Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    Καλησπέρα φίλοι μου,

    ήρθε η ώρα να βάλω ένα σύστημα συναγερμού στο σπίτι. Περιττό να σας πω ότι είμαι σχεδόν άσχετος με το αντικείμενο

    Στην αρχή έψαξα λίγο για ενσύρματους συναγερμούς και ψάχνοντας στο internet και ρωτώντας κάποιους γνώστες, πήρα μια ιδέα.
    Όμως το σπίτι είναι παλιά κατασκευή, δεν έχει πρόβλεψη για συναγερμό και έτσι χρειάζεται εξωτερική καλωδίωση. Τα ανοίγματα είναι αρκετά, τα δωμάτια επίσης ( 3 κρεβατοκάμαρες, σαλοτραπεζαρία, κουζίνα, μπάνιο, αποθήκη ) και το να γυρίσεις με καλώδια όλους αυτούς τους χώρους με προβληματίζει.

    Έτσι τις τελευταίες μέρες κοιτάω προς τα ασύρματα συστήματα. Δεν ξέρω τίποτα για την αποτελεσματικότητα τους, αν αδρανοποιούνται εύκολα, αν είναι επικίνδυνοι για την υγεία λόγω ακτινοβολίας ή ραδιοκυμάτων. Ακούγονται πολλά και διάφορα και θέλω να τα βάλω σε μία σειρά.

    Οποιοσδήποτε λοιπόν έχει να δώσει κάποιες πληροφορίες για να γίνει μία κουβέντα, θα του είμαι ευγνώμων!!!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ενσύρματο βάλε, για αξιοπιστία.
    Με καλό τεχνικό δεν ειναι πρόβλημα η καλωδίωση (περνάει τα καλώδια σε σημεια και με τρόπο που δεν φαινονται)

  3. #3
    Εγγραφή
    09-05-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι -Αθήνα- Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    454
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Oxygen Hpv1500
    SNR / Attn
    9.5(dB) / (dB)
    Ασυρματος Crow runer απο την ilka.gr
    5 χρονια εγγυηση πολλα χρονια στην αγορα πολοι τεχνικοι που τον υποστηριζουν
    κανενα μειον σε σχεση με τον ενσυρματο εκτος απο την τιμη
    Αν βαλεις κοστος καλωδιων εργατικα απο την μια και ευκολια συν ασυρματα χειριστηρια απο την αλλη μπορει και να συμφέρει
    Θέματα παρόχων Δικτύων τηλεφωνίας- ίντερνετ,Συμβάσεις παρόχων τηλεφωνίας με ειδικές τιμές και όρους ,Τηλεφωνικές εγκαταστασεις ,τηλ κέντρα Συστήματα ασφαλείας

  4. #4
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενσύρματο βάλε, για αξιοπιστία.
    Με καλό τεχνικό δεν ειναι πρόβλημα η καλωδίωση (περνάει τα καλώδια σε σημεια και με τρόπο που δεν φαινονται)
    Ετσι ακριβώς.

    Εγω γύρισα σπίτι και ήμουνα έτοιμος να του βάλω χέρι ότι δεν είχε ξεκινήσει ακόμα και ο άνθρωπος είχε τελειώσει το μισό σπίτι.
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  5. #5
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενσύρματο βάλε, για αξιοπιστία.
    Με καλό τεχνικό δεν ειναι πρόβλημα η καλωδίωση (περνάει τα καλώδια σε σημεια και με τρόπο που δεν φαινονται)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι ακριβώς.
    Εγω γύρισα σπίτι και ήμουνα έτοιμος να του βάλω χέρι ότι δεν είχε ξεκινήσει ακόμα και ο άνθρωπος είχε τελειώσει το μισό σπίτι.
    Καλημέρα παιδιά! Και εγώ εμπιστεύομαι περισσότερο το ενσύρματο σύστημα. Στη περίπτωση μου, παρόλο που μένω πολλά χρόνια στο σπίτι αυτό, ο ιδιοκτήτης δεν επιτρέπει τέτοια παρέμβαση. Επιπλέον μπορεί να φύγω κάποια στιγμή, οπότε ένα ασύρματο το παίρνω μαζί μου...

    Για την αξιοπιστία των ασύρματων έχω και εγώ μερικές επιφυλάξεις.
    Ελπίζω μόνο μήπως με τη πρόοδο της τεχνολογίας λυθούν τα προβλήματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athenaum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασυρματος Crow runer απο την ilka.gr
    5 χρονια εγγυηση πολλα χρονια στην αγορα πολοι τεχνικοι που τον υποστηριζουν
    κανενα μειον σε σχεση με τον ενσυρματο εκτος απο την τιμη
    Αν βαλεις κοστος καλωδιων εργατικα απο την μια και ευκολια συν ασυρματα χειριστηρια απο την αλλη μπορει και να συμφέρει
    Φίλε athenaum το κοίταξα λίγο το Crow runer και θα το ψάξω περισσότερο. Έχεις προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο σύστημα;

  6. #6
    Εγγραφή
    07-02-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Speedtouch 780
    Βασικός κανόνας: Σαν το καλώδιο δεν είναι τίποτα.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    Αλλος βασικοτερος κανονας ειναι οτι κανεις δεν θα κοιταξει καν ενα σπιτι/αυτοκινητο που χτυπαει ο συναγερμος. Οποτε γιατι να τον βαλεις;

  8. #8
    Εγγραφή
    07-02-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Speedtouch 780
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλος βασικοτερος κανονας ειναι οτι κανεις δεν θα κοιταξει καν ενα σπιτι/αυτοκινητο που χτυπαει ο συναγερμος. Οποτε γιατι να τον βαλεις;
    Πολύ σωστό...
    Θα ήθελα κι εγώ μια απάντηση σε αυτό.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-05-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι -Αθήνα- Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    454
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Oxygen Hpv1500
    SNR / Attn
    9.5(dB) / (dB)
    [QUOTE=Green Dragon;4756033]Καλημέρα παιδιά! Και εγώ εμπιστεύομαι περισσότερο το ενσύρματο σύστημα. Στη περίπτωση μου, παρόλο που μένω πολλά χρόνια στο σπίτι αυτό, ο ιδιοκτήτης δεν επιτρέπει τέτοια παρέμβαση. Επιπλέον μπορεί να φύγω κάποια στιγμή, οπότε ένα ασύρματο το παίρνω μαζί μου...

    Για την αξιοπιστία των ασύρματων έχω και εγώ μερικές επιφυλάξεις.
    Ελπίζω μόνο μήπως με τη πρόοδο της τεχνολογίας λυθούν τα προβλήματα.


    Φίλε athenaum το κοίταξα λίγο το Crow runer και θα το ψάξω περισσότερο. Έχεις προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο σύστημα;[/QUOTE
    Ειμαι εγκαταστατης και σε διαβεβαιω οτι ειναι ενας απο τους 5 πρωτους στην αγορα Εχει ισως την μεγαλυτερη παραμετροποιηση στην κατηγορια του τεραστια ποικιλια απο παρελκομενα την καλυτερη ποιοτητα στα χρηματα του
    πληρης ελληνικη υποστηρηξη εγχειριδια -προγραμμα ρυθμισης -οθονες
    ειναι πανομοιοτυπος με τον siemens -bosch

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AgentWolf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστό...
    Θα ήθελα κι εγώ μια απάντηση σε αυτό.
    Μα φυσικα για να καλεσει την αστυνομια και εσενα την στιγμη που επιχειρηται η διαρηξη
    Θέματα παρόχων Δικτύων τηλεφωνίας- ίντερνετ,Συμβάσεις παρόχων τηλεφωνίας με ειδικές τιμές και όρους ,Τηλεφωνικές εγκαταστασεις ,τηλ κέντρα Συστήματα ασφαλείας

  10. #10
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλος βασικοτερος κανονας ειναι οτι κανεις δεν θα κοιταξει καν ενα σπιτι/αυτοκινητο που χτυπαει ο συναγερμος. Οποτε γιατι να τον βαλεις;
    Αυτο δεν ισχυει απαραιτητα. Αν μενεις στα Πατησια πιθανοτατα ειναι ετσι οπως λες, αν μενεις σε πιο "παραδοσιακη" γειτονια ο γειτονας θα κοιταξει και θα παρακοιταξει.

    Χτυπησε ο συναγερμος πριν δυο βδομαδες και με πηρε πρωτα τηλεφωνο ο γειτονας παρα η Ατλας.

    Α και βεβαια εννοειται οτι συνεργαζεσαι με κεντρο ληψης σηματων που ειδοποιει και εσενα αλλα και την αστυνομια αν χρειαστει για την παραβιαση.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    Δεν θα δουλεψει καθολου καλα εαν συνδεθει στο σταθερο δικτυο οτε η εναλλακτικου. Οι κλεφτες ξερουν τι γινεται και κοβουν τα καλωδια απο την εισοδο η απο τον στυλο. Πρεπει να τοποθετηθει κυκλωμα που κανει κλεισεις απο δικτυο κινητης τηλεφωνιας.
    Βεβαια και αυτο με ενα φτηνο GSM spammer ακυρωνεται.

    Στο χωριο το δεχομαι θα κοιταξουν, εγω αναφερομαι στην Αθηνα (Π.Φαληρο) οπου δεν κοιταζει κανεις, εκτος και εαν εχεις κανει ειδικη συμφωνια με καποιους γειτονες.

    Παρολαυτα πιστευω οτι δεν αξιζει τον κοπο για καποιο πανακριβο συστημα συναγερμου αλλα αξιζει περισσοτερο μια καλη πορτα με καλη κλειδαρια.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα δουλεψει καθολου καλα εαν συνδεθει στο σταθερο δικτυο οτε η εναλλακτικου. Οι κλεφτες ξερουν τι γινεται και κοβουν τα καλωδια απο την εισοδο η απο τον στυλο. Πρεπει να τοποθετηθει κυκλωμα που κανει κλεισεις απο δικτυο κινητης τηλεφωνιας.
    Βεβαια και αυτο με ενα φτηνο GSM spammer ακυρωνεται.

    Στο χωριο το δεχομαι θα κοιταξουν, εγω αναφερομαι στην Αθηνα (Π.Φαληρο) οπου δεν κοιταζει κανεις, εκτος και εαν εχεις κανει ειδικη συμφωνια με καποιους γειτονες.

    Παρολαυτα πιστευω οτι δεν αξιζει τον κοπο για καποιο πανακριβο συστημα συναγερμου αλλα αξιζει περισσοτερο μια καλη πορτα με καλη κλειδαρια.
    Συμφωνώ. Και ασφάλειες της Cal στις μπαλκονόπορτες καθώς δεν ξέρεις από από που θα σου έρθουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-05-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι -Αθήνα- Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    454
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Oxygen Hpv1500
    SNR / Attn
    9.5(dB) / (dB)
    Και βεβαια η παθητικη ασφαλεια ειναι η πιο σημαντικη απο οτιδηποτε αλλο (Καγκελα, καλες κλειδαριες, μπαρες κλπ)
    Ο συναγερμός που εχει τοποθετηθεί σωστα δεν ακυρώνεται με gsm spamer ουτε ειναι τοσο απλο το να αποσυνδεσεις την γραμμη σταθερου δικτύου χωρις να δωσει σηματα.
    Τα σωστα κεντρα ληψης δινουν αμεσα ηλεκτρονικα το σημα στις αρχες και στην περιπτωση πολεων ,η ενημερωση του περιπολικου ειναι θεμα δευτερολέπτων.
    Σε παρα πολλες των περιπτωσεων η αστυνομικη επεμβαση γινεται σε πολυ λιγα λεπτα
    Θέματα παρόχων Δικτύων τηλεφωνίας- ίντερνετ,Συμβάσεις παρόχων τηλεφωνίας με ειδικές τιμές και όρους ,Τηλεφωνικές εγκαταστασεις ,τηλ κέντρα Συστήματα ασφαλείας

  14. #14
    Εγγραφή
    07-02-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Speedtouch 780
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athenaum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα φυσικα για να καλεσει την αστυνομια και εσενα την στιγμη που επιχειρηται η διαρηξη
    Δηλαδή για να καταλάβω, μπορώ να βάλω έναν συναγερμό, να με υποστηρίζει μία εταιρία σεκιούριτι και όταν χτυπήσει ο συναγερμός η εταιρία σεκιούριτι να καλέσει την αστυνομία να πάει να κάνει έλεγχο;
    Δεν θα πρέπει να στήλει δικό της "περιπολικό" η εταιρία σεκιούριτι; Αφού υποτίθεται ότι την πληρώνω για αυτό το θέμα.

  15. #15
    Εγγραφή
    09-05-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι -Αθήνα- Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    454
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Oxygen Hpv1500
    SNR / Attn
    9.5(dB) / (dB)
    ο ελεγχος που περιγραφεις αφορα μια υπηρεσια σεκιουριτι και ειναι εξτρα υπηρεσια απο το σταθμο ληψης σηματων.
    το κοστος δεν ειναι περι τα 10 ευρω τοι μηνα του κεντρου αλλα περνα τα 35 ευρω το μηνα
    Θέματα παρόχων Δικτύων τηλεφωνίας- ίντερνετ,Συμβάσεις παρόχων τηλεφωνίας με ειδικές τιμές και όρους ,Τηλεφωνικές εγκαταστασεις ,τηλ κέντρα Συστήματα ασφαλείας

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Βοήθεια για επιλογή 2 modem/routers ένα για καλό streaming και ένα για μεγάλη εμβέλεια Wi-Fi.
    Από skolics στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-12, 16:33
  2. βοήθεια για επιλογή software/hardware για pbx
    Από v_zalmas στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-11, 01:03
  3. Βοήθεια για επιλογή GPU για folding.
    Από marios007 στο φόρουμ ADSLgr.com Folding@Home team # 36673
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-10, 12:58
  4. Βοηθεια για επιλογη cpu για overclock
    Από INFLAMES_DB στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-09, 08:56
  5. Λίγη βοηθεία για την επιλογή aDSL router για εταιρία...
    Από daveb στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-05, 18:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας