Σελ. 426 από 430 ΠρώτηΠρώτη ... 406416421424425426427428 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.376-6.390 από 6441
  1. #6376
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το /etc/passwd έχει μέσα τους χρήστες του συστήματος. Ποτέ μην κάνεις blindly replace config files με τα .pacnew files που εγκαθίστανται. Δες τις διαφορές τους με diff file file.pacnew και κάνε manually edit το file αν χρειάζεται. Ευτυχώς το /etc/passwd γίνεται backup κάθε φορά που γίνεται edit οπότε μάλλον μπορείς να το επαναφέρεις δίνοντας ως root:

    Κώδικας:
    cp /etc/passwd- /etc/passwd
    Δεν έκανε τίποτε αυτό.
    Το έφτιαξα (?) ως εξής:
    Κώδικας:
    mzaf:x:1000:1000:mzaf:/home/mzaf:/bin/bash
    Πρόσθεσα δηλαδή τον χρήστη μου που είχε εξαφανιστεί από το etc/passwd.
    Οι υπόλοιποι ήταν όλοι εκει.
    Έχω κάνει login και θα κοιτάξω εάν όλα δουλεύουν καλά ή έχει κι άλλα κουσούρια.....θα ενημερώσω, stay tuned

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως όταν έκανες overwrite το αρχείο pacnew, αυτό αφαίρεσε ουσιαστικά την καταχώρηση του χρήστη ;
    Δυστυχώς αυτό ήταν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ μην κάνεις blindly replace config files με τα .pacnew files που εγκαθίστανται.
    Ποτέ δεν το κάνω όταν είναι αρχείο που του έχω βάλει χέρι εγώ.
    Όταν είναι όμως βασικό αρχείο συστήματος, πώς να φανταστώ οτι θα μου κάνει τέτοιο χουνέρι;
    Δεν είναι εξάλλου η πρώτη φορά που κάνω overwrite το passwd μέσα στα τέσσερα χρόνια που χρησιμοποιώ arch.

    Επίσης, μία διόρθωση: Όντως έκανε δουλειά το
    [CODEcp /etc/passwd- /etc/passwd][/CODE]
    Πώς το κατάλαβα; Είχα φτιάξει έναν καινούργιο χρήστη το πρωί που έπαθα την ζημιά, για να δω αν μπορεί να συνδεθεί. Μετά την εντολή δεν υπήρχε πλέον εκεί.
    Πριν την δώσω όμως, είχα προσέξει πως έλειπε ο δικός μου χρήστης-και μόνο αυτός. Η υπόλοιπη παλιοπαρέα, ο root, ο nobody, o cups και καμιά δεκαριά άλλοι ήταν εκεί κι έκλαιγαν τον mzaf που χάθηκε.

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ιδέες και για τον χρόνο σας. Όλα φαίνονται εντάξει τώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mzaf : 23-01-24 στις 11:33.

  2. #6377
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχει κανεις credentials στο arch φορουμ? Θελω να επικοινωνησω με ενα χρηστη, αμεσα ή εμμεσα, να τον ρωτησω κατι για το vaapi. Δεκτα και πμ.
    ديميتريس

  3. #6378
    Δημιούργησε σε κάποιον πρόβλημα στην εναλλαγή της γλώσσας στο KDE το update του xkeyboard-config (2.40-1 -> 2.41-1);

    Σε μένα εξαφανίστηκε το layout indicator widget από την taskbar και σταμάτησε να δουλεύει η εναλλαγή της γλώσσας.

    Με downgrade διορθώθηκε εν μέρη το πρόβλημα. Στα settings έχω το switching policy στο Application και όταν πηγαίνω στον Chrome εξαφανίζεται ο indicator.

  4. #6379
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Ναι, είχα και εγώ το πρόβλημα.

    Όμως δεν έφτασα μέχρι downgrade: απλώς πήγα στις ρυθμίσεις του KDE, έβγαλα τις γλώσσες του πληκτρολογίου και τις ξαναέβαλα!

    Έχω την εντύπωση ότι τελευταία γενικώς χάνονται ρυθμίσεις από κάποια προγράμματα στο KDE κατά διαστήματα. Δεν θυμάμαι συγκεκριμένα, όμως. Ίσως φταίνε αλλαγές ενόψει KDE 6.

  5. #6380
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nplatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, είχα και εγώ το πρόβλημα.

    Όμως δεν έφτασα μέχρι downgrade: απλώς πήγα στις ρυθμίσεις του KDE, έβγαλα τις γλώσσες του πληκτρολογίου και τις ξαναέβαλα!

    Έχω την εντύπωση ότι τελευταία γενικώς χάνονται ρυθμίσεις από κάποια προγράμματα στο KDE κατά διαστήματα. Δεν θυμάμαι συγκεκριμένα, όμως. Ίσως φταίνε αλλαγές ενόψει KDE 6.
    Κι εγώ αυτό πήγα να κάνω στην αρχή, αλλά παρατήρησα πως στα Ελληνικά δεν υπήρχε το Greek (extended) που χρησιμοποιούσα. Τώρα γιατί έχω το extended δε θυμάμαι είναι η αλήθεια... Δεν ξέρω αν είναι bug ή feature το ότι δεν εμφανιζόταν με το xkeyboard-config 2.41.

  6. #6381
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Πράγματι. Τώρα που το λέμε, μπορεί και γι' αυτό να είχε εξαφανιστεί, επειδή είχαμε Greek Extended που έπαψε να υπάρχει.
    Έβαλα ένα σκέτο Greek που βρήκα, δεν βλέπω κάποια διαφορά.

    Και πράγματι: https://gitlab.freedesktop.org/xkeyb...fcbf745f60e33f

  7. #6382
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nplatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι. Τώρα που το λέμε, μπορεί και γι' αυτό να είχε εξαφανιστεί, επειδή είχαμε Greek Extended που έπαψε να υπάρχει.
    Έβαλα ένα σκέτο Greek που βρήκα, δεν βλέπω κάποια διαφορά.

    Και πράγματι: https://gitlab.freedesktop.org/xkeyb...fcbf745f60e33f
    Ευχαριστώ για το link! Το γύρισα σε σκέτο Greek και έγινε μια χαρά το update.

  8. #6383
    Εγγραφή
    24-01-2012
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    με το localectl μπορείτε να δείτε τα διαθέσιμα layout variants.
    Κώδικας:
    localectl list-x11-keymap-variants gr
    
    το οποίο δίνει τα εξής: 
    
    nodeadkeys
    polytonic
    simple
    Άρα μάλλον το simple είναι το σωστό.

  9. #6384
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.230
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spanjii Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το localectl μπορείτε να δείτε τα διαθέσιμα layout variants.
    Κώδικας:
    localectl list-x11-keymap-variants gr
    
    το οποίο δίνει τα εξής: 
    
    nodeadkeys
    polytonic
    simple
    Άρα μάλλον το simple είναι το σωστό.
    Γενικά έχεις δίκιο αλλά σε αυτή την περίπτωση, όταν κάποιος είχε το extended για χρόνια δεν θα πήγαινε το μυαλό του ότι αφαιρέθηκε για να το ελέγξει.

    Άχρηστη πληροφορία:
    Spoiler:
    Το extended ήταν όντως καλύτερο γιατί παρείχε κάποια σύμβολα που δεν είχε το απλό και ήταν χρήσιμα υπό συνθήκες. Αυτό όμως ήταν προ αμνημονεύτων χρόνων και δεν ισχύει εδώ και πολλάααα χρόνια. Στο link του nplatis αναφέρει ότι το commit 9350c7347a8341380529e3163e4ca8cd6a3154c3 του 2021 κατέστησε το extended αχρείαστο αλλά δεν είναι αυτό το commit που το έκανε. Το πραγματικό commit ήταν εδώ και πολλά χρόνια και ήταν το 5566ee446e33116c7f9822c16d459fa9ad9ec47d του 2008 το οποίο, όπως βλέπουμε, εισήγαγε ένα φορτηγό symbols στο απλό προφίλ. Τα περισσότερα από αυτά υπάρχουν και στο extended (απλά στο απλό μπήκαν με Unicode codepoints αντί για συμβολικά ονόματα οπότε δεν μπορούμε εύκολα να τα συγκρίνουμε) και πρόσθεσε και κάποια που δεν υπάρχουν στο extended. Έτσι το απλό προφίλ ξεπέρασε το extended και το κατέστησε αχρείαστο.

    Από το 2008 λοιπόν είναι που το extended ήταν αχρείαστο απλά είτε κάποιοι δεινόσαυροι είχαμε στήσει linux από πιο παλιά και έτσι είχαμε θέσει ως τιμή το extended, είτε οι νεώτεροι ακολούθησαν κάποιο παλιό οδηγό και έτσι διαιωνίστηκε η συμβουλή να επιλέγεται το extended.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #6385
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το 2008 λοιπόν είναι που το extended ήταν αχρείαστο απλά είτε κάποιοι δεινόσαυροι είχαμε στήσει linux από πιο παλιά και έτσι είχαμε θέσει ως τιμή το extended, είτε οι νεώτεροι ακολούθησαν κάποιο παλιό οδηγό και έτσι διαιωνίστηκε η συμβουλή να επιλέγεται το extended.[/SPOILER]
    Είτε, αν δεν το ψάξεις πολύ, κάτι «extended» μοιάζει πιο καλό από το σκέτο

    Ποιος ξέρει γιατί υπήρχαν και τα δύο, εξαρχής... Καλύτερα όλα σε ένα, όπως τώρα.

  11. #6386
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το 2008 λοιπόν είναι που το extended ήταν αχρείαστο απλά είτε κάποιοι δεινόσαυροι είχαμε στήσει linux από πιο παλιά και έτσι είχαμε θέσει ως τιμή το extended

  12. #6387
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE

  13. #6388
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.134
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, εχω μερικες ερωτησεις αν το εχει κανει κανεις, στο pc μου εχω το linux σε εναν SSD 2,5" και εχω σε εναν M2 τα win10 (για gaming) και τα παιχνιδια ειναι σε μηχανικο βασικα εκτος κατι λιγα στον M2.

    Επειδη η αλλη υποδοχη της μητρικης Μ2 εχει την μιση ταχυτητα θελω να βαλω εναν νεο Μ2 στην πρωτη που τωρα ειναι τα windows και το linux θα μπει στο νεο. Η μηπως αραες ειναι καλυτερα στα win η ποιο μεγαλη ταχυτητα λογω των games?

    Το boot τωρα γινεται απο τον grub και διαλεγω τι θα φορτωσω.
    Αν μπει ο σκληρος Μ2 που εχω τωρα στην 2η υποδοχη θα δει τα windows?
    Kαι με το linux αν κανω cloning στο νεο σκληρο Μ2 με το clonezilla πχ θα πετυχει? ή θα θρυνησουμε θυματα?

    Εχω και backup σε rsync σε εξωτερικο σκληρο (μηχανικο 3.5") που μια φορα που εκανα επαναφορα πετυχε.

  14. #6389
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα αλλάζοντας θέση στον δίσκο των Windows, αλλά πάλι, το δοκιμάζεις και αν δεις τα σκούρα το επαναφέρεις.

    Το Clonezilla σίγουρα δουλεύει με Linux. Στη χειρότερη περίπτωση θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις πάλι το Grub.

  15. #6390
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπει ο σκληρος Μ2 που εχω τωρα στην 2η υποδοχη θα δει τα windows?
    Ναι, σε όλες τις θέσεις λειτουργεί.

Σελ. 426 από 430 ΠρώτηΠρώτη ... 406416421424425426427428 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας