Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ένα παλιό υπολογιστή που έχω με XP 32 και δύο σκληρούς, τελευταία άκουγα έναν ήχο από κάποιον σκληρό και κολλούσε για λίγα δευτερόλεπτα ή για περισσότερο το μηχάνημα και έκανα reset. Ο ήχος που ακούω είναι όπως όταν έχουμε μια στιγμιαία διακοπή ρεύματος όπου ο υπολογιστής κάνει μόνος τους γρήγορο restart και ο σκληρός ακούμε να κόβεται και να ξαναξεκινάει. Αυτό ακούω και όταν το ακούω έχω κολλήματα.

    Έχω δύο WD έναν παλιό 80άρη και έναν πιο καινούριο 120άρη. Το λειτουργικό είναι στον πρώτο. Μετά τα κολλήματα όταν κάνω επανεκκίνηση, ελέγχει από μόνο του τον πρώτο σκληρό για προβλήματα και βρίσκει μερικά. Κατά τα άλλα δε βλέπω να έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα οι δίσκοι. Είναι συνδεδεμένοι με IDE λόγω παλαιότητας, δεν έχουν υποδοχές sata. Ανακάλυψα τελικά ότι τον θόρυβο τον κάνει ο δεύτερος και πιο καινούριος σκληρός. Ορίζοντας να γίνει έλεγχος του file system και όχι και της επιφάνειας για τους δύο δίσκους, είδα το εξής: ο πρώτος σκληρός κάνει το τεστ και ολοκληρώνει. Στον δεύτερο λοιπόν, στο δεύτερο από τα τρία στάδια του ελέγχουν (checking indexes) βλέπω ότι κάνει πανομοιότυτα το εξής, στο 24% και στο 86%, ακριβώς στα ίδια νούμερα ολοκλήρωσης του σταδίου αυτού, κολλάει στο νούμερο και κάνει τον ήχο που ανέφερα, σαν να σταματάει και να ξαναξεκινάει ο δίσκος. Ακριβώς στα ίδια νούμερα κάνει αυτό το πράγμα. Κατά τα άλλα ολοκληρώνει το στάδιο και τον έλεγχο και δε λέει ότι βρήκε κάτι.

    Σήμερα έκανε τον ήχο σε εκκινήσεις του υπολογιστή με αποτέλεσμα πολύ αργή εκκίνηση.

    Τα smart εργαλεία πολλές φορές δε δείχνουν τίποτα, φαντάζομαι λόγω παλαιότητας των δίσκων. Το Hard Disc Sentinel δείχνει για τον πρώτο ότι είναι όλα καλά. Για τον δεύτερο δεν τον βλέπει πλήρως.
    Δοκίμασα να αποσυνδέσω τον δεύτερο από τη μητρική και το ρεύμα για να δω αν θα ακούσω πάλι θορύβους. Το έκανα αλλά δεν έβλεπε ούτε τον πρώτο. Αναρωτιέμαι αν έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα με τη σύνδεση στη μητρική ή με τη RAID λειτουργία. Έχω τον πρώτο ως Primary Master και τον δεύτερο ως Primary Slave, με το ίδιο IDE καλώδιο και 4-pin ρεύμα από το τροφοδοτικό, όπου λόγω χώρου η πρώτη σύνδεση IDE είναι στον δεύτερο, και η δεύτερη του καλωδίου στον πρώτο. Raid δεν έχω ενεργοποιημένο, ο κάθε δίσκος είναι ανεξάρτητος, αλλά σε ένα διαγνωστικό είδα στον πρώτο δίσκο να λέει Raid active. Η μητρική έχει IDE1, IDE2, IDE3, όπου συστήνει στο IDE1 να συνδέονται cd rom και πράγματι έχω δύο DVD ROM επάνω που δεν έχουν κάποιο πρόβλημα. Στο IDE2 έχω με τον τρόπο που περιέγραψα τους δύο σκληρούς. Μήπως να είναι κάποιο θέμα με το ρεύμα; Εδώ και πολύ καιρό τα έχω έτσι συνδεδεμένα, και έτσι κι αλλιώς πάνω από 300w δεν τρώει το μηχάνημα και το τροφοδοτικό είναι 550w.

    Τι λέτε;

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο IDE2 έχω με τον τρόπο που περιέγραψα τους δύο σκληρούς.
    Τι λέτε;
    Γιατί δεν τους βάζεις σε ξεχωριστό IDE port, αφού υπάρχει ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στον δεύτερο λοιπόν, στο δεύτερο από τα τρία στάδια του ελέγχουν (checking indexes) βλέπω ότι κάνει πανομοιότυτα το εξής, στο 24% και στο 86%, ακριβώς στα ίδια νούμερα ολοκλήρωσης του σταδίου αυτού, κολλάει στο νούμερο και κάνει τον ήχο που ανέφερα, σαν να σταματάει και να ξαναξεκινάει ο δίσκος.
    Το ποιο πιθανό είναι να έχει weak (ή και bad) sector σε αυτά τα σημεία,αν μπορείς να τον αδειάσεις ή δεν σε νοιάζουν τα αρχεία καλό είναι να κάνεις το disk->Surface Test->Reinitialize disk surface από το Sentinel, θέλεις την πλήρη έκδοση όμως,αφού τον αναγνωρίζει, έστω και λίγο,πιστεύω ότι θα το κάνει και θα δεις και στον «χάρτη» εάν και που έχει προβληματικά sector.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δοκίμασα να αποσυνδέσω τον δεύτερο από τη μητρική και το ρεύμα για να δω αν θα ακούσω πάλι θορύβους. Το έκανα αλλά δεν έβλεπε ούτε τον πρώτο. Αναρωτιέμαι αν έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα με τη σύνδεση στη μητρική ή με τη RAID λειτουργία. Έχω τον πρώτο ως Primary Master και τον δεύτερο ως Primary Slave, με το ίδιο IDE καλώδιο και 4-pin ρεύμα από το τροφοδοτικό, όπου λόγω χώρου η πρώτη σύνδεση IDE είναι στον δεύτερο, και η δεύτερη του καλωδίου στον πρώτο.
    Τι λέτε;
    Αυτό που λέει ο Cranky. Κάντους και τους δύο Master συνδέοντας τους σε διαφορετικές υποδοχές IDE,
    με διαφορετικό καλώδιο ΡΑΤΑ.

    Ποια εννοείς σαν πρώτη σύνδεση IDE; Την μεσαία υποδοχή στο καλώδιο ή αυτή που είναι στην άκρη;

    Αν αλλάξεις για να τους κάνεις και τους δύο Master, θυμίσου να αλλάξεις τα jumper από πίσω.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  5. #5
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoMoreDos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ποιο πιθανό είναι να έχει weak (ή και bad) sector σε αυτά τα σημεία,αν μπορείς να τον αδειάσεις ή δεν σε νοιάζουν τα αρχεία καλό είναι να κάνεις το disk->Surface Test->Reinitialize disk surface από το Sentinel, θέλεις την πλήρη έκδοση όμως,αφού τον αναγνωρίζει, έστω και λίγο,πιστεύω ότι θα το κάνει και θα δεις και στον «χάρτη» εάν και που έχει προβληματικά sector.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λέει ο Cranky. Κάντους και τους δύο Master συνδέοντας τους σε διαφορετικές υποδοχές IDE,
    με διαφορετικό καλώδιο ΡΑΤΑ.

    Ποια εννοείς σαν πρώτη σύνδεση IDE; Την μεσαία υποδοχή στο καλώδιο ή αυτή που είναι στην άκρη;

    Αν αλλάξεις για να τους κάνεις και τους δύο Master, θυμίσου να αλλάξεις τα jumper από πίσω.


    Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνεται διότι είναι μπερδεμένη η υπόθεση.

    Είναι το desktop που πήρα πριν 8-9 χρόνια που άρχισα να ασχολούμαι περισσότερο με υπολογιστές. Έριξα μια ματιά στο μάνιουαλ προσεκτική και λέει τα εξής. Έχουμε τρεις θύρες IDE1,2,3. Σε κάθε μία μπορούν να μπουν από δύο IDE συσκευές. Στις 2,3 θύρες υπάρχει λειτουργία RAID. Στην 1 όχι. Στο μάνιουαλ λέει συγκεκριμένα, αν έχετε cd rom βάλτε το στη θύρα 1. Είχα λοιπόν στην 1 δύο dvd rom master και slave. Στην 2 είχα τους δύο δίσκους, και για κάποιον λόγο ήταν ενεργοποιημένη η RAID λειτουργία (το μηχάνημα το είχα πάρει έτοιμο καθώς ήμουν άσχετος, με έναν σκληρό και ένα cd rom) παρόλο που δεν χρησιμοποιούσαν mirroring ή τις άλλες RAID δυνατότητες. Επίσης διάβασα για τα jumpers, και για τα 40-80 καλώδια RAID και για τα τριπλά RAID καλώδια που δεν είχα ιδέα, και όλο αυτό το μπερδεμένο πράγμα το λειτουργούσα για 8 χρόνια!

    Έκανα λοιπόν δοκιμή βάζοντας τους σκληρούς στην θύρα 1, γκρι-μαύρο slave κ master, και στην 2 έβαλα τα 2 dvd rom το παλιό στο slave και το καινούριο στο master.

    Από ότι φαίνεται τώρα λειτουργούν καλά. Δεν ξανάκουσα τον ήχο από τον σκληρό αφότου έκανα την αλλαγή και ξεκίνησα το σύστημα, είμαι 99% σίγουρος ότι ο ήχος από τον σκληρό ακουγόταν από τον δεύτερο δίσκο και στον έλεγχο του file system γινόταν στον δεύτερο δίσκο αυτό που προανέφερα με το κόλλημα και τον ήχο. Ενώ πριν στα διαγνωστικά και στους σένσορες που έδειχνε μόνο τον πρώτο σκληρό και τη θερμοκρασία του επί δύο, λόγω του μπερδέματος με το RAID, μετά την αλλαγή βλέπω επιτέλους καθαρά τα smart για κάθε σκληρό και από ότι βλέπω στον πρώτο έχει λέει ένα weak sector και 99% health στο Hard Disc Sentinel. Πάντως στο HDDScan τα smart μου βγάζουν και στους δύο σκληρούς θαυμαστικά στο Ultra DMA CrC Errors. Επίσης βλέπω ότι ο πρώτος σκληρός είναι σταθερά στους 46-47 βαθμούς χωρίς να κάνω τίποτα, ενώ ο δεύτερος στους 38, χωρίς η θέση τους στο κουτί να δικαιολογεί κάτι τέτοιο.

    Η μητρική δεν είναι για πέταμα (gigabyte) και πήρα πρόσφατα και καινούρια ψύκτρα για τον επεξεργαστή, οπότε σκέφτομαι να κάνω με το acronis μία εικόνα του πρώτου σκληρού (80gb) με τα XP, και να την περάσω σε έναν καινούριο σκληρό που θα πάρω. Η μητρική έχει και 4 sata θύρες. Θα έχω κάποιο πρόβλημα άραγε αν έχω τον λειτουργικό σε sata και για δεδομένα τους IDE;

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έχω κάποιο πρόβλημα άραγε αν έχω τον λειτουργικό σε sata και για δεδομένα τους IDE;
    Όχι, δεν θα έχεις.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Ο ήχος που ακούς, σημαίνει πως ο δίσκος είναι στα τελευταία του. Πριν συνεχίσεις τις προσπάθειές σου, θα πρότεινα να πάρεις backup απ'ότι έχει και γενικώς να προετοιμαστείς για το οτι σύντομα θα σε αφήσει, χωρίς άλλες προειδοποιήσεις.

    Από εκεί και πέρα, κάνεις οτι σου είπε ο cranky και ο biggeo

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    4 SATA & 3 IDE; Ποια μητρική είναι; Ψάχνω αλλαγή για έναν παλιό γνωστού,
    και δεν είναι για να αλλάζει δίσκους τώρα.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  9. #9
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ήχος που ακούς, σημαίνει πως ο δίσκος είναι στα τελευταία του. Πριν συνεχίσεις τις προσπάθειές σου, θα πρότεινα να πάρεις backup απ'ότι έχει και γενικώς να προετοιμαστείς για το οτι σύντομα θα σε αφήσει, χωρίς άλλες προειδοποιήσεις.

    Από εκεί και πέρα, κάνεις οτι σου είπε ο cranky και ο biggeo


    Το χωρίς άλλες προειδοποιήσεις δεν ξέρω, το θεωρώ αστικό μύθο ότι από τη μια στιγμή στην άλλη οι σκληροί πεθαίνουν. Αν βέβαια δεν τον προσέχεις καθόλου και απλά τον έχεις να γυρίζει και δουλεύει πχ για 6 μήνες στους 60 βαθμούς, τότε όλα είναι πιθανά. Από τις πρώτες φορές που έκανε τους ήχους πήρα όλα τα σημαντικά αρχεία σε backup. Για ποιον δίσκο μιλάς όμως; Αυτό που γινόταν επί 7-8 χρόνια ήταν, να έχω στον πρώτο δίσκο το λειτουργικό και το καλώδιο ως master. Μετά που αγόρασα τον δεύτερο, αν έχω καταλάβει καλά, λόγο άγνοιας και διαμόρφωσης του εσωτερικού του κουτιού, έβαλα το καλώδιο του master στον δεύτερο και του slave στον πρώτο.
    Πάντως μετά από τις αλλαγές που έκανα, δεν ξανάκουσα τον ήχο. Επίσης στο file system check, δεν κολλάει σε κανένα ποσοστό στον δεύτερο δίσκο και δεν ακούγεται κανένας ήχος, όπως αυτά που γινόντουσαν και ανέφερα σε προηγούμενο ποστ.


    Δοκιμάζοντας λοιπόν τους σκληρούς ως maste - slave στην θύρα 1, για πρώτη φορά είδα τα διαγνωστικά να μου δείχνουν ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ και να τρέχουν τα smart και τα διαγνωστικά. Ωραία σκέφτηκα. Τα δύο dvd rom ήταν στη θύρα 2. Σε κάποια φάση πήγα να γράψω μια εικόνα σε dvd. Και τι να δω, δεν μπορούσε ούτε 10 mb να γράψει το Pioneer. Επαναλάμβανε δεκάδες φορές τους sector πράγμα που πρώτη φορά το βλέπω. Μετά λοιπόν θυμήθηκα αυτό που ανέφερα και στο πρώτο ποστ, που λέει το μάνιουαλ. Συγκεκριμένα, περιγράφοντας τις τρεις IDE θύρες γράφει:

    "IDE1/IDE2/IDE3 (IDE Connector)

    An IDE device connects to the computer via an IDE connector. One IDE connector can connect to one IDE cable, and the single IDE cable can then connect to two IDE devices (hard drive or optical drive). If you wish to connect two IDE devices, please set the jumper on one IDE device as Master and the other as Slave (for information on settings, please refer to the instructions located on the IDE device). To ensure that an IDE CD-ROM drive can work properly, please attach it to the IDE 1 connector. "

    Το οποίο δεν έχω ιδέα γιατί συμβαίνει αλλά το διαπίστωσα από πρώτο χέρι...

    Πίσω λοιπόν στους σκληρούς σε θύρες 2 ή 3. Βάζοντας ως master-slave στη θύρα 2 τους σκληρούς υπάρχει το πρόβλημα που είπαμε, ότι τα διαγνωστικά βλέπουν μόνο τον ένα δίσκο και τον δεύτερο μόνο ότι υπάρχει, όχι διαγνωστικά ή θερμοκρασίες. Σαν να είναι σε RAID δηλαδή, ενώ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, ποτέ δεν τους είχα ως RAID. Έχει αυτό το VIA RAID Tool η μητρική και δείχνει καθαρά ότι δεν έχω τους δίσκους σε RAID λειτουργία κάποιου τύπου. Είναι μήπως πιθανό η μητρική να δέχεται σκληρούς ΜΟΝΟ για RAID εγκατάστασεις;
    Δοκιμάζουμε το δεύτερο λοιπόν, μετά που πήρα IDE καλώδιο σήμερα, και οι δύο master στις θύρες 2 κ 3. Κανονικά εκκίνηση και τα λοιπά, ΑΛΛΑ πάλι τα ίδια, τα διαγνωστικά ΔΕ δείχνουν τους δύο δίσκους ως ξεχωριστούς δίσκους. Και το HDDScan λέει πως δε μπορεί να μου δείξει smart λόγω ενός I/O error. Τα ίδια με πριν. Δηλαδή το βλέπει σαν RAID με το ζόρι;

    Οπότε λύση ακόμα δε βρήκα..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    4 SATA & 3 IDE; Ποια μητρική είναι; Ψάχνω αλλαγή για έναν παλιό γνωστού,
    και δεν είναι για να αλλάζει δίσκους τώρα.
    GA-8I915P Duo (Pro)

  10. #10
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Ενδιαφέρουσα, καιυποστηρίζει και τον INTEL που έχει.
    Το θέμα είναι που την βρίσκω. Δεν υπάρχουν πλέον μητρικές έστω και με δύο IDE υποδοχές.
    Θα τον βάλω να δώσει κανα 30€ έξτρα κια να αλλάξει τα 2 DVD που έχει σε SATA.
    Ή έστω το ένα από τα δύο.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  11. #11
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρουσα, καιυποστηρίζει και τον INTEL που έχει.
    Το θέμα είναι που την βρίσκω. Δεν υπάρχουν πλέον μητρικές έστω και με δύο IDE υποδοχές.
    Θα τον βάλω να δώσει κανα 30€ έξτρα κια να αλλάξει τα 2 DVD που έχει σε SATA.
    Ή έστω το ένα από τα δύο.


    Ναι, έχει τρεις IDE, από τις οποίες 2 λέει για 2 HDD η κάθε μία, μία FDD και 4 sata. Τώρα πόσο τα "υποστηρίζει" όλα αυτά, δεν το ξέρω, ήδη είδες τα προβλήματα που αναφέρω με 2 IDE dvd rom και 2 IDE hdds.

    Μετά που είχα τα πρώτα προβλήματα και έκανα τις αλλαγές και τις δοκιμές, τώρα βρίσκομαι στα εξής: τα 2 dvd rom παρόλο που τα έβαλα όπως συστήνει το μάνιουλα στην θύρα 1, κάνουν ότι να ναι, δε βλέπουν τα dvd και σε απόπειρα καψίματος με ιmgburn δεν μπορούσε το νεότερο από τα δύο, το Pioneer να κάψει ούτέ sector..
    Οι σκληροί παρόλο που τους έχω ως master τον καθένα στις εναπομείνασες θύρες, με τα jumper και τα καλώδια όλα σωστά, στο BIOS ΔΕΝ τους βλέπει, τα μόνα που βλέπει το BIOS είναι τα δύο που είναι συνδεδεμένα στο Channel 0, δηλαδή ή τα dvd rom (τα οποία όμως δε δουλεύουν σωστά πλέον, ενώ πριν τις δοκιμές δουλεύαν σχεδόν πάντα σωστά, στο Chan0), ή τα 2 hdd όταν τα είχα στο Chan0. Επίσης μέσα στα XP τα διαγνωστικά δε μου δείχνουν τους δύο δίσκους, παρά ΜΟΝΟ όταν τους έχω στο Chan0.
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με το RAID, είδα στο BIOS, ότι μία επιλογή, η "onboard RAID", αν την απενεργοποιήσω, δεν μπουτάρει το σύστημα, "disk boot failure", ενώ αν την ενεργοποιήσω, μπουτάρει κανονικά, και αυτά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ κάποια λειτουργία RAID... κάπου στο RAID νομίζω ότι πρέπει να βρίσκεται το πρόβλημα αλλά δεν το έχω εντοπίσει ακόμα..

    Για τις πολλές θύρες τώρα που ανέφερες, μιας και τα είδα στο μάνιουαλ και στο BIOS, στην καλύτερη περίπτωση ('Enhanced' mode) λέει ότι υποστηρίζει μέχρι 6 σκληρούς-συσκευές, δε θυμάμαι πόσες από το καθένα. Μετά έχει διάφορα άλλα modes, για τις sata, 'Disabled', 'Non-Combined', 'Combined', κτλπ, πάντως με αυτά που τραβάω δε θα εμπιστευόμουν προσωπικά τις υποδοχές της.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Δεν ξέρω αν γράφτηκε παραπάνω, γιατί δεν δοκιμάζεις να γυρίσεις το BIOS σε Default ρυθμίσεις;
    Μήπως και δουλέψουνε; Οι drivers για την μητρική είναι περασμένοι όλοι.
    Μήπως κάποιο θαυμαστικό /ερωτηματικό στην διαχείριση συσκευών;

    Καλά και παρόμοια δεν την βρίσκεις τώρα. Ούτε έστω με δύο IDE.
    Τελικά κατέληξα σε μια ASROCK με μια υποδοχή IDE,
    και θα αλλάξει τα δύο DVD σε SATA και ίσως δώσει τα δύο δικά του μαζι 15-20€ οπότε κανα 75€ κόστος.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  13. #13
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν γράφτηκε παραπάνω, γιατί δεν δοκιμάζεις να γυρίσεις το BIOS σε Default ρυθμίσεις;
    Μήπως και δουλέψουνε; Οι drivers για την μητρική είναι περασμένοι όλοι.
    Μήπως κάποιο θαυμαστικό /ερωτηματικό στην διαχείριση συσκευών;

    Καλά και παρόμοια δεν την βρίσκεις τώρα. Ούτε έστω με δύο IDE.
    Τελικά κατέληξα σε μια ASROCK με μια υποδοχή IDE,
    και θα αλλάξει τα δύο DVD σε SATA και ίσως δώσει τα δύο δικά του μαζι 15-20€ οπότε κανα 75€ κόστος.


    Ποιες default ρυθμίσεις εδώ μιλάμε τα χει παίξει τελείως η παλιοσαβούρα. Και Optimized Defaults και Fail-Safe Defaults δοκίμασα στο BIOS αλλά τίποτα. Απεγκατέστησα ένα VIA VT6410 Raid Controller από το Add/Remove Programs και αυτό ήταν, μετά δεν ξεκινούσε ο υπολογιστής να μπει στα XP. Με έβγαζε στην οθόνη Safe Mode, Last known good configuration, Start Windows normally, από τις οποίες επιλογές καμία δε λειτουργούσε και όλες επανερχόντουσαν στην ίδια οθόνη ξανά και ξανά. Πράγμα το οποίο με επαναφέρει σε αυτό που έλεγα σε προηγούμενο μήνυμα για τις IDE θύρες και το οποίο έψαξα αλλά ΔΕΝ βρήκα στο μάνιουαλ: μήπως είναι οι 2, 3 θύρες, υποχρεωτικά θύρες διπλές για RAID εγκατάσταση δίσκων.
    Αφού δεν μπούταρε λοιπόν, έκανα και μια δοκιμή ως master τον πρώτο σκληρό στη θύρα 1, με slave ένα dvd rom και στη δεύτερη θύρα τον δεύτερο σκληρό. ΠΑΛΙ δεν μπούταρε.

    Οπότε κατέληξα σε αυτό που ανέφερα, στη θύρα 1 (IDE Chan0) η οποία σύμφωνα με το μάνιουλα προορίζεται για cd rom και ΔΕΝ υποστηρίζει RAID λειτουργία. Όπως προανέφερα, συνέδεσα εκεί master και slave τους δύο σκληρούς και τα δύο dvd rom ως master - slave στη θύρα 2. Ως εκ θαύματος μπούταραν τα XP κανονικότατα και τα διαγνωστικά μου δείχνουν ξεχωριστά τους δύο δίσκους. Τα δύο dvd rom έχουν εξαφανιστεί βέβαια τελείως από το My Computer. Νομίζω κάπου εδώ θα το παρατήσω, ας μην λειτουργούν τα dvd rom καλύτερα από το να έχω προβλήματα με τους δίσκους. Απλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι έχει συμβεί και τι στο διάολο ρόλο βαράει αυτό το RAID που ποτέ δεν το έχω χρησιμοποιήσει.. και το οποίο ενώ έδειχνε ξεκάθαρα ότι δεν έχω κανέναν δίσκο σε κάποια RAID array, παρόλα αυτά, μου έδειχνε θερμοκρασία και διάγνωση στα προγράμματα, μόνο από έναν δίσκο λες και ήταν σε "κατάσταση" RAID αλλά όχι εφαρμοσμένη λειτουργία RAID.... δεν ξέρω

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι συμβαίνει με τον εξωτερικό σκληρό μου;
    Από sadako στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-11, 15:39
  2. Πως ελεγαν αυτον τον ηθοποιο?
    Από Anasazi στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-11, 15:53
  3. Αποψεις σχετικα με αυτον τον λαπτοπ (να τον αγορασω)???
    Από marioarv στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-09, 15:51
  4. αυτόν τον Dr.Watson πως.........
    Από spartacus στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-07, 15:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας