κοστολόγησης, αφού βγήκε αυτο το ποσό, κάνε μια άλλη εκτίμηση ένα ρεαλιστικό σενάριο ελάχιστης ζήτησης. πχ 1 διαδρομή την ώρα. 8 την ημέρα. 176 δρομολόγια την ημέρα. Με τα προηγούμενα στοιχεία, αντί για 300 ευρώ τον μήνα βενζίνες κλπ θα έχεις το 1/4 (αφού κάνεις το 1/4 σε δρομολόγια) δηλαδή 75. Αρα μαζί με τα άλλα πάγια τον μήνα θα έχεις κόστος 2075 ευρώ. 2075 / 176 = 11,78 βάλε και ΦΠΑ 23% σύνολο 14,5 ευρώ. Τόσο θα σου κοστίζει κάθε διαδρομή, εκτός εαν δώσεις στον εαυτό σου "κινέζικο" μισθό, αλλα΄δεν ξέρω για τα άλλα πάγια κόστη.

    Τωρα εαν πχ τα 3 'η 4 ευρώ κόστος στην διαδρομή είναι καλό ποσό ή όχι, πρέπει είτε να δοκιμάσεις είτε να κάνεις μια έρευνα αγοράς...

  4. #4
    Εγγραφή
    04-05-2009
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή τα 3 ευρώ, αυτομάτως γινονται 2,44 ευρώ.
    το ΦΠΑ στα 3 ευρώ είναι 2,44?

    Επίσης νομίζω ότι οι περισσότεροι διανομείς έχουν δικό τους μηχανάκι και βάζουν αυτοί τη βενζίνη ή κάνω λάθος?

  5. #5
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εννοεί ότι τα €3 γίνονται €2,44 αν αφαιρεθεί ο ΦΠΑ.

    Συνήθως ναι, έχουν δικό τους μέσο.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  6. #6
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από niknot Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ΦΠΑ στα 3 ευρώ είναι 2,44?

    Επίσης νομίζω ότι οι περισσότεροι διανομείς έχουν δικό τους μηχανάκι και βάζουν αυτοί τη βενζίνη ή κάνω λάθος?
    1) Eαν η τελική τιμή καταναλωτή είναι 3 ευρω (με τον ΦΠΑ), ο επιχειρηματίας μας παίρνει 2,44 περίπου. Τα άλλα μέχρι τα 3 ευρώ είναι ο ΦΠΑ, και πάει στο κράτος.
    2) Το ότι έχουν δικό τους μηχανάκι και βάζουν την βενζίνη είναι λάθος. Πρέπει να το δείς σαν επιχείρηση. ΕΞάλλου η βενζίνη δεν είναι τσάμπα, μέσα στο ποσό που πληρώνει ο πελάτης, πληρώνει και την βενζίνη. Πληρώνει την απόσβεση του οχήματος.
    Εσύ το μηχανάκι σου για την πάρτι σου, θα κάνεις πχ 20.000 χλμ τον χρονο. Αφού το χρησιμοποιείς για δουλειά όμως, θα κάνεις 200.000 χλμ τον χρόνο, και 2500 ώρες συνεχούς λειτουργίας. Εκεί που για προσωπική χρήση θα σου κρατούσε πχ 15 χρόνια, για επαγγελματική μετά απο 4 θα θέλει άλλαγμα, γιατί δεν θα αξίζει να το επισκευάζεις. Ενα μηχανάκι που το χρησιμοποιείς για δουλειά, Χ8 σαν χρήση στον δρόμο το λιγότερο, έχει επίσης οκταπλάσια πιθανότητα ατυχήματος...

  7. #7
    Εγγραφή
    04-05-2009
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεί ότι τα €3 γίνονται €2,44 αν αφαιρεθεί ο ΦΠΑ.

    Συνήθως ναι, έχουν δικό τους μέσο.
    μα το ΦΠΑ στα 3 ευρώ δεν είναι 0.69? δηλαδή 2.31 ευρώ καθαρά?

  8. #8
    Εγγραφή
    16-07-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Αnon ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, αλλά αυτά τα έχω υπολογίσει και βγαίνουν τα έξοδα μου με αυτή την τιμή. Το πρόβλημα είναι αν ο κόσμος μπορει να προσεγγίσει αυτές τις τιμές...Πιστέυετε μπορεί?

  9. #9
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από niknot Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα το ΦΠΑ στα 3 ευρώ δεν είναι 0.69? δηλαδή 2.31 ευρώ καθαρά?
    Όχι.
    Για να βρεις την "καθαρή" αξία ενός προϊόντος διαιρείς την αξία με το 1.23 (αν ο ΦΠΑ είναι 23%)
    3/1,23=2,439024 και κάτι ψιλά που με την στρογγυλοποίηση στα δύο δεκαδικά είναι 2,44.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  10. #10
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από niknot Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα το ΦΠΑ στα 3 ευρώ δεν είναι 0.69? δηλαδή 2.31 ευρώ καθαρά?
    Μάλλον δεν ξέρεις ούτε αποφορολόγηση. Η ανάγκη για λογιστή λοιπόν θα είναι απαιτητή και δεν θα μπορείς να γλυτώσεις αυτό το έξοδο.

    Πάμε. Ο ΦΠΑ μπαίνει επάνω στην τιμή. Κάθε τι έχει μια τιμή, και επάνω εκεί μπαίνει ο ΦΠΑ, και βγαίνει η τελική τιμή.

    Ετσι πχ εαν μια διαδρομή την θέλεις 100 ευρώ, επάνω εκεί μπαίνει ο ΦΠΑ, 23%.
    Αρα έχουμε τιμή + ( (τιμή*23) / 100) = τελική τιμή λιανικής (καταναλωτή).
    Δηλαδή 100 + ( (100*23)/100) = 100 + 23 = 123. Αυτή ειναι η τελική τιμή καταναλωτή, αυτή την τιμή ξέρει ο καταναλωτής, δεν ξέρει, δεν τον νοιάζει τα 100 ευρώ.

    Εαν τώρα σου πεί κάποιος τελική τιμή 123 ευρώ, πόσο είναι χωρίς ΦΠΑ;
    Διαιρείς με το 1,23 (δηλαδή 1+(23/100) )
    123 / (1,23) = 100

    Αρα στα 3 ευρώ, 3 / 1,23 = 2,439

    και η επαλήθευση γίνεται επίσης εύκολα.
    Βάλε άλλο 23% στο 2,439 και θα έχεις
    2,439 + (2,439 * 23)/100 = 2,439 + 0,561 = 3 ευρώ

  11. #11
    Εγγραφή
    04-05-2009
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σίγουρα δεν ξέρω από φορολόγηση γι αυτό και ρώτησα

    Κώστα όσον αφορά την ερώτηση σου 3 ευρώ τα θεωρώ πολλά π.χ. για να μου φέρει κάποιος τσιγάρα. Τώρα για κάτι πιο ακριβό ίσως να μην ακούγονται πολλά.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από niknot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα δεν ξέρω από φορολόγηση γι αυτό και ρώτησα

    Κώστα όσον αφορά την ερώτηση σου 3 ευρώ τα θεωρώ πολλά π.χ. για να μου φέρει κάποιος τσιγάρα. Τώρα για κάτι πιο ακριβό ίσως να μην ακούγονται πολλά.
    To κακό είναι ότι με λιγότερα δεν βγαίνει εύκολα... Εκτός και εαν οι διαδρομές είναι του τριλέπτου, πενταλέπτου το πολύ, και έχει γεμάτο το ωράριο, για να κατέβει το κόστος.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ο μονος τροπος για να δουλεψει αυτο το μοντελο, ΕΑΝ δουλεψει και ΕΑΝ ξεπερασει καποια εν γενει προβληματα, θα ειναι η αυξηση του κερδους. Η κοστολογηση της υπηρεσιας ειτε θα βγαινει ακριβη ( 3€ για την παραδοση ενος πακετου τσιγαρων των 3,5€ ειναι απλα ασυφορο ) ειτε θα χρεωκοπησει την επιχειρηση απο τον πρωτο μολις μηνα ( πχ μια χρεωση των 1€ ανα παραδοση ακουγεται λογικη και πληρωνεται ανετα απο τον πελατη ).

    Η καλυτερη λυση, και αυτο μετα απο πολυ και πολλη προπαιδεια ειναι η επεκταση του εμποριου των προιοντων ενος ψιλικατζιδικου ή φουρνου ή ζαχαροπλαστιου ή κατι συναφους και στο delivery. Αγοραζει δηλαδη ενας πελατης μια εφημεριδα οπου ετσι κι αλλιως η τιμη συμπεριλαμβανει ενα κερδος και χρεωνεται την τιμη της εφημεριδας + το κοστος του delivery.

    Για την επιτευξη ομως του στοχου των 1000€ μηνιαιως ως μισθου που ΔΕΝ ειναι και παλι σε καμια περιπτωση τοσα καθως στην διετια που θα αρχισει τις επισκεψεις και τις περαιωσεις η εφορια, το κερδος ή ο μισθος θα απογινει 200€ και πολλα λεω, θα πρεπει να στελνονται μεγαλες παραγγελιες σε τεμαχια και ποσα ανα τηλεφωνημα. Κατι πολυ δυσκολο κατα τη γνωμη μου.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από niknot Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα το ΦΠΑ στα 3 ευρώ δεν είναι 0.69? δηλαδή 2.31 ευρώ καθαρά?
    hnesne

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    3 ευρώ είναι πάρα πολλά για είδη απο ψιλικά κλπ,
    Αυτό που θα μπορούσε να γίνει θα ήταν κάτι του στυλ ελάχιστη παραγγελία τόσο και αν είναι δυνατό να έχεις πολλές ανα δρομολόγιο.
    Πχ κάποιος θέλει τα τσιγάρα του, κάτι απο το φαρμακείο, σουπερ κλπ, εκεί όμως εσύ θα χάσεις χρόνο για να πας σε όλα τα καταστήματα και μετά στον πελάτη.

    Δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορούσες να το δείς σε συνεργασία με κάποιο κατάστημα ψιλικών κλπ ώστε να μοιραστείτε αυτό το κόστος.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιχειρηση Eyefinity
    Από zaranero στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-10, 22:27
  2. Προσληψη σε επιχειρηση
    Από akisnik στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-10, 00:05
  3. επιχειρηση
    Από mibayasa στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-08, 20:45
  4. Voip & Επιχειρηση
    Από prodromosfan στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-07, 14:38
  5. Νέα μικρή επιχείρηση και Cisco
    Από Omen στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-06, 21:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας