Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 122
  1. #76
    Εγγραφή
    15-07-2012
    Μηνύματα
    231
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Μου είχε κολήσει όταν ολοκληρώθηκε το update στην v.14 και δεν μου φόρτωνε την εργαλειοθήκη των σελιδοδεικτών. Αφού άλλαξα 2-3 φορές το θέμα και έκλεινα τον firefox ξεμπλόκαρε..

  2. #77
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Μηνύματα
    230
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα plugins μου:

    Tab Mix Plus
    Download Statusbar
    Adblock +
    Xmarks
    Speed Dial

    Τι θελεις να σου αποδειξω, ομολογω πως δεν το καταλαβα.



    Μπορει απλα καποια addons να κανουν trigger καποια αλλα σημεια του firefox.
    Μπορει καποια addons να ειναι φυσιολογικο να δημιουργουν μια καθυστερηση.

    Δεν ξερω τι μπορει να φταιει, μονο εικασιες.


    Βασικα κατα την αποψη μου δεν φταιει απαραιτητως ο FF για τα προβληματικα add-ons. Αν αυτα ειναι κακογραμμενα απο τους δημιουργους τους και επιρρεαζουν την αποδοση του browser, αλλα καποιος χρηστης τους τα χρειαζεται either way, λογικο τοτε ειναι σε αυτο το θεμα να κανει υποχωρησεις ως προς την ταχυτητα και την αποκριση. Δεν φταει ο FF ομως γιαυτο. Ειναι σαν να εχει ενα αυτοκινητο χωρο αποσκευων για την εξυπηρετηση μας και εμεις να το φορτωσουμε πετρες. Λογικο ειναι μετα να χασει κατι απο την σβελταδα του αλλα σε καμια περιπτωση δεν φταιει η εταιρεια κατασκευης του γιαυτο.

  3. #78
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αν ειχα αποδειξεις θα τον ειχα παει στη Χαγη
    Αρα άδικα τον κράζεις !

  4. #79
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Tι παει να πει αδικα;

    Τον χρησιμοποιω σχεδον εξισου οσο και τον chrome. Τα περισσοτερα post απο εδω, με FF τα εχω γραψει.

    Πρεπει να αποδειξω την αισθηση που εχω;

  5. #80
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Μακραν ο καλυτερος browser που σεβεται τα προτυπα και δειχνει σωστα τις σελιδες...

    Οι αλλοι ειναι πολυυυυ πισω ακομα...

  6. #81
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Για ποιες σελιδες μιλας;

  7. #82
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν βάζουμε customιές στο αμάξι δεν κράζουμε τον κατασκευαστή που δεν τσουλάει...
    Αν σου έρθει χωρίς ρόδες και αναγκαστείς να βάλεις υποθέτω πάλι θα φταις εσύ με αυτή τη λογική.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχουν μέτοχοι στην Mozilla. Μη κερδοσκοπικός οργανισμός είναι χωρίς μετοχές. Το αν έχεις πρόθεση να προσθέσεις ή όχι στο topic το βλέπει και το κρίνει ο καθένας, δεν χρειάζεται να μας το πεις εσύ. Όπως, επίσης, ότι δεν μπορείς να υποδείξεις σε κάποιον αν πρέπει να απαντήσει στα γραφόμενα σου ή όχι.
    Ουαου,μη κερδοσκοπικός οργανισμός με 1 δις συμφωνία με την Google για 3 χρόνια αν θυμάμαι.Να προσλάβουν κι έναν λογιστή γιατί με 1 δις για να έχουν ουσιαστικά σαν project έναν browser (αφού ο Thunderbird πλέον θα μείνει στάσιμος και θα ΄χει μόνο security updates) δεν πρέπει να κάνουν καλά κουμάντα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και το 'εξαλλου αν ηταν οντως μαμισια και σωστα γραμμενα, δεν θα επιβαρυναν καθολου τον browser.' είναι παντελώς λάθος αντίληψη. Ποια αρχή στον προγραμματισμό το λέει αυτό; Προγραμματιστής είμαι. Στα Windows, πολλά από τα προγράμματα που εμπεριέχονται έχουν ξεπεραστεί από third party λογισμικό. Από κάθε άποψη.
    Σαν προγραμματιστής που είσαι να κάνω μια ερώτηση.Έχεις 1 εφαρμογή με όλα κι όλα 2 features και πιάνει συνολικό χώρο 80 mb κι έχει κάποιες χιλιάδες ας πούμε γραμμές κώδικα.
    Κι 1 άλλη εφαρμογή με 10δες features πιάνει κι έχει μερικές χιλιάδες γραμμές κώδικα λιγότερες.
    Ποια σου μοιάζει πιο κακογραμμένη;

  8. #83
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mozart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου έρθει χωρίς ρόδες και αναγκαστείς να βάλεις υποθέτω πάλι θα φταις εσύ με αυτή τη λογική.
    Η παρομοίωση σου δεν έχει λογική στην προκειμένη περίπτωση. Ελάχιστοι είναι αυτοί που χρειάζονται πολλά addons στην πραγματικότητα. Μόνο το adblock είναι επι της ουσίας απαραίτητο (κι αυτό όχι για όλους). Από εκεί κι έπειτα περισσότερη σημασία έχει η εργονομία και η χρηστικότητα και όχι ο αριθμός των χαρακτηριστικών... ιδιαίτερα όταν αυτά απευθύνονται σε λίγους (π.χ. mouse gestures).

  9. #84
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albatross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παρομοίωση σου δεν έχει λογική στην προκειμένη περίπτωση. Ελάχιστοι είναι αυτοί που χρειάζονται πολλά addons στην πραγματικότητα. Μόνο το adblock είναι επι της ουσίας απαραίτητο (κι αυτό όχι για όλους). Από εκεί κι έπειτα περισσότερη σημασία έχει η εργονομία και η χρηστικότητα και όχι ο αριθμός των χαρακτηριστικών... ιδιαίτερα όταν αυτά απευθύνονται σε λίγους (π.χ. mouse gestures).
    Allow me to disagree.

    Μια χαρα χρηστικοτατα ειναι και τα mouse gestures, μια χαρα χρηστικοτατο ειναι και το personalization που προσφερει το tab mix plus, και το speed dial που ειχε ο Opera απο την εποχη του Νωε το ιδιο.
    Δεν ξερω αν ασχοληθηκες ποτε με Opera, αλλα οταν αυτα τα πραγματα τα εχεις συνηθισει απο εδω και 5 χρονια, σου κακοφαινεται οταν πρωτοκανεις install τον Firefox και νομιζεις οτι ανοιξες ΙΕ

    Το να δωσεις ενα γυμνο browser και να πεις 'βαλε τα προσθετα που θελεις εσυ' σου φαινεται σωστη πρακτικη; Δε θα βαρυνει ο browser αν βαλω αυτα που θελω εγω;
    Δε θα μου πεις μετα οτι 'τα addons φταινε' οταν σου πω οτι ο Firefox σερνεται;

    Υπαρχει καποιος συγκεριμενος λογος που δεν εχουν ενσωματωθει τετοια χαρακτηριστικα στον Firefox;

    Και εκ του πονηρου:

    Γιατι προσθεσανε τωρα κατι-σαν Speed Dial και οχι πριν 10 χρονια που τον ειχε ο Opera;
    Γιατι αντιγραφουν το interface του Chrome;

    Ααααα ναι, o Chrome εχει market share, o Opera δεν ειχε ποτε.

  10. #85
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Allow me to disagree.

    Μια χαρα χρηστικοτατα ειναι και τα mouse gestures, μια χαρα χρηστικοτατο ειναι και το personalization που προσφερει το tab mix plus, και το speed dial που ειχε ο Opera απο την εποχη του Νωε το ιδιο.
    Δεν ξερω αν ασχοληθηκες ποτε με Opera, αλλα οταν αυτα τα πραγματα τα εχεις συνηθισει απο εδω και 5 χρονια, σου κακοφαινεται οταν πρωτοκανεις install τον Firefox και νομιζεις οτι ανοιξες ΙΕ

    Το να δωσεις ενα γυμνο browser και να πεις 'βαλε τα προσθετα που θελεις εσυ' σου φαινεται σωστη πρακτικη; Δε θα βαρυνει ο browser αν βαλω αυτα που θελω εγω;
    Δε θα μου πεις μετα οτι 'τα addons φταινε' οταν σου πω οτι ο Firefox σερνεται;

    Υπαρχει καποιος συγκεριμενος λογος που δεν εχουν ενσωματωθει τετοια χαρακτηριστικα στον Firefox;

    Και εκ του πονηρου:

    Γιατι προσθεσανε τωρα κατι-σαν Speed Dial και οχι πριν 10 χρονια που τον ειχε ο Opera;
    Γιατι αντιγραφουν το interface του Chrome;

    Ααααα ναι, o Chrome εχει market share, o Opera δεν ειχε ποτε.
    Γιατί πρόσθεσε ο opera ορθογράφο, extensions και αστεράκι για τα bookmarks; Αααα ναι, ο firefox έχει market share; Βλέπεις ότι αυτές οι συγκρίσεις δεν έχουν νόημα;
    Και σου ξαναλέω, mouse gestures δεν έχω δει κανέναν να χρησιμοποιεί από casual χρήστες... εγώ ποτέ δεν τα χώνεψα. Tab mix plus ποτέ δεν έβαλα... δηλαδή το έβαλα να δω τι είναι και γίνεται τόσος ντόρος και το έβγαλα. Δεν μου χρειάζεται. Και θα έλεγα ότι είμαι λίγο παραπάνω από τον casual χρήστη... οπότε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι ο περισσότερος κόσμος δεν ενδιαφέρεται γι' αυτά.
    (και σίγουρα η απουσία τους δεν καθιστά ένα browser αμάξι δίχως ρόδες)

    edit: opera χρησιμοποιώ από τότε που είχε το banner με τις διαφημίσεις... ενώ και chrome τσεκάρω συχνά πυκνά... για όλους τους browser που μιλάω έχω προσωπική άποψη.

  11. #86
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albatross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πρόσθεσε ο opera ορθογράφο, extensions και αστεράκι για τα bookmarks; Αααα ναι, ο firefox έχει market share; Βλέπεις ότι αυτές οι συγκρίσεις δεν έχουν νόημα;
    Γιατι ειπε κανεις οτι ο Opera ειναι/ηταν τελειος;
    Αλλα τουλαχιστον, παντα προσπαθουσε να βελτιωθει και εβαζε και νουργια πραγματα, τουλαχιστον στο UI κομματι, κατι που ο FF δεν εκανε ποτε.


    Και σου ξαναλέω, mouse gestures δεν έχω δει κανέναν να χρησιμοποιεί από casual χρήστες... εγώ ποτέ δεν τα χώνεψα. Tab mix plus ποτέ δεν έβαλα... δηλαδή το έβαλα να δω τι είναι και γίνεται τόσος ντόρος και το έβγαλα. Δεν μου χρειάζεται. Και θα έλεγα ότι είμαι λίγο παραπάνω από τον casual χρήστη... οπότε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι ο περισσότερος κόσμος δεν ενδιαφέρεται γι' αυτά.
    (και σίγουρα η απουσία τους δεν καθιστά ένα browser αμάξι δίχως ρόδες)
    Μα πως να δεις Mouse gestures? Μονο ο Opera εχει native, και opera εχω εγω και αλλος ενας στην Πατρα.
    Αλλα αν ειχες αυτα τα gestures και την παραμετροποιηση που προσφερει το tab mix plus εδω και 5 χρονια, τωρα θα τα ειχες συνηθισει και δεν θα σου φαινοντουσαν ξενα.
    Εγω πχ βολευομαι τρελα οταν κανω gesture down και ανοιγω νεο tab, αμεσως διπλα στο active tab, και οχι τερμα στο τελος.

    Συγκεριμενα, οι επιλογες που προσφερει το tab mix plus, ποσο δυσκολο θα ηταν να εφαρμοστουν εγγενως στον Firefox; Στην ουσια, ειναι τα περισσοτερα πειραγματα του about:config.

  12. #87
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα πως να δεις Mouse gestures? Μονο ο Opera εχει native, και opera εχω εγω και αλλος ενας στην Πατρα.
    Αλλα αν ειχες αυτα τα gestures και την παραμετροποιηση που προσφερει το tab mix plus εδω και 5 χρονια, τωρα θα τα ειχες συνηθισει και δεν θα σου φαινοντουσαν ξενα.
    Εγω πχ βολευομαι τρελα οταν κανω gesture down και ανοιγω νεο tab, αμεσως διπλα στο active tab, και οχι τερμα στο τελος.
    Μα τα έχω δει, και τα έχω χρησιμοποιήσει... και στον opera και στο firefox με addon (και το tabmixplus το ίδιο). Δε μου χρειάζεται να ανοίγω νέο tab άδειο σχεδόν ποτέ... πάντα κάνω middle click όποιο bookmark θέλω και ανοίγει κατευθείαν σε νέο tab. Κάτι που δε γίνεται στον opera αν και το ζητάει κόσμος εδώ και καιρό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω 3 χρήστες που μέσω εγκατάστασης άλλου προγράμματος βρέθηκαν με Chrome. Με συνοπτικές διαδικασίες. Χώρια ότι είχαν εγκατασταθεί και 4-5 άλλες εφαρμογές της Google και είχε γίνει το desktop τσίρκο.
    Πρόσεξε εδώ από ένα "αθώο" λάθος του Avast πόσοι βρέθηκαν με Chrome εγκατεστημένο και βασικό browser...

    http://www.dslreports.com/forum/r269...nstalls-Chrome

    http://forum.avast.com/index.php?topic=94095.0

  13. #88
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mozart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουαου,μη κερδοσκοπικός οργανισμός με 1 δις συμφωνία με την Google για 3 χρόνια αν θυμάμαι.Να προσλάβουν κι έναν λογιστή γιατί με 1 δις για να έχουν ουσιαστικά σαν project έναν browser (αφού ο Thunderbird πλέον θα μείνει στάσιμος και θα ΄χει μόνο security updates) δεν πρέπει να κάνουν καλά κουμάντα.
    Καλό είναι πρώτα να καταλάβεις τι είναι το 'Μη κερδοσκοπικός' για να μην εκτίθεσαι. Μη κερδοσκοπικός σημαίνει ότι τα έσοδα επενδύονται εκ νέου στην εταιρία για την επίτευξη των στόχων που θέτει και όχι σε τσέπες μετόχων.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mozart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν προγραμματιστής που είσαι να κάνω μια ερώτηση.Έχεις 1 εφαρμογή με όλα κι όλα 2 features και πιάνει συνολικό χώρο 80 mb κι έχει κάποιες χιλιάδες ας πούμε γραμμές κώδικα.
    Κι 1 άλλη εφαρμογή με 10δες features πιάνει κι έχει μερικές χιλιάδες γραμμές κώδικα λιγότερες.
    Ποια σου μοιάζει πιο κακογραμμένη;
    Από πότε ο αριθμός των γραμμών καθορίζει το αν μια εφαρμογή είναι κακογραμμένη; Τι άλλο θα ακούσουμε! Μπορεί κάποιος να πάει να κάνει κάτι με μια απλή λούπα 3 γραμμών και να εκτελείται ο κώδικας σε 10" και ο άλλος με έναν αλγόριθμο 50 γραμμών και να εκτελείται σε 2". Εσένα ποια σου κάνει για πιο κακογραμμένη εφαρμογή;

  14. #89
    Εγγραφή
    15-07-2012
    Μηνύματα
    231
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πότε ο αριθμός των γραμμών καθορίζει το αν μια εφαρμογή είναι κακογραμμένη; Τι άλλο θα ακούσουμε! Μπορεί κάποιος να πάει να κάνει κάτι με μια απλή λούπα 3 γραμμών και να εκτελείται ο κώδικας σε 10" και ο άλλος με έναν αλγόριθμο 50 γραμμών και να εκτελείται σε 2". Εσένα ποια σου κάνει για πιο κακογραμμένη εφαρμογή;
    Από τότε που βγήκαν τα windows! ΛΟΛ

    Year Operating System SLOC (Million)
    1993 Windows NT 3.1 4-5[1]
    1994 Windows NT 3.5 7-8[1]
    1996 Windows NT 4.0 11-12[1]
    2000 Windows 2000 more than 29[1]
    2001 Windows XP 45[2][3]
    2003 Windows Server 2003 50[1]

  15. #90
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Path Level
    Fastpath
    Παίζεις με το τι σημαίνει "Μη κερδοσκοπικός",παρουσιάζεται την Mozilla σαν τον φτωχό συγγενή των άλλων ενώ έχει απίστευτα μεγάλη χρηματοδότηση,σε μεγέθη αηδίας για ένα και μόνο project.Που με αυτά τα λεφτά θα έπρεπε να είναι πρωτοπόρος και όχι αντιγραφέας και τίγκα στα bugs.
    Μέσα στα έξοδα φυσικά είναι και τα 500.000$ το χρόνο που βγάζει ο CEO και οι υπόλοιποι παρατρεχάμενοι,αλλά δεν τον λένε Gates και οι παρατρεχάμενοι δεν ονομάζονται μέτοχοι άρα είμαστε ΟΚ.Όχι Γιάννης Γιαννάκης

    Σαν προγραμματιστής που είσαι θα ήθελα να μου γράψεις το παράδειγμα σου,Μια λούπα με 5 γραμμές κώδικα και έναν αλγόριθμο με 50 γραμμές που θα κάνουν το ίδιο πράγμα,με τον δεύτερο να είναι πιο γρήγορος σε εκτέλεση.Επίσης αν έχει μεγάλο τμήμα νεκρού κώδικα ο δεύτερος αλγόριθμος θα ήθελα να δείξεις που χρησιμοποιείται(γιατί για να υπάρχει σημαίνει ότι κάπου θα εκτελείται άρα θα καθυστερεί κάποιο άλλο τμήμα.)

Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-11, 16:58
  2. Κυκλοφόρησε ο Firefox 4 beta 1 για Android και Maemo
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-10, 23:08
  3. firefox 3.0.4 και java plugins
    Από Gus στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-08, 19:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας